Stručný úvod do problematiky „Ako obdarovať – nielen – hodinkového nadšenca“

Tagy: Sprievodca výberom | Klasické

Bohumil Vopršal | 25.11.2020 | 8 MIN

Na úvod by som si požičal scénu z parádneho filmu Pelíšky, kde si pubertálny hrdina za čias reálneho socializmu u vianočného stromčeka do poslednej chvíle predstavuje, že od svojho otca dostane kovbojské topánky. Ale trápny „tatko‑lampasák“ – čiže dôstojník Československej ľudovej armády – mu daruje v službe vyfasované, hnusné zimné topánky na zips! Pokorenie puberťáka, ktorý v tú chvíľu otcom totálne pohŕda, nemôže byť horšie. Ako správne vychovaný chlapec se však na sebe snaží nedať nič poznať. Verte, že podobné pocity môže zažívať aj človek, ktorý sa zaujíma o hodinky a je s tým najlepším úmyslom obdarovaný niekým, koho niečo ako hodinky naopak úplne míňa…

No to je krása, to som nečakal…

Možno to poznáte… Obdarovaný s vďakou v hlase prednáša slová vďaky, ale v hlave mu beží asi toto: „No, kua! Miesto mojej obľúbenej značky X mi kúpili drahú sr..ku od značky Y! Oblekovky! A ku všetkému cifer s arabskými číslami, čo zrovna u oblekoviek neznášam! A za to vyhodili najmenej pätnásť litrov! Prečo niečo nepovedali? Mám niečo našetrené a keby dali vedieť, že sa mi skladajú na hodinky, mohol som začať kukať, či nemajú niekde moje vysnené potápačské X!“

Naopak darcovia, ktorí sa na ten nekresťansky drahý (kto si, preboha, kúpi hodinky za pätnásť tisíc?) hodinkový prezent zložili, sa medzitým snažia potlačiť triumfálne úsmevy: „To si prekvapený, ako ťa máme radi, čo?“

Predstavy sa mnohokrát rozchádzajú

Ako je z vyššie naznačených riadkov zrejmé, predstavy o dokonalom darčeku sa u milujúcich darujúcich a nemenej milujúceho obdarovaného môžu dosť zásadne líšiť. „Náš Karlíček bude pán doktor, tak potrebuje k promócii reprezentatívne hodinky,“ utrúsi hrdá mamička v hodinárstve. Dostane sa jej ponuky podľa zadania, zatiaľ čo prítomný otecko do ničoho radšej nehovorí, skúmavo hľadí do vitrín a snaží sa nediviť cenovkám…

„Ak niečo chlapcovi kúpime a nebude sa mu to páčiť, tak sú to vyhodené peniaze! Mohol za to byť ten keramický gril na záhradu, čo je práve v akcii. Skvele drží teplotu,“ dumá. Ani jeden rodič pritom netuší, že Karlíček síce bude doktor, ale zo všetkého najviac ho láka lietať vrtuľníkom so záchrannou službou, tak by uvítal hodinky nespoločenské, viacej odolné a za všetkých okolností dobre čitateľné…

Sú proste veci, kedy sa predstavy detí a rodičov rozchádzajú, a tak si „deti“ radšej niektoré veci nechávajú pre seba, než by dopredu počúvali lamentácie: „A to si tak dlho študoval, aby potom s tebou ten vrtuľník niekde spadol?!“

TOP 6 pánskych hodiniek za promóciu alebo maturitu
21.8.2018 - Martin Koňařík
TOP 6 pánskych hodiniek za promóciu alebo maturitu

Ako na darček, aby bol skutočne darčekom?

V rodinách, kde si na prekvapenia potrpia, nezostáva, než rozvinúť detektívnu snahu a občas sa uchýliť i k nepeknému špehovaniu. K sliedeniu je ale spravidla potreba získať spojenca, ktorý má prístup k počítaču budúceho obdarovaného (Karlíčkova milá, spolubývajúci, súrodenec atp.), aby z histórie jeho prehliadania na internete nenápadne zistil, o aký typ hodiniek sa náš chronofil najviac zaujíma.

Takto možno do istej miery odhadnúť jeho vkus a pri kúpe darčeku nestrieľať úplne naslepo. Platí to však len v prípadoch, kedy si hodinkový nadšenec v nedávnej dobe prehliadal hodinky jemu naozaj milé a naopak pri tom nevyrážal výkriky typu: „No to je sila, ako to môže niekto vyrobiť! Nieto si to kúpiť?! To som zvedavý, či na tento spôsob nájdem ešte niečo hnusnejšieho!“ Cesta sliedenia, mimo veľkej dávky nehodnosti, proste neni stopercentná záruka úspechu.

