Bluetooth synchronizácia pri klasických hodinkách – Na čo slúžia moderné technológie?

Tagy: Technológie a pojmy | Klasické

Matěj Urbaczka | 5 MIN

Bluetooth technológia je spätá s chytrými telefónmi, šikovnými hodinkami a ďalšími zariadeniami obsahujúce slovo "chytré". Na čo je ale bluetooth v klasických hodinkách a prečo je dobré ho mať?

Bluetooth a 21. storočie ide rozhodne k sebe, a preto sa táto technológia implementuje aj do klasických digitálnych či dokonca analógových hodiniek. Väčšinou sa Bluetooth používa na synchronizáciu času, ale samozrejme aj ďalším funkciám.

Čo je to Bluetooth technológia a ako funguje?

Bluetooth je bezdrôtový systém, ktorým je možné prejsť dve a viac elektronických zariadení dohromady. Ako napríklad telefón s počítačom či telefón s bezdrôtovými slúchadlami, a to bez spojenia „drôtom“. Bluetooth technológia potom umožňuje medzi týmito zariadeniami vymieňať dáta.

Technológia Bluetooth je pomenovaná po dánskom a nórskom kráľovi Haraldovi Modrozubovi, ktorý v 10. storočí použil svoj diplomatický talent na urovnanie a spojenie dvoch bojujúcich kmeňov. Názov stanovila spoločnosť Ericsson, ktorá Bluetooth vynašla v roku 1994. Logo Bluetooth sa tiež podobá rytinám na helme Harolda Modrozuba.

V dnešnej dobe sa v širšej verejnosti najviac používa v telefóne, ktorý je v tomto prípade hlavná jednotka, ku ktorej sa následne pripájajú periférne jednotky, ako napríklad slúchadlá, hands-free v aute alebo hodinky. Spojenie medzi dvoma jednotkami sa nazýva párovanie.

Zariadenia, ktoré sa spárujú cez Bluetooth, medzi sebou komunikujú cez ultra-vysoko frekvenčné rádiové vlny. Tieto vlny majú frekvenciu okolo 2,4 GHz (rovnako ako Wi-Fi), čo je cca 2,4 bilióna vĺn za sekundu. Rovnaké vlnenie sa používa napríklad v GPS systémoch či mikrovlnných rúrach.

Bluetooth technológia sa delí na 3 triedy a niekoľko verzií, ktoré sa rokmi menia. Jednotlivé triedy sa od seba líšia dosahom Bluetooth, kedy sa v smartwatchoch a chytrých telefónoch používa spravidla trieda 2. Jej približný dosah je okolo 10 metrov v závislosti od okolitého prostredia.

Z verzií Bluetooth sa historicky stretávame s verziou 1.2 (taktiež známou ako 1b) až po najnovšiu verziu 5.3, spustenú v roku 2021. Od roku 2009 sa tiež vo všetkých smart zariadeniach používa Bluetooth Low Energy, ktorý bol prvýkrát súčasťou verzie 4.0. Táto technológia zachováva rovnaké parametre ako klasická Bluetooth technológia, ale má menšiu náročnosť na spotrebu batérie a na náklady výroby.

Najčastejšie sa teraz v zariadeniach stretávame s verziami Bluetooth 5.0 a vyššie v závislosti od možností výrobcu. Táto verzia dokáže prenášať dáta s rýchlosťou 2 Mbit/s a je energeticky menej náročná ako tie predchádzajúce. Tiež je bezpečnejšie a odolnejšie proti rušeniu cudzími vplyvmi.

Častá otázka je potom dosah Bluetooth v spojení s hodinkami. A na túto otázku neexistuje presná odpoveď. Záleží totiž na okolitom prostredí, či ste napríklad na voľnom priestranstve alebo niekde v budove s oceľovými múrmi. Často sa stretávame s odpoveďou, že Bluetooth v hodinkách drží +- na vzdialenosť 15 metrov od telefónu.

Počiatky Bluetooth v hodinkách

Počiatky bezdrôtovej technológie v hodinkách sa datujú do roku 2000, kedy IBM v spolupráci so značkou Citizen prišlo na svet s prvým prístrojom upnuteľným na ruku s názvom Watch Pad. Zaujímavosťou je, že bežal na free operačnom systéme od Linuxu. IBM a Citizen zacielil so svojim prístrojom na študentov a businessmanov. V tom čase bol ale Bluetooth iba na prenesenie dát o čase a nastavení z PC do hodiniek a dát z hodiniek späť do PC.

Prvé hodinky, ktoré cez Bluetooth vedeli upozorniť na prichádzajúci hovor a správu boli hodinky od značky Sony Ericsson v kooperácii so značkou Fossil. Tieto hodinky boli predstavené v roku 2006 a dalo by sa povedať, že to boli aj prvé hybridné hodinky. Mali klasický číselník a pod ním OLED displej.

V rovnakom roku prišiel aj Citizen s modelom, ktorý sa vedel spojiť s telefónom a ukázať správy, hovory a dokonca aj notifikácie.

Vývoj Bluetooth hodinek od Citizenu

Vývoj Bluetooth hodiniek od Citizenu

Casio sa k nim pridalo taktiež v roku 2012, kedy vychádza GB-6900 a GB-5600 ako prvé Bluetooth modely tejto značky. Tieto modely si vedeli podľa Bluetooth nastaviť čas, vziať si nastavenie druhého časového pásma, či nastaviť budíky v telefóne a preniesť ich do hodiniek. A dokonca mali aj upozornenia na e-maily či hovory.

Model GB-5600

Casio GB-5600AA-1ER

Význam Bluetooth v klasických hodinkách

V dnešnej uponáhľanej dobe je dobré mať hodinky, ktoré idú presne ako atómové hodiny. A to bol za mňa aj primárny zámer značiek produkujúci klasické hodinky s bluetooth synchronizáciou. Zlepšenie presnosti a jej jednoduchšie dosiahnutie. Telefón si totiž berie informáciu o čase z internetu každú chvíľu, hodinky si ju potom jednoducho vezmú z telefónu a idú jednoducho a jednoducho presne.

Než bol do hodiniek vsadený Bluetooth čip, boli najpresnejšie technológie spojenia rádiom a GPS. Rádiové hodinky majú problém s pokrytím na Zemi a GPS technológia je len v pomerne drahých hodinkách (čo sa klasických hodiniek týka).

S Bluetooth sa hodinky spoja väčšinu času trikrát za deň kvôli šetreniu batérie. Túto synchronizáciu môžete samozrejme vyvolať aj ručne cez aplikáciu v telefóne. Technológiu Bluetooth často nájdeme v solárne napájaných hodinkách.

Hodinky so solárnym napájaním – 4 fakty, ktoré by ste mali vedieť
14.6.2023 - Eliška Měrková
Hodinky so solárnym napájaním – 4 fakty, ktoré by ste mali vedieť

Okrem časovej korekcie sa Bluetooth využíva aj na ďalšie nastavenia a funkcie. Možnosť nastaviť si cez appku napríklad budík v hodinkách je jedna z najbežnejších funkcií. Niektoré hodinky vedia upozorniť aj na notifikáciu, ktorá prišla na váš telefón, alebo vás upozorní, že máte v kalendári niečo, na čo nemáte zabudnúť. Ďalšou super vecou je prezvonenie telefónu, keď neviete, kde sa doma skrýva.

Outdoorovo zamerané modely potom majú možnosť základnej navigácie alebo možnosť uloženia polohy, ak ste pripojení k telefónu. Také modely nájdeme napríklad u Casia – konkrétne napríklad model GG-B100.

G-Shock Mudmaster GG-B100 predstavený na Baselworldu 2019
24.5.2019 - Martin Koňařík
G-Shock Mudmaster GG-B100 predstavený na Baselworldu 2019

Toto nastavenie platí častokrát na digitálne hodinky a najviac na značku Casio. Ďalšou kategóriou sú potom hybridné hodinky, ktoré väčšinou používajú Bluetooth úplne na všetko. Od základného nastavenia času (kedy je možnosť nastaviť čas väčšinou len cez Bluetooth) až po notifikácie, krokomer a ďalších x fičúr. Funkcie sa potom na číselníku ukazujú pomocou rúčok, ktoré sa presúvajú na určitú pozíciu. Je trošku nevýhoda, že si musíte zapamätať pozíciu rúčok a pre čo ste túto pozíciu nastavili.

V ktorých hodinkách Bluetooth hľadať?

Hoci bola značka Citizen prvá, ktorá Bluetooth hodinky produkovala, tak v dnešnej dobe už s takými hodinkami nepokračujú. Majú svoj rad šikovných hodiniek, ale klasické hodinky s touto technológiou už nerobia.

V súčasnosti sa stretávame skôr so smartwatchi a AMOLED displejom zasadeným v normálnom – elegantnom puzdre. Ako napríklad Tag Heuer, už spomínaný Citizen a tak podobne. Klasické hodinky bez digi displeja môžeme nájsť v kolekcii od Festiny či Lotusu, ale tiež hojne v rade Edifice od Casia.

Tissot sa do vôd Bluetooth vydal s modelom T-Touch zameraným na outdoor. Rovnako napríklad značka Alpina so svojim "horological smartwatch". Úplne iný level sú potom hybridné modely od švajčiarskej značky Frederique Constant, ktoré kombinujú smart funkcie s klasickým mechanickým strojčekom.

Tissot T-Touch Connect Solar – Prvé "smart" hodinky od Tissotu
14.6.2023 - Eliška Měrková
Tissot T-Touch Connect Solar – Prvé "smart" hodinky od Tissotu

Alpina Seastrong - inteligentné hodinky na iný spôsob
11.6.2019 - Vojtěch Pospíšil
Alpina Seastrong - inteligentné hodinky na iný spôsob

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre