Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Garmin | Dámske | Inteligentné
Dominik Hok | 19.2.2025 | 7 MIN
Garmin Lily je zaujímavým radom už od svojich počiatkov – ponúka dizajnovo podarené hodinky, pričom každý farebný variant má ojedinelú štruktúru číselníka. Čo kúsok, to prehliadka originality. Tento model ale mal jednu muchu, a to chýbajúci GPS prijímač. To ale napravuje Lily 2 Active.
Garmin Lily 2 Active je zaujímavý tým, že:
Podľa mňa je rad Lily vizuálne najvydarenejší z dámskych modelov Garminu. Ak mi neprejde toto, rozhodne každý musí uznať, že minimálne najoriginálnejší, pretože každý farebný variant má jedinečnú štruktúru číselníka, čo pri chytrých hodinkách nie je bežné.
Garmin má aj ďalšie rady, ktoré skôr než na praktickú sú zamerané na vizuálnu stránku. Rozhodne musím spomenúť hybridný smartwatch Vívomove, ktorý si síce odhryzol malý kúsok z klasického sveta hodiniek, ale popravde... Vďaka miniatúrnemu a málo citlivému displeju je takmer nemožné ich ovládať.
18.9.2023 - Dominik Hok
Garmin Vívomove Trend predstavenie – Prvé Garminy s bezdrôtovým dobíjaním
10.3.2022 - Filip Debrecenyi
Recenzia Garmin vívomove Sport - Sociálny hybrid so športovým duchom
Garmin Lily sa dá dotykovo ovládať po celej prednej ploche, čo veľa vecí uľahčuje a navyše sa jedná o prvú podradu Lily, ktorá má po bokoch dve tlačidlá, z ktorých jedno otvára športové aktivity a to druhé vás vráti o krok späť či do menu.
Niekto by teraz mohol namietať, že Lily mali vždy tlačidlo, ale bolo iba dotykové. "Skutočne klikateľné" tlačidlá teda prichádzajú až teraz. Mimochodom, má teraz takmer rovnakú funkciu ako spodné tlačidlo – vráti vás o krok späť. Pokiaľ ste na hlavnej strane, tak si s jeho pomocou prepínate dáta na číselníku. Keďže nemá žiadnu zásadnú funkciu, nabáda sa otázka, načo tam je?
Garmin materiálovo krásne nakombinoval eleganciu s praktickosťou. Puzdro je totiž z lesklého hliníka, takže to nepôsobí prehnane plastovo ako tomu u smartwatchov niekedy býva, ale zároveň sú hodinky až neuveriteľne ľahké - iba 29 gramov.
Puzdro má po bokoch elegantné krivky a nemám mu čo vytknúť. Jediné, čo ma napadá, je šírka nožičiek. Pokiaľ s hodinkami športujete a nemáte hrudný pás, pre presné meranie je potrebné, aby hodinky boli skutočne upnuté. Avšak platí pravidlo – čím širší remienok, tým lepšie hodinky na ruke držia. Nie som si teda istý, či túto funkciu splní 14mm remienok. Nabáda sa ale ďalšia otázka – vyzerali by so širším remienkom tieto hodinky dobre? No, asi poznáte odpoveď. Nevyzerali.
Dýnko je plastové, sklíčko minerálne a vodeodolnosť je taká tá klasika, teda 5 ATM.
Čiernobiela u technológií často pôsobí zastaralo alebo smutne. V rámci módy sa ale čiernobiela spája s klasikou a eleganciou. Vzhľadom na to, že Lily sú módne hodinky, je čiernobiely displej ideálnou voľbou.
Je dostatočne kontrastný, nenarušuje umiernený vzhľad hodiniek a čo nedokáže zobraziť, to dokáže mobilná aplikácia Garmin Connect. Jas sa upravuje manuálne, ale aj automaticky, pričom pri natočení ruky smerom k tvári sa displej rozžiari. Citlivosť gesta je konfigurovateľná a nemal som problém, že by napríklad displej zle reagoval.
