» Blog » Garmin

6 dôvodov, prečo nosím smart hodinky Garmin (podľa Dominika)

Tagy: Recenzie | Garmin | Inteligentné

Dominik Hok | 13.11.2024 | 6 MIN | 1x komentár

Keď sa zamyslíme nad otázkou, kto je jednotkou v segmente športtesterov, odpoveď je viac než jasná – Garmin. Príďte na akékoľvek preteky, na väčšine zápästí bude Garmin. Príďte do hôr, opäť Garmin. Možno aj keď sa poobzeráte po svojej kancelárii, bude tam veľa Garminov (väčšinou na kolegoch, ktorí športujú). A aké sú dôvody? Na to sa pozrieme v dnešnom článku, v ktorom vám objasním, prečo vôbec nosím Garmin.

Viete, už sme napísali veľa článkov, v ktorých sme rozoberali dôvody, prečo si zaobstarávame iné značky (napr. Amazfit, Coros, Polar, Huawei, Suunto), ale nikdy sme nespomenuli dôvody, prečo vlastne s kolegom Matejom nosíme Garminy, ktoré napriek obrovskému množstvu vyskúšaných zariadení stále zostávajú na našich zápästiach. A dosť možno je ten čas práve teraz.

9 dôvodov, prečo nosím smart hodinky Garmin (podľa Mateja)
13.11.2024 - Matěj Urbaczka
9 dôvodov, prečo nosím smart hodinky Garmin (podľa Mateja)

Na začiatok by som mohol rovno osvetliť, že mojimi dlhodobými inteligentnými hodinkami sú Garmin Tactix 7 PRO.

1. Výdrž batérie

V našich článkoch a videách vždy zdôrazňujeme, že časté dobíjanie nie je až taký problém a dá sa naň ľahko zvyknúť. To je pravda, ale do istej miery si na to zvyknúť nechcem. Väčšina výrobcov inteligentných hodiniek uvádza výdrž batérie skôr v dňoch, ale Garmin si môže dovoliť uvádzať týždne, ak nie mesiace. A ja si užívam, že mám hodinky, pri ktorých doslova zabudnem, kde som nechal nabíjací kábel.

Navyše je fajn, že Garmin uvádza výdrž batérie už pri nepretržitom meraní tepovej frekvencie každú sekundu. Je pravda, že na 28 dní uvedených v technických parametroch sa nikdy nedostanem, ale zvyčajne sa mi podarí dostať možno na 10 dní, a to mám každý deň nejakú aktivitu, prichádza mi množstvo notifikácií a LED baterku používam pomerne často.

Niekto by mohol namietať, že Coros a Suunto vydržia rovnako dlho. Vydržia, ale ich používateľské rozhranie nie je také prepracované a neponúkajú ani takú širokú škálu šikovných funkcií.

Smart hodinky – Výdrž batérie a faktory, ktoré ju ovplyvňujú
14.3.2024 - Matěj Urbaczka
Smart hodinky – Výdrž batérie a faktory, ktoré ju ovplyvňujú

2. LED baterka

Toto je niečo, čo majú výhradne inteligentné hodinky Garmin a čoraz viac si stojím za tým, že je to jedna z najlepších vecí. Teraz (v novembri) je to hlúpe ročné obdobie, keď trávim viac času vonku v tme ako za svetla, a zisťujem, aké je to praktické. Nie som typ, ktorý by bežal s čelovkou, takže LED baterku používam, keď vbehnem do nejakého terénu a potrebujem vidieť alebo keď bežím po okraji cesty, kde ma musí byť vidieť. Stačia mi na to dve jednoduché stlačenia tlačidla.

Chcem sa v noci vymočiť? Baterka. Hodiť mincu do auta? Baterka. Budem dnes večer polievať kvety na balkóne? Baterka.

Áno, niektoré inteligentné hodinky majú aj baterku, ale tá len nastaví biele pozadie a displej sa rozsvieti na maximum nitov. Svieti dostatočne, ale povedzme si na rovinu, s LED baterkou sa to nedá porovnať.

3. Mapy a navigácia

Viete, mapy sa dostávajú do čoraz väčšieho počtu smart hodiniek, ale pravdupovediac – nie sú mapy ako mapy. Keď porovnáte detailnosť máp na hodinkách Garmin s mapami iných značiek, je to neporovnateľné. Garmin obsahuje oveľa viac popisov, obrysových čiar, farieb trás, čo je niečo, čo od konkurencie nedostanem.

Mapové podklady a navigácia v smart hodinkách
10.7.2024 - Matěj Urbaczka
Mapové podklady a navigácia v smart hodinkách

Typy navigácie v smart hodinkách
19.3.2024 - Matěj Urbaczka
Typy navigácie v smart hodinkách

V ponuke máp pre smartwatch je teda veľká rozmanitosť a Garmin je jednoznačne kanonier.

To isté platí aj pre navigáciu. Málokto si uvedomuje, koľko možností navigácie má Garmin. Trasu si môžete vytvoriť v aplikácii Garmin Connect, prípadne v Mapy.cz a poslať ju do hodiniek. To dokáže aj konkurencia. Ale potom máte tieto ďalšie spôsoby, ktoré konkurencia väčšinou nezvládne:

  • navigácia do bodu vybraného priamo na mape hodiniek
  • okružná trasa – nastavíte kilometre alebo čas a hodinky si trasu vygenerujú samy
  • navigácia podľa súradníc
  • navigácia k bodom záujmu – najbližšia čerpacia stanica, obchod, bankomat atď.
  • dynamické určovanie trasy – ak sa odchýlite, trasa sa prepočíta (ako pri navigácii v aute)

Na čo presne potrebujete tieto navigačné metódy? Nie ste závislí od telefónu alebo sú len praktické.

4. Rozmanitosť a kombinácia životných a športových funkcií

Nebudem vám klamať, som tak trochu na čísla. Nesledujem ich síce priamo počas aktivity, ale určite po nej. Keď vstanem, hneď sa pozriem na skóre spánku. Keď bežím, pozriem sa, čo to urobilo s mojím VO2 Max alebo tréningovou záťažou. Niekto by ma nazval blbcom, ja to nazývam profesionálnym a osobným skreslením.

Asi najviac ma teraz baví funkcia Ready to Train (Pripravený na tréning). Tá využíva posledný spánok, históriu spánku, bilanciu variability srdcovej frekvencie (HRV), údaje o strese, čas regenerácie a tréningovú záťaž ako niekoľko premenných, ktoré vstupujú do výpočtu vašej pripravenosti na tréning v daný deň na stupnici od 0 do 100.

To sa mi na Garmine veľmi páči. Spája životný štýl so športom a snaží sa vás naučiť, že nie vždy platí pravidlo "čím viac trénujem, tým lepšie výsledky dosiahnem". Hodinky teda monitorujú priebeh vašej srdcovej frekvencie, kvalitu spánku, reakciu vášho tela pomocou HRV a jednoducho vám povedia, či máte zostať doma a pozerať film, alebo ísť trénovať (nie doslova, ale chápete myšlienku).

Podobným spôsobom funguje aj funkcia Body Battery, ktorá zasa zobrazuje nabitie vášho tela na stupnici od 0 do 100 na základe úrovne stresu, aktivít atď.

Ukazovatele nabitia tela (Body Battery, Energia atď.)
20.3.2024 - Dominik Hok
Ukazovatele nabitia tela (Body Battery, Energia atď.)

Ak opäť hovoríme o športe, Garmin sleduje váš VO2 Max, počet najazdených kilometrov a vyjadruje vaše skóre vytrvalosti. Keď zohľadní vašu silu v kopcoch (pravdepodobne na základe výkonu), pridá aj vaše skóre v kopcoch.

Skóre vytrvalosti – Ako čítať túto hodnotu?
28.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre vytrvalosti – Ako čítať túto hodnotu?

Skóre behu do kopca – Čo znamená táto hodnota?
29.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre behu do kopca – Čo znamená táto hodnota?

Čo je VO2 max?
30.10.2019 - Agáta Vřeská
Čo je VO2 max?

Ak by som to mal zhrnúť – Garmin meria veľa a tieto merania rôznymi spôsobmi kombinuje do ďalších poloptimálnych ukazovateľov, ktoré vám môžu pomôcť pri tréningu a možno aj pri vašom životnom štýle. Veľa podobných meraní má konkurenciu, ale nebál by som sa povedať, že Garmin je na prvom mieste v kvantite a dosť možno aj v kvalite.

5. Presnosť merania

Netvrdím, že Garminy sú dokonalé, ale čo sa týka presnosti GPS prijímača, myslím, že im nikto nemá čo vytknúť. Koniec koncov, technológia GPS je pôvodom ich podnikania, čo je dodnes viditeľné v ich inteligentných hodinkách. Nebudem teda zľahčovať časť týkajúcu sa GPS – je spoľahlivá a presná.

Prijímač GPS – Prečo je súčasťou smart hodiniek a ako funguje?
18.3.2024 - Dominik Hok
Prijímač GPS – Prečo je súčasťou smart hodiniek a ako funguje?

Test GPS smart hodiniek – Výsledky a spôsob testovania
28.5.2024 - Dominik Hok
Test GPS smart hodiniek – Výsledky a spôsob testovania

Čo sa týka merania tepovej frekvencie, nebudem vám mazať med okolo úst – Apple a Polar (aj keď po poslednej aktualizácii je na hrane) je lepší. V kombinácii s prvým bodom tohto článku (výdrž batérie) však Garmin síce nemeria tak presne, ale zase oveľa dlhšie.

Teraz som mal možnosť nosiť inteligentné hodinky od spoločností Coros a Suunto dlhší čas (približne mesiac). Ak mám byť úprimný, bol som sklamaný z ich merania pokojovej tepovej frekvencie - vôbec nezodpovedala môjmu štandardu, čo ma dokonca začalo mierne desiť. Keď som si Garminy nasadil späť, v hlave mi znel mierne upravený slogan obchodného reťazca Globus: "Tu je svet opäť v poriadku."

Ale dosť bolo plaču nad pokojovou tepovou frekvenciou, s meraniami Garminov som vcelku spokojný, nech už je snímač akýkoľvek. Áno, sem-tam sa niečo pokazí, ale je to predsa len technológia a tá občas robí chyby. Vždy ma trochu pobaví, keď sa nájde niekto, kto ľahko minie nejaké číslo (raz) a hneď to rieši ako niečo zlé s hodinkami. Pritom jednoducho nemali svoj deň.

6. Dizajn

Toto je čisto subjektívna záležitosť, priznávam. Dizajnovo sa mi Garminy jednoducho páčia, pretože krásne balansujú na hrane elegancie a outdoorovosti.

Som typ, ktorý sa rád pekne oblieka, a Garmin mi v tomto smere vyhovuje, keďže to nie sú platinové, ale kovové hodinky. Áno, sú tu plastovejšie rady ako Forerunner, Vívoactive a Instinct a uznávam aj to, že konkurencia vyrába aj pekné kovové hodinky, ale keď sa pozriem na Tactix 7... Tie sa mi naozaj páčia.

Zhrnutie

Nebolo by to prvýkrát, čo by sme s kolegom Matejom boli obvinení, že sa neustále snažíme zapáčiť Garminu. Pravdou je, že na zápästí môžeme mať akékoľvek inteligentné hodinky a stále tam máme Garmin. Nie je to v rámci nejakej spolupráce alebo podpory predaja, jednoducho ich máme radi, a preto ich nosíme. Pokiaľ ide o športovcov, hodinky Garmins kraľujú. A niečo na tom asi aj bude. Nikto im nehovorí, čo majú nosiť. Rovnako ako my.

A určite sa nesnažíme vytvárať obraz, že Garminy sú dokonalé – určite majú svoje chyby. Ale tento článok je o dôvodoch, prečo ich nosiť, nie prečo ich nenosiť. Ak by som mal spomenúť poslednú muchu, najnovšie modely Garmin majú naozaj vysokú cenovku, ale tým pádom je loptička na vašej strane. Ste ochotní zaplatiť toľko za hodinky Garmin a sú pre vás tieto dôvody relevantné?

Možno by som mal na záver len spomenúť, že nie všetky Garminy majú všetky funkcie uvedené v článku a niektoré dokonca nespĺňajú niektoré z uvedených dôvodov. Ale práve preto sa to volá "prečo (ja) nosím inteligentné hodinky Garmin". :) A tak som písal hlavne o dôvodoch, ktoré sa týkajú mojich hodiniek.

Zdroje fotografií:

  • Fotky zo štúdia – Hodinky 365 fotografov
  • Snímky obrazovky – inteligentné hodinky Garmin
  • Fotografia obalu produktu – oficiálne fotografie spoločnosti Garmin

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Stanislavpred 2 dňami, reagovať
K bodu 3. Minimálne na garmin fenix 5x sa dajú nahrať aj iné mapy ako oficiálny update. Napr ja som si nahrával freemap, kde sú pekné oddelené turistické trasy aj farebne podľa smerovnikov. Malý detail alw poteší.

Hodinky zmienené v článku