Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Technológie a pojmy | Garmin | Inteligentné
Matěj Urbaczka | 26.8.2024 | 11 MIN | 1x komentár
Podobne ako iní výrobcovia, aj spoločnosť Garmin má vo svojej aplikácii možnosť naplánovať si vlastnú trasu alebo upraviť už naplánovanú trasu. V tomto článku sa dozviete, ako vytvoriť trasu v aplikácii Garmin Connect a ako efektívne pracovať s trasami.
Garmin Connect je platforma pre hodinky Garmin, kde môžete vyhodnocovať svoje tréningy, zhromažďovať všetky údaje z hodiniek, prezerať si prehľady a tiež... pracovať s mapami. A práve na mapy sa dnes zameriame.
V ktorých modelových radoch môžete používať navigáciu?
V článku sa dozviete:
To je všetko, ak vás niečo z toho zaujíma, zostaňte naladení a čítajte ďalej.
Článok je vždy rozdelený na prácu s telefónom a potom na prácu s počítačom. Niekoho môže zaujímať len jedna časť, takže tú druhú môže pokojne preskočiť.
Do hodiniek, ktoré majú možnosť navigácie (vyššia trieda Forerunner, Instinct 2, Fenix, Tactix...), môžete nahrať tzv. súbor .gpx s pokynmi k trase a navigácii. Tento súbor nemusíte vytvárať priamo v aplikácii Garmin, ale môžete ho vygenerovať z akéhokoľvek správcu máp, ktorý má túto možnosť. My Česi najviac používame mapový portál mapy.cz. Pokiaľ ide o nás, je najlepší a dá sa používať na celom svete. A z dostupných zdrojov viem, že nám ho všetky krajiny závidia. Najprv sa pozrieme na verziu, ako dostať súbor z telefónu do hodiniek a potom do PC.
Otvorte si teda ľubovoľný správca v telefóne, ja som si vybral môj obľúbený maps.cz. Vytvoríte si trasu a rozbalíte spodnú lištu. Ak ste s trasou spokojní a nebudete ju upravovať, posuniete sa v tejto lište dole a klepnete na exportovať. V ďalšom kroku je dôležité, aby ste klepli len na export a nevyberali možnosť " Exportovať trasy automobilov pre navigáciu". Tým sa potom pokazí celý GPX, pokiaľ sa po ceste neriadite...
Následne sa vám zobrazí možnosť, kam súbor gpx odoslať. Android a Apple to majú trochu inak, ale vyberte možnosť odoslať do služby Garmin Connect. V ňom vyberte šport, ktorý chcete pre danú trasu vykonávať. Potom sa dostanete do aplikácie Garmin a môžete si celú trasu ešte raz skontrolovať, či je pripravená. V lište môžete ešte skontrolovať graf prevýšenia a potom môžete klepnúť na "uložiť". Po tomto bode sa vás Garmin opýta na názov trasy a na to, či chcete trasu sprístupniť niekomu inému, alebo či bude súkromná. Potom sa zobrazí zhrnutie trasy a možnosť jej prenosu do hodiniek.
Na stránke maps.com vytvoríte akúkoľvek trasu, ktorú považujete za vhodnú pre svoje ďalšie dobrodružstvo, a kliknete na tlačidlo "exportovať". Mapy vás ešte raz vyzvú na export a tu kliknite na tlačidlo "GPX". Súbor trasy sa potom stiahne do vášho počítača.
Ďalším krokom je potom prenos súboru do platformy Garmin Connect. Pri tomto kroku ho budete musieť otvoriť. V počítači teda otvorte aplikáciu Garmin Connect vo webovom prehliadači. Na hlavnej ploche aplikácie Connect vyberiete v ponuke ikonu stopiek (Training and Planning) a odtiaľ vyberiete položku Import trasy.
10.7.2024 - Matěj Urbaczka
Mapové podklady a navigácia v smart hodinkách
V počítači vyberte trasu a importujte ju do aplikácie Garmin. Prvá "otázka" bude na výber aktivity – z cyklistiky máte na výber šotolinu, cestu a MTB, z behu je to cesta a trail, z turistiky je to len turistika a potom "iná" aktivita. Vyberte požadovanú aktivitu a konečne ste na mape.
Potom pracujete so súborom GPX – môžete ho pomenovať podľa svojich predstáv, skontrolovať graf nastúpaných metrov, správnosť trasy a hlavne nezabudnite zaškrtnúť "upozornenie na odbočenie", ktoré poskytuje navigačné pokyny v hodinkách. Ak plánujete cyklotrasu, odporúčam zapnúť aj funkciu "stúpanie". Potom sa vám na trase zobrazia aj stúpania (Climb Pro) a ich kategórie.
22.9.2023 - Dominik Hok
Smart hodinky Garmin – Najlepšie funkcie na bežecký závod
Ak ste spokojní, klepnite na uložiť, vyberte viditeľnosť trasy (súkromná pre vás, verejná pre všetkých) a je to hotové. Posledným krokom je vytvorenie stratégie tempa PacePro pre trasu a potom už len stlačte tlačidlo "odoslať na sledovanie" vľavo dole. Vyberte svoje zariadenie a buď otvorte aplikáciu Garmin Express a preneste ju cez kábel, alebo klepnite na odoslať a synchronizujte hodinky s telefónom. Trasa sa prenesie oboma spôsobmi.
V aplikácii Garmin Connect si podobne ako v iných aplikáciách pre hodinky môžete vytvoriť vlastnú trasu a nemusíte na to používať žiadne webové stránky tretích strán. Ako to urobiť?
V telefóne stačí otvoriť aplikáciu Garmin Connect a v ponuke vybrať políčko s názvom "Tréning a plánovanie" a potom "Trasy". Ak už máte vytvorené nejaké trasy z minulosti, všetky sa otvoria v poli "moje trasy". V poli "obľúbené" potom nájdete všetky trasy, ktoré ste označili hviezdičkou.
Ak chcete vytvoriť novú trasu, kliknite v hornej časti na "vytvoriť trasu" a vyberte aktivitu, pre ktorú budete trasu vytvárať. Garmin vám potom položí základnú otázku - ako chcete vytvoriť trasu? Môžete si vybrať buď "Vlastná", kde si vytvoríte vlastnú trasu, alebo "Automatická", kde vyberiete len jeden bod a Garmin sa o všetko postará.
Vlastná
Ak si vyberiete prvú možnosť, celú trasu si naplánujete sami. Spoločnosť Garmin ju potom vedie podľa dvoch vami zvolených štartovacích a cieľových bodov. V predvolenom nastavení sa trasa samozrejme riadi podľa vami zvoleného športu a tiež podľa "trendových línií" alebo používateľov, ktorí v danej lokalite behajú s Garminom. Ak to chcete inak, vyberte "Možnosti po trasovaní" a tu ďalšiu možnosť – Sledovať populárne trasy, Jazda po cestách a/alebo Voľná. Voľne si nakreslíte sami, "jazdiť po cestách" je asi jasné a obľúbené trasy máme vysvetlené.
Zobrazí sa však mapa a vy podržaním prsta na mieste označíte začiatok a potom koniec trasy. Potom môžete stlačiť na "tri bodky nad sebou" a trasu ďalej spresniť. Napríklad pridať na trasu bod na ceste, zvoliť okružnú trasu alebo ďalšie možnosti, ktoré môžete vidieť na fotografii nižšie.
Keď ste s trasou spokojní, môžete ju uložiť a pokračovať, ako sme si vysvetlili pri exporte z map.cz
Automatická stránka
Automatika jednoducho vytvorí trasu za vás podľa vašich preferencií. Po výbere druhej možnosti sa vám teda zobrazia políčka s definíciou trasy. Vyberiete teda názov trasy, vzdialenosť, ktorú chcete prebehnúť, prejsť alebo prejsť, a potom smer, ktorým sa má trasa uberať. Takže všetky svetové strany + náhodný výber.
Potom sa zobrazí mapa a vy si vyberiete východiskový bod trasy. Potom vám Garmin vygeneruje trasu na základe iných používateľov, ktorí v danej lokalite behajú. Ak sa vám trasa páči, môžete ju uložiť a odoslať do hodiniek. Výberom položky "menu" si potom môžete zobraziť podrobnosti trasy (výškový profil atď.), pridať do trasy trasový bod alebo si nechať vygenerovať inú trasu.
Ak ste opäť spokojní, uložte, odošlite do hodiniek a je to hotové.
Vytváranie trasy v aplikácii Garmin Connect sa opäť začína v ikone stopiek a na karte "trasy". Odporúčam v aplikácii Connect povoliť polohu, aby vás to hodilo priamo do vášho bydliska a nie cez pol Ameriky. Najmä keď vyjdete von, ste opäť v Amerike, ak nemáte povolenú polohu.
Keď však kliknete na kartu "trasy", zobrazí sa mapa, s ktorou môžete voľne pracovať.
Na začiatku vidíte celkom prázdnu mapu. Teda, máte tam predtým vytvorené trasy, ale to je všetko. Najlepšie je začať výberom mapového podkladu a detailov mapy.
Tu si môžete vybrať z troch možností mapy zobrazených vyššie, ako aj z troch vrstiev mapy (podklad, terén a satelit). Ja používam mapy Google s terénnou vrstvou a často mám zaškrtnutú možnosť Heatmaps, ktorá zobrazuje obľúbenosť trás v danom mieste. Mapa potom vyzerá takto.
Ako správne vidíte, okrem Heatmaps môžete vybrať aj MTB trasy. Momentálne práve začínam vytvárať trasy, ak to robím cez Garmin. Opisne to vyzerá zložito, ale v skutočnosti je to operácia na pár kliknutí, takže sa nemusíte báť.
Teraz máte také dve najlepšie možnosti, ako vytvoriť trasu čo najefektívnejším spôsobom. Prvou možnosťou je prepnúť zo svojich trás na kartu "najbližšie trasy" a tu si vybrať trasu vytvorenú iným používateľom, ktorý ju verejne ponúkol. Pomocou filtra si potom môžete jednoducho "vyfiltrovať" trasy, napríklad z najobľúbenejších, najdlhších a podobne... Táto možnosť je skvelá v miestach, ktoré vôbec nepoznáte, napríklad keď sa chystáte na dovolenku, služobnú cestu alebo tréningové sústredenie a chcete si dobre zabehať. Vyberiete si najbližšie trasy v lokalite, v ktorej sa nachádzate, vyberiete si a nestrácate čas plánovaním.
Druhou možnosťou (s dvoma podmožnosťami) je ručné vytvorenie trasy podľa vašich potrieb. Pri tejto možnosti musíte klepnúť na Vytvoriť trasu, vybrať šport, pre ktorý chcete trasu použiť, a môžete začať vytvárať. Jednou z čiastkových možností je, že si môžete celú trasu nakresliť podľa seba, presne podľa seba. Pomocou tohto klikátka si ešte môžete vybrať, či má Garmin sledovať obľúbené trasy, cesty, alebo či máte tzv. voľnú ruku, kde si to musíte celé naklikať sami. Tu jednoducho kliknete, uložíte, odošlete do hodiniek a máte hotovo. Ak neviete, ako na to, vráťte sa k prvej kapitole tohto článku.
Druhou podvoľbou je ďalšia skvelá funkcia, a to automatické generovanie trasy podľa vašich preferencií. To znamená, že pre možnosť trasy nevyberiete možnosť "vlastné", ale "automatické". Potom sa prepnete na obrazovku, kde môžete zadať, koľko kilometrov chcete prebehnúť a ktorým smerom – t. j. postupne všetky svetové strany alebo "náhodne". Potom stačí zadať počiatočný bod trasy a Garmin sa o všetko postará.
Ak sa vám trasa nepáči, stačí klepnúť na "obnoviť" a Garmin vám ponúkne inú možnosť trasy. Trasa sa samozrejme vyberá podľa vami zvoleného športu a tepelných máp.
Vytvorením trasy sa proces nemusí skončiť a môžete ju upraviť, napríklad pridaním bodov mimo vytvorenej trasy.
Tieto body, hoci sa môžu zdať nedôležité, môžu byť rozhodujúcim parametrom. Tento bod sa vždy zobrazí na hodinkách a po jeho prekročení dostanete upozornenie. Do bodov trasy si často píšem poznámky. Napríklad, čo mám urobiť na občerstvovacej stanici, alebo čas, ktorý mám naplánovaný na tejto občerstvovacej stanici.
Takisto, ak máte naplánované občerstvenie, môžete si do dátového poľa vložiť údaj, ktorý vám ukáže počet kilometrov do ďalšieho waypointu a môžete mať presný prehľad o tom, kedy bude občerstvenie, čo je niekedy tiež rozhodujúce pre lepšiu orientáciu.
Telefón
Ak chcete upraviť trasu, vyberte opäť kartu "Trasy", vyberte trasu, ktorú chcete upraviť, alebo vytvorte novú trasu a potom ju upravte. Ako? Po kliknutí na trasu namiesto jej odoslania do hodiniek vyberte "možnosti" a tu vyberte "upraviť".
Po otvorení možností máte opäť na výber, čo môžete s trasou urobiť. Napríklad viesť sa na začiatok, urobiť trasu v štýle okružnej jazdy alebo zvoliť opačný smer. Najviac vás však pravdepodobne bude zaujímať políčko "Pridať bod do trasy". Po kliknutí na túto možnosť sa zobrazí množstvo bodov, ktoré môžete pridať, rozdelených do 6 kategórií:
Podľa vlastného uváženia môžete kdekoľvek na trase pridať nasledujúce body a dať im vlastné 15-znakové označenie. Toto označenie sa zobrazí vždy, keď prejdete cez bod na trase.
Takto môžete dobre pracovať s kilometrami navyše, jedlom, pitím a mnohými ďalšími útrapami a nástrahami na pretekoch alebo dlhom treku.
Úplne úprimne, nikde nie je uvedený počet bodov, ktoré môžete pridať. Ale aj keby tam bol, myslím, že na akúkoľvek dlhú trasu to stačí a budete v pohode.
Počítač
Či už si trasu vytvoríte priamo v aplikácii Connect, nahráte ju z portálu mapy.cz alebo dokonca z webovej stránky pretekov, máte rovnakú možnosť upraviť trasu v aplikácii Garmin Connect pred jej nahraním do hodiniek.
Najviac vás budú zaujímať 4 možnosti uvedené nad mapou. Prejdeme si všetky 4.
Keď stlačíte tlačidlo "pridať bod trasy", obrazovka sa trochu zmení. Zostane vám graf nadmorskej výšky a nad ním máte možnosť vybrať si, ktorý waypoint chcete použiť, a môžete ho aj opísať. Body trasy sú rozdelené do 6 kategórií:
Ružový domček označuje občerstvovaciu stanicu a môžete ju pomenovať 15 znakmi.
Ak by som to mal vziať od začiatku, netrávim veľa času vytváraním trás cez Garmin. Iba ak som v cudzej krajine a neviem, kadiaľ mám ísť. Inak často vytváram trasy cez mapy.cz, ktoré mi vyhovujú najviac. Aby som bol úprimný. Keď trénujem, vytvorím súbor GPX a nestarám sa o stopy a iné veci. Jednoducho ho nahrám a bežím. To isté platí aj pri bicyklovaní.
GPX pretekov si stiahnem priamo z oficiálnej stránky pretekov a vždy si ho upravím podľa seba. Pridávam si občerstvovacie stanice, kde si buď napíšem jedlo, ktoré by som mal práve jesť, časy úsekov, aby som vedel, či som v rámci plánovaných časov, a posledná vec sú náhodné body, kde si napíšem motivačné slová alebo len úseky, ktoré idem absolvovať a viem, ako sú ďaleko.
A to je všetko. Ak vás napadajú ďalšie otázky, pokojne sa na mňa obráťte v komentároch.
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.