» Blog » Garmin

Garmin Index S2 recenzia – Váha, ktorá stojí za zváženie

Tagy: Recenzie | Garmin | Inteligentné

Dominik Hok | 8.8.2024 | 5 MIN

Garmin Index S2 je ďalším členom technologickej rodiny Garmin, ktorá pridáva odčítanie k inteligentným hodinkám, ktoré nedokážu merať vôbec alebo tak dobre. Táto inteligentná váha vám poskytne podrobné informácie o vašej hmotnosti, zložení tela a dokonca aj o počasí.

Hmotnosť a zloženie tela sú dva ukazovatele, ktoré dosť možno inteligentné hodinky Garmin ešte nejaký čas nebudú schopné merať. V konečnom dôsledku to však zvyčajne najlepšie robia zariadenia, ktoré sa zameriavajú na jednu jedinú vec.

Garmin BPM Index recenzia – Strčí si tento vreckový tlakomer konkurenciu do vrecka?
28.5.2024 - Dominik Hok
Garmin BPM Index recenzia – Strčí si tento vreckový tlakomer konkurenciu do vrecka?

Index S2 vyzerá... Ako váha

Z hľadiska dizajnu vlastne nie je až tak veľa čo povedať. Veď čo chcete vymýšľať na dizajne váhy? Váha je solídne vyrobená, o čom svedčí aj jej hmotnosť 2 kg. Má hrúbku len 28 milimetrov, čo je fajn, pretože ju môžete pohodlne zasunúť pod niektoré nohy skrinky. V skutočnosti nepoznám veľa ľudí, ktorí by chceli váhu nechať v kúpeľni a obdivovať ju. Mne by hrozilo aj nebezpečenstvo, keďže mám bielu verziu a podlahu v kúpeľni presne v rovnakej farbe, takže sa stáva takmer neviditeľnou.

Ako som už spomínal, siahol som po bielom variante, ale Index S2 sa vyrába aj v čiernej farbe. Osobne si myslím, že biela verzia je perspektívnejšia, pretože väčšina kúpeľní býva zariadená v svetlejších farbách, a preto do nich váha lepšie zapadá.

To, čo váhu trochu odlišuje, je strieborný nápis v prednej časti s logom Garmin. To dodáva váhe šmrnc.

Displej je vždy čiernobiely, ale je skvelé, že je pre každú farebnú možnosť iný, aby nepôsobil rušivo. Biely variant má čierny text so svetlým pozadím, zatiaľ čo čierny variant má biely text s čiernym pozadím.

Stupnica, ktorá robí Čechom radosť

Index S2 je napájaný štyrmi batériami typu AAA. Neviem, či ju Garmin vyrába len pre český trh, ale uspokojí všetkých českých používateľov s prípadnou otázkou, či sú batérie súčasťou balenia. Áno, sú. Úplne rovnaké ako v prípade ich tlakomeru BPM Index. :)

Garmin BPM Index recenzia – Strčí si tento vreckový tlakomer konkurenciu do vrecka?
28.5.2024 - Dominik Hok
Garmin BPM Index recenzia – Strčí si tento vreckový tlakomer konkurenciu do vrecka?

Tieto štyri batérie by mali byť schopné napájať váhu 9 mesiacov, ale samozrejme to bude závisieť od frekvencie vášho váženia a/alebo počtu používateľov, ktorí váhu používajú.

Keď už hovoríme o počte používateľov, s touto váhou ich môže byť až 16. Váhu spáruje jeden používateľ v aplikácii Garmin Connect (GC), ktorý potom pridáva ďalších používateľov (a musí ich mať v aplikácii GC ako priateľov). Celkovo môže váhu používať až 16 používateľov, ale je možné merať aj bez odosielania údajov konkrétnemu používateľovi.

Skvelé je, že váha dokáže rozpoznať jednotlivých používateľov na základe ich hmotnosti. Ak má teda váhu pár a muž má 85 kg a žena 60 kg, nestane sa, že váha s hmotnosťou 84,7 kg bude priradená žene. :) Ak však existujú používatelia s podobnou hmotnosťou, je k dispozícii tlačidlo na manuálne priradenie používateľov po každom vážení.

Váha má aj pripojenie Wi-Fi, čo je najpohodlnejší prenos údajov

Váha Index S2 dokáže komunikovať prostredníctvom rozhraní Bluetooth, ANT+ a Wi-Fi. Práve prenos cez Wi-Fi považujem za najpraktickejší, pretože nemusíte mať nablízku telefón a údaje sa prenášajú aj tak. Pred Indexom S2 som totiž mal váhu Xiaomi a tá vyžadovala prítomnosť aplikácie pri každom vážení, ak ste chceli merať aj zloženie tela. Ak váha nekomunikovala s telefónom cez Bluetooth, získali ste len údaje o hmotnosti. S váhou Index S2 to vôbec nemusím riešiť.

