Existenciálna otázka: Mechanika, alebo Quartz?

Tagy: Sprievodca výberom | Klasické

Bohumil Vopršal | 5.3.2020 | 4 MIN

Ľudstvo si odjakživa kladie otázky, na ktoré sa nedá odpovedať (alebo je to aspoň veľmi ťažké): Existuje Boh? Kto sme? Odkiaľ a kam ideme? Ako dlho trvá večnosť? Je lepšie kúpiť si mechanické alebo kryštálom kremíka riadené hodinky (quartz)? (A dajú sa vo večnosti vôbec zohnať náhradné baterky?)

Odpoveď na predposlednú z týchto existenciálnych otázok je zdanlivo jednoduchá: Varíš doma? Umývaš si auto sám? Keď sa ti rozkýve drevená stolička, vieš si ju opraviť? Kúp si mechaniky! Ohrievaš si kupované jedlo v mikrovlnke? Musia ti v autoumývárni často ukazovať smer, kadiaľ do nej (a kadiaľ potom vyjsť)? Máš doma stoličky z plastu/kovu/polyméru? Kúp si „kvartzky“! Tak to ale nefunguje. Skúsme si miesto toho predstaviť najčastejšie dôvody pre kúpu nových hodiniek:

1. K hodinkám nemám vzťah, ale potrebujem ich na okamžité odčítanie/meranie času.

Kúpte, čo vám do oka padne, ak to nebude na trhovisku. Aj tie najlacnejšie hodinky od oficiálnych predajcov disponujú zo zákona zárukou. Bude to zrejme quartz, ale slušne urobený. Možno zvážte, či si niečo málo nepriplatiť napr. za chronograf (stopky), za automatické rádiové nastavovanie presného času, solárne napájanie či desaťročnú batériu atď. Hodí sa aj vodotesnosť aspoň 50 m, ktorá umožňuje pohodlné sprchovanie či umývanie rúk. Nosiť quartzky - a navyše povedzme „digitálky“ – nie je žiadna spoločenská stigma. Skôr to svedčí o počúvaní vlastného rozumu a praktickosti.

Někdy prostě stačí, když vám hodinky padnou do oka (na fotce Festina)

Niekedy jednoducho stačí, keď vám hodinky padnú do oka (na fotke Festina Chrono Bike)

2. K hodinkám nemám vzťah, ale cítim, že človek v mojom postavení by nejaké slušné hodinky mal mať.

Aj keď vás to núti, odoláte s úsmevom: Veď ani nedávno zosnulý francúzsky exprezident Francois Miterrand hodinky nenosil, pretože vraj neznášal diktát času! Alebo mu podľahnete. V závislosti na výške postavenia si vyberte akékoľvek hodinky, ktoré sa vám budú páčiť, o ktorých budete presvedčení, že sa na váš účel hodia a nebudú sa vám zdať príliš drahé (typ strojčeka nie je dôležitý). V závislosti na spoločenskom rebríčku dbajte skôr na kvalitu odevu; nosenie oblekov od „prefláknutej" konfekčnej značky bude určite väčším faux-pas, než skôr úsmevný chaos vo výbere, či dokonca absencia hodiniek.

Někdy si vhodné hodinky vyžádá spíše postavení, než neutuchající láska k hodinkám (na fotce Tissot La Locle)

Niekedy si vhodné hodinky vyžiada skôr postavenie, než neutíchajúca láska k hodinkám (na fotke Tissot Le Locle)

Na druhú stranu ruský prezident Vladimír Putin k obleku nosí okrem iných klasické pilotné hodinky IWC a nepôsobí to nijako nespolečensky.

3. K hodinkám mám vzťah a nové vyberám jednoducho preto, že ich chcem/potrebujem.

Mať rád hodinky a nemať jasno o ich pohone, to je pre chronofila peklo na Zemi! Ide o častú komplikáciu choroby zvanej „chronobundus“. V mojom portfóliu napríklad quartzky (s ručičkami aj bez) nad mechanikami vedú. Ako teda odpovedať na otázku v titulku tohto článku?

Pochopitelne, že univerzálne rozhrešenie neexistuje. Všeobecne sa snáď dá konštatovať, že váhavci, ktorí si chcú kúpiť model značiek z vyšších poschodí hodinárčiny, by mali siahnuť skôr po mechanickom variante, ak nie sú zmierení s tým, že „kremíková" alternatíva bude (spravidla) strácať na hodnote oveľa rýchlejšie. („Spravidla znamená, že niektoré quartzové modely sa vo výrobe udržia len krátko a po nejakých desiatich- dvadsiatich- tridsiatich rokoch budú za nimi zberatelia šalieť. Ale ako to odhadnúť, že?)

A někdy jdete pro nové hodinky prostě proto, že je musíte mít... (na fotce Seiko Presage)

A niekedy si idete pre nové hodinky jednoducho preto, že ich musíte mať... (na fotke Seiko Presage)

Rovnako všeobecne možno povedať, že majitelia mechanických hodiniek zvučných mien za ich veľký servis párkrát za život „vyhodia" približne toľko, za čo by si pravoverný „megahertziar“ vždy zaobstaral ďalší, slušne vybavený kremíkový model.

Pre váhavcov z radov bežných užívateľov, ktorí nemieria až tak vysoko, ale hodinky im nie sú ľahostajné, sa dá uviesť ešte pár všeobecných tipov (pri ktorých však hrozí, že namiesto odpovedí prinesú ďalšie otázky):

  • sekundovka pri mechanikách obieha krásne plynulo
  • servis bežných mechanických strojčekov zvládne kdekto
  • sekundovka pri väčšine quartziek krásne oddeľuje sekundy; iné naopak plynulosť vedia napodobniť
  • baterku vymení kdekto
  • mechanické hodinky „majú dušu“
  • quartzové strojčeky sú mnohonásobne presnejšie a rádiovo riadené modely ukazujú čas najpresnejšie; blížia sa im napríklad strojčeky Precidrive od Certiny či ich obdoba napr. v Tissotoch, ktoré sa aj bez rádiového signálu rozídu nanajvýš o pár sekúnd za rok
  • mechanické hodinky sú „večné“ (je ale potrebný servis, niekedy drahý)
  • servis mechaník nemusí nutne stát „balík“; bežné aj zvučné značky často mávají vnútri štandardné či modifikované strojčeky od externých dodávateľov (ETA, Sellita), ktorým „poslepiačky“ vráti kondíciu aj majster hodinár v malom meste
  • nostalgická hodnota tiež hrá úlohu; staré mechanické hodinky Poljot po otcovi, ktoré mal na ruke, keď si bral mamku, mám veľmi rád. Pred viac než pol storočím za ne vraj utratil svoju prvú výplatu: asi 800 korún

Ak sme otázkou začali, skúsme ňou aj skončiť: Hľadať definitívnu, všetkými prijímanú odpoveď na dilemu „Mechanika, alebo Quartz?“, je rovnako bláznivé ako pýtať sa: „Je lepší guláš, alebo pizza?“ Každému chutí niečo iné. Niekto má rád oboje.

Odpověď na otázku Mechanika, nebo quartz? neexistuje. Každý musí hledat to, co sedme jemu

Odpoveď na otázku Mechanika, alebo Quartz? neexistuje. Každý musí hľadať to, čo mu sadne (na fotke Certina DS Podium)

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre