» Blog » Garmin

Garmin Fenix 8 MicroLED – Čo vidíme a chceme vidieť!

Tagy: Predstavenie | Garmin | Inteligentné

Matěj Urbaczka | 9.1.2025 | 4 MIN | 1x komentár

Garmin Fenix ​​8 MicroLED bol "prepálený" ihneď po zverejnení ôsmej generácie Fenix. Neviem, či to bolo náhodou alebo cielene, ale v článku si trošku zafantazírujem o tom, čo by hodinky mohli, okrem nového displeja, vedieť.

Úniky väčšinou značky robia zámerne niekoľko týždňov alebo mesiac pred vydaním, aby nalákali zákazníkov. Tu to vyzerá na dlhšie časové okno (verím, že aspoň rok), takže to bol asi naozaj omyl. Ale kto vie.

Garmin Fenix – História kultového radu
22.5.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix – História kultového radu

Zmení sa dizajn?

Tuším, že dizajn hodiniek zostane rovnaký, a keďže teraz prešiel drastickejšou zmenou s vydaním Fenix 8, nepôjdu v Garmine opäť do niečoho úplne nového. Podľa mňa zostane zachovaná zvýšená vodotesnosť, indukčné tlačidlá a jednoducho všetko, čo sme od najnovšieho modelu Fenix očakávali.

Garmin Fenix 8 recenzia - Daddy
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenzia - Daddy's Home

Teoreticky, jediná väčšia zmena, ktorá by sa mohla objaviť, je rozšírenie svietidla na celú čelnú stranu puzdra. Ak sa tým zvýši kapacita batérie a vybitie displeja, prečo nie.

Implementácia MicroLED do puzdra

Najprv sa pozrime na niečo, čo vyvoláva veľa otáznikov – na novú technológiu displeja MicroLED.

Technológia MicroLED je zoskupenie mikroskopických LED diód (približne 1-100 μm) do jedného displeja. V porovnaní s tradičným displejom AMOLED je oveľa tenšia (AMOLED má 100 až 200 μm) a môže ušetriť veľa miesta v puzdre hodiniek. No to vedie k väčšiemu priestoru pre prípadnú batériu. Okrem toho je však displej oveľa kontrastnejší, má lepšiu schopnosť vykresľovať statické scény, a tak by Garmin týmto krokom mohol predbehnúť gigantov v oblasti displejov, spoločnosti Apple a Samsung.

Srovnání transflektivního displeje, AMOLED displeje a MicroLED displeje

Srovnání transflektivního displeje, AMOLED displeje a MicroLED displeje

Porovnanie transflexného displeja, displeja AMOLED a displeja MicroLED.

Je trochu nepresné tvrdiť, že ide o novú technológiu, pretože prvý displej MicroLED vytvorili čínski inžinieri na Texaskej univerzite už v roku 2000 a prvá implementácia sa uskutočnila v roku 2009, opäť na Texaskej univerzite. Komerčne sa displej dostal na svetlo sveta až v roku 2021, keď spoločnosti Sony a Samsung začali predávať videosteny MicroLED, ktoré sa používajú v profesionálnych štúdiách.

Táto technológia je síce mimoriadne šetrná k batériám (a zmestí sa do nej ešte väčšia batéria), ale je aj pekelne drahá, takže počítam so solídnym nárastom ceny. No keďže hodinky sú už teraz dosť drahé, neviem si predstaviť, kam až cena pôjde.

VŠETKO NA TÉMU: Typy displejov smart hodiniek
1.11.2022 - Matěj Urbaczka
VŠETKO NA TÉMU: Typy displejov smart hodiniek

Ako ďaleko pôjde batéria?

Výdrž batérie vďaka novej technológii je veľmi diskutovanou témou a verím, že Garmin to pojme po svojom a využije túto technológiu na maximalizáciu výdrže. Či to bude 40 alebo 50 dní v režime smartwatch a 200 až 300 hodín v režime GPS, to naozaj neviem, ale myslím si, že môžeme počítať s novým štandardom výdrže.

Displej MicroLED by mal mať pravdepodobne o 50 až 75 % nižšiu spotrebu energie v porovnaní s AMOLED, čo znamená, že so svojimi odhadmi nie som ďaleko od pravdy. Čaká nás revolúcia? Určite áno.

A aby som nezabudol na používateľov Always-on displejov s AMOLED alebo MicroLED, tu bude posun asi najvýraznejší a ak hodinky vydržia povedzme 20 dní s Always-on displejom, tak sa asi naozaj nie je čoho obávať. V tejto chvíli si viem predstaviť prechod na "LED" hodinky.

6 NAJ: Smart hodinky Garmin s najdlhšou výdržou batérie
4.11.2022 - Matěj Urbaczka
6 NAJ: Smart hodinky Garmin s najdlhšou výdržou batérie

Zostane senzorová výbava rovnaká? Nemyslím si.

Očakávam, že senzorové vybavenie sa zmení. Už len preto, že snímače zostali rovnaké ako pri Fenix 7 PRO a vydať tri série s rovnakou výbavou snímačov? Nepravdepodobný krok od spoločnosti Garmin.

Ak by využili 15 % nižšiu spotrebu energie MicroLED, mohli by použiť napríklad nový snímač tepovej frekvencie so silnejšími LED diódami na osvetlenie a zvýšiť tak presnosť snímača tepovej frekvencie. Nie, presnosť nie je zlá ani teraz, ale predstavte si, že by napríklad aj počas silového tréningu alebo náročného trailového behu sedela srdcová frekvencia z ramena presne ako z hrudníka.

Ostatné snímače by pravdepodobne mohli zostať rovnaké. Tipoval by som, že kým Garmin nepošle do vesmíru nejaký svoj satelit, presnosť GPS nebude veľký problém. Potom by som tipoval, že snímače budú podobné – GPS, srdcová frekvencia, EKG, hĺbkomer, barometer, gyroskop, teplomer (teplota pokožky/okolia), kompas a to je asi tak všetko.

Športové a lifestyle funkcie podporené AI

Nie, neviem to s istotou, ale bolo by veľmi pekné, keby Garmin začal viac spolupracovať s AI, ktorá by dokázala odpovedať na otázky o tréningu, spánku a tiež ju využiť na prácu s poskytnutými údajmi práve o spánku, výdaji kalórií atď. Viem si predstaviť, že počas dlhých pretekov alebo tréningu v posilňovni vám Garmin môže povedať, koľko gramov bielkovín / tukov / cukrov by ste mali doplniť. A to je len jeden z mnohých príkladov, ako by to mohlo fungovať.

Asi nemá zmysel predvídať ďalšie zmeny, pretože zo športového aj zdravotného hľadiska dokážu hodinky robiť všetko, čo športovec potrebuje.

Inteligentné funkcie – Dočkáme sa LTE?

Ak by v hodinkách bolo LTE, bolo by to skvelé. Obávam sa však, že tohto kroku sa zatiaľ nedočkáme. Kým nebude plánom spoločnosti Garmin pokrytá "celá planéta", tak sa jednoducho neujme. Ani v oblasti inteligentných funkcií nie je okrem LTE veľmi čo pridávať, kým z nich neurobia mestské smart hodinky, cez ktoré si objednáte pizzu a vybavíte e-maily.

Ak však máte nejakú inteligentnú funkciu, ktorú by ste v nových hodinkách chceli vidieť, budem rád, ak ju uvediete v komentároch.

Čaká nás nová éra?

Podľa toho, čo som tu napísal, tak aj medzi riadkami sa dá cítiť, že nová technológia displeja môže ovplyvniť množstvo vecí. A je ich ešte viac, než som spomenul. A čaká nás nová doba smartwatchov. Nečakám, že všetky firmy prejdú na MicroLED hneď, pretože to bude znamenať veľké zdraženie, ale vieme, že Číňan je šikovný a príde za chvíľu s lacnejším variantom a implementuje ju do svojich prístrojov.

Ja sa úprimne teším, čo prinesú tieto hodinky nového do už zabehnutých vôd smartwatchov a po dlhej dobe to vyzerá na väčší prevrat než len pridanie vodeodolnosti a telefonovania.

Čo si myslíte o novom type displeja a aké zmeny podľa vás prinesie?

Zdroje fotografií: Fotografové hodinky 365, https://blog.delmic.com

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Rudopred 10 dňami, reagovať
Mám Fénix 7 Pro Solar a potešilo by už konečne EKG , naťahujú to ako... A eú je hanbou a nie serióznu spoločnosťou keď bráni pokroku.!