Ako na darček II

Ako ďaleko lepšia cesta sa javí vyložiť karty na stôl. Hodinky nie sú žemľou v obchode a celkom určite by nemali odrážať vkus tých, kto ich daruje. Mali by naopak vyraziť dych a vohnať slzu do kútika oka tomu, kto je obdarovaný. Vypytovanie sa na „obľúbený časomerač“ by ale nemalo prebiehať na spôsob policajného výsluchu! Na mieste je skôr uvolnená debata pri nejakej neformálnej rodinnej akcii, kde len i primeraná dávka alkoholu rozväzuje jazyk. Tu však hrozí, že do rána sa rada informácií vyparí a naviac si ich každý z príbuzenstva bude pamätať inak.

Zúfalou, ale asi najpraktickejšou variantou, je odkaz v štýle: „Milý synak, neuniklo nám, že sa zaujímáš o hodinky. Sú i horšie úchylky (napríklad masové vraždy, haha), a preto Ti chceme k promócii nejaké tie hodinky kúpiť. Aké by sa Ti asi tak páčili okolo 15-20 tisíc? Alebo je to smiešne málo a máš nejaké vysnívané, čo stoja viac? Že by tých 15 až 20 fungovalo ako základ. Nič proti, ale keď si ich poriadiš, sľúb mi, že poďakuješ mame, všetkým trom strýkom s tetami a hlavne dedovi! (Ten tiež prispel, ale neobišlo sa to bez kecov, vraj k čomu také hovadiny) :-) Daj vedieť, ako to vidíš. Keby si chcel radšej toustovač, bol by som hneď kľudnejší, lebo v akcii zrovna majú prima gril :-) Áno – pýtam sa Ťa na to tajne, kolektív darcov nič netuší! Len nechcem, aby si bol sklamaný (a aby som si mohol prípadne objednať ten gril) :-D Otec.“

Na takto formulovaný návrh môže synček odpovedať rôzne. V prípade slušne vychovaného priaznivca hodiniek napríklad tak: „Ahoj otec & kolektív! Páči sa mi druhá možnosť, pošlite mi vybranú čiastku na účet. Budem ju mať v merku a budem sa tešiť, až si za ňu nejaké hodinky kúpim. Lenže do prvej práce nastupujem skoro za mesiac, takže obdarovatelia iste pochopia, prečo to odložím. Díky moc všetkým! A deda sa ohľadom „hovadín“ opýtaj, prečo utráca za umelé zuby, keď s nimi nevie kúsať a na jedlo si ich vyberá! A na nový gril sa vykašli! Ten starý je dobrý a cievne riečisko Ti od cholesterolu aj tak už skoro hrká! :-) Synček.“

Ako na darček III

Jednou z ciest, ako obdarovať hodinkového nadšenca, je aj zakúpenie darčekového certifikátu u nejakého dobrého predajcu hodiniek. Obdarovaný nedostane obyčajnú obálku s peniazmi, ale spravidla graficky krásne stvárnený poukaz; tu však pozor, aby vybraný obchodník mal v ponuke práve tú značku (značky), ktoré má obdarovaný v obľube! Peniaze (viz nižšie) sú skrátka univerzálnejšie, nuž v očiach mnohých prízemnejšie riešenie.

Darčeky z recesie

Celkom inou kapitolou sú „darčeky z recesie“, určené pre blízkych kamarátov spravidla k významným životným udalostiam. Na úžitkovú hodnotu sa tu nehrá! Nikto nečaká, že by obdarovaný hodinky skutočne nosil, a tak by darček nemal pohoršiť ani totálneho hodinkového zažranca! V hre sú totiž iné kritériá: Blázon do futbalu si svoje hodinky s motívmi lopty, ihriska či kopačiek vystaví doma do vitríny a vždy, keď na ne kukne, spomenie si na dym z ohniska, chuť grilovaného prasiatka a na to, ako sa na jeho narodeninách všetci parádne „cengli“, až ten vôl Bimboš spadol susedovi do uhoriek. Vo vzácnych chvíľach hodinky z vitríny oslobodí a pozrie sa na ich dienko s totálne hlúpym venovaním: „Všetci prajeme Ti navôkol, aby Ti stál ako kôl! Kamaráti z FC Rapid Chrústoplazy“. A zrak sa mu zahmlí, pretože to vtedy bola fakt pekná akcia.

Čo z recesie vybrať?

Z predošlých riadkov vyplýva, že je treba vyhľadať hodinky, ktoré nejak odrážajú záľuby adresáta, a ošetriť ich vtipným venovaním buď priamo na dienko alebo napr. formou priloženého „certifikátu“. K venovaniu sa z portfólia 365-hodiniek ponúkajú napr. stroje Swatch či Invicta, z ktorých niektoré nápadmi doslova hýria. Inak možno doporučiť kadečo, na čo bude rozpočet stačiť. Iba sa prihováram, aby to neboli hodinky z tržnice. Zásadný rozdiel je v tom, že tie od hodinára pôjdu nielen týždne, ale celé roky od kúpy a nerozpadnú sa pri prvom pokuse vymeniť batériu…

A čo naši najstarší?

V prípade obdarovania seniora hodinkami – z vlastnej skúsenosti – doporučujem želaniam budúceho obdarovaného načúvať snáď ešte pozornejšie, než v prípade mladého hodinkového nadšenca. Najmä je dôležité zistiť, či hodinky vôbec potrebuje; možno by ďaleko viac ocenil napríklad novú mikrovlnku alebo vírivku na nohy… Z tárania u gulečníku so svojim svokrom som sa napríklad len tak mimochodom dozvedel, že jeho najpresnejšie hodinky boli od Vietnamcov, mali maximálne prehľadný ciferník, boli tenké, ľahunké a nerobili vraj väčšiu odchýlku než nejakých 15 sekúnd do plusu za mesiac. Akurát vraj poslednú dobu nejak haprujú a ani výmena batérie nepomohla…

Pretože svokor je dedinský typ, vídaný od rána do večera v monterkách, zvyknutý zaobchádzať so sekačkou či kroviňákom, ktorému vtedy tiahlo na šesťdesiatpäť, bolo to jasné, čo dostane k narodeninám: U môjho známeho hodinára sme vybrali tenké a ľahučké baterkové Casia s veľkým a prehľadným ciferníkom, kovovým náramkom a zárukou dva roky. Jedinou rozmarnosťou bola vodeodolnosť 10 atmosfér. Nestáli ani dve tisíc. Svokor z nich bol nadšený a slúžia mu už bezmála dvadsať rokov! Viem to, pretože mi nedávno pri návšteve hovoril: „Bohoušku, to by si neveril! Tieto hodinky mám od svojej sedemdesiatky (?!) a vieš, ako presne idú? Keď som ich teraz prestavoval na letný čas, rozišli sa o 15 sekúnd nie za mesiac, ale za pol roka!“ Odmlčal sa a potom významne dodal: „Tie mi dal Zdeno!“ Človeka síce zamrzí, že starý pán si už nevybavuje, kedy a od koho svoje najmilšie hodinky dostal, ale čo chcete od 83ročného pradedka? Dôležité je, že s nimi je spokojný a že obyčajné každodenné otlčenky za „dvojku“ mu skoro dve desaťročia robia lepšiu službu, než certifikovaný chronometer!

Na záver

Nie, nehľadajte vo vyššie uvedenom „absolútnu pravdu“. Skúste len sledovať tu a tam roztrúsené „omrvinky“ na ceste, po ktorej by sa úvahy pri kúpe hodiniek pre iného človeka – podľa mojich skúseností – mali uberať. A aby to išlo lepšie, dovoľte malé zopakovanie:

  • Pretože nie sme jasnovidci, mali by sme poznať priority obdarovaného. Neuváženým darčekom obdarovanému skôr než radosť spôsobíte dilema a nepríjemný pocit! Pod prvý spoločný vianočný stromček som od svojej milej dostal – v mojich očiach – absolútne otrasné, hoc značkové hodinky; muselo to byť na mne vidieť, a tak som po „výsluchu“ priznal farbu; našťastie sa ukázalo, že predajca umožní hodinky vymeniť. Mám ich stále.
  • Než utratiť väčšie či menšie peniaze za hlúposť, radšej nič! Dať niekomu príspevok na kúpu budúcich hodiniek (pokiaľ to nebude v igelitke plnej mincí a zmuchlaných bankoviek) neni žiadna hanba; možno vkusne a vtipne podarený symbolický šek nebude ani na promócii vyzerať hlúpo. Komu aj tak darovanie hotovosti pripadá trápne, môže zvoliť nákup darčekového certifikátu u overeného predajcu.
  • Ani u hodiniek zakaždým neplatí, že čím drahší, tým lepší. A už vôbec nie, že čím drahší, tým väčšia radosť!

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre