Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Správy | Garmin | Inteligentné
Matěj Urbaczka | 30.11.2021 | 4 MIN
Konečne sme sa dočkali smartwatchu od Garminu, ktorý dokáže telefonovať! Garmin Venu 2 Plus vás počúvne doslova na slovo. Najväčšou bombou je možnosť telefonovania a hlasový asistent pre diktovanie či ovládanie hodiniek.
Možno budete rovnako prekvapení ako ja, ale prvé hodinky, ktoré kedy vedeli telefonovať boli Samsungy. A boli predstavené už v roku 1999. Mali vstavaný mikrofón aj reproduktor a vydržali telefonovať až 90 minút. O 23 rokov neskôr prichádza s týmto vynálezom aj Garmin. A nielen s tým.
Poďme teda na začiatok mrknúť, aké sú tie najhlavnejšie rozdiely oproti Garmin Venu 2:
Pokiaľ chcete vedieť všetky vychytávky Venu 2, ktoré nájdete aj v novej generácii, mrknite na recenziu dvojok:
10.6.2021 - Dominik Hok
Garmin Venu 2 recenzia – Najlepšie smart hodinky do 400 eur?
Pozrite na naše videopredstavenie:
Na prvý pohľad to vyzerá, že všetko zostalo takmer rovnaké. Len sa vlastne pridalo stredné tlačidlo a hotovo. Pri detailnejšom pohľade ale celkom vyčnievajú novoty, ktoré je treba spomenúť. Ako sme už zvyknutí, luneta je tvorená z ocele a pri modeli Plus veľmi schudla. Povedal by som, že ju zmenšili takmer o polovicu. Tým samozrejme urobili väčšie miesto pre displej, čo dáva zmysel. Lunetu tiež zbavili vrúbkovania či drážkovania (nechali to len na jej leme), na ktoré sme boli zvyknutí a teraz vzhľad pôsobí veľmi čisto.
Ďalšou novinkou vo vzhľade je teda oceľové dienko, ktoré spomínam už o kúsok vyššie. Aj keď dienko je väčšinu času zakryté, je pri ňom vidieť trošku inšpirácie modelom Fenix. Na dienku teda nájdeme štyri viditeľné skrutky a podľa mňa aj výstup barometra. Určite vás bude zaujímať, kde umiestnili reproduktor. Ten je na boku puzdra na strane bez tlačidiel. No a keďže je dienko z ocele, váha mierne narástla. Ale nemusíte sa báť, je to 2 gramy oproti Venu 2.
Hlasový asistent je rozhodne fajn a ja sa na neho možno teším ešte o trošku viac než na volanie. Ale myslím, že hlavným lákadlom pre všetkých je, že konečne môžeme hovoriť do prístroja a niekto na druhej strane linky nás bude počuť. Je skvelé, že telefonovanie funguje aj v prípade detekcie nehody, kedy si môžete nastaviť, že okrem SMS správy, hodinky vytočia uvedený kontakt.
Vďaka zabudovanému mikrofónu a repráčiku môžete okrem volania použiť reproduktor pre počúvanie hudby bez nutnosti mať Bluetooth slúchadlá. Podľa DC Rainmakera je hudba z reproduktora prijateľná a tak sa teším na vlastné testovanie.
Čo sa týka hlasového asistenta, je skvelé, že bude Garmin podporovať Google, Siri a Bixby. Bohužiaľ som sa nikde nedozvedel, či vie po slovensky, čínsky alebo iba anglicky. Hoci už niektorí šťastlivci z radov recenzentov u nás hodinky dostali do rúk, tak túto informáciu nenapísali.:-) Zatiaľ neexistujú návody ani podklady, ktoré by nám povedali, aké jazyky budú podporované a tak si jednoducho budeme musieť počkať na otestovanie priamo nami. Klasikou je, že písané odpovede na správy fungujú iba na Androide.
Apple Watch vydržia pri náročnom používaní 18 hodín. Samsung dá sotva 2 dni, skôr deň a pol. A čo na to Garmin? Štandardná výdrž baterky – 9 dní. Pri úspornom používaní dokonca, pozooor, o jeden deň dlhšie. Nie, to bola sranda, ale proste na celej čiare tu Garmin drví všetku konkurenciu na poli smart hodiniek s ktorými sa dá telefonovať.
Povedal by som, že v praxi to bude znamenať výdrž okolo 7 dní s tým, že si skočíte párkrát zabehať atp. Ako už je u Garminu štandardom, dá sa nastaviť aj mód always-on displeja, kedy vám displej bude svietiť trvalo, ale s výdržou sa dostanete tak na polovicu klasickej doby. Ale čo si budeme hovoriť, aj 4 dni sú rozhodne viac než 18 hodín.
Hlavnou otázkou mojej polemiky bude, či sa vlastne oplatí prechod z Venu 2 na Venu 2 Plus. Prvá myšlienka, ktorá mi prebleskla hlavou, bola tá, že bazáre prasknú vo švíkoch a všade sa budú dvojky ponúkať. Áno, je to bomba, z Garminu si zavoláme. Ale bude to lákať aj súčasných používateľov Venu 2? To sa ešte len uvidí. Rozhodne je Garmin Venu 2 Plus variant pre ľudí, ktorí chcú s hodinkami telefonovať a nechcú každý deň nabíjať hodinky. V kombinácii s hlasovým zadávaním tvorí tento model ideálneho spoločníka pre všetky nástrahy, ktoré nás tam vonku čakajú.
Ďalšou otázkou je, či túto funkciu zdedia aj nové efsedmičky a Epixy, ktoré by mali potom tiež vyjsť. Rozhodne je to veľký krok dopredu a myslím, že Garmin prirobil vrásky mnohým pohlavárom od Samsungu či Applu. A tak sa asi v ďalších rokoch môžeme tešiť na ďalšie a ďalšie súboje na poli smartwatchov.
Dole do komentárov pokojne napíšte, či volanie a hlasový asistent sú také dôležité funkcie, že budete meniť svoj starší Garmin za túto bombu.
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.