Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Garmin | Inteligentné
Matěj Urbaczka | 23.9.2021 | 7 MIN | 9x komentár
Aby som bol úplne presný, tak do dnešného dňa som s modelom Garmin Forerunner 945 strávil 370 dní a 4263 kilometrov v behu a nejaké tie kilometre aj na bicykli. Nejaké mušky som za ten rok našiel. Ale inak? Veľmi dobrý počin od Garminu.
Dobrý je za tri, ja viem. Hodinky si zaslúžia prinajmenšom dvojku a v pomere cena/výkon by som zvažoval aj lepšiu známku. Prečo? Hneď na začiatok vám vypichnem pár vecí, ktoré sú pre mňa absolútna bomba a ktoré ma trošku sklamali:
Výdrž batérie
Presnosť GPS
Platenie
Mapy
Hudba
Hmotnosť
Pohyb v mape
Vzhľad
Rámček okolo displeja
Ešte na úvod poznamenám, že tento článok je dosť subjektívny, pretože 4000 km je 4000 km. Takže pokiaľ so mnou v niektorých veciach nesúhlasíte, je to len dobre. 10 ľudí, 10 názorov.:-)
31.10.2019 - Radek Vyhlídal
Recenzia na novinku Forerunner 945
Videorecenzia:
Moja cesta hodinkovým svetom za posledné tri roky vážne stála za to. Kým sa poriadne dostanem k 945tkám, v rýchlosti preletím svoju "smártwočovskú" históriu. Fenix 3, to boli proste hodinky s guľami, čo si budeme hovoriť. Ale boli už staré a potreboval som nový kyslík do krvi. S Vantage M som bol spokojný, čo sa týka športových funkcií, ale ďalšie veci boli nelogické až to bolelo a tak som s nimi strávil len asi 3 týždne, odzávodil na UTMB a poslal ich do sveta.
Potom som ako chudobný študent zakúpil Garmin Forerunner 245 a dalo by sa povedať, že začalo obdobie "uspokojím sa s málom". Rozhodne to nie sú zlé hodinky, to vôbec! Ale chcel som niečo mohutnejšie a proste... Lepšie. Keď prišla možnosť dlhodobo testovať 945tky, neváhal som ani chvíľu a išiel som tomu naproti s tým, že budem mať na ruke asi najlepšie hodinky, čo som kedy mal.
Áno, Forerunner 945 dokážu všetko čo rad Fenix a ešte sú ľahšie. To je bomba, nie? S čím už asi pri kúpe počítate, je to, že ľahkosť musí byť niekde vidieť. Vzhľadom je Forerunner proste športtester, ktorý šetrí každé deko váhy pre vaše zrýchlenie, a tak často dosahuje vzhľadu hodiniek z Marťánkov. Plastové puzdro, žiadna luneta, proste maximálne aerodynamické šupy pre výkon.
Ale aby som bol úprimný, nosil som ich úplne všade, nehľadiac na to, či to boli štátnice, tréningy alebo spoločenské akcie. U najvyššieho modelu je to so vzhľadom o trošku lepšie, a tak sa s tým dá chodiť takmer kamkoľvek. Nevravím, že to je správne, ale dá sa to.
1.11.2020 - Dominik Hok
Garmin Fenix 6 - jednička medzi outdoorovými hodinkami
Po roku používania (väčšinou trailový beh) je na tomto plasťáčiku samozrejme vidieť pár šrámov. Pokiaľ vám to neprekáža, tak pohoda a pokiaľ chcete hodinky chrániť, doporučil by som kúpiť silikónový obal na puzdro. Veľmi dobre chráni ako puzdro, tak displej. Je trošku škoda, že u displeja neprišla žiadna zmena oproti Forerunnerom 935 a displej má stále rovnaký prstenec okolo, ktorý by sa dal pekne využiť k rozšíreniu displeja.
"Hodinky by som doporučil kvôli tomu, že majú mapy, hudbu a ďalšie smart funkcie, ktoré sa rozhodne hodia a ostatné modely z radu Forerunner sú o niektoré funkcie ochudobnené." Asi najčastejšia veta, s ktorou sa stretávam na predajni, internete alebo medzi známymi. Áno, je to pravda, hodinky majú mapy, hudbu, platenie kartou a mnoho ďalších vychytávok. Poďme sa na tie najdôležitejšie mrknúť mojím okom.
Pre mňa majú napríklad mapy minimálne využitie, pretože navigácia po slepej mape je absolútne dostačujúca, čo dokazuje model Garmin Enduro. Žiadne zbytočné farbičky, len vykreslená trasa na slepej mape. Z toho, čo som napísal aj ja cítim, že to je dosť jednostranné, a tak vám napíšem o čo prichádzate pokiaľ v hodinkách mapy nebudú.
Skvelou funkciou je rozhodne okružná trasa, kde si zadáte vzdialenosť a Garmin vám na základe obľúbenosti trás ostatnými používateľmi ponúkne niekoľko možností tréningu. Topografické mapy majú výhodu aj v tom, že podľa vrstevníc sa môžete navigovať, keď sa stratíte v kopci (niekoľkokrát som použil). A samozrejme rozšírené navigačné možnosti priamo v hodinkách, ktoré na slepej mape nemáte, pretože tam nič nevidíte.
Čo s hudbou? Poznám veľa ľudí, ktorí hudbu využívajú celkom pravidelne, pretože sa chodia prebehnúť len "okolo baráku", mobil nechávajú doma a hudba naraz príde vhod. Aj čo sa úložného priestoru týka, je to výhoda. Hodinky máte jednoducho na ruke a nemusíte riešiť, kam s mobilom. Ja teraz behám skôr bez hudby, ale raz som 945tky použil ako MP3jku na pretek. Dal som z nich dole remienok a strčil len tak do vrecka.
Najlepšou "vychytávkou" je potom platba kartou. Je skvelé niekde pribehnúť, nič nevyťahovať a len priložiť zápästie. Povedal by som, že táto funkcia je super potrebná a preto som veľmi rád za NFC platenie. Niekoľkokrát som dobehol na Lysú celkom unavený a kúpil som si hore Kofolu, aby som mohol letieť na ďalší kopec. Kiež by boli terminály na kopcoch viac rozšírenejšie...
Summa summarum, čo sa týka smart funkcií, hodinky majú takmer každú dostupnú funkciu, ktorá existuje. Mapy, hudba aj karta sa v hodinkách hodí. A pokiaľ napríklad mapy nemáte, pretože ste dali prednost modelu Forerunner 745 alebo Enduro, doporučujem nájsť spolubežca s Fenixmi alebo Tactixmi a problém je razom vyriešený.
Nie, vlastne nevydržia, ale áno, vydržia. Je potreba si ujasniť, čo je režim smartwatch a prečo som nikdy nedosiahol tejto výdrže. Režim smartwatch ukrýva len celodenné sledovanie tepovej frekvencie, monitoring stresu, Body Battery, spánok, príjem notifikácií atď. Tento režim nezahŕňa aktívnu GPS a tak celý monitoring pomocou GPS vezme pár dní baterky.
U mňa sa tá realita v najväčšej záťaži pohybovala okolo 5 dní, pokiaľ som nabehal cez pracovné dni okolo 70 kilometrov, a potom som nabíjal kvôli dlhším tréningom v horách, ktoré už by asi nedali. Samozrejme som ale hodinky tiež používal ako smartwatch a peňaženku.
6 hodín v pohybe vzalo sotva pár percent baterky.:-)
Teda výdrž je naozaj skvelá, hoci sa to nemusí podľa čísel zdať. Poslednou vecou je výdrž na GPS. Tu je tiež malinký háčik. Garmin udáva 36 hodín výdrže, ale len na GPS. Pričom sám už od počiatku má nastavené možnosti pre rôzne športy v kombináciách so satelitnými systémami GLONASS a Galileo. Pri použití kombinácie táto výdrž samozrejme klesá, a tak normálny používateľ môže byť prekvapený, že výdrž 36 hodín nedosahuje.
Osobne sa mi podarilo dosiahnuť pri testoch na výdrž okolo 30 hodín, pri kombinácii GLONASS + GPS, čo rozhodne nie je zlé a stačí to takmer na každý pretek, ktorý si vymyslíte. A musím vyzdvihnúť kapacitu batérie, ktorá neklesla ani o kúsok, z čoho som mal veľkú radosť.
Malá rada na záver k baterke. Kamarát si kúpil tento model a vravel mi, že hodinky sú skvelé, ale dostáva sa na výdrž tak maximálne 3 až 4 dni. Zistili sme, že má od výroby zapnuté celodenné meranie pulzným oxymetrom. Je to asi najväčší žrút baterky, tak na to dávajte pozor.
Tieto hodinky sú na trhu necelé dva roky a pri vydaní boli považované za to najlepšie, čo Garmin v tú dobu mal (Fenix 6 vyšli až po Forerunner 945). Hodinky zo začiatku samozrejme nemali všetky vychytávky ako neskôr vydané Fenixy, ale postupne, pomaly, tieto nové fičury tiež dostali. Síce na 945 už poslednou dobou aktualizácia vychádza s väčším oneskorením, ale stále vychádza, takže sa môžeme tešiť napríklad na widget spánku v hodinkách, denné doporučenie tréningu, vylepšenú dobu regenerácie a tiež vylepšené meranie Body Battery.
7.11.2020 - Dominik Hok
Garmin Fenix 6 vs. Forerunner 945 – Súboj titánov
Áno, oplatí sa kúpiť aj dva roky starý model. A tiež sa oplatí počkať si na Forerunner 955, ak na to máte nervy. Je to totiž ako čakať na vlak Slovenských železníc. Aby som sa vrátil k tej prvej myšlienke, tieto hodinky proste budú špica aj za pár rokov. Všetky podstatné funkcie, ktoré bežec použije tam sú, a tak nie je problém siahnuť po tomto modeli aj teraz alebo napríklad za rok.
11.11.2020 - Dominik Hok
Telefonovanie z hodiniek Garmin? Aké novinky chystá Forerunner 955?
Nad novou generáciou najlepších Forerunnerov visí stále veľa otáznikov. Bude tento rok? Bude vedieť volať? Bude mať vylepšené vnútornosti natoľko, aby to bolo zaujímavé? Dočkali sme sa verzie Forerunner 945 LTE, ktorú bohužiaľ na Slovensku nekúpite, pretože u nás tento variant nie je podporovaný. Veríme, že model FR 955 bude ďalšia bomba, na ktorú si stojí za to počkať a bude tak robiť skvelé meno najdlhšie trvajúcemu radu pri Garmine.
Dôstojné rozlúčenie s hodinkami v drese hodiniek.:-)
Každý, kto dá tieto hodinky na ruku, tak vie, že má na ruke niečo špeciálne. Rovnaký pocit som mal prvýkrát aj ja. No, a potom už som ich jednoducho nedal z ruky. Dalo by sa povedať, že pre bežca sú hodinky jedna z najväčších zbraní (hneď po nohách). Mať skvelé a presné záznamy o svojich tréningových jednotkách je proste základ, aby sme sa mohli stále posúvať ďalej.
Mrzí ma jediné a to, že som s nimi nemohol viac pretekať. Bohužiaľ nás zasiahla pandémia a všetky preteky boli zrušené alebo presunuté. Podarilo sa mi s nimi stáť na stupni víťazov Hostýnskej Osmy v roku 2020 a potom so mnou zažili len ďalší ročník rovnakého preteku, kde bohužiaľ všetko nedopadlo úplne ako malo. Tréningový parťák to bol ale sakra dobrý a ten rok s nimi bol nezabudnuteľný. Pri pohľade na tréningový kalendár mám vážne radosť.
Počet kilometrov nie je zlý, ale dalo by sa to zlepšiť
Záverom iba napíšem, že to sú skvelé hodinky. Vážne sú. Niekedy som im vážne dával poriadny záhul (ako v článku, tak v tréningu), ale vždy obstáli na výbornú a pre ľudí, čo zvažujú kúpu, mám len jeden odkaz. Chybu rozhodne neurobíte a budete mať na ruke hodinky, ktoré nebudete chcieť dať dole.
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.