Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Suunto | Inteligentné
Dominik Hok | 17.9.2024 | 6 MIN
Ako recenzent si takmer žiadne inteligentné hodinky nakoniec nenájdu dlhodobejšie miesto na mojom zápästí. Tentoraz som sa však rozhodol nosiť mesiac iba smart hodinky Suunto.
Ak už nejaký čas čítate naše články alebo sledujete náš YouTube kanál Hodinky 365 Smart, možno ste si všimli, že ani ja, ani môj kolega Matej nemáme vždy najpozitívnejší názor na fínsku značku Suunto. Prečo?
Nuž, povedzme, že inteligentné hodinky Suunto sa za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi, ale roky predtým pripomínali skôr dieťa s nafukovacími rukávmi, ktoré sa snaží prežiť v rozbúrenom mori.
V posledných rokoch však zaznamenali pomerne veľký posun vpred, najmä vďaka sériám Vertical a Race. Ja som si vybral najmä Suunto Race.
A čo bolo hlavnou motiváciou? Pomyslel som si, že by bolo odo mňa trochu kruté "hádzať špinu" na túto značku, keďže som ich hodinky vždy používal len obmedzený čas a ak vôbec, tak ako sekundárne hodinky k mojim Garmin Tactix 7. Tentoraz som však nosil len Suunto a nič iné.
Nakoniec som so Suunto strávil necelých 6 týždňov (ale 30 dní je krajší nadpis), počas ktorých zvládli 38 aktivít, 46 hodín tréningu a 440 kilometrov. Takže dosť času na to, aby som ich začal nenávidieť alebo milovať ešte viac.
V tomto článku sa nedozviete, čo všetko hodinky dokážu, aké majú parametre a podobne, ide o moje čisté skúsenosti (alebo skôr emócie). Veľa týchto informácií však nájdete v recenzii.
8.11.2023 - Matěj Urbaczka
Suunto Race recenzia – Závodník s korunkou na správnom mieste
Režim nerušiť. Viete, keď na svojom telefóne kliknem, že chcem režim Nerušiť, tak trochu očakávam, že ma prestanú rušiť aj hodinky. Je to taký paradox Suunto, pretože kým telefón nepípa, hodinky stále vibrujú a svietia. Takže ak chcete byť nerušení na telefóne aj na hodinkách, musíte tento režim nastaviť na oboch zariadeniach.
Upozornenia po opätovnom pripojení k telefónu. Toto je niečo, čo ma svojho času rozčuľovalo, a čudujem sa, že to Suunto doteraz neopravilo. Ak na chvíľu vypnete Bluetooth na telefóne a potom sa hodinky spoja, dostanete oznámenia späť.
Nemožnosť zastaviť aktivitu s otvorenou mapou. Toto asi hovorí samo za seba - jednoducho nemáte možnosť zastaviť aktivitu s otvorenou mapou. Predstavte si teda, že beháte v neznámom prostredí a mapa je prakticky všetko, čo potrebujete. Ak chcete zastaviť činnosť, musíte vždy prepnúť na inú obrazovku s údajmi. Potom ju opäť spustíte a hľa... Znova sa musíte prekliknúť na mapu. Pochopil by som, keby horné tlačidlo malo nejakú funkciu na mape, ale viete čo? Nemá. Nemá žiadnu!
SuuntoPlus. Táto nadstavbová platforma je jednou z najväčších výhod inteligentných hodiniek Suunto, pretože ich takto môžete vylepšiť. Trochu to zhoršuje fakt, že počas aktivity môžete používať len dve kliknutia.
20.8.2024 - Dominik Hok
SuuntoPlus – Najlepšie funkcie pre inteligentné hodinky Suunto
Monitorovanie spánku. Úplne úprimne, toto je niečo, s čím som bojoval hneď od svojich začiatkov s hodinkami Suunto. Prvú noc mi zaznamenali možno len 3 hodiny spánku a niekoľko ďalších podobných hlúpostí. Keď sa to trochu napravilo, časy môjho prebudenia a spánku stále nesedeli.
Ďalšia vec je, že veľa ľudí je zvyknutých pozerať sa na svoj spánok hneď po prebudení, keď vedia, že už nezaspia. Keď ráno takto "prekvapíte" prístroj Suunto, zvyčajne ukazuje možno 3 hodiny spánku a potom o nejaký čas neskôr (zvyčajne zodpovedajúci času, na ktorý ste nastavili koniec režimu spánku, čo je u mňa 8:00 ráno) zrazu ukazuje trochu relevantné monitorovanie. Ešte by som to však dokázal pochopiť, pretože možno sledujú, či človek náhodou nezaspal počas doby spánku.
Ak však náhodou spíte mimo režimu spánku (áno, aj to sa stáva), monitorovanie sa stáva ešte žalostnejším. Ak som teda napríklad spal do 10:30, hodinky zaznamenali môj spánok do 7:00, pretože som sa na chvíľu zobudil.
A čo je možno najsmiešnejšie, približne 90 % mojich spánkov malo hodnotenie 83 %. Keby to nebolo také časté, myslel by som si, že je to náhoda.
Navigácia krok za krokom. Niektorým môže trochu vadiť, že Suunto vás neupozorní na zmenu smeru, ale pri zaznamenávaní trasy je na to minitlačidlo. Áno, také veľmi ľahko prehliadnuteľné tlačidlo. Problém mám však s tým, že potom nemáte možnosť priamo z hodiniek ovládať, či chcete upozornenie alebo nie. Takže ak trasu nepoznáte, nahráte ju s upozorneniami a potom, ak by ste ju chceli len "pre istotu" bez upozornení, musíte ju nahrať znova.
Čudlík. Úplne úprimne, to "stláčanie tlačidla" mi nesedí. Tlačidlo má tendenciu vypadávať, a ak sa netrafíte presne do otvoru, kde sa tlačidlo zastrčí, spona má tendenciu sa zdvihnúť.
Odhad VO2 Max. Je to tu trochu diskutabilné, pretože je to predsa len odhad, ale v praxi mi všetky ostatné značky ukazujú VO2 Max okolo 60. Suunto? 51 ml/kg. Samozrejme, ideálne by bolo ísť na záťažový test a potom plakať nad odhadom Suunto, ale poviem vám, mám vec, ktorá to tak trochu potvrdzuje.
Na základe odhadu VO2 Max sa vypočítajú vaše najlepšie potenciálne časy na rôzne vzdialenosti (5 km, 10 km, polmaratón a maratón). Ja som zabehol lepší čas, ako je odhad 10 najlepších od Suunto (a to s intervalovým tréningom so zmenami tempa) a stále mi nechali rovnaký čas VO2 Max. :)
Obrazovka s údajmi TrainingPeaks. Hovorím o tej, kde nájdete údaje o NGP (GAP), sklone kopca, prevýšení atď. Super je, že to funguje, aj keď nemáte zaznamenanú žiadnu trasu. Takže vybehnete do kopca, hodinky majú v sebe mapy a GPS, takže vedia, do akého kopca bežíte. A tak vám povie jeho sklon, prepočíta vaše tempo na rovinu a oznámi vám, koľko vertikálnych metrov ste už prekonali.
Informácie o stúpaní pri navigácii. Keď nastavíte navigáciu, hodinky okamžite vyhodnotia vysoké stúpania a pred každým takýmto stúpaním vás informujú o nadchádzajúcom prevýšení vo vertikálnych metroch, vzdialenosti atď. To môže byť často demotivujúce, ale aspoň viete, do čoho idete. :)
Výdrž batérie. Toto nebudem nijako osladzovať. Aj keď som hodinkám dal poriadne zabrať, celkovo som ich dobíjal asi trikrát. A povedal by som, že som mal naozaj veľa aktivít.
Odolnosť. Áno, párkrát sa mi podarilo hodinkami nabrať puzdro, o niečo naraziť a podobne, ale úprimne, stále vyzerajú ako nové.
Aplikácia. Toto je najdôležitejšia časť tohto článku, pretože ak by sa ma teraz niekto opýtal, prečo si kúpiť Suunto, jednoducho odpoviem: Kvôli ich aplikácii. Nech sa Garmin ide vycúvať, pretože aplikácia Suunto je niečo iné. Už dávno viem, že majú krásnu aplikáciu, ale teraz sa v nej priam zahrabávam.
Všetko je prehľadné, grafika je skvelá a všetky grafy si môžete prispôsobiť podľa toho, aké údaje vás skutočne zaujímajú.
Dokonca máte aj slovné odporúčania, ako by ste mali ideálne trénovať, alebo informácie o pretrénovanosti atď. Hoci sa tréningové metriky CTL, ATL, TSS alebo TSB môžu zdať niekomu zložité a nepochopiteľné, všetko máte slovne popísané a viete sa v nich orientovať. Ako vidíte, do tréningu som sa vrátil po dlhom čase a vlastne som bol stále len v tréningovej neistote. :)
Dokonca aj údaje o spánku a variabilite srdcovej frekvencie sú krásne spracované. Vlastne je tam všetko tak nejako krásne a prehľadne spracované.
Jednoduchosť. Toto je pre mňa naozaj kľúčové, pretože niektorí výrobcovia smartwatch dokážu aplikácie zbytočne komplikovať. Naproti tomu Suunto má len 5 kariet, kde sa všetko deje. Prečo to robiť zložitejšie?
Neotravovanie. Suunto mi príde oveľa menej otravné ako iné značky. Nič zbytočne nepípa, nie je tu príliš veľa funkcií, všetko je obmedzené na minimum.
Ak ste sa dostali až sem, vzhľadom na pomer negatív a pozitív by ste očakávali, že by som si Suunto Race určite nepožiadal, ale opak je pravdou.
Iste, hodinky majú nejaké nedostatky, ale ktoré nie? Počas testovania som absolvoval veľa tréningov a hodinky poskytli úplne všetko, čo som potreboval. Napriek všetkým anti-Suunto rečiam, ktoré som mal v priebehu rokov, som si ich zamiloval. Dobre vyzerajú, dobre fungujú a čo je pre mňa rozhodujúce – majú naozaj príjemnú cenovku. Najmä v dnešnej dobe, keď Garmin pomaly vydáva hodinky v hodnote priemernej českej mesačnej mzdy, je príjemné, že Suunto ponúka spoľahlivý prístroj za menej ako polovicu.
Takže aby som odpovedal – áno, keby som nepracoval v Watch 365, kde mám možnosť nosiť čokoľvek a nemusím za to platiť, určite by som sa nebál siahnuť po Suunto ako po svojich hodinkách "navždy" už teraz.
Zdroje fotografií:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.