Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Garmin | Inteligentné
Matěj Urbaczka | 20.9.2024 | 13 MIN | 2x komentár
Asi nikto nečakal, že sa Enduro ešte objaví v radoch tejto americkej značky. Garmin Enduro 3 však prichádza na trh silnejší ako kedykoľvek predtým a svojmu názvu do bodky zodpovedá.
Garmin Enduro bol vždy určený pre outdoorových dobrodruhov a bol zameraný čisto na výdrž batérie – a to ako v režime inteligentných hodiniek, tak najmä v režimoch GPS. Preto bol v prvej generácii "ochudobnený" o niektoré funkcie. V druhej generácii sme videli veľkú podobnosť s modelom Fenix 7X / 7X PRO, a tak bolo takmer jasné, že tento model je odsúdený na zánik. A nakoniec je tu tretia generácia. Tá spĺňa všetky potrebné atribúty pre najdlhší outdoorový pobyt, aký si viete predstaviť. Prečo?
Garmin Enduro 3 má medzi ľuďmi veľmi zmiešané reakcie. Niektorí ho vyslovene neznášajú a niektorí si ho podľa mňa skôr obľúbili, než aby sa im vyslovene nepáčil. Ja som bol pri prvom kontakte s hodinkami veľmi vystrašený. Dizajn aj výška hodiniek. Rozmer 51 mm zostal rovnaký, ale zmenila sa výška, ktorá sa teraz zastavila na 15,7 mm, čo je dosť veľa. Keď sa na hodinky pozerám s odstupom času, vôbec mi to nepripadá veľa a na zápästí sedia skvele. A určite som si už nevšimol, že by som s nimi "búchal" o rohy alebo puzdro.
Späť k dizajnu. Ten je prvýkrát podarený a je úplne iný ako nová osmička (dizajnová rovnica kedysi znela, že Fenix = Enduro). Luneta je na hodinkách značne zmenená. Je oveľa tenšia a popisy tlačidiel zmizli. Na lunete sú tenké drážky len pri číslach 12 a 6. Zaujímavé je, že luneta má po stranách "poschodovú" profiláciu. Z hornej do dolnej úrovne lunety vedie schodík, ktorý je pred jej ukončením a pripevnením k polymérovému puzdru. Poslednou zvláštnosťou je odrezanie titánu z nôh lunety, ktoré zostali plastové. Úspora hmotnosti alebo peňazí?
Osobne mi tenšia luneta sedí oveľa lepšie. Okrem väčšieho priestoru pre solár/displej je užšia luneta menej náchylná na odieranie, pretože sa ťažšie "udiera". Endura dostala raz väčší zásah a na hodinkách to nie je poznať.
Ak ste si prečítali celé odseky, nebola tam zmienka o sendvičovej konštrukcii, iba o polymérovom puzdre. Najväčšou zmenou je, že hodinkám chýba titánový spodný rámik, ktorý je na tomto modeli vyrobený z plastu a je mierne vypuklý. Táto voľba pravdepodobne umožnila spoločnosti Garmin vtesnať do zariadenia o niečo väčšiu batériu a mierne znížiť hmotnosť hodiniek.
V porovnaní s modelom Fenix 8 boli hodinky odlíšené kvôli väčšej odolnosti voči vode. Nájdeme tu teda 100M vodotesnosť, ale hodinky nemajú možnosť potápania, rovnako ako nový Fenix 8. Zvládnu teda akékoľvek plávanie, šnorchlovanie, ale na dno oceánu nepatria.
A čo by to bolo za hodinky Endura, keby nemali svoje charakteristické žlté prvky. Tie neboli vynechané a okolo displeja nájdeme 6 žltých pásikov – vždy pri tlačidlách, na čísle 12 a v spodnej časti žltý názov Garmin. Posledným žltým prvkom je brána okolo pravého horného tlačidla. Tá je tiež trochu pozmenená a vyvoláva vo mne trochu pocit priehrady s odtokom do rieky. Tlačidlo tvorí voda, žltá stena ho obklopuje a pod tlačidlom je skosený odtok do rieky. Na modeli Endura mi to pripadá trochu zbytočné.
Poslednou zmenou je remienok. Ten je síce v podstate nylonový, ako sme zvyknutí, ale konečne pribudol nový model UltraFit, ktorý sa upína len na jednej strane, čo používateľovi uľahčuje manipuláciu.
Môj osobný názor na zmeny je taký rozporuplný. Nevadí mi plastové dinky, všetkými desiatimi akceptujem zníženie hmotnosti, ktorá je teraz s nylonom 63 g, ale inak? Úbytok materiálu na nožičkách, čudná brána okolo tlačidla. Je to niečo, na čo mi chvíľu trvalo, kým som si zvykol. Nie že by som si nezvykol, ale... Nie každý to dokáže. Dizajn je však veľmi subjektívny, takže sami môžete povedať, či sa vám hodinky páčia alebo nie.
Z viacerých strán som počul, že keď raz vyskúšate AMOLED, už sa nikdy nevrátite k transflexnému displeju. Je mi ľúto, ale pre mňa to rozhodne neplatí. Transflexný displej má svoje neuveriteľné čaro, a čo je najdôležitejšie, má skvelý výkon na priamom slnečnom svetle aj v interiéri. Navyše nezhasína a svieti permanentne.
Nový Fenix 8 s transflexným displejom má prívlastok Solar, čo nečakane sprostredkúva pomoc pri napájaní z batérie. A prečo toľko vzrušenia? Pretože Solar konečne nie je nezmyselne pod displejom, ale len v okolitom prstenci. Aj ten sa však zmenil a je čierny, takže lepšie splýva s farbami displeja.
Prstenec Solar sa vďaka stenčeniu lunety mohol roztiahnuť, takže displej mohol zostať rovnako veľký – 1,4" s rozlíšením 280 x 280 pixelov. A natiahnutie Solaru pomohlo jeho účinnosti, ktorá je v porovnaní so starším modelom Enduro 2 až o 120 % vyššia. Aha, a ako je zvykom pri vyšších modeloch, displej je chránený zafírovým sklom, takže naň nemusíte lepiť žiadnu ochrannú fóliu.
1.11.2022 - Matěj Urbaczka
VŠETKO NA TÉMU: Typy displejov smart hodiniek
Okrem toho, že vám čísla zamotajú hlavu, vám však musím napísať, že displej je čitateľnejší ako kedysi a čierny solar okolo displeja pomohol zvýrazniť skvelý kontrast klasického transflexného displeja a je radosť sa naň pozerať. Rovnako aj najmenšie podsvietenie je silnejšie a kvalitnejšie ako na Fenix 7X PRO. Trochu ma mrzí, že sila podsvietenia nie je v percentách, ale možno to hodinky dostanú aj v aktualizácii.
Oproti predchádzajúcim generáciám sa Garmin rozhodol zmeniť používateľské rozhranie. To sa teraz viac podobá našim telefónom. Práve po ich vzore sa rozhodla pridať hornú lištu s notifikáciami, ktorú už nenájdeme niekde v spodnej časti medzi widgetmi. Lišta funguje spoľahlivo na dotyku aj na tlačidle a konečne môžeme všetky oznámenia vymazať spoločne. Taktiež "zoskupuje" notifikácie aj z jednej platformy, čo je tiež super.
Ponuka widgetov v spodnej časti zostala takmer rovnaká, ale prečo meniť niečo, čo funguje perfektne. Nové len zoskupujú všetky tréningové funkcie do widgetu "tréning", podobne ako predtým funkcie zdravia.
Veľká novinka sa deje pri klasickej ponuke po stlačení stredného tlačidla. Po kliknutí na nastavenia sú niektoré funkcie vymenené, aby sa ľahšie našli. No ako čo. Niektoré veci sú lepšie, napríklad "displej a jas" hneď na začiatku ponuky, ale napríklad "senzory a príslušenstvo" pribudlo do "pripojení", čo nie každému napadne, a v senzoroch už nenájdete "barometer a výškomer", ktoré teraz musíte hľadať v ďalšom kliknutí na ikonu "systém". Celkovo však zmeny hodnotím pozitívne a je to prehľadnejšie.
Ďalšia významná zmena sa nachádza za tlačidlom, ktoré predtým viedlo priamo k aktivitám. Teraz máte možnosť vybrať aktivity v hornej časti, ale pod nimi máte všetky inteligentné funkcie, tréningy, messenger, hudbu a ďalšie. Čo sa mi veľmi páči, je možnosť rýchleho výberu troch športov, ktoré používate najčastejšie, a možnosť pripnúť si ich priamo na začiatok. Takže stačí stlačiť pravé horné tlačidlo a hneď sa vám zobrazia 3 športy.
Mne stačia dve športové aktivity a vstup do menu ďalších.
A poslednou veľkou zmenou je, že konečne máme možnosť nastaviť 16 veľkostí písma v menu, takže Garmin vyhovel snáď všetkým ľuďom. Dokonca aj tým so zrakovým postihnutím.
Celkovo hodnotím zmeny pozitívne a keď bude softvér stopercentne vypnutý, bude to super. Sem tam im síce chýba nejaké anglické slovo alebo preskočí menu niekde, kde by nemalo, ale to sa vychytá v aktualizáciách.
Pokiaľ ide o vybavenie snímačmi, vôbec sa nezmenilo. Stále sú tam tie isté snímače, ktoré sú v modeli Enduro 2. Áno, pre hnidopichov, snímač srdcovej frekvencie sa zmenil na nový typ Elevate 5, ale frekvencia a povedal by som, že aj presnosť zostali rovnaké.
28.5.2024 - Dominik Hok
Test GPS smart hodiniek – Výsledky a spôsob testovania
Nájdeme tu teda snímač srdcovej frekvencie/pulzného oxymetra, barometer, výškomer, gyroskop, teplomer, akcelerometer, dvojpásmové GPS a kompas. A ako naznačuje názov tejto kapitoly, ak snímače fungujú skvele, nemá zmysel ich drasticky meniť. Všetko na hodinkách funguje tak, ako má, a presnosť je skvelá.
11.6.2024 - Dominik Hok
Test presnosti snímača tepu v inteligentných hodinkách - výsledky a metóda
V porovnaní s modelom Fenix 7X PRO, ktorý nosím na druhej ruke, sa mi zdá, že hodinky rýchlejšie reagujú na príjem signálu GPS, čo beriem ako plus, ale v dnešnej dobe je to vždy v rádoch sekúnd takmer na všetkých zariadeniach.
Enduro 3 – modré, Fenix 7X PRO (Coros HR Monitor) – fialové.
Sami vidíte, že rozdiel v priemere nie je takmer žiadny. Hodinky mali sem-tam problém pri zrýchlení alebo pri prechode do chôdze a opretí sa o stehná, keď sa trochu mení prietok krvi. Zdá sa mi však, že plastové cinkátko celkovo zlepšilo srdcovú frekvenciu.
Čo sa týka GPS, je to rovnaká pesnička. Hodinky merajú veľmi podobne, možno by som povedal, že nová Endura 3 meria o niečo lepšie aj s rovnakým snímačom. Bude to tým, že na celom puzdre je použité menej kovu, a tak sa signál lepšie prijíma.
Žltá – Endura 3, červená – Fenix 7X.
Nebol som opitý pri rieke, ako to vyzerá zo záberov, len som tam počas povodní hľadal najbezpečnejšie miesto na prechod cez rieku.
Baterka sa opäť nezmenila a je rovnako úžasná ako všetky modely s ňou. Použitie je opäť na vás, ale verím, že ju budete používať každý deň, tak ako ja. Teda pri behu, hľadaní niečoho, na záchode alebo pri akejkoľvek inej činnosti, kde potrebujete svetlo.
Čo sa týka intenzity, opäť máme k dispozícii 4 intenzity bieleho sveta, jednu červenú a môžeme si vybrať z "tony" prednastavených hodnôt, ako má baterka blikať alebo si vytvoriť vlastné.
Chcete poznať tabuľku výdrže? Máte to mať.
Garmin Enduro 3 ( výdrž s lomítkom za lomítkom) | Garmin Fenix 8 LCD (solárny) | ||
47 mm | 51 mm | ||
Inteligentné hodinky | 36 / 90 d | 21 / 29 d | 29 / 38 d |
Režim úspory energie | 92 d / neobmedzene | 34 / 60 d | 48 / 120 d |
Všetky sat. systémy | 80 / 144 h | 48 / 60 h | 68 / 95 h |
Všetky sat. systémy + multifr. | 60 h / 90 h | 37 / 44 h | 52 / 66 h |
Všetky sat. systémy + hudba | 22 h | 13 / 13 h | 18 / 18 h |
Len GPS | 120 h / 320 h | 67 / 95 h | 95 / 157 h |
Maximálny úsporný režim GPS | 210 h / neobmedzene | 110 / 213 h | 154 / 432 h |
Expedičný režim | 77 dní / neobmedzene | 34 / 61 d | 50 / 134 d |
Solárne hodnoty sú vysoké, áno. Ale aj keď sa k nim nedostanete, verte mi, že sa vám batéria len tak nevybije. Model Enduro si s týmito hodnotami opäť odniesol korunu za najdlhšiu výdrž batérie pri športovej aktivite.
Ak si hodinky počas aktivity vezmú 1,4 percenta, je to slušné. Musím podotknúť, že slnečný príjem za deň bol približne 16 000 luxov, takže solárna pomoc nebola až taká veľká. Jednoducho a jasne, hodinky vám vydržia počas akéhokoľvek dobrodružného preteku, ultratrailu alebo expedície bez potreby nabíjania.
Medzi športovými aktivitami nechýbajú preteky na plachetnici a virtuálny beh. Nudné zmeny, však? Tieto hodinky pravdepodobne neboli úplne stvorené pre preteky plachetníc alebo indoorový virtuálny beh, takže vám poviem, že pridané aktivity rozhodne nie sú najhorúcejším tovarom.
Pre mňa úžasná zmena, ktorá sa udiala, je v silových cvičeniach. Konkrétne sú teraz k dispozícii rôzne cviky pre svalové skupiny, ktoré sú často v nerovnováhe, ako aj silové a kompenzačné cvičenia pre rôzne typy športovcov. Považujem to za geniálne a Garmin pre nás nemôže urobiť viac. Pretože stačí len spustiť cvičenia a sledovať človiečika na obrazovke. Nie, nenahradí vám trénera, ktorý vám poskytne know-how a správnu techniku, ale môže vám pomôcť, ak vôbec neviete, ako kompenzovať svoj hlavný šport.
Okrem toho tu nájdete športovú klasiku, a to ako v aktivitách, tak aj v hodnotení. Medzi aktivitami sú samozrejme všetky druhy behu, cyklistika, plávanie, triatlon a podobne. Z vyhodnotení nechýbajú zavedené ukazovatele, ako je VO2 Max, doba regenerácie, stav tréningu alebo dokonca denné tréningové odporúčania.
Určite nemôžem vynechať ani tréningovú pripravenosť, ktorá hodnotí vašu tréningovú pripravenosť od 0 do 100 na základe spánku, času regenerácie, stavu VST, krátkodobej záťaže a histórie spánku a stresu.
29.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre behu do kopca – Čo znamená táto hodnota?
Hodnoty, ktoré môžem bežcom odporučiť, sú určite skóre kopcov a skóre vytrvalosti. Tieto hodnoty som popísal v samostatných článkoch.
28.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre vytrvalosti – Ako čítať túto hodnotu?
Hodinky sa dodávajú s predinštalovanými mapami TopoActive Európy a mapami Južnej aj Severnej Ameriky. Čo je celkom slušné a o nič viac sa netreba starať. Ak chcete Áziu, stačí si stiahnuť aplikáciu Garmin Express a nainštalovať aj mapu Ázie. Program si však stiahnite v každom prípade, aby ste mali hodinky a mapové podklady stále aktuálne.
Čo sa týka rýchlosti máp, tu sa nič nezmenilo a Garmin by mohol zapracovať na tom, aby sa prekresľovali rýchlejšie, ale asi by som chcel príliš veľa za transflektívny displej a procesor... Pri navigácii je to však v poriadku a nie sú žiadne problémy.
Mapy Topo Active bez kupónu Topo
Skvelou novou funkciou máp je aktívny prepočet trasy, ak zídete z trasy a/alebo si v cieli nastavíte cieľový čas a nestihnete to. V oboch prípadoch vám Garmin prepočíta správnu trasu.
A to najlepšie na záver - funkcia Garmin Share. Táto funkcia uľahčuje výmenu informácií medzi hodinkami Garmin na krátku vzdialenosť, čo znamená, že si môžete poslať štruktúrovaný tréning, trasu alebo dokonca animovaný tréning medzi vami ako skupinou alebo s partnerom. Pre mňa je to jedna z najlepších tohtoročných nových funkcií, pretože všetkým pod kopcom ušetrí veľa času s posielaním trasy a ďalších nevyhnutností.
A ak sa vám táto funkcia páči a nevlastníte novú osmičku alebo Endura 3, nemusíte zúfať. Táto funkcia sa už prostredníctvom aktualizácie dostala do modelov Fenix 7 PRO, Tactix 7, Enduro 2 a ďalších.
Áno, hodinky Garmin Enduro 3 nemajú telefónne hovory v dosahu. V hodinkách mi však vôbec nechýba. Enduro je totiž typický model, ktorý by si zaslúžil LTE, a kým táto funkcia nebude dostupná všade s istým fungovaním, nečudujem sa, že tam Garmin žiadne telefonovanie nedáva.
Hodinky však majú hudobné a streamovacie služby, platbu NFC a ďalšie funkcie ako budík, stopky niektoré základné funkcie k tomu. V prípade hudobných služieb je stále novinkou možnosť pripojiť hodinky k službe YouTube Music, ak máte prémiový účet.
A ďalšou relatívne novou funkciou je Garmin Messenger, ktorý už bol pridaný do starších modelov, ale rád ho spomeniem. Garmin Messenger je platforma pre hodinky a satelitné komunikátory. V hodinkách slúži na komunikáciu medzi používateľmi hodiniek Garmin a tiež medzi tými, ktorí si nainštalujú aplikáciu do telefónu, čo považujem za skvelé, pretože sa môžete odhlásiť z hodiniek, aj keď máte iOS.
14.5.2024 - Dominik Hok
Garmin Messenger – Komunikácia cez smart hodinky aj v rámci iOS!
Hodinky nedostali nič navyše. Koniec koncov, je ťažké pridať niečo navyše k jednému z najvyhypovanejších hodiniek. Nájdeme tu teda kroky, srdcovú frekvenciu počas dňa, spánok (spánok a asistent spánku), stres, Body Battery, vystúpané poschodia, nočné meranie variability srdcovej frekvencie a možno aj pulzný oxymeter. A ešte pochybné EKG.
Skvelou funkciou, ktorú musím vyzdvihnúť, je určite nočné meranie variability srdcovej frekvencie, ktoré meria milisekundy medzi údermi. Meranie vám môže pomôcť s indikáciou ochorenia, zápalu alebo pretrénovania. A môže tiež ukázať, či ste to prehnali s alkoholom.
19.3.2024 - Dominik Hok
Meranie stresu a variability srdcového tepu smart hodinkami
Svoju dennú energiu môžete sledovať pomocou funkcie Body Battery, ktorá hodnotí nabitie vášho tela od 0 do 100 a ľahko sa v nej orientujete - ste čo najbližšie k hodnote 100, mali by ste žiariť energiou a postupne v priebehu dňa budete klesať nižšie a budete unavení.
Aby sme to uviedli na pravú mieru, od vyšších predstaviteľov sme dostali informáciu, že v hodinkách nebude EKG, ale Garmin sa asi nakoniec rozhodol inak, a keďže hodinky majú snímač, ktorý to umožňuje, túto funkciu pre Endura 3 povolili. Zatiaľ je určená len pre Ameriku, ale možno sa jej čoskoro dočkáme.
Inak o tom nemám čo napísať. Hodinky fungujú skvele ako fitness tracker a nie je im čo vytknúť.
Finančnú stránku v recenziách často nespomínam, ale tu je to nevyhnutné. Veď nový Garmin Fenix 8 je so svojou cenovkou pomerne vysoko a Enduro 3 je momentálne o viac ako 6 tisíc lacnejšie pri zachovaní rovnakých športových funkcií a ešte väčšej výdrži batérie. Ak vám teda nechýba potápanie a telefonovanie, nevidím dôvod, prečo nesiahnuť po novom Enduro 3.
Najviac sa mi na hodinkách páči starý dobrý displej s novým dobrým solárnym napájaním, ktoré je naozaj efektívnejšie ako kedykoľvek predtým, a preto sa už aj u nás oplatí. Zo softvérového hľadiska oceňujem najmä prednastavené tréningové jednotky pre kompenzáciu hornej časti tela.
Posledným bodom, ktorý by som spomenul, je ľahkosť hodiniek, na ktorú som si rýchlo zvykol, rovnako ako na plastové puzdro. Spočiatku som mal z neho trochu lacný pocit, ale teraz musím povedať, že mi na hodinkách nič nevadí a je to ďalší skvelý kúsok do rodiny outdoorových hodiniek Garmin.
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.