» Blog » Citizen

História značky Citizen

Tagy: O značke | Citizen | Klasické | Tradičné

Radek Vyhlídal | 2.12.2018 | 6 MIN | 2x komentár

Ako sa z experimentu Tokijského zlatníka zrodila jedna z najväčších svetových firiem s 19 000 zamestnancami?

Citizen Historie

Kamekichi Yamazaki a jeho prvé vreckové hodinky kaliber 16

Vývoj spoločnosti od výroby prvých hodiniek

V dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia dostal mladý japonský cisár Hirohito darček, ktorý ho veľmi potešil. Týmto darčekom boli vreckové hodinky od Tokijského zlatníka Kamekichi Yamazaki. V tom čase dominovali japonskému hodinárskemu odboru švajčiarské značky nasledované americkými. Yamazaki cítil, že nastáva správny čas začať vyrábať hodinky priamo v Japonsku, ktoré by boli lacnejšie ako tie dovážané. Z tohto dôvodu založil v roku 1918 inštitút pre výskum hodiniek Shokosha, kde koncom roku 1924 začali predávať svoj prvý produkt - vreckové hodinky kaliber 16 pod názvom Citizen. Tento názov bol hodinkám, a potom celej spoločnosti, daný pánom Shinpel Goto, čo nebol nikto menší ako starosta Tokia, blízky priateľ pána Yamazakiho. Ten zvolil názov Citizen, pretože v preklade znamená občan, a on chcel, aby niečo tak luxusné, ​​ako v tej dobe boli hodinky, sa stali dostupné každému. Od tejto chvíle sa Citizen stáva hodinársku značkou.

císař hirohito a starosta tokya shinpel goto

Císar Hirohito a starosta Tokia Shinpel Goto

Cisár bol veľmi potešený, že nemusí byť naďalej závislý na zahraničných hodinkách. Napísal aj list do inštitútu Shokosha, kde chválil kvalitu a precíznosť. Aj napriek chvále cisára ohľadom hodiniek Citizen by bolo trúfalé domnievať sa, že sa Japonsko stane vedúcou krajinou v produkcii hodiniek. Ale napriek tomu sa to stalo. Hirohito bol stále v roku 1981 cisárom, keď Japonsko zosadilo z pomyselného trónu Švajčiarsko ako najväčšieho producenta hodiniek. Toto je príbeh vzostupu značky Citizen, ktorý vyvrcholil v roku 2001, kedy vyrobili neuveriteľných 308 miliónov hodiniek a hodinkových strojčekov (každé štvrté vyrobené). To zďaleka predčilo Yamazakiho sny o výrobe hodiniek dostupných každému.

vedoucí pracovníci Citizen v roce 1934

Vedúci pracovníci Citizen v roku 1934

Na medzinárodnom poli však sa Citizen v počiatkoch svojej existencie strácal. Najväčší problém bol spojený s výrobou kľúčových súčiastok, ako sú zotrvačník, vlások, krokové ústrojenstvo a pod., ktoré boli príliš malé na výrobu pre Japonsko tej doby. Spoločne s firmou Seikosha, čo bol pôvodný názov hodiniek Seiko, v porovnaní so švajčiarskými hodinkami zaostávali. V medzinárodnej súťaži v roku 1923 si dokonca jeden z porotcov zaznamenal: "japonské hodinky nespĺňajú zahraničné štandardy". Pre predstavu, priemerná presnosť zahraničnej konkurencie bola + -4 sec./deň, tie japonské sa rozchádzali od 6 - 62 sec./deň. A aby problémov nebolo málo, prišla druhá svetová vojna, ktorá bola pre japonský hodinársky odbor devastujúca.

Po vojne však začal Citizen opäť prekvitať. Strojcom úspechu bol nový prezident spoločnosti Eiichi Yamada, ktorý pochopil, že budúcnosť firmy závisí na zahraničnej expanzii. V roku 1949 založil oddelenú predajnú a marketingovú dcérsku spoločnosť, ktorá sa zameriavala na zahraničné trhy. Naďalej sa tiež snažil vylepšovať technológie, aby sa priblížil Švajčiarsku, ktoré vyšlo z nedávnej vojny ešte silnejšie. Citizen tak predstavil prvé japonské hodinky s dátumovkou (1952), prvé japonské hodinky odolné voči nárazu Parashock (1956), prvé japonské hodinky s alarmom (1958), prvé japonské vodeodolné hodinky (1959).

parashock a parawater

Hodinky Parashock a Parawater

Parashock, čo bol názov pre nárazu odolné hodinky Citizen, to bola v Japonsku senzácia. Táto odolnosť bola demonštrovaná niekoľkými ukážkami, ako odolné naozaj sú. Za prizerania tisícov ľudí napr. Citizen pustil hodinky z helikoptéry pred železničnou stanicou Kyoto, na baseballovom zápase a na ďalších miestach - na prekvapenie všetkých prizerajúcich sa hodinky vždy vydržali a naďalej tikali. Tento počin bol marketingovou chuťovkou a veľmi zvýšil dôveru v značku, ktorá zinscenovala viac podobných predstavení, napr. s hodinkami Parawater - vodeodolnými hodinkami. Tie boli umiestnené na špeciálne navrhnutej bójke, ktorá bola prehodená cez palubu lode do tichého oceánu. Potom boli ťahané po celú plavbu do Severnej Ameriky. Po roku boli hodinky vytiahnuté a stále fungovali.

Test parashock

Hodinky Parashock testované vyhodením z vrtuľníka

Obdobie quartzových hodiniek

S vynálezom quartzového strojčeka začala nová éra hodinárskeho priemyslu. Oscilujúci kremenný kryštál dal hodinkám neuveriteľnú presnosť jednej sekundy týždenne oproti jednej minúte týždenne mechanických hodiniek. Citizen vstúpil na trh quartzových hodiniek v roku 1973 so svojim modelom Quartz Cryston. O rok neskôr potom s digitálnym modelom Quartz Cryston LC. Po desaťročia, kedy Citizen investoval do vývoja elektrických hodiniek, konečne táto práca začala zbierať plody úsilia. Úroda začala v roku 1975, kedy do roku 1981 Citizen každý rok dosiahol nejaké svetové prvenstvo. Napríklad s najpresnejšími hodinkami na svete s názvom Quartz Crystron Mega s presnosťou 3 sekundy ročne. Treba podotknúť, že slovo Mega bolo výstižné, pretože okrem mega-presnosti boli tiež mega-drahé.

Cryston Mega

Nejpresnejšie hodinky na svete v roku 1975 Cryston Mega

Ďalším míľnikom značky Citizen bola solárna technológia. Prototypom boli v roku 1974 hodinky s kadmiovou batériou, ktorá ale bola príliš drahá pre komerčnú produkciu. Inžinieri sa však nevzdávali a naďalej na technológii pracovali, čo viedlo k vývoju nového typu batérie z oxidu strieborného. V roku 1976 tak mohol Citizen predstaviť svetu prvé solárne napájané hodinky s názvom Crystron Solar Cell so strojčekom 8629-7j s presnosťou 15 sekúnd za mesiac. Tieto hodinky boli vo svojej dobe oveľa v popredí oproti konkurencii. Aj keď solárne napájané hodinky z počiatku neboli veľmi úspešné, pokračujúci vývoj sa Citizen vyplatil o dve desaťročia neskôr s revolučnou Eco-Drive technológiou.

Citizen Crystron Solar Cell

Prvé solárne napájané hodinky Citizen Crystron Solar Cell

V roku 1978 sa Citizen pridal k súťaži známej ako "the thin watch wars", čo sa dá voľne preložiť ako "vojna v tenkosti hodiniek". Toto je dlhá a pamätihodná kapitola quartzovej éry, do ktorej boli zapojení najväčší výrobcovia quartzových strojčekov: Citizen, Seiko a Švajčiarska ETA. Tento súboj plnil titulky novín po celom svete. Zvyšoval povedomie o quartzových hodinkách a nastavil novú latku - tenkosť. Citizen do tohto súboja vstúpil so svojim modelom Quartz 790, čo boli prvé hodinky na svete so strojčekom tenším než 1 milimeter, celé hodinky boli totiž "hrubé" len 4,1 milimetra. Len pár mesiacov po uvedení odpovedalo Seiko ešte tenšími hodinkami, ktoré ešte upevnili pozíciu Japonska ako lídra novej quartzovej technológie. Aby si Švajčiarsko udržalo svoju reputáciu svetového lídra, ETA spustila program na vývoj najtenších hodiniek na svete ako odpoveď na japonskú výzvu. V roku 1979 potom predstavila Delírium, prvé hodinky na svete, ktoré pokorili hranicu 2 milimetrov, keď boli celé hodinky tenké 1,98 mm.

nejtenčí solárně napájené hodinky na světě Eco-Drive One

Prvé hodinky Citizen z roku 1978 so strojčekom tenším ako 1 mm

Aby toho nebolo málo, Japonsko odpovedalo ešte tenšími hodinkami. Nakoniec vojnu vyhrala ETA s modelom Delírium IV s hrúbkou 0,98 mm, ktoré boli ale pre svoju tenkosť nenositeľné. Pri nosení malo totiž puzdro aj strojček tendenciu sa ohýbať a prestávali správne fungovať. Švajčiarsko síce vyhralo vojnu o tenkosť, ale Japonsko vyhralo vojnu quartzovú. Ako som už spomenul vyššie, v roku 1981, rok po tom, čo ETA predstavila Delírium IV, Japonsko predstihlo Švajčiarsko v produkcii v pomere 108 mil. kusov oproti 76 miliónom. Preteky o najväčšieho producenta tak boli čisto japonskou záležitosťou medzi SEIKO a Citizen, keď od roku 1986 do konca storočia vládol Citizen, aby potom predal štafetu značke Seiko.

Ako je vidieť, Citizen nie je obyčajnou značkou, ale značkou, ktorá udáva trendy a posúva hranice. Toto dokazuje aj v súčasnosti, keď napr. v roku 2011 boli prví, ktorí dokázali synchronizovať čas pomocou družíc GPS. Moderným technológiám sa ale budem venovať v niektorom z ďalších článkov. Nižšie ešte spomenieme chronologicky dôležité momenty firmy Citizen.

1918 - založenie inštitútu pre výskum hodiniek Shokosha
1924 - vyrobené prvé vreckové hodinky
1930 - založenie firmy Citizen, vymenovanie pána Nakajima prezidentom spoločnosti
1931 - vyrobené prvé náramkové hodinky
1936 - vybudovaná továreň Tanashi
1941 - začína výroba obrábacích strojčekov
1949 - založil oddelené predajné a marketingové dcérske spoločnosti Citizen Trading
1952 - vyrobené prvé japonské dátumové hodinky
1955 - začiatok exportu hodiniek
1956 - prvé odolné hodinky Parashock
1959 - prvé vodotesné hodinky Parawater
1966 - prvé japonské elektrické hodinky X-8
1976 - začiatok výroby Quartz, prvé analógové, svetlom napájané hodinky Crystron Solar Cell
1995 - prvé hodinky Eco-Drive
2003 - prvé celokovové, rádiom riadené hodinky so zabudovanou anténou
2011 - prvé solárne napájané GPS hodinky na svete

zdroj: watchtime.com

Príbeh značky Bulova – História toho, v čom boli prví
6.12.2022 - Eliška Měrková
Príbeh značky Bulova – História toho, v čom boli prví

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Ctihodný citizenpred 137 dňami, reagovať
Nie devätnásteho, ale dvadsiateho storočia.
Eliška Měrkovápred 136 dňami
Opraveno, děkujeme za upozornění.