Čo teda Index S2 meria a vyhodnocuje?

Kto by to čakal, samozrejme, vašu hmotnosť. Maximálna merateľná hmotnosť je 181 kg. Priamo na váhe potom môžete vidieť aj trend hmotnosti - teda graf vývoja hmotnosti za posledných 30 dní. Okrem toho si môžete pozrieť aj percento tuku v tele, BMI, hmotnosť kostrového svalstva, hmotnosť kostry a percento vody v tele.

Na samom konci celého procesu váženia a merania zloženia tela máte k dispozícii aj predpoveď počasia na daný deň. V recenziách niektorých konkurentov som sa stretol s názormi, že nechápu, prečo je to tam. Ja sa pýtam na opak... Prečo nie? Väčšina ľudí sa ráno zváži a hneď má pod palcom predpoveď počasia. V tomto prípade doslova. Ja osobne pri vážení vždy počkám na predpoveď počasia a potom sa podľa nej oblečiem.

Čo ma však trochu sklamalo, je samotné hodnotenie alebo odporúčanie. Prečo? Pretože spoločnosť Garmin ho neponúka a to nepovažujem za príliš užívateľsky prívetivé. Takže sa dozviete toto:

Mám však dobré zloženie tela? Aké je optimálne kostrové svalstvo alebo tuk? Čo by som mal urobiť, aby som zlepšil svoje telesné zloženie? To sú otázky, ktoré zostávajú nezodpovedané. Keď to porovnám s konkurenciou, ktorá prezentuje ešte oveľa polopriestorovejšie hodnotenia, ako je telesný vek alebo hodnotenie tela na stupnici od 0 do 100, spoločnosť Garmin doslova zahodila obrovský potenciálny priestor.

Fitness vek – Ako ho smart hodinky stanovujú?
24.4.2024 - Dominik Hok
Fitness vek – Ako ho smart hodinky stanovujú?

Konkurenčné Xiaomi (ktoré má váhu za oveľa menej) všetky tieto veci robí, preto ma to mrzí. Samozrejme, otázkou je, nakoľko je ich meranie presné.

Jediné odporúčanie je v časti "Vek podľa kondície", kde Garmin zohľadňuje percento tuku v tele. V skutočnosti som mal podľa fitness vek 18 rokov, ale v momente, keď sa Garmin dozvedel zloženie môjho tela, zvýšil ho na 20. :)

Aká presná je váha Garmin Index S2?

Skôr než sa vrhnem konkrétne na model S2, rozoberme si všeobecnú presnosť inteligentných váh. Výrobcovia môžu zaručiť presnosť merania hmotnosti, ale pokiaľ ide o zloženie tela... No, ehm.

V praxi to funguje tak, že sa do vás vpustí slabý elektrický prúd (preto nie sú vhodné pre ľudí s kardiostimulátorom) a na základe toho sa určí zloženie tela. Tým, že je slabý, drvivá väčšina inteligentných váh meria iba zloženie vašich nôh. Na presnejšie meranie sú potrebné rukoväte, ktoré dokážu podoprieť aj hornú časť tela. Pravdepodobne najpresnejšie meranie, ktoré je k dispozícii, je InBody.

Môže sa teda stať, že všetky namerané hodnoty (okrem hmotnosti a BMI) sa môžu líšiť v rámci jednotiek. Osobne by som teda váhu používal skôr na sledovanie trendov. V skutočnosti môže váha merať trochu zle, ale môžem potvrdiť, že je konzistentná. Takže môžete sledovať svoj pokrok.

Čo je v skratke váha Index S2?

Keby som ju mal zhrnúť do jednej vety, asi by znela - dobrá, ale mohla by byť lepšia. Najväčšou výhodou je určite spárovanie s aplikáciou Garmin Connect. Nemusíte teda používať ďalšiu aplikáciu na sledovanie svojej hmotnosti a všetko máte pohodlne na jednom mieste. To je asi najväčší argument pre kúpu váhy Garmin Index S2.

Čo sa týka niektorých negatív, zdá sa mi, že Garmin by mohol zapracovať na polovičatejšej prezentácii meraní a možno aj na nejakých odporúčaniach. Veď pre mnohých ľudí nemusia byť údaje ľahko pochopiteľné a človek môže potrebovať aj porovnanie s ostatnými, aby vedel, ako na tom je.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre