» Blog » Coros

Coros Pace PRO recenzia – Iné telo, rovnaká duša

Tagy: Recenzie | Coros | Inteligentné

Matěj Urbaczka | 10.12.2024 | 9 MIN | 1x komentár

Coros Pace PRO je najnovším prírastkom do tohto aerodynamického radu. Je tiež úplne odlišný od všetkých predchádzajúcich modelov, no zachováva si rovnakú dušu.

Rozpaky, husia koža, nervozita. Asi také pocity som mal, keď som hodinky prvýkrát uvidel na internete. A paradoxne presne tie isté pocity som mal, keď som hodinky prvýkrát vzal do ruky. Nie, hodinky nie sú zlé, sú len iné. Čo je na nich také zaujímavé?

  • 46 mm plastové puzdro so silikónovým remienkom
  • 1,3" AMOLED displej (prvý pre Coros)
  • 20-dňová výdrž batérie v režime inteligentných hodiniek
  • Všetky dostupné senzory a merania od spoločnosti Coros
  • Ukladanie hudby a offline mapovanie

46mm puzdro so silikónom

Spoločnosť Coros sa vrátila ku koreňom najstaršieho modelu Pace a zľahka pri tom kopírovala iné spoločnosti (viem, že nie je čo vymýšľať, ale...). Keď som prvýkrát vzal do ruky Pace PRO, mal som pocit, že držím v ruke hodinky, ktoré sú mi známe a s ktorými som strávil nejaký čas. Tento pocit som mal presne 20 hodín, kým som na to prišiel. Puzdro sa totiž nápadne podobá na hodinky Garmin Forerunner 945, s ktorými som najazdil niekoľko tisíc kilometrov.

V skutočnosti je puzdro dlhé 46 milimetrov, celé plastové a má ľahký "U" profil s drážkami po bokoch. Rovnako ako vyššie spomínané Forerunnery. Jediným rozdielom je, že Coros zostal pri dvoch ovládacích prvkoch – korunka na pozícii 2 a tlačidlo na pozícii 4. Tlačidlo je plastové, ale korunka sa dočkala vylepšenia a je oceľová, čo je príjemná zmena.

Spúšť je na mojej ruke trochu neohrabaná. Jednak pravdepodobne kvôli "presne nepresnej" oblasti snímača srdcového tepu (dosť veľkej na to, aby sa hodinky na ruke kývali a nedali sa správne uchopiť), a jednak kvôli novému typu remienka. Ale skôr než sa dostanem k remienku, rozoberiem poslednú zmenu na puzdre – nabíjací port.

Spoločnosť Coros sa vykašľala na nabíjací kábel a k hodinkám dodala len akúsi redukciu na klasický USB-C kábel. To znamená, že redukciu zapojíte do hodiniek a pripojíte ľubovoľný kábel USB-C. Je to solídna vecička, to áno, ale obávam sa, že veľa ľudí redukciu stratí (hoci k redukcii dostanete puzdro, ktoré si môžete pripnúť na kľúče ako kľúčenku – dobré retro, čo?)

Okrem toho, že by sa redukcia mohla stratiť, je tu ešte jeden háčik. Táto redukcia nie je kompatibilná so staršími hodinkami Coros a ani so staršími káblami. Kábel sa tam nezmestí ani o centimeter a materiál okolo portov by ste museli prerezať. Pýtam sa prečo? :-(

Silikónový remienok je potom "integrovaný až do puzdra" a je vybavený 22 mm širokými uzávermi typu quick release. Neviem, či je úzky koniec úplne šťastný, pretože vďaka nemu hodinky neobopínajú ruku úplne a užšie zápästia môžu mať problémy s nepresnosťou merania. Vždy tam však môžete vložiť neoriginálny nylon alebo silikón, ktorý "padá" rovno dole a nemá žiadne ukončenie. Aby som nehádzal len špinu, remienok je pevne odvetraný a páči sa mi skosenie na jeho konci.

Na nylonu za mě hodinky vypadají lépe

Hodinky podľa mňa vyzerajú lepšie na nylone.

Okrem prvej generácie mali všetci ostatní možnosť kúpiť si model Pace na nylone. Tu to záhadne zmizlo a nylon si musíte kúpiť mimo základnej sady. Pre mňa je to trochu zlý návrat ku koreňom, pretože nylon a Coros Pace idú k sebe asi tak dobre ako pivo a Čechy. Najväčšou iróniou je, že na ich ofiko stránke dokonca uvádzajú hmotnosť s nylonovým popruhom, hoci si ho môžete kúpiť maximálne s nylonovým popruhom. Mimochodom, hmotnosť s nylonom je 37 g a so silikónom 49 g. Obe hmotnosti sú pre mňa na celodenné nosenie a šport viac než dobré.

Coros prvýkrát implementoval AMOLED

Tak to prišlo na Coros. Prišli prvé hodinky s displejom AMOLED. Spoločnosť Coros vybavila nové hodinky Pace PRO 1,3" displejom AMOLED s rozlíšením 416 x 416 pixelov. Minerálne sklo (Gorilla Glass) ponechal kvôli hmotnosti a cene, čo neberiem ako zlú voľbu pre tento typ hodiniek.

Displej je vďaka 1500 nitom krásne čitateľný na priamom slnku a počas športovej aktivity ani mimo nej som nemal s displejom najmenší problém. Páči sa mi, že aspoň trochu zapracovali aj na ikonách menu, ktoré sú krajšie a trochu viac prispôsobené pre AMOLED. To je pre mňa veľká vec.

Jediná vec, ktorá mi vadí, je možnosť nastaviť režim nerušiť len na telefóne, ak chceme režim nerušiť cez noc. Ak chceme režim nerušiť počas dňa, dá sa nastaviť, aj keď nešikovne, v hodinkách. Ak však chcete režim každý deň v rovnakom čase, neexistuje iná možnosť, ako prejsť do telefónu, nastaviť ho tam a potom ho preniesť do hodiniek.

Inak je všetko v poriadku, menu zostalo rovnaké, takže sa človek nemôže stratiť.

Senzory – Typický Coros posledných rokov

Hodinky so senzorovou výbavou na všetko? Máte ju tu – barometer, akcelerometer, gyroskop, kompas, optický snímač tepu, teplomer, pulzný oxymeter, EKG a dvojpásmové GPS.

Pri EKG si treba uvedomiť, že nefunguje ako napríklad u Apple alebo Samsungu, ale poskytuje nám len presnejšiu hodnotu variability srdcovej frekvencie. Aj to je podstatné, ale povedal by som, že veľa ľudí dá prednosť klasickému EKG.

Ak by som sa mal pozrieť na presnosť hodiniek, tak jediná veta, ktorá vystihuje celú presnosť, je táto: "Typický Coros." V tomto prípade sa jedná o hodinky, ktoré sú veľmi presné. Hodinky sú v skutočnosti hrozné v presnosti merania tepu a 3-krát počas jedného tréningu mi vypadlo GPS, ktoré nie je až také nepresné, ale občas robí neplechu... Počítam, že začiatkom roka 2025 bude všetko presné, tak ako to bolo pri Apex 2 a Apex 2 PRO.

Fialová – Polar H10, Modrá – Coros Pace PRO

Fialová – Polar H10, modrá – Coros Pace PRO.

Z grafu vidíte, že niektoré hodnoty sú úplne mimo. Paradoxne sú mimo všetky hodnoty, keď som bežal z kopca. Pri intervaloch je to relatívne v poriadku, ale zvyšok je čisté zúfalstvo. Obávam sa však, že na vine je aj remienok, ktorý mi jednoducho trčí z ruky. Potvrdilo sa však, že problém je vždy, keď človek beží z kopca (bez ohľadu na remienok alebo terén).

Fialová – Garmin Fenix 8, 51 mm, modrá – Coros Pace PRO

Fialový – Garmin Fenix 8, 51 mm, modrý – Coros Pace PRO.

Coros robí takéto "zuby" takmer pri každom behu. Ako vidíte, celá trasa krásne sedí a sleduje Garmin, ale zrazu vždy vyskočí. Verím, že je to len hardvérový problém, takže očakávam čoskoro aktualizáciu.

Ak si chcete pozrieť porovnanie wattov z hodiniek so Strydom, tu je. Mimochodom, Coros má používať veľmi podobné algoritmy ako práve Stryd.

Fialová – Stryd, modrá – Coros Pace PRO

Fialová – Stryd, modrá – Coros Pace PRO.

Výdrž batérie väčšia ako u transflektívneho modelu

Coros je solídne batériové delo. Dokáže celkom dobre optimalizovať systém a dosiahnuť dychberúcu výdrž. Malou chybičkou je, že výdrž je vyjadrená iba meraním tepu každých 10 minút, ale aj to sa dá prežiť. Aká je teda výdrž?

Coros Pace 3
Coros Pace PRO
V režime inteligentných hodiniek
15 dní
20 dní (6 dní)
Príjem signálu GPS
38 hod.
-
Príjem všetkých satelitov
25 hodín
38 hodín (28 hodín)
Príjem všetkých satelitov (multifrekvenčný)
15 hod.
31 hodín (24 hodín)
Príjem všetkých satelitov + hudby
7 hod.

12 hod. (10 hod.)

Pre porovnanie som do tabuľky zahrnul aj Coros Pace 3. A vidíme, že Pace PRO vyhráva v každej kategórii o niekoľko hodín. Čísla v zátvorkách pre PRO sú potom výdrž s neustále zapnutým displejom.

Podľa mňa sú hodnoty v poriadku, nie sú nijako prehnané a podľa používania celkom zodpovedajú realite.

Hodinky ako stvorené na šport

Hodinky uspokoja asi každého milovníka športu. A je jedno, či vonku alebo v hale. Z tých podstatných pre mňa nie je v móde napríklad skialpinizmus alebo bouldering. Ak vám tieto športy príliš chýbajú, môžete si ich vytvoriť prostredníctvom funkcie "vlastné športy" v telefóne, vybrať pre ne ikonu a definovať dátové polia. Mne na hodinkách chýbala kolobežka, tak som to hneď opravil.

Páči sa mi, že Coros, ak robí nejakú aktivitu, vždy je tam pre človeka niečo navyše a nikdy to nie je len čas, tep a kalórie. Napríklad pri cvičení si vždy môžete vybrať, ktorú časť tela práve cvičíte, a hodinky počítajú zostavy.

A ako už vieme, pri behu sú hodinky nabité metrikami, v ktorých sa môžete váľať, ako dlho chcete. Všimol som si však, že pri trailovom behu je na začiatku zapnutá 3D vzdialenosť, ktorá zvyčajne veľmi skresľuje celkovú vzdialenosť - preto ju odporúčam na začiatku vypnúť.

Screeny z aplikace v telefonu. Toto můžete vidět ve větším i na PC

Screeny z aplikácie v telefóne. Toto môžete vidieť vo väčšom aj na PC.

Po vzore Polaru vytvoril Coros aj svoje testovacie centrum, kde si môžete vybrať z troch momentálne dostupných testov:

  1. Running Fitness test – vypočíta VO2 Max (brutálny test)
  2. Cyklistický test FTP – vypočíta hodnotu funkčného limitu výkonnosti
  3. Test bežeckej formy – hodnotí ekonomiku a štýl behu (vyžaduje sa Coros POD 1 alebo 2)

Mapové podklady s navigáciou

Spoločnosť Coros si samozrejme nenechala ujsť príležitosť a do modelu AMOLED vsunula mapové pomôcky. Koniec koncov, mapové podklady jednoducho najlepšie vyniknú na tomto displeji.

Coros používa (zatiaľ) základné mapy z OpenStreetMap, ktoré obsahujú všetky križovatky, vrstevnice a lesné cesty, ale (zatiaľ) žiadne názvy ulíc, kopcov atď. Prečo píšem tie zátvorky? Teoreticky by mala začiatkom tohto roka vyjsť aktualizácia, v ktorej by mal byť mapový podklad aktualizovaný práve o tieto informácie, čo by bolo skvelé.

Samotné mapy nemajú možnosť navigácie (nemôžete označiť bod na mape a nechať sa navigovať), ale môžete samozrejme nahrať súbor GPX. Môžete použiť buď správcu máp priamo v aplikácii Coros, alebo akúkoľvek aplikáciu tretej strany.

Mapy potom môžete stiahnuť do aplikácie Coros buď pomocou počítača, kde je to o niečo rýchlejšie, alebo priamo do telefónu. Priestor pre mapy je potom 32 gb, ktorý je pribalený k hudbe.

Fitness metriky – Stále rovnaká a kvalitná klasika

Coros je ako fitness monitor úplne v poriadku. Nájdete tu vlastne všetko, čo potrebujete na to, aby ste si udržali zdravie a prípadne odhalili nejaké neduhy. Máme tu kroky, kalórie, srdcovú frekvenciu 24/7, nočnú variabilitu srdcovej frekvencie a možno aj stres alebo vystúpané poschodia.

Pri nočnej VST mi Coros ukazuje o niečo viac ako Garmin. Nevadí mi to, pretože by som bol spokojnejší, ale nejde ani tak o jedno číslo, ako o trend variability, ktorý sa dá pozorovať dlhodobo.

Pri spánku sa ešte trochu zastavím. Toto solídne rieši Coros, lenže Coros je jeden z mála, ktorý neuvádza číselné hodnotenie spánku od 0 do 100, ale všetko vám rozdeľuje na hodnoty. Je tiež škoda, že v hodinkách vidíte len čas vo fázach, slovné hodnotenie a neviete, čo je dobré a čo zlé. Na to musíte prejsť do aplikácie, ktorá to celkom dobre vysvetľuje.

Keby sa to dalo v hodinkách zobraziť aspoň v nejakej skrátenej podobe, bolo by to skvelé. V hodinkách vidíte len "Fair" a je dosť neFair, že neviete, prečo je to len Fair.

Chytré funkcie – Pomaly, ale postačia

Hodinky Coros nikdy neboli označované za inteligentné hodinky, preto je tu obmedzený počet inteligentných funkcií. Máme tu teda notifikácie, 32gb úložisko hudby zdieľané s mapami, budíky, budík snooze, stopky, metronóm, ovládanie kamery GoPro a/alebo Insta360. Závratnou novinkou pre Coros je funkcia nájsť môj telefón.

Áno, nie je to veľa, ale na športové smart hodinky to úplne stačí, pretože vás nerozptyľujú iné kraviny a môžete sa plne sústrediť na výkon. Čo je pre mňa asi dôležitejšie ako smart funkcie.

AMOLEDia prvotina od Corosu sa nakoniec podarila

Na začiatku recenzie sa mohlo zdať, že sa mi hodinky veľmi nepáčia a celá recenzia sa bude niesť v negatívnom duchu. Opak je však pravdou. Pre mňa sú to jedny z najvydarenejších hodiniek od spoločnosti Coros, ktoré dokážu pritiahnuť veľa očí práve na AMOLED displej, ktorý mäso vyžaduje. Viac by som zvažoval Apex 2 alebo Apex 2 PRO, ale aj tak si Coros Pace PRO získal miesto v mojom hodinárskom srdci.

Najviac oceňujem výdrž batérie, rýchlosť systému a "corosovskú presnosť", ktorú očakávam opäť o niečo neskôr... Coros sa jednoducho pridal k ostatným uchádzačom o najlepší športtester strednej triedy.

Preto by som ako kvalitnú alternatívu odporučil Garmin Forerunner 265, Polar Vantage M3 a tiež Suunto Race S. Všetky alternatívy majú vždy niečo navyše a niekedy aj niečo "navrch". Polar, Suunto a Coros sú si veľmi podobné, Garmin pridáva platbu kartou a uberá mapový podklad, ale všetky modely majú svoje čaro.

Ako sa vám páči nový Coros Pace PRO?

Zdroje fotiek: oficiálne foto výrobcu, screenshoty z osobnej aplikácie Coros App.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Martinpred 66 dňami, reagovať
Chybny názov. Nie Pre ale Pro

Hodinky zmienené v článku

Novinka December
397,00 € skladom
397,00 € očakávaná novinka
Novinka November
397,00 € nedostupné