Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Predstavenie | Garmin | Inteligentné
Dominik Hok | 23.12.2024 | 5 MIN | 1x komentár
Nová generácia Garmin Fenix 8 je už na svete, tak prečo si trochu nezapátrať a nezasnívať sa o tom, čo by sme chceli vidieť v Garmin Fenix 9? Nevidím dôvod, prečo nie.
Rad Fenix je bezpochyby jedným z najsledovanejších radov inteligentných hodiniek vôbec. Prvý model uzrel svetlo sveta v roku 2012 a odvtedy nás Garmin pravidelne zásobuje novými a novými generáciami.
22.5.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix – História kultového radu
Tento článok sa bude opierať najmä o ôsmu generáciu, ktorá zaznamenala asi najväčší posun z hľadiska inteligentných funkcií, hoci Fenix je skôr outdoorovou záležitosťou. Fenix 8 teda umožňuje telefonovať v blízkosti telefónu, všetko dôležité zobrazuje na AMOLED displeji a asi málokto by nesúhlasil s tvrdením, že Fenix 8 je najkrajšia generácia.
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenzia - Daddy's Home
Teraz si poďme postupne povedať, čo by som rád videl v ďalšej generácii.
Aby ste rozumeli, toto sa v skutočnosti týka len 51 mm verzie. Vždy som bol fanúšikom najväčšieho priemeru puzdra na Fenix a bol som mierne sklamaný, keď stredný variant (47 mm) dostal rovnaký priemer displeja ako ten najväčší. Chcem, aby bol rad Fenix, koniec koncov, rovnako ako reťazec Globus, opäť správny. Takže áno, želám si, aby 51mm variant dostal 1,5" displej. Chápem, že s takýmto displejom je ťažšie doladiť výdrž batérie, ale verím, že sa s tým značka nejako popasuje.
1.11.2022 - Matěj Urbaczka
VŠETKO NA TÉMU: Typy displejov smart hodiniek
Kapitolu o dizajne som preskočil, pretože s dizajnom Fenixov som spokojný. Ako pravý Čech si však nemôžem odpustiť zmienku o tom, aké by bolo pekné, keby mal Fenix 9 zabudovaný otvárač na pivo.
Vzhľadom na známe uniknuté informácie týkajúce sa microLED a prepojenia s modelom Fenix 8 PRO sa určite ponúka možnosť, že by touto technológiou mohol disponovať aj Fenix 9. Ale pravdupovediac, túto technológiu displeja nevyhnutne nepotrebujem. Myslím si, že Garmin dosť ťaží z toho, že ponúka variant aj pre fanúšikov transflexných LCD displejov. Uvítal by som možnosť kombinovať tieto dve technológie, ako to ukázala napríklad značka TicWatch.
Princíp je (aspoň na pochopenie, asi nie technologicky) jednoduchý – smart hodinky majú dva displeje, pričom LCD je aktívny, keď sa hodinky používajú pasívne (áno, znie to paradoxne), ale AMOLED svieti pri aktívnom používaní.
1.11.2022 - Matěj Urbaczka
VŠETKO NA TÉMU: Typy displejov smart hodiniek
Aká je teda moja predstava? Na určovanie času, srdcového tepu alebo aj na monitorovanie športovej aktivity atď. by som použil transflexný LCD displej a na všetko ostatné AMOLED. Je dosť možné, že "substrát AMOLED" by mohol bojovať s transflexnou vlastnosťou tohto LCD, ale aj keby nebol transflexný, stále by to bolo super.
Nebudem tu zachádzať do zbytočných podrobností. Garmin už dávno ukázal, že solárne nabíjanie zvládne a dokonca je z roka na rok efektívnejší. Avšak solárne nabíjanie s displejom AMOLED? To sme ešte nevideli a rád by som tento historický míľnik zažil.
Fenix 8 dostal rovnakú generáciu optického snímača ako pôvodný Fenix 7 PRO. Mimochodom, nesťažujem sa, pretože medzi siedmou generáciou a tou s prívlastkom PRO došlo k posunu snímača. Pri modeli Fenix 9 by som si však vedel predstaviť novší snímač srdcového tepu, ktorý by mohol konkurovať napríklad tomu od spoločnosti Apple. Myslite si o výdrži batérie pri Apple, čo chcete, ale na ich optický snímač určite nemôžete hádzať špinu.
11.6.2024 - Dominik Hok
Test presnosti snímača tepu v inteligentných hodinkách - výsledky a metóda
Netvrdím, že snímač Elevate 5 je zlý, ale inteligentné športové hodinky sú založené na dvoch hardvérových záležitostiach – optickom snímači a prijímači GPS. Takže posun je vždy užitočný a myslím si, že Garmin práve zdokonalil prijímač GPS takmer k dokonalosti. :)
24.11.2020 - Dominik Hok
Snímač tepovej frekvencie – všetko o ňom a ako vám môže pomôcť
Toto je niečo, čo mi u Garminu už dlhšie chýba a predviedla to aj o mnoho rokov mladšia značka Coros.
Myšlienka je vlastne celkom jednoduchá – percentuálne by sa rozdelilo, čo má aký vplyv na výdrž batérie. Koľko percent zabrali napríklad notifikácie, športové aktivity s GPS, meranie pulzného oxymetra, rozsvietený displej atď.
Neviem, nakoľko je to technologicky jednoduché alebo zložité, ale iné technológie ako telefóny alebo notebooky a v prípade inteligentných hodiniek aj konkurenčné značky ukazujú, že je to prinajmenšom možné.
14.3.2024 - Matěj Urbaczka
Smart hodinky – Výdrž batérie a faktory, ktoré ju ovplyvňujú
Táto funkcia je opäť konkurenčná a rád by som ju videl v Garmine. Tou konkurenciou je Polar a v podstate vám hodinky po skončení aktivity povedia, aké množstvo akých zdrojov ste spotrebovali (sacharidy, bielkoviny, tuk).
Okrem toho, že by to pomohlo doplniť živiny po tréningu, by bolo ešte lepšie, keby sa spotreba zobrazovala v reálnom čase počas aktívneho monitorovania. Počas dlhších pretekov by ste mali aspoň prehľad o tom, čo treba doplniť pri ďalšom občerstvení. Ak by zohľadňovali stratu potu, a teda dopĺňanie tekutín, bolo by to perfektné. Mimochodom, to posledné spomínané, žiaľ po skončení aktivity, Garmin dokonca odhaduje.
Chápem, že hodinky bez odberu krvi tieto hodnoty poznať nemôžu, ale osobne by som si vystačil s odhadom.
Na fóre som našiel zaujímavú vec. Veľa ľudí by ocenilo, keby hodinky mali integrovaný čip pre preteky. Takže by nebolo potrebné pripínať čip na oblečenie, ale inteligentné hodinky by slúžili ako identifikačné zariadenie. To sa mi vôbec nezdá hlúpe.
Model Fenix 8 priniesol do svojho radu niečo úplne nové – možnosť telefonovať a mať hlasového asistenta. Veľa ľudí však volá (haha) po možnosti telefonovať nezávisle od telefónu. Veď inteligentné hodinky majú mnohonásobne dlhšiu výdrž batérie ako mobilný telefón, čo sa môže hodiť v kritických situáciách.
19.3.2024 - Dominik Hok
Telefonovanie zo smart hodiniek – Ako funguje a ktorí operátori to podporujú?
Nepotrebujem nevyhnutne, aby Garmin spolupracoval s operátormi, ale už má vlastnú sieť inReach, ktorá by sa dala využiť na tento účel. Viem si teda predstaviť, že by som mohol posielať textové správy, zdieľať polohu, telefonovať, a to všetko bez potreby mobilného telefónu a siete operátora.
Netvrdím, že súčasné funkcie životného štýlu a športu v Garmine sú zlé, ale ide o algoritmy, ktoré vás nepoznajú tak presne ako AI. Osobne by som chcel osobného virtuálneho asistenta, ktorý by sledoval môj spánok, stres, športové aktivity a viedol ma "k dokonalosti".
A čo by ste chceli vidieť v hodinkách Garmin Fenix 9 vy?
Zdroj fotografií:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.