Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Predstavenie | Garmin | Inteligentné
Dominik Hok | 19.4.2025 | 4 MIN
Garmin vydáva šiestu generáciu Vívoactive, ktorá prekvapuje pokročilejšími bežeckými funkciami, navigáciou, šikovným budíkom a rozšírenou senzorovou výbavou.
Ak sa vám nechce čítať celý článok, tu je v skratke, čo nový Vívoactive 6 prináša:
Ako športovca ma najviac potešili posuny v monitorovaní športovej aktivity. Ak by som mal hneď na úvod niečo vyzdvihnúť, tak je to určite meranie dynamiky behu a výkonu priamo zo zápästia – nie je potrebné používať ďalšie externé snímače. Toto meranie je užitočné najmä pre začiatočníkov, pretože im môže naznačiť, že ich štýl behu nie je celkom efektívny, a pomôcť im na tom popracovať.
19.8.2022 - Dominik Hok
VŠETKO NA TÉMU: Dynamika behu (vertikálna oscilácia, kadencia, DKZ ai.)
Nechcem ju však zužovať len na začiatočníkov. Takéto údaje môžu využiť aj pokročilí bežci – len si nemyslím, že práve oni siahnu po Vívoactive 6.
Podobne ma potešila aj navigácia po krivke, vďaka ktorej sú Vívoactive 6 vlastne prvé lifestylové hodinky od Garminu, ktoré túto funkciu ponúkajú. Do smartfónu si teda teraz môžete nahrať trasu a hodinky vás upozornia na zmeny smeru a načrtnú vašu trasu na slepej mape. Okrem toho spoločnosť Garmin vylepšila funkciu PacePro – stratégiu tempa, ktorú si môžete nastaviť na tréning, ale najväčší zmysel má pri pretekoch.
Aby vás hodinky mohli plne navigovať, bolo potrebné pridať kompas a gyroskop, aby vedeli, ktorým smerom sa pohybujete. Bohužiaľ, do zostavy snímačov nebol pridaný barometer, takže hodinky nepočítajú poschodia vystúpané počas dňa a nedokážu sledovať metre vystúpané alebo zostúpené počas aktivity. Pravdepodobne to súvisí s tým, že funkcia ClimbPro sa do hodiniek nedostala spolu s funkciou PacePro.
O oboch funkciách si môžete prečítať v tomto článku:
22.9.2023 - Dominik Hok
Smart hodinky Garmin – Najlepšie funkcie na bežecký závod
Keď už hovoríme o tom, čo sa do hodiniek nedostalo, je to aj optický senzor Elevate 5, ktorým je vybavený vyšší model Venu 3. Vlastne to chápem – potom by sa motivácia kúpiť Venu 3 vytratila, pretože by ich odlišovala len veľkosť, možnosť telefonovania a použité materiály. Vívoactive 6 nemeria teplotu pokožky ani EKG.
18.9.2023 - Dominik Hok
Garmin Venu 3 recenzia – Tak trochu rovnaký, tak trochu lepší
Keď už hovoríme o senzoroch, okrem navigačných systémov GPS, Galileo a GLONASS môžete teraz prijímať aj signál z QZSS a BeiDou. Popravde si však nemyslím, že to má pre cieľovú skupinu týchto hodiniek nejaké významné využitie.
My však zostaneme pri športe. Najparadoxnejšou pridanou funkciou sú pre mňa vlastne denné tréningové odporúčania. Je to skvelá funkcia, a čo je ešte super, že ju nájdete aj v lifestylovej línii.
Denné tréningové odporúčania sa však týkajú len aktivity Chôdza. Uznávam, že chôdza je skvelá a pre mnohých ľudí je to prvá možnosť, ako schudnúť a/alebo sa jednoducho začať hýbať. Väčšinou však títo ľudia len vyjdú von, idú sa prejsť a postupne zvyšujú vzdialenosť alebo tempo. Ak by však chceli mať pre svoju chôdzu tréningový plán... To si nemyslím.
Okrem toho Garmin doladil viac ako 50 nových športových profilov, animované tréningy a aktivitu "Mobility", ktorá sa zameriava na mobilizačné cvičenia, ktoré toľko ľudí (vrátane mňa) ignoruje. Pridanie niektorých outdoorových aktivít, ako je napríklad trailový beh, považujem za trochu paradoxné, pretože bez barometra nemôžu reálne merať nič nad rámec monitorovania tradičného behu.
Ako milovník údajov oceňujem aj pridanie dvojnásobného počtu dátových polí. Ak teda športujete a chcete sledovať ukazovatele ako tempo, čas, srdcový tep, vzdialenosť, spálené kalórie atď. nemusíte ich rozdeľovať na viacero obrazoviek – pohodlne sa zmestia na jednu, pretože ich môžete mať až osem.
Ak si odmyslíme nové farby a tlačidlo (ktoré pravdepodobne trochu viac vynikne, aby sa naň počas športovej aktivity ľahšie klikalo), dizajn zariadenia Vívoactive 6 vlastne zostáva takmer identický. Vadí mi to? Vlastne nie. Rozhodne však zapracovali na používateľskom rozhraní, ktoré je teraz úplne nové a moderné. Asi najväčšou zmenou je zaoblenie grafických prvkov. Je to malé, ale účinné.
Zdroj: DC Rainmaker
Napokon sa v Garmine niekto prebudil, pretože do šikovných hodiniek konečne zapracovali šikovný budík. To znamená, že hodinky vás môžu zobudiť až 30 minút pred nastavením "ostrého" budíka jemnou vibráciou – aby vás nerušili vo fáze REM alebo počas hlbokého spánku. Funguje to tak, že hodinky majú špecifické časové okno, v ktorom hľadajú ideálny okamih na prebudenie. Ak sa tak nestane, zobudí vás vo vami zvolenom čase.
Vívoactive 6 sa mi ako športovci vlastne páči. Takto som to napísal schválne, pretože si nie som istý, či všetky nové funkcie urobia radosť aj menej náročnému užívateľovi. Bežecká dynamika, výkon, mobilizačné cvičenia, dvojnásobný počet dátových polí, navigácia po krivke, PacePro, kompas... To všetko sú novinky, ktoré potenciálneho používateľa Forerunneru skôr potešia. Ale možno uvažujem zle – a teraz majú ženy, ktoré boli „nútené“ nosiť športové Forerunnery, možnosť nosiť pekné inteligentné hodinky.
Každý ocení nové farby, krásne používateľské rozhranie a relatívne (na spoločnosť Garmin) prijateľnú cenu. Tento model sa určite nevyhne porovnaniu s Venu 3, kde Vívoactive 6 chýba len možnosť telefonovania a absencia novšieho optického snímača – a to je asi všetko podstatné.
Celkovo sa mi však tieto hodinky páčia a teším sa na to, či sú zásadne lepšie ako Vívoactive 5.
Ak vás zaujíma, čo je v šiestej generácii v zásade rovnaké ako v predchádzajúcej, je to:
Zdroje fotografií:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.