Užívateľské prostredie je dosť jednoduché, pretože naprieč widgetmi sa pohybujete doľava a doprava, ale pohyb prsta dole či hore neurobí vlastne vôbec nič. Aktivity otvoríte stlačením vrchného tlačidla a jeho podržaním otvoríte skratky (viď. foto vyššie). Dlhým stlačením spodného tlačidla otvoríte nastavenie hodiniek. A... To je vlastne všetko.
Väčšina funkcií sa ovláda cez aplikáciu, čo mi nevadí. Načo sa crkať na malom displeji, keď to môžete pohodlne robiť na veľkom?
Keď senzory pre začiatok len vymenujeme, jedná sa o akcelerometer, kompas, snímač tepovej frekvencie, pulzný oxymeter a snímač okolitého svetla, ktorý stojí práve za automatickou úpravou jasu.
Pripadá mi, ako by to bolo včera, keď sme s kolegom hovorili, aby Lily 2 Classic mali NFC platenie a Lily 2 Sport zase GPS prijímač. Veľa ľudí s nami nesúhlasilo a ajhľa... Rok sa s rokom zišiel a zrazu tu je Lily 2 Active s GPS prijímačom.
18.3.2024 - Dominik Hok
Prijímač GPS – Prečo je súčasťou smart hodiniek a ako funguje?
Červená línia – Lily 2 Active, fialová – Tactix 7.
Čo je pre mňa ľahká obtiaž, je nastavenie športových aktivít. Ide to totiž iba v telefóne a keď ste dlhoročný odchovanec Garminu, zvyká sa ťažko. Ale nie je to nič, čo by bolo zle, pretože je to konieckoncov z telefónu pohodlnejšie.
Len počítajte s tým, že GPS má iba jedno nastavenie a nie je možnosť nastaviť príjem z viacerých systémov či dokonca multifrekvenčne. Zároveň ale hodinky nemajú ani žiadne úsporné režimy GPS. Vzhľadom k tomu, že hodinky cielia na čisto hobby športovcov, nemám s tým opäť žiadny problém.
Čo sa týka snímača tepovej frekvencie, je použitý rovnaký ako u predtým vydaných Lily 2, teda Elevate 4. EKG ani meranie teploty kože teda nečakajte.
Čo sa týka presnosti v porovnaní so snímačom na ruku, Lily 2 Active si stojí nasledovne:
Červená čiara – Lily 2 Active, fialová – Polar Verity Sense.
Nepočítajte ani s funkciou výpočtu vystúpených poschodí alebo meraním vystúpených metrov v reálnom čase pri športovej aktivite. Za týmito funkciami stojí barometer, ktorý nie je zastúpený v senzorovej výbave Lily 2 Active.
U lifestylových hodiniek, ako napríklad Vivomove či Lily, mi vždy vadilo, že skôr displej nemajú ako majú a zároveň neprisľúbia ani poriadnu výdrž batérie. Pravdepodobne za to ale mohlo málo priestoru na akumulátor. Lily 2 jednoducho boli miniatúrne a Vivomove si zase odhryzol veľa priestoru pre analógové rúčky. Lily 2 Active to ale napravujú so svojou deväťdňovou výdržou batérie. Samozrejme sa to môže znížiť na základe vášho používania a najväčším žrútom je jednoznačne GPS.
Pre ľahké zapamätanie je výdrž s aktívnou GPS presne 9 hodín. Jednoduchou matikou sa môžeme dopracovať k tomu, že hodinu trvajúcu outdoorová aktivita spotrebuje 11 % batérie a rovnaké percentá vás bude "stať" jeden deň zapnutých hodiniek (pretože vydrží 9 dní). Pokiaľ teda ste človek, ktorý si ide na hodinu zabehať trikrát do týždňa, dobíjať budete za zhruba 5–6 dní. To mi nepríde tak hrozné.
Neviem, prečo som si sám položil takú otázku, ale už na ňu musím odpovedať.
Celkom zásadným rozdielom oproti športovejším modelom je absencia akejkoľvek možnosti tréningu priamo v hodinkách, Garmin Coache či denných tréningových odporúčaní. Zároveň tam nenájdete ani stav tréningu, tréningové zaťaženie, pripravenosť k tréningu ai. Na druhú stranu, tieto funkcie majú vážne len vyššie a ešte k tomu športové modely. hodnotenia je pravdepodobne odhad VO2 Max.
30.10.2019 - Agáta Vřeská
Čo je VO2 max?
Otázkou ale vždy je, či tieto funkčné serepetičky potrebujete. Ak ste človek, ktorému vystačí 9 hodín s aktívnou GPS a stačí vám poznať tempo, srdcový tep, kadenciu krokov (jednoducho ten základ), budete spokojní aj s Lily 2 Active.
V aplikácii Lily 2 Active sú k dispozícii nasledujúce športové aktivity:
Posilňovanie, HIIT, Kardio, Eliptický trenažér, Stúpanie do schodov, Veslovanie vo vnútri, Dance fitness, Skákanie cez švihadlo, Chôdza, Pilates, Jóga, Meditácia, Dychové cvičenia, Beh, Beh na páse, Halový beh na dráhe, Golf, Discgolf, Jazda Piklebal, Tenis, Pade, Lyžovanie, Bežky, Snowboarding, Chôdza na snežniciach.
Pokiaľ ide o otázku, či sú vhodné pre aktívnych užívateľov – áno, môžu byť. Pokiaľ ale ste priaznivcom vytrvalostných športov, kde je veľký apel na výdrž batérie, alebo ste hračička v rámci športových vyhodnotení, nie sú pre vás. Pokiaľ vám ale stačí ten základ (ktorý je koniec koncov to najdôležitejšie), môžu byť Lily 2 Active aj pre vás.
Pri monitoringu zdravia Garmin väčšinu času nerobí také kompromisy, ako je to pri športových funkciách. Veľkou výhodou šikovných hodiniek tohto amerického výrobcu je celodenné meranie srdcového tepu, ktoré prebieha každú sekundu. Podobne je na tom aj monitoring dýchania či stresu. V pravidelnom intervale dokáže merať aj pulzný oxymeter, ale tu by som kvôli výdrži batérie odporučil skôr manuálne meranie.
Monitorovanie spánku je čoraz populárnejšie, preto je dobré, že tu nechýba. Monitorovanie všetkých fáz spánku, hodnotenie na stupnici od 0 do 100, spánkový poradca a tiež meranie nočnej variability srdcovej frekvencie.
19.3.2024 - Dominik Hok
Meranie stresu a variability srdcového tepu smart hodinkami
Hneď po prebudení vám hodinky zobrazia rannú správu so všetkým dôležitým – ako ste spali, čo máte na tento deň v kalendári atď.
Z takých klasík ako Lily 2 Active počíta denný počet krokov, spálené kalórie, Body Battery atď.
20.3.2024 - Dominik Hok
Ukazovatele nabitia tela (Body Battery, Energia atď.)
Keď to zhrnieme, Lily 2 Active nie sú outdoorové hodinky, takže v nich nenájdete žiadne navigačné funkcie, ale to je úplne pochopiteľné. Z klasických funkcií tu nájdete inteligentné notifikácie, pričom používatelia Androidu majú dokonca možnosť odpovedať prednastavenou odpoveďou.
Najlepšou inteligentnou funkciou je pravdepodobne možnosť bezkontaktných platieb.
3.1.2022 - Dominik Hok
Platby NFC - všetko o bezkontaktných platbách pomocou hodiniek
Zariadenie síce nemá hudobný prehrávač, ale môžete ovládať hudbu spustenú v telefóne.
Úprimne povedané, nemám im čo zásadné vytknúť. Konečne splnili moje priania a pridali do nich GPS. Pritom zanechali ich osobitý dizajn a zvýšili praktickosť vďaka tlačidlám. Jedná sa teda o najkrajšie chytré hodinky na šport a pre ženy od Garminu? Za mňa určite.
Zdroje fotografií:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.