» Blog » Garmin

Garmin Fenix ​​E recenzia – Krok vedľa, alebo premyslená taktika?

Tagy: Recenzie | Garmin | Inteligentné

Dominik Hok | 26.11.2024 | 10 MIN

Po vydaní vlajkovej lode Garmin Fenix 8 sa značka rozhodla vydať cenovo dostupnejší a mierne osekaný variant – Garmin Fenix E. A dosť možno práve tieto Garminy sú historicky asi najviac spájané s otázkou, či má zmysel si ich vôbec zaobstarať.

Už od detstva som mal miernu posadnutosť tým, že som vždy musel na niečo prísť. Úprimne povedané, Garmin Fenix E je tak trochu záhadou. K tomu sa ešte dostanem, ale najprv si tento model porovnajme s modelom Fenix 8, keď Fenix E :

  • 0,5 mm hrubšie puzdro
  • o 0,1" (1,3") menší displej AMOLED
  • starý snímač Elevate Gen 4 (ktorý nemá prípravu EKG)

A zároveň nemá:

  • mikrofón a reproduktor (nemôžete telefonovať)
  • funkcie potápania ako Fenix 8
  • viac vodotesných tlačidiel
  • LED svietidlo
  • dvojpásmové GPS

Záhada však nastáva, keď si uvedomíte, že Epix PRO 47 mm (Gen. 2) je takmer identický. Prečo to slovo takmer? Pretože Epix PRO má baterku a lepší snímač tepovej frekvencie, ako aj GPS, čo mu v porovnaní s Fenixom E vlastne pridáva veľa, keď si uvedomíme, že Epix sa ponúka za menej peňazí.

Otázka teda znie – dokáže Fenix E obhájiť svoju pozíciu na trhu? Nie je od spoločnosti Garmin chybným krokom, že ponúka lacnejší model s LED baterkou a takmer rovnakými funkciami? Alebo sú tu súvislosti, ktoré nevidím ani ja, ani vy? Odpoveď sa možno dozviete v priebehu článku.

Dizajn je nepochybne modernejší

Hoci Garmin Fenix E čelí silnému porovnávaniu s druhou generáciou Epix PRO, dizajnovo je rozhodne ďalej. Hodinky majú krivky viac podobné vlajkovej lodi Garmin Fenix 8, ale nie sú tak ostro rezané (najmä na nožičkách).

Po obvode oceľovej lunety nájdeme 6 ikonických profilov a po stranách opäť 5 ovládacích tlačidiel. Garmin na nových modeloch úplne vynechal popisy funkcií tlačidiel, takže dizajn je oveľa čistejší. Mne to úplne vyhovuje, pretože veľmi pochybujem, že niekto skutočne číta funkcie tlačidiel pred ich stlačením. Predpokladám, že po prvom dni s hodinkami naše intuitívne myslenie tak trochu prevezme kormidlo.

Remienok je 22 mm široký silikónový a vďaka systému upevnenia QuickFit ho možno v priebehu niekoľkých sekúnd vymeniť za akýkoľvek remienok. Ja osobne dávam prednosť nylonovým, pretože sú pre mňa oveľa pohodlnejšie.

Sklo je minerálne, ciferník je oceľový. Priemer puzdra je 47 mm, čo považujem za jeden z najuniverzálnejších rozmerov pre pánske inteligentné hodinky. Samotné telo hodiniek váži 53 gramov a po nasadení silikónového remienka sa dostanete na nejakých 76 gramov. S nylonovým sa pohybuje okolo 58 gramov.

Vzhľadom na cenu je to celkom pochopiteľné, ale Fenix E nie je taký elegantný ako Fenix 8. Dôvodov je niekoľko - hrany hodiniek nie sú také ostré, chýba farebná ochrana barometra alebo vyčnievajúce potvrdzovacie tlačidlo. Napriek tomu ide o cenovo dostupnejší kúsok, takže chápem, že puzdro nemôže byť tak kvalitne spracované ako Fenix ôsmej generácie. Ak však odhliadneme od porovnávania, Fenix E vyzerá skvele, či už do práce s "lepším" oblečením, alebo na šport.

Pri pohľade na hornú časť hodiniek uvidíte... Nič. Áno, tam sa väčšinou nachádzala LED baterka, ktorá na Fenix E (FE) bohužiaľ nie je a povedzme si na rovinu, pre outdoorové zariadenie je to veľké lákadlo na kúpu. Vidím tony ľudí, ktorí prešli na Garmin len kvôli LED baterke.

Displej sa bohužiaľ nerozšíri na 1,4"

Práve tu som mal pocit, že je veľký priestor (doslova) na to, aby sa Fenix E odlíšil od Epixu. Tým priestorom je zväčšenie displeja na 1,4". S modelom Fenix 8 (F8) táto americká značka dokázala, že technicky na to má, ale stále to nedokázala. Zdá sa mi to škoda, pretože toto zväčšenie na strednom variante Fenix 8 vzbudilo dosť rozruchu a u mnohých používateľov vyvolalo otázku, či sa ešte oplatí nosiť 51 mm verziu. A možno by takéto zväčšenie mohlo spôsobiť aj otázku "Fenix E alebo druhá generácia Epix PRO?".

Dosť bolo kriku. Fenix E má 1,3" dotykový displej s rozlíšením 416 x 416 pixelov. Displej využíva technológiu AMOLED, vďaka ktorej dokáže krásne vykresliť novovytvorený používateľský zážitok plný farieb, animácií, obrázkov a ďalších rôznych efektov. Toto používateľské rozhranie bolo zatiaľ implementované len v modeloch F8 a FE, čo ich v portfóliu spoločnosti Garmin trochu odlišuje a dalo by sa povedať, že v tomto smere dokonca prekonávajú ostatných.

VŠETKO NA TÉMU: Typy displejov smart hodiniek
1.11.2022 - Matěj Urbaczka
VŠETKO NA TÉMU: Typy displejov smart hodiniek

Osobne si myslím, že nové používateľské rozhranie sa do starších modelov nedostane, čo mi mierne naznačuje, že FE by mohol mať o niečo lepší procesor ako Epix, ale to je len špekulácia.

Asi najvýznamnejšie úpravy používateľského rozhrania sú - mriežka oznámení pri potiahnutí prstom nadol, rozloženie športových a zdravotných funkcií alebo rozdelenie aktivít a aplikácií.

Senzorovo je to stará (v tomto prípade doslova) dobrá klasika

Vždy rád začínam menom, takže v modeli Fenix E nájdete akcelerometer, barometer, gyroskop, kompas, teplomer, snímač okolitého svetla, prijímač GPS a optický snímač, ktorý meria srdcovú frekvenciu a okysličenie krvi. Posledný spomínaný snímač je štvrtá generácia Elevate, takže bohužiaľ nedokáže merať EKG ani teplotu pokožky. Čo sa však týka presnosti snímača, nemôžem si ho vynachváliť. Či už išlo o beh alebo silový tréning, senzor vždy a všade reagoval dobre.

Fenix E zaváhal len počas intervalov v chladnom počasí, ale tu platí zlaté pravidlo – na intervaly vždy hrudný alebo ramenný snímač.

Fenix E krásně kopíruje trasu i v zalesněných oblastech.

Fenix E krásne sleduje trasu aj v zalesnených oblastiach.

Čo ma mierne sklamalo, je GPS prijímač, pretože nedokáže prijímať multifrekvenčný signál, a preto v ňom nenájdeme SatIQ (automatický výber satelitov). Píšem, že ma to sklamalo len mierne, pretože multifrekvenčné určovanie polohy je síce lepšie, ale žerie veľa batérie, a tak väčšina používateľov aj tak radšej prijíma všetky systémy, ale na jednej frekvencii.

Výdrž batérie presahuje 16 dní

Samozrejme, výdrž batérie vždy závisí od používania. Garmin uvádza 16 dní, ja sa dostávam približne na týždeň, pričom každý deň sa venujem hodine športovej aktivity a cez víkend o niečo dlhšie. Neviem si teda predstaviť nastavenie Always-On, pri ktorom sa displej vôbec nevypína. Takto by som sa dostal na pár dní, čo mi už nedáva veľký zmysel. Ale to nie je problém Fenix E, ale všeobecne modelov s AMOLED displejom.

Smart hodinky – Výdrž batérie a faktory, ktoré ju ovplyvňujú
14.3.2024 - Matěj Urbaczka
Smart hodinky – Výdrž batérie a faktory, ktoré ju ovplyvňujú

Pri aktívnom príjme iba GPS sa čas skráti na 42 hodín (30 h), pri príjme zo všetkých systémov je to 32 hodín (24 h) a ak si pustíte aj hudbu, čas sa skráti na 10 hodín. Čísla v zátvorkách vždy označujú výdrž batérie s aktívnym režimom Always-on. Všetky údaje z druhej generácie Epix PRO už poznáme a stačí povedať, že sú to dostatočné hodnoty snáď pre každého smrteľníka. :)

Body Battery, spánkový poradca či stráženie pitného režimu – Fenix ​​E má všetko

Spánok je dôležitý, preto sa od neho odrazím v okne životného štýlu. Fenix E dokáže monitorovať váš spánok, vyhodnocovať čas strávený v jednotlivých fázach spánku a tiež ho hodnotiť na stupnici od 0 do 100. Okrem nočného spánku majú teraz aj detekciu zdriemnutia, kde však nemáte úplné monitorovanie s hodnotením, len dĺžku spánku, čas spánku a prebudenie.

Odráža sa to však do poradcu pre spánok, kde práve zdriemnutie môže znížiť vašu potrebu spánku. Spánkový poradca totiž zohľadňuje váš posledný spánok, stres, aktivity atď. a posúdi, či potrebujete štandardných 8 hodín alebo viac.

Počas noci hodinky merajú aj variabilitu vašej srdcovej frekvencie vrátane vyhodnotenia priemeru, najnižších a najvyšších hodnôt a odchýlky od normálu. V noci sa zvyčajne vypočíta aj vaša priemerná pokojová srdcová frekvencia. Skvelé je, že hodinky Garmin merajú vašu srdcovú frekvenciu nepretržite každú sekundu (a na základe toho vypočítavajú vašu dychovú frekvenciu).

Variabilita srdcovej frekvencie sa nemeria len v noci, ale aj počas dňa, ale tu sa vyjadruje pomocou záťažovej hodnoty. Tá sa pohybuje na stupnici od 0 do 100 v závislosti od toho, aký vysoký je stres. Stres je jedným z najväčších faktorov ovplyvňujúcich telesnú batériu – vyjadrenie nabitia organizmu tiež na stupnici od 0 do 100.

Ukazovatele nabitia tela (Body Battery, Energia atď.)
20.3.2024 - Dominik Hok
Ukazovatele nabitia tela (Body Battery, Energia atď.)

Samozrejme, z takejto klasiky hodinky počítajú kroky a kalórie spálené počas dňa. Medzi ľubovoľné funkcie patrí aj zadávanie pitného režimu alebo sledovanie menštruačného cyklu.

Pri Garmine je skôr otázkou, čo zo športových funkcií nevie ako vie

Keď už hovoríme o všetkých tých lifestylových funkciách, športová funkcia Ready to Workout s nimi pracuje veľmi dobre. Tá využíva posledný spánok, históriu spánku, bilanciu variability srdcovej frekvencie, údaje o strese, čas regenerácie a tréningovú záťaž ako niekoľko premenných, ktoré vstupujú do výpočtu vašej pripravenosti na tréning v daný deň na stupnici od 0 do 100.

Tréningová záťaž je kyslíkový deficit, ktorý vzniká počas tréningu a niekedy sa vyjadruje aj ako EPOC. Fenix E vyhodnocuje krátkodobú aj dlhodobú tréningovú záťaž, ktorá určuje, či je váš tréning produktívny alebo nie. Slovné hodnotenie vašej produktivity nájdete vo funkcii Training Status (Stav tréningu).

VŠETKO NA TÉMU: Stav tréningu v hodinkách Garmin
2.8.2021 - Matěj Urbaczka
VŠETKO NA TÉMU: Stav tréningu v hodinkách Garmin

Z hľadiska športových aktivít má Garmin takmer všetko, ale zbytočne to nepreháňa, že by ste v ňom našli aktivity ako sánkovanie alebo púšťanie draka. Skôr sa zameriava na aktivity, pri ktorých je schopný poskytnúť jedinečné údaje pre danú aktivitu. Ak nejakú aktivitu nenájdete, často ju nájdete na trhu Connect IQ, kde vývojári tretích strán poskytujú aplikácie, hry, dátové polia a číselníky.

Keď už hovoríme o tretích stranách, k hodinkám Garmin môžete spárovať akékoľvek externé snímače, buď priamo od spoločnosti Garmin, alebo len od tretích strán.

Vyhodnotenie aktivity vyzerá približne takto:

Toto je len karta štatistík, ale môžete si zobraziť aj jednotlivé okruhy, grafy atď.

Relatívnou novinkou je meranie výkonu a dynamiky behu priamo zo zápästia, čo ocenia najmä bežci. Podobne svieže je aj skóre kopcov a vytrvalosti, ktoré počíta najmä váš VO2 Max a ďalšie metriky, ktoré uvidíte v článkoch nižšie:

Skóre vytrvalosti – Ako čítať túto hodnotu?
28.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre vytrvalosti – Ako čítať túto hodnotu?

Skóre behu do kopca – Čo znamená táto hodnota?
29.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre behu do kopca – Čo znamená táto hodnota?

Fenix E však samozrejme nie je len o behaní, je skvelý na akékoľvek outdoorové, plavecké športy, poradí si s cvičením (dokonca ponúka animované tréningy) a čo ho možno odlišuje od konkurencie, je široká ponuka golfových funkcií vrátane máp golfových ihrísk.

Zaplatíte, vypočujete, necháte sa odnavigovať...

Taký klasický Garmin balík je samozrejme súčasťou Fenix E a pozostáva z bezkontaktných platieb, hudobného prehrávača (podporuje 16 GB pamäť a streamovacie služby) a topografických máp, ktoré si môžete rozšíriť o topografický kupón pre Českú republiku.

Platby NFC - všetko o bezkontaktných platbách pomocou hodiniek
3.1.2022 - Dominik Hok
Platby NFC - všetko o bezkontaktných platbách pomocou hodiniek

Pokiaľ ide o navigáciu, Garmin je dlhoročným kanonierom. Trasu si môžete vytvoriť priamo v hodinkách (čo iné značky väčšinou nevedia), ale môžete použiť aj aplikáciu Garmin Connect alebo ľubovoľného správcu máp, trasu z nej exportovať a poslať do hodiniek. Novou funkciou je dynamické určovanie trasy, pri ktorom hodinky prepočítajú trasu za vás, ak sa od nej odchýlite, podobne ako to robí navigácia v aute.

6 dôvodov, prečo nosím smart hodinky Garmin (podľa Dominika)
13.11.2024 - Dominik Hok
6 dôvodov, prečo nosím smart hodinky Garmin (podľa Dominika)

Keď už hovoríme o trasách, ak si vytvoríte tréning alebo trasu, môžete ju teraz posielať naprieč inteligentnými hodinkami Garmin pomocou služby Garmin Share bez potreby telefónu.

Z takýchto "povinných" klasík hodinky zobrazujú všetky notifikácie (používatelia Androidu môžu reagovať prednastavenou odpoveďou), zobrazujú udalosti z kalendára, počasie a/alebo vám môžu pomôcť nájsť telefón pomocou funkcie Nájsť môj telefón.

Keď už hovoríme o reagovaní na oznámenia, aplikácia Garmin Messenger sa práve teraz veľmi rozširuje a umožňuje reagovať uzavretými aj otvorenými odpoveďami bez ohľadu na operačný systém telefónu.

Oplatí sa hodinky Fenix E?

Na otázku, či sa Fenix E oplatí, som sa veľmi netešil. Tieto hodinky sú totiž skvelé - majú pekný dizajn, dynamické používateľské prostredie, spoľahlivé senzory a širokú škálu lifestylových, športových a inteligentných funkcií. Nad rámec toho spĺňajú v podstate všetko, čo bežný alebo nebežiaci používateľ potrebuje. Stávku však prehadzuje model Epix PRO (Gen. 2), ktorý spĺňa to isté a pridáva LED svietidlo, novší optický snímač, dvojnásobné úložisko, lepšiu GPS a dokonca máte možnosť zafírového skla.

V bodoch by som teda zhrnul, v čom vlastne Fenix E vyniká v porovnaní práve s Epixom:

  • lepší dizajn (uznávam, že je to veľmi subjektívne)
  • lepšie spracované a svižnejšie používateľské rozhranie
  • väčšia šanca, že hodinky dostanú v ďalších aktualizáciách nové funkcie
  • väčšia šanca na dlhodobejšiu všeobecnú podporu aktualizácií
  • dynamické sledovanie (je však otázne, či ho Epix získa prostredníctvom aktualizácie)

Takže nejaké plusy tu sú, ale priznávam, že sú to všetko trochu psie kusy.

Keď sa na Fenix E pozerám zo širšieho hľadiska, mám skôr pocit, že ide o budúci projekt Garminu, ktorý má všetko zastrešiť najikonickejším radom Fenix. Vo všeobecnosti to už bol zmätok, keď tu bol Fenix a Epix, potom zrazu Fenix dostal AMOLED (tým pádom Epix stratil význam) a chceli ponúknuť aj niečo cenovo dostupné, tak vznikol Fenix E. V budúcnosti by teda mohla existovať len jedna séria, ktorá by mala tri varianty - SOLAR, AMOLED a E. Teraz je len prechodné obdobie, v ktorom séria Fenix E naráža na dozvuky série Epix.

Mne sa Fenix E nosil dobre a počas tohto testovania mi reálne chýbala len LED baterka. V skutočnosti je teraz to ročné obdobie, keď som vonku skôr za tmy ako za svetla, a baterka sa mi pri behu (či už v teréne alebo na kraji cesty) naozaj hodila.

Zdroj fotografií:

  • Fotografi Hodinky 365

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre