Fotogaléria dámskych mechanických automatov

Tagy: Fotogaléria | Dámske | Klasické | Tradičné

Eliška Měrková | 18.9.2024 | 5 MIN

Mechanické hodinky sú navrhnuté tak, aby vám vydržali celý život... A ak im venujete náležitú starostlivosť, môžu vydržať aj niekoľko životov. Dnes sme pre vás pripravili malé okienko do histórie mechanických hodiniek a vybrali sme tie najkrajšie dámske mechanické hodinky s automatickým naťahovaním, ktoré podľa nás rozhodne stoja za vašu pozornosť.

Mechanické hodinky neobsahujú žiadne elektronické súčiastky a fungujú len na základe mechanických súčiastok.

Díky rotoru se při nošení hodinky dotahují samy. Na obr. je rotor zdoben zlacením a zakrývá spodní polovinu strojku.

Mechanický strojček je väčšinou možné vidieť cez priehľadný ciferník z druhej strany hodiniek. Vďaka rotoru sa hodinky pri nosení samé naťahujú. Na obrázku je rotor zdobený pozlátením a zakrýva spodnú polovicu strojčeka.

V súčasnosti má prevažná väčšina mechanických hodiniek automatické naťahovanie, takže korunku nie je potrebné naťahovať ručne.

V skratke sa takéto hodinky nazývajú"automatické", pretože na rozdiel od hodiniek s ručným naťahovaním sa naťahujú rotorom, čo je mechanizmus na automatické naťahovanie pera. Pri nosení sa teda hodinky naťahujú samé.

Japonská spoločnosť Seiko vyšla s drobnými hodinkami Seiko 5 "Compact" v ústrety ženám, ktoré zaujal športový štýl ich inak mužského radu Seiko 5 Sports. Hodinky z tohto radu si nekompromisne zachovávajú atribúty, ako je vysoká vodotesnosť, automatický strojček a krytá korunka na 4. hodine.

Na druhej strane, v kolekcii Seiko Presage môžete vždy hľadať elegantnejšie dámske automatické hodinky.

Nástenné mechanické hodiny sa už v 16. storočí premenili na vreckové hodinky, pričom táto raná forma hodiniek bola vyhradená len pre členov kráľovskej rodiny a šľachtu. Zaujímavosťou je, že boli určené na nosenie na retiazke okolo krku, a keďže vtedajšie hodinky boli naozaj ťažké, spôsobovali kráľovskej rodine značné bolesti za krkom. Pre svoj vajcovitý tvar dostali prezývku norimberské vajce. Až do 16. storočia boli vreckové hodinky doménou Nemcov, potom prevzali hodinárske opraty Briti a až začiatkom 19. storočia sa k vláde dostali Švajčiari.

Hamilton bola pôvodne americká značka, ale v súčasnosti patrí k popredným švajčiarskym gigantom.

Jej sortiment zahŕňa množstvo ikonických modelov (ktoré si zahrali v nejednom filme), ale nezabúda ani na jemnejší ženský vkus.

1 137,00 € (doručíme do 24.1.)

A nezabúda ani na to, že ženy túžia aj po mechanických hodinkách.

Takzvané otvorené srdce - pohľad cez ciferník do srdca hodiniek (zotrvačník), nie je práve charakteristickým znakom dámskych hodiniek. Hamilton však vo svojej kreativite a odvahe vytvoriť niečo iné a originálne zašiel ešte ďalej.

Hamilton Jazzmaster Lady Open Heart - recenzia na zdravé sebavedomie
5.1.2021 - Agáta Vřeská
Hamilton Jazzmaster Lady Open Heart - recenzia na zdravé sebavedomie

Ciferník dámskych hodiniek Hamilton Jazzmaster rozčleňuje asymetrické výrezy s pohľadom na nádherne zdobené súčasti strojčeka.

Nebojí sa ani odvážnych farieb, ktoré nádherne ladia s nápadnými prierezmi.

Strojček s otvoreným srdcom si vybrala aj japonská spoločnosť Orient Star, ktorá sa zameriava na výrazne elegantné, menšie kúsky dámskych hodiniek.

Orient Star fotogaléria – Keď sú jedny krajšie než druhé
18.10.2022 - Agáta Vřeská
Orient Star fotogaléria – Keď sú jedny krajšie než druhé

S prvými náramkovými hodinkami prišli aj Švajčiari. Návrh a prvý model pochádzal z dielne hodinárskeho majstra Abrahama-Louisa Bregueta v roku 1810, a hoci boli pôvodne určené len pre ženy (ako praktický šperk v podobe náramku patrili vreckové hodinky stále k pánskemu oblečeniu), praktickosť náramkových hodiniek čoskoro zaujala aj mužov. V prvej polovici 20. storočia došlo k obrovskému nárastu popularity (najmä švajčiarskych) mechanických náramkových hodiniek na celom svete.

Keď je potom strojček úplne odkrytý nad ciferníkom, ide o takzvané skeletové hodinky. Špecialistom na ne je značka Ingersoll.

Fotogaléria pánskych hodiniek Ingersoll – Raj pre milovníkov odhalených strojčekov
9.9.2022 - Agáta Vřeská
Fotogaléria pánskych hodiniek Ingersoll – Raj pre milovníkov odhalených strojčekov

428,00 € (doručíme do 28.1.)

Minimalistickú stratégiu, ktorá bola vlastná slávnemu dizajnérovi Maxovi Billovi, si zasa osvojila nemecká značka Junghans.

Fotogaléria a sprievodca radom Junghans Max Bill
16.1.2023 - Agáta Vřeská
Fotogaléria a sprievodca radom Junghans Max Bill

Potom však koncom 60. rokov 20. storočia prišla z východu technológia, ktorá obrátila svet hodiniek naruby a navždy ho zmenila. Keď totiž japonská spoločnosť Seiko vyvinula quartzové hodinky poháňané batériami (ktoré boli presnejšie, odolnejšie, nenáročnejšie na údržbu a tiež oveľa jednoduchšie na výrobu ako mechanické hodinky – a teda mali oveľa nižšiu cenu), doslova spôsobila revolúciu v hodinárstve, ktorá sa dnes výstižne nazýva "Quartzová revolúcia". Na trhu dominovali lacnejšie hodinky poháňané batériami.

Švajčiarske hodinky Certina sú určené pre ženy, ktoré hľadajú nielen krásny vzhľad, ale aj dôstojnú tradíciu a primeranú praktickosť a odolnosť.

Trvanlivosť je vlastná všetkým hodinkám Certina bez výnimky. A tak na každých hodinkách nájdete zvýšenú vodotesnosť a zafírové sklíčko. Dokonca aj tie s perlami a diamantmi.

Certina DS Action Lady Powermatic 80 recenzia – Nevtieravý lesk diamantov v odolnom balení
10.3.2022 - Agáta Vřeská
Certina DS Action Lady Powermatic 80 recenzia – Nevtieravý lesk diamantov v odolnom balení

Certina bola vždy nekompromisná, pokiaľ ide o odolnosť, takže v kolekcii prirodzene nájdeme aj štýlové potápačské hodinky.

"Kremenná revolúcia" prebiehajúca v nasledujúcich 70. a 80. rokoch 20. storočia sa však označuje aj ako "kríza kremeňa", pretože na istý čas úplne ochromila švajčiarsky trh. Švajčiari nakoniec dokázali reagovať a niektoré z najprestížnejších značiek hodiniek na svete, ako napríklad Patek Philippe a Rolex, začali popri mechanických hodinkách vytvárať aj lacnejšie quartzové modely – samozrejme, v špičkovej hodinovej produkcii. Ďalšie švajčiarske hodinárske značky sa bránili vlastnému zániku tým, že sa zlúčili do súčasnej skupiny Swatch Group.

Švajčiarska spoločnosť Tissot sa odvoláva na svoju dlhú históriu s líniou Le Locle. Jej názov pochádza z názvu švajčiarskeho mesta, kde sa v roku 1853 začala história spoločnosti Tissot.

Názvy však nie sú jediným spôsobom odkazovania na históriu. Tissot je tiež majstrom v modernej reinterpretácii historických modelov.

Tissot PRX – Fotogaléria geniálnej nostalgie
1.7.2022 - Agáta Vřeská
Tissot PRX – Fotogaléria geniálnej nostalgie

Ale hoci quartzové hodinky majú oproti mechanickým množstvo racionálnych výhod, mnohí milovníci hodiniek sa stále nevedia nabažiť mechanických strojčekov. Prečo? Najčastejšie odpovede sa určite neodvolávajú na racionalitu: tým, že mechanické hodinky sú nielen historicky staršie, ale aj oveľa náročnejšie na výrobu a vyžadujú si určitú starostlivosť, získavajú akúsi dušu alebo osobnosť, ktorá dáva ich nositeľovi pocit istoty a nemennosti v ohromujúcom mori moderných technológií. A to je niečo, čomu sa lacnejšie quartzové hodinky jednoducho nemôžu vyrovnať.

A nakoniec – majster jemnej mechaniky a rovnako jemného vkusu – švajčiarsky Mido.

Dámske hodinky Mido sú inšpirované nádhernými ľaliami a prekvapujú jedinečnými detailmi. A vždy majú automatický strojček.

Fotogaléria najkrajších dámskych hodiniek
20.11.2024 - Eliška Měrková
Fotogaléria najkrajších dámskych hodiniek

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku

Zobraziť ďalší