Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Casio | Pánske | Klasické | Letecké
Martin Koňařík | 3.6.2019 | 6 MIN
Úprimne. Túto recenziu som nejakú dobu odkladal. Popisovať ďalšie Gravitymastery, ktoré budú najskôr len osekanie verzií našlapanejšieho modelu GPW-2000 sa mi veľmi nechcelo. V tom som sa ale pekne sekol. GR-B100 sú skvelé.
GR-B100 je najnovším prírastkom do radu G-Shock "Master of G" Gravitymaster, ktorý je navrhnutý pre pilotov s dôrazom na čitateľnosť hodiniek. Práve čitateľnosť je dôvodom, prečo tento rad neobsahuje žiadne digitálne hodinky, ale iba analógové, alebo v tomto prípade kombinované. Čas z analógového číselníka sa dá prečítať rýchlejšie.
Túto podmienku spĺňajú nové GR-B100 na jednotku. Obe ručičky sú naozaj macaté, s vysokým kontrastom vzhľadom k číselníku, a pokryté luminiscenčnou vrstvou. Zároveň vás nemätú žiadne rušivé vizuálne prvky, ktoré je možné zameniť s ručičkami hodiniek, ako tomu je napríklad pri populárnych GA-110GB.
G-Shock Gravitymaster GR-B100-1A4ER (exkluzívne iba v hodinky 365)
Keď už sme pri ručičkach, tak tie sú mechanicky prepojené a poháňa ich jeden motorček. V praxi to znamená, že pri zmene času napríklad z 12h na 6h musí minútová ručička "obehnúť číselník" 6x dookola, tak ako to je bežné u mechanických analógových hodiniek. Je to rozdiel oproti vyšším modelom (GPW-1000, GPW-2000), ktoré majú nezávislý motorček pre každú ručičku a pri nastavovaní času (alebo trebárs zmene časovej zóny) ich vie premiestniť na požadované miesto behom okamihu.
Tento nový Gravitymaster je prvý z radu G-Shock vybavený novým 7x33 pixelov veľkým LCD panelom, ktorým sa od ostatných Gravitymasterov podstatne odlišuje jednoducho preto, že je čitateľný aj za zlých svetelných podmienok. Casio uvádza, že vzhľad LCD displeja bol inšpirovaný oknom kokpitu lietadla. Posúdiť musia piloti, ja poznám iba okno svojho auta.
G-Shock GR-B100 s vylepšeným LCD displejom
Vyššie rozlíšenie displeja oceníte napríklad pri výbere mesta, reprezentujúceho časovú zónu, pretože miesto troch-písmenových skratiek uvidíte celé názvy miest. Takže zbohom Pago Pago, mesto sa skratkou PPG, vyzerajúci ako PRG, ktoré si občas mylne nastavujeme ako naše domovské mesto a potom sa čudujeme, keď na schôdzku prídeme o 12 hodín neskôr.
Mať na svojich géčkách viac alarmov nie je nič nové. Zvyčajne fungujú tak, že ku každému môžete zadať čas, v ktorý sa hodinky pípaním pripomenú. GR-B100 majú 5 alarmov a každý z nich môžete nastaviť v jednom z režimov DAILY (denne), 1 Tim (jedenkrát), alebo SCHEDULE (deň i čas). V režime SCHEDULE je možné vybrať konkrétny dátum a čas, ale tiež nastaviť opakovanie každý deň, mesiac, alebo rok. Všetko ide zadať priamo v hodinkách, ale aj cez mobil, v ktorom si môžete zvoliť aj vlastné názvy alarmov.
G-Shock Gravitymaster GR-B100-1A4ER (exkluzívne iba v hodinky 365)
Novou a veľmi zaujímavou funkciou je zobrazovanie času zostávajúceho do najbližšieho alarmu. Preto Casio hovorí o COUNTDOWN ALARM a tvrdí, že by technológia mala byť užitočná pre leteckých profesionálov, ktorí potrebujú mať prehľad o rôznych letových časoch a o čase zostávajúcom do ďalšieho letu.
Odpočet k nasledujúcemu alarmu sa zobrazuje v základnom móde času. Stlačením jediného tlačidla si môžete vybrať, či na digitálnom displeji chcete vidieť tento údaj, alebo aktuálny čas, či dátum a deň v týždni.
Na pozícii 6. hodiny je číselník zobrazujúci aktuálne používaný mód. WT (svetový čas), ST (stopky), TR (Odpočítavacie stopky), ALARM (budík), alebo základný mód miestneho času, pri ktorom ručička zobrazuje stav nabitia batérie od E (empty) po F (full). Bežné. Zábavné vylepšenie sa ale nachádza na pravej častí tohto číselníka, ktorý zobrazuje odpočet posledných 30-tich minút do najbližšieho budíka.
(vľavo) stav nabitia batérie, (vpravo) odpočet posledných 30-tich minút do alarmu
Hodinky sú solárne napájané (Casio túto technológiu nazýva Tough Solar). Technológia je pritom tak pokročilá, že sa hodinky dobíjajú aj obyčajným osvetlením v domácnosti, alebo kancelárii. Plne nabitý akumulátor by mal pri normálnej prevádzke (pravdepodobne bez používania bluetooth) vydržať približne 6 mesiacov. Ak sú hodinky napríklad v šuflíku a sú v úspornom režime (nepoužívajú sa), tak dokonca 3x viac, teda 18 mesiacov.
V základnom móde zobrazenia času môžete z číselníka na 6. pozícii zistiť úroveň nabitia batérie. Slúži na to stupnica od E (Empty, prázdna) do F (Full, plne nabitá).
Ako už bolo povedané, GR-B100 patrí do radu G-Shock Gravitymaster. Ide o mladšieho a cenovo dostupnejšieho bráchu (skoro za tretinovú cenu) k modelu GPW-2000. Samozrejme s obeťou niektorých funkcií a vlastností.
GPW-2000 boli predstavené v roku 2017 a išlo o prvé hodinky na svete, ktoré vedeli využiť 3 spôsoby korekcie času - Multi Band, GPS a Bluetooth (viac o závodu za GPS technológií). GR-B100 si ponechali iba Bluetooth. GPS sú príliš nákladné pre hodinky v tejto cenovej relácii. A Multi Band? Niečo mi hovorí, že sa v budúcnosti s touto technológiou budeme stretávať skôr menej, než viac. Nielen, že je korekčným signálom pokrytá len severná pologuľa (viac o rádiovej korekcii času), ale teraz je navyše neistá budúcnosť vysielacej stanice WWVB v americkom Colorado v blízkosti Ford Colins (škrty v rozpočte pre rok 2019 na túto stanicu čakajú na schválenie).
Osvetlenie G-Shock GR-B100 a GPW-2000
Sklíčko u GR-B100 je minerálne a remienok živicový, zatiaľ čo GPW-2000 majú sklo zafírové a remienok vyztužený uhlíkovými vláknami. Ten je pri oboch modeloch uchytený k puzdru masívnymi skrutkami, a to pod uhlom, ktorý prispieva k ergonómii a hodinky skvele sedia na ruke, aj keď majú veľký priemer (GR-B100 54mm, GPW-2000 57mm). Tvar puzdra tiež umožňuje jednoduchú manipuláciu s tlačidlami. Tých má model GR-B100 hneď šesť (čelné, špeciálne na svetlo, a na 9. pozícii pre spojenie s telefónom). Gravitymastery GPW-2000 majú 4 tlačidlá a skrutkovaciu korunku s funkciou Smart Access.
Pre úplnosť sa hodí pripomenúť, že nové GR-B100 majú navyše digitálny a skvele čitateľný displej, pokročilé možnosti alarmov a vylepšené funkcie monitorovania letov (flight log).
Tri modely boli predstavené na výstave hodiniek Baselworld v roku 2018 - oranžové GR-B100-1A4, modré GR-B100-1A2 a zelené GR-B100-1A3. Prvý menovaný model máme na Slovensku v ponuke exkluzívne iba my.
G-Shock Gravitymaster GR-B100-1A4, GR-B100-1A2 a GR-B100-1A3
Neskôr toho istého roku Casio predstavilo ešte nové farebné prevedenie vo veľmi obľúbené sérií GB (Gold Black) G-Shock Gravitymaster GR-B100GB-1AER.
obľúbený Gold Black variant GR-B100GB-1AER
Ako som už písal v úvode recenzie, hodinky ma milo prekvapili. Nie sú iba orezanou verziou vlajkovej lodi Gravitymasterov GPW-2000, ale posunuli pár technológií zase o krôčik ďalej. Za cenu pod 400 Euro máte solárne napájané pilotné hodinky, prepojiteľné pomocou bluetooth so smartfónom (iOS aj Android), s pokročilými funkciami odrátavajúcimi alarm a veľmi dobre čitateľný digitálny displej. Hromadu odolnosti, ktorú poskytujú všetky G-Shock asi nie je potrebné rozoberať. Ide o modernú a cenovo menej náročnú alternatívu k modelu GPW-2000.
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.