» Blog » Garmin

Ako išiel čas so sériou Garmin Forerunner

Tagy: O značke | Garmin | Inteligentné

Matěj Urbaczka | 23.8.2024 | 7 MIN

Píše sa rok 2005 a mnoho ľudí na svete ani netuší, že práve vyšiel druhý model GPS hodiniek Garmin, Forerunner 301. Dnes ich poznáme ako inteligentné hodinky, v minulosti to boli športové hodinky. A my si dnes niekoľko takýchto Forerunnerov pripomenieme.

Tento článok nebude ani tak zameraný na nákup hodiniek, ale na nadšencov hodiniek a technológií, ktorí si radi zaspomínajú. Na stole mám totiž niekoľko zaujímavých modelov. Vezmem to chronologicky podľa dátumu uvedenia na trh – Forerunner 301, 310XT, 10, 35 a 735XT. A práve tieto modely budeme porovnávať, a to z hľadiska funkčnosti aj presnosti.

Dizajn – Z hrán sa vykresala guľa

Začnem najstarším kúskom. Model Forerunner 301, ktorý bol vydaný v roku 2005, je jednoducho obrovský v každom ohľade. Na ruke vyzerá takmer ako malý telefón, ale vzhľadom na to, aké to bolo v tom čase majstrovské dielo, mu dám za pravdu, že má veľké rozmery – 83 x 46 x 18 mm. Čo je veľa na každú ruku a niet divu, že ich ľudia nosili len na šport a nie na celodenné nosenie.

Dnes už málokto vie, že Forerunner 201 (predchodca Forerunner 301, ktorý vyzerá rovnako) vznikol úpravou outdoorovej náramkovej GPS navigácie Foretrex 201. Na prvý pohľad dva identické výrobky, ktoré sa líšili svojimi funkciami a účelom použitia. V oboch prípadoch išlo o raných predchodcov súčasnej "nositeľnej elektroniky".

Prejdime rovno k ďalšiemu historickému kúsku, na ktorý mám najpríjemnejšie spomienky, pretože to boli prvé športové hodinky Garmin, ktoré som vlastnil. Hodinky Forerunner 310XT, ktoré boli uvedené na trh v roku 2009, boli hitom aj o niekoľko rokov neskôr a tento model som skutočne dôsledne používal na každý tréning počas 3 rokov. Opäť šialene veľký budík, ale už v tom čase vynikal svojím prehľadom a dvoma výraznými tlačidlami na ciferníku hodiniek pre jednoduché ovládanie.

"Hodinky Forerunner 310XT a neskôr Forerunner 910XT sa stali ikonickými hodinkami pre triatlonový tréning. Zároveň to bol najvýkonnejší bežecký model, ktorý poskytoval naozaj dlhú výdrž. Oba modely boli pomerne robustné kvôli veľkosti antény GPS a kvôli spotrebe energie. Konkurenti, ktorí vyrábali športové hodinky bez GPS, neverili, že GPS je pre športovcov také dôležité, a neočakávali, že športovci budú ochotní nosiť také veľké hodinky kvôli GPS." Spoločnosť Garmin to napísala na svojom blogu.

Forerunner 310 Xt na zápěstí slavného DC Rainmakera

Forerunner 310 Xt na zápästí slávneho pretekára DC Rainmaker.

Po tomto modeli a jeho väčšom bratovi (Forerunner 910XT) nastala éra zmenšovania nositeľných zariadení. A práve preto v roku 2012 vychádza jeden z prvých modelov, ktorý sa dá nosiť celý deň – Forerunner 10 začína novú éru. Nemá síce ešte krokomer, ale konečne má režim hodiniek, takže ak ste chceli nosiť "hi-tech Casio" a potom si na ňom merať tréning pomocou GPS, mali ste šancu.

Forerunner 10 nebol na českom trhu taký úspešný ako vo zvyšku sveta. Nízka cena sa odrazila na obmedzenej ponuke funkcií. Hodinky v strednej a vyššej cenovej kategórii boli pre tradične náročnejších českých zákazníkov atraktívnejšie.

Forerunner 10

Forerunner 10.

Vzhľadovo sa už hodinky zaobľujú a rozmery sú naozaj znesiteľné. Ďalším modelom bol Forerunner 35, ktorý preskočil až do roku 2016. Tu by sa dalo polemizovať aj o označení "smartwatch", pretože hodinky zobrazujú notifikácie, kroky, srdcový tep a podobne. Týmto modelom sa Garmin trochu vracia ku koreňom a pravdepodobne kopíruje Apple Watch z toho roku.

V tom istom roku vychádza model 735XT, ktorý je viac zameraný na športové a multišportové aktivity. Má čisto okrúhle puzdro a začína sa formovať známy plastový dizajn hodiniek, ako ho poznáme doteraz. Musím však povedať, že z hľadiska vzhľadu ide o jeden z najvydarenejších Forerunnerov, aké boli kedy vydané.

Špecifikácie všetkých hodiniek nechám v tabuľke:

Forerunner 301
Forerunner 310XT
Forerunner 10
Forerunner 35 Forerunner 735XT
Šírka
82,7 mm
53,5 mm
44,8 mm
34,7 mm 44,6 mm
Výška
17,75 mm
18,9 mm
14,2 mm
13,5 mm 14,3 mm
Dĺžka
44,8 mm
55,4 mm
44,1 mm
39,6 mm 43,55 mm
Hmotnosť

80 g

71 g
28 g (bez remienka)
37 g 39 g
Šírka remienka
20 mm
20 mm
18 mm (špecifikácia pripevnenia)
22,5 mm (špeciálny nástavec) 15 mm

Údaje sú veľmi zaujímavé, ale skôr pre pobavenie ako pre obohatenie.

Tu vládne čiernobiela!

S výnimkou modelu Forerunner 735XT tu vládne čierna a biela. Všetky displeje majú teda transflexnú technológiu MIP, ktorá vynikne na priamom slnečnom svetle. Rovnakú technológiu má aj model Seven-Five, ale displej je už farebný.

Páči sa mi však, že ani pri najstaršom modeli Garmin nezanedbal animácie a po spustení hodiniek na displeji bliká logo Garmin a hneď pod ním je animácia bežiaceho človiečika, ktorý sa na chvíľu zastaví, aby vydýchol, a beží ďalej. Čo mi pripadá ako neuveriteľný výbuch na to, aké sú hodinky staré.

Opäť pre zaujímavosť prikladám graf rozlíšenia:

FR 301
FR 310XT
FR 10
FR 35 FR735XT
Veľkosť displeja
1,44" x 0,92"
1,3" x 0,8"
0,77"
0,93" 1,23"
Rozlíšenie
100 x 64
160 x 100
55 x 32
128 x 128 215 x 180

V dnešnej dobe, keď displeje majú hrubých 400 pixelov, je zábavné vrátiť sa do čias gameboyov a Super Maria, ale musím povedať, že retro má niečo do seba.

Pri športových hodinkách je najdôležitejší GPS prijímač

Kedysi v hodinkách nebolo veľa snímačov. Neexistoval žiadny snímač srdcového tepu, akcelerometer a ďalšie podobné zábavné veci. Najväčším Hi-Techom bol barometer, kompas a výškomer a, samozrejme, GPS, ktorý bol pre tieto hodinky kľúčový.

Zobral som si teda všetky hodinky so sebou na strelnicu a porovnal ich presnosť. Len bohužiaľ, Forerunner 735XT odišiel do kremíkového neba a už tu s nami nie je. Takže GPS som s týmto modelom bohužiaľ nemohol vyskúšať.

Prijímač GPS – Prečo je súčasťou smart hodiniek a ako funguje?
18.3.2024 - Dominik Hok
Prijímač GPS – Prečo je súčasťou smart hodiniek a ako funguje?

Pri modeli Forerunner 35 bolo super, že som mohol porovnať aj srdcovú frekvenciu jedného z prvých snímačov srdcovej frekvencie. Mimochodom, prvé hodinky s optikou boli Forerunner 225. Ale Forerunner 35 je tiež tak trochu prvý, s prvým snímačom Elevate.

Snímače tepovej frekvencie sa nakoniec nedali celkom porovnať, pretože som zo zdravotných dôvodov robil testy na bicykli a hodinky som mal na riadidlách. O presnosti sme potom diskutovali vo videu, kde si môžete všetko pozrieť. Do testu sme mali hodené ešte jedny hodinky Fenix 5 Plus, a to ho urobilo ešte zaujímavejším!

Historicky sa hodinky zapínali iba na športovú aktivitu

Viete si predstaviť, že by dnešné inteligentné hodinky nezobrazovali notifikácie o tom, koľko sme spali, nedali by sa používať na platenie a zapínali by sa len na športovanie? Presne taký bol život so športtesterom ešte pred 10-12 rokmi.

Chcem povedať, že z tohto "testu" vlastne tri štvrtiny hodiniek nemali vôbec žiadne fitnes alebo inteligentné funkcie. Jediné hodinky, ktoré sa dajú nosiť ako skutočné smart hodinky, sú Forerunner 35 a Forerunner 735XT. Tie teda majú klasický režim hodiniek, v ktorom môžeme vidieť kroky, srdcový tep, kalórie a oznámenia. To je tiež všetko, čo hodinky dokážu zobraziť. A viete čo? Možno to bolo v niektorých veciach ešte lepšie:-).

Najinteligentnejšou funkciou je možnosť navigácie, ktorú oceňujem najmä u najstarších hodiniek v tomto porovnaní.

Smart hodinky Garmin – Najlepšie športové funkcie
21.9.2023 - Dominik Hok
Smart hodinky Garmin – Najlepšie športové funkcie

Forerunner 10 a 35 boli o niečo menej inteligentné, a tak nemali navigáciu.

Zaujímavosťou potom je, že existujú ľudia, ktorí stále používajú zariadenia ako Forerunner 310XT. Nehovoriac o novších modeloch.:-) Ak chcete presné čísla, v roku 2023 mal Garmin na svojom konte stále 7 280 registrovaných ľudí s FR 310XT. Slušné, však?

"Prečo práve hodinky Garmin Forerunner? Boli mojou prvou voľbou pre pomer cena/výkon a tiež odporúčaním od priateľa. Pri výbere hodiniek som nemal žiadne veľké požiadavky, takže voľba padla na tento model. Cieľom bolo prestať behať s mobilným telefónom, zaznamenávať tréning a motivovať sa k ďalšiemu behu.

Som nenáročný používateľ, a preto som spokojný – nejaký rozdiel v meraní km ma nerozhodí. Nastavenie a ovládanie je jednoduché a intuitívne. Jediné, čo hodinkám vytýkam, je výdrž batérie. Aj keď sa občas poobzerám po iných hodinkách, zatiaľ mi tieto na moje aktivity stačia a nebudem meniť za nové." Lucie Školoudíková, hobby bežkyňa

Najväčší rozmach športových, resp. fitness funkcií prišiel s modelom Forerunner 735 XT, ktorý priniesol do sveta nositeľnej elektroniky aj vyhodnocovanie tréningu či pomeru aeróbnej a anaeróbnej tepovej frekvencie, a tak sa hodinky posunuli z obyčajného záznamového zariadenia na skutočného tréningového partnera, s ktorým môžete analyzovať svoj tréning či pretrénovanie.

Najlepšie na beh alebo triatlon

História hodiniek Forerunner je, samozrejme, spojená s behom a triatlonom. A ten som si naozaj užil, pretože málokedy sa nadšencovi hodiniek dostanú do rúk také poklady ako mne. A ak ste rovnaký nadšenec, dúfam, že sa vám článok páčil. Úprimne, aj tak mám najradšej staré a poriadne hodinky, ktoré na zápästí vyzerajú skôr ako hodiny.

Je zábavné sledovať vývoj nositeľných hodiniek a najmä tých s názvom Forerunner. A je dôležité si uvedomiť, že naozaj v nie tak dávnej minulosti sme nosili športové hodinky len kvôli športu a nezaujímalo nás nič iné ako prejdené kilometre, čas, prevýšenie, sem-tam tep a to, ako sa cítime. Nič viac a nič menej.:-)

Samozrejme, vývoj mal aj senzory, ktoré nám s týmito ukazovateľmi pomáhajú, takže som rád, že zariadenia sú čoraz presnejšie, a tak sa my, športovci, môžeme v zaznamenávaní nášho tréningu stále zlepšovať. A stále platí, že všetky ostatné rady vychádzajú z Forerunnerov, pretože tieto hodinky boli jednoducho prvé svojho druhu.

Budem rád, ak mi v komentároch napíšete svoj obľúbený model z tohto výberu.

Mohlo by vás to zaujímať:

SÚBOJ: Starý vs. nový – aký veľký je rozdiel medzi generáciami športtesterov
5.10.2022 - Matěj Urbaczka
SÚBOJ: Starý vs. nový – aký veľký je rozdiel medzi generáciami športtesterov

Ako išiel s Garminom čas a prečo je tak populárny?
2.6.2021 - Dominik Hok
Ako išiel s Garminom čas a prečo je tak populárny?

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre