Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Huawei | Inteligentné
Matěj Urbaczka | 2.10.2024 | 8 MIN | 3x komentár
Huawei Watch GT 5 sú piatou generáciou tohto obľúbeného radu. A naozaj nepochopíte, čo všetko hodinky ponúkajú (v dobrom slova zmysle ;).
Začiatok skrátim. Čo je v hodinkách Watch GT 5 nové?
Čo zostalo rovnako skvelé?
Čo je v hodinkách Watch GT 5 PRO nové alebo navyše?
To je stručné predstavenie týchto skvelých hodiniek. Teraz sa na ne pozrime bližšie.
Ak hľadáte naozaj krásne hodinky na nosenie do mesta, možno máte víťaza. Dámske aj pánske hodinky sú totiž nádherné a z hľadiska dizajnu ich ťažko prekonať. Ako som už spomenul v predchádzajúcej vete, k dispozícii máme dva modely – dámsky (41 mm) a pánsky (46 mm). Modely potom majú ďalšie tri vyhotovenia.
A aby toho nebolo málo, máme tu aj model PRO, ktorý sa opäť dodáva v dvoch veľkostiach a tiež dvoch dizajnoch. Aha, a dámsky variant má o milimeter väčšie puzdro.
Klasické hodinky Watch GT 5 a hodinky Watch GT 5 PRO majú veľmi podobné puzdrá a mení sa len farba, použité materiály priestor medzi nožičkami. Opäť sa tak stretávame s hranato-okrúhlym dizajnom, ktorý sa mi páči už z predchádzajúcej generácie. Základom pre Huawei je krása, kvalitné materiály a podobnosť s klasickými hodinkami. S kolegom sme sa zhodli, že sa dosť podobá na hodinky značky Rolex. Minimálne v puzdre.
V hodinkách Watch GT 5 sa stretávame s celooceľovým telom a vo verzii PRO je telo celé titánové. No titánová alebo oceľová je aj korunka na pozícii 2 a tlačidlo na pozícii 4. Korunka je pevná a vôbec sa neviklá, je pevná a ovládanie cez ňu je opäť zážitok.
Čo sa týka závaží, radšej tu nechám prehľadnejšiu tabuľku:
Hodinky GT 5, 46 mm | Hodinky GT 5, 41 mm | Hodinky GT 5 PRO, 46 mm | Hodinky GT 5 PRO, 42 mm | |
Priemer puzdra | 45,8 mm | 41,3 mm | 46,3 mm | 42,49 mm |
Výška puzdra | 10,7 mm | 9,5 mm | 10,9 mm | 9,6 mm |
Šírka remienka | 22 mm | 18 mm | 22 mm | 18 mm |
Hmotnosť | 48 g | 35 g | 53 g | 44 g |
Hmotnosti uvedené v tabuľke sú bez popruhov a je len na vás, ktoré si nakoniec vyberiete. Je logické, že ak je kovový, hmotnosť sa prudko zvýši, a ak je nylonový, hmotnosť sa nezvýši takmer vôbec.
Zaujímavá je aj výška puzdra. Vo všeobecnosti je menšie ako mnohé iné inteligentné hodinky, ale rozhodne nie je také tenké, ako sa uvádza v špecifikáciách. Huawei (a väčšina ostatných výrobcov) nepočíta so snímačom srdcového tepu, čo potom hodnoty výrazne zvyšuje.
Je až neskutočné, aký krásny je AMOLED displej hodiniek Watch GT 5. Bez ohľadu na veľkosť má displej rovnaké rozlíšenie, možno aj preto sa na menší variant pozerá lepšie ako na väčší. Ani jeden z nich však nesklame. Rozlíšenie je teda 466 x 466 pre všetky modely. Väčšie hodinky majú 1,43" displej a menšie majú 1,32" displej.
Čo sa týka svietivosti, výrobca nitky neuvádza, ale ani na najsvetlejšom slnku nebol problém s čitateľnosťou. Modely PRO majú zafírové sklíčko a klasické modely minerálne. V oboch modeloch nie je sklo chránené a je na vás, či si ho zakryjete ochrannou fóliou.
Z hľadiska snímačov sú oba modely vynikajúce. V základnom nájdeme akcelerometer, gyroskop, kompas, teplomer, barometer, snímač srdcovej frekvencie/okysličenia krvi, snímač okolitého svetla a tiež dvojpásmové GPS. Generácia PROchek má okrem snímača EKG aj snímač EKG, ktorý meria tuhosť tepien. O tom však budeme hovoriť, keď sa dostaneme k zdraviu.
Bol som veľmi zvedavý na presnosť jednotlivých snímačov a najmä na presnosť generácie PRO v porovnaní s bežnou generáciou. Nie je totiž vždy pravidlom, že tie drahšie budú lepšie. A pre mňa je tu klasická verzia o niečo presnejšia. Presvedčte sa sami.
Žltá – Garmin Enduro 3, červená – Huawei Watch GT 5.
Pre mňa má klasická generácia o niečo lepší príjem signálu a nelieta na ruke tak ako masívnejší PRO model.
Žltá – Garmin Enduro 3, červená – Huawei Watch GT 5 PRO.
Pri oboch je však GPS v poriadku a asi by som sa s menšími únikmi netrápil. Čo sa týka tepovej frekvencie, pekný graf vám bohužiaľ neponúknem, pretože Huawei nevie dáta poriadne exportovať.
Výdrž batérie v režime inteligentných hodiniek je uchádzajúca. Na väčšom modeli sa dostanete maximálne na 14 dní a na menšom presne na polovicu. Samozrejme, všetko závisí od používania hodiniek a ich funkcií. Ak však s hodinkami športujete, výdrž batérie bude pravdepodobne kratšia, ako sa píše.
Huawei totiž počíta s tým, že aj pri intenzívnom používaní hodiniek odcvičíte len 180 minút týždenne, čo niektorí jedinci dávajú za jeden tréning. Takže suma sumárum, myslím si, že väčší model má možnosť nabíjania raz za týždeň, ak športujete, a menší sa bude nabíjať raz za 3 až 4 dni.
Inteligentné funkcie sú v prípade Huawei naozaj na slušnej úrovni. Máme tu telefónne hovory v dosahu, možnosť odpovedať na správu na Androide (teraz s klávesnicou), hudbu, počasie, kalendár alebo aj kalkulačku.
Huawei dokonca do hodiniek pridal aj kvalitný mapový podklad, ktorý do GT 5 aj GT 5 PRO dostanete jednoducho cez aplikáciu Huawei Health. Mapové podklady dokonca rozpoznávajú miestne názvy, obchody a poteší nás – Hodinky 365. A okrem klasických máp tu máme po prvýkrát aj golfové mapy 15 000 ihrísk po celom svete.
Čo mi však u Huawei chýba, je sľúbená ročná platba. A to sľubujú už poriadnu dávku rokov a bohužiaľ to stále nie sú schopní "zaviesť". Hodinky teda majú NFC, ale platiť s ním môžete len v Číne. Huawei, no tak, máš na viac...
Ak by som mal zákazníkovi odporučiť kvalitné hodinky na sledovanie fitness za pár drobných, určite by to boli hodinky Huawei. V základe majú kontinuálne meranie tepu počas dňa, výborné meranie spánku, krokov, kalórií, stresu, dychových cvičení a mnoho ďalšieho.
Funkcie, ktoré má Huawei navyše oproti iným značkám, sú zdravotné šamrole, kde si nastavíte úlohy na celý deň. Kedy chcete vstať, koľko vody chcete vypiť, koľko cvičenia chcete urobiť, koľkokrát sa chcete usmiať a podobne. Veľmi sa mi páči nová funkcia s názvom "udržiavať sa vo forme", kde si môžete priamo na hodinkách (alebo v aplikácii) zaznamenať aj príjem kalórií a nastaviť si denný cieľ. Na chudnutie alebo naberanie svalovej hmoty to musí byť skvelé.
Meranie EKG na hodinkách Huawei Watch GT 5 PRO, 42 mm.
Posledné funkcie, ktoré by som asi spomenul, sú EKG a detekcia arteriálnej tuhosti, ktoré merajú len hodinky s prívlastkom PRO.
Keď sa narodíme, tepny sú veľmi pružné, ale časom tuhnú. Pri mladých, elastických tepnách sa tlaková vlna, ktorá vzniká pri každom srdcovom sťahu, odráža späť do srdca, aby pomohla cirkulácii krvi do srdcového svalu. Ale ako tepny starnú a tuhnú, tlakové vlny sa pohybujú čoraz rýchlejšie. Prestávajú pomáhať prietoku krvi a dokonca začínajú zvyšovať zaťaženie ľavej komory srdca. Citát z ulekare.cz
Pri EKG asi všetci tak trochu vieme, čo vypľuje, keď sa meriame. Ale pri zisťovaní arteriálnej tuhosti to nemusí byť také isté. Hodinky na základe EKG vypočítajú, koľko milisekúnd trvá, kým sa tepna opäť pripojí k srdcu. Ak sú vaše tepny v poriadku, táto hodnota by nemala presiahnuť 8 milisekúnd. Ak máte mierne stuhnuté tepny, 8-10 ms, je dobré zaradiť viac pohybu, obmedziť sodík v jedle a samozrejme alkohol a fajčenie. Ak je vyššia ako 10 ms, odporúča sa problém konzultovať s lekárom.
Ale opäť, táto stuhnutosť je len ďalším ukazovateľom na hodinách, takže by som jej venoval väčšiu pozornosť len vtedy, ak máte zlé namerané hodnoty na dennej báze. A opäť sa pýtate, čo chýba? Pre mňa určite variabilita srdcovej frekvencie, ktorú už možno Amazfit má. Takže ešte raz, Huawei, choď do toho!
Naopak, v hodinkách/aplikácii máme ešte jednu novinku, a to sú spánkové melódie, ktoré sú zadarmo, a tiež takzvané VIP centrum – Huawei Heath+, ktoré po zaplatení ponúka ďalšie tréningové plány, AI hudbu na spanie, rôzne meditácie a dychové cvičenia. Stojí to za 1520 Kč ročne? To naozaj neviem.
Huawei je vôbec prvou značkou, ktorá dokáže merať rovnováhu ľavej a pravej nohy v percentách z jednej ruky. Okrem toho však Huawei pridal aj meranie času kontaktu so zemou a vertikálnej oscilácie. Takže sa naozaj snažia čo najviac šliapať do bežeckých metrík. A tieto metriky relatívne slušne pasujú aj na Garmin.
Okrem týchto metrík je tu však aj osvedčená klasika v podobe VO2 Max, času regenerácie, predikcie výkonu, tréningovej záťaže, aeróbnej a anaeróbnej práce srdca a tiež veci ako Running Performance Index, čo je hodnota od Huawei, ktorá vám povie, ako ste na tom v porovnaní s ostatnými používateľmi.
Funkcia Route Draw v akcii.
A zlatým klincom Číňanov je, samozrejme, viac ako 150 športových aktivít. Medzi tie bizarné podľa mňa patrí aktivita preťahovanie lanom, púšťanie draka a bungee jumping. A aby ste im dali poriadne zabrať, pri bungee jumpingu si dokonca môžete nastaviť časový alebo kalorický cieľ aktivity. Neviem teda celkom, čo sa myslí časovým cieľom, ale dá sa to chápať rôznymi spôsobmi...
Ale aby som skončil v lepšom, Huawei predstavil ešte dve nové funkcie, ktoré sú podľa mňa úžasné. Jedna je určená pre cyklistov, ktorí môžu zdieľať aktivitu v reálnom čase so svojím telefónom a môžu mať všetky metriky z hodiniek na riadidlách, ako aj navigáciu; a druhá je takzvaný RoadDraw.
Za RoadDraw opäť stojí jeho mobilná aplikácia, ktorú keď si stiahnete, aplikácia vytvorí vo vašom prostredí cestu, ktorá vyzerá ako objekt, zviera alebo čokoľvek iné. Chcete nakresliť kvetinu počas behu? Smelo do toho. S aplikáciou RoadDraw to dokážete.
Ak by som mal odporučiť hodinky strednej triedy, určite by to boli nové Huawei Watch GT 5 alebo GT 5 PRO. Okrem toho, že platia, dokážu všetko, čo by normálny smrteľník mohol od hodiniek chcieť. Dokážu toho veľa, vyzerajú skvele a majú stále veľmi dlhú výdrž batérie. Nehovoriac o mapových podkladoch, navigácii a golfových mapách.
Jediné, čo mi v hodinkách chýba, je NFC platba a variabilita srdcového tepu. Ak však tieto dve funkcie nepotrebujete, sú to pre vás geniálne hodinky s relatívne nízkou cenou. Za mňa sa Huawei opäť podarilo vytvoriť kúsok, pri ktorom sa budete škrabať na hlave.
Ktorá verzia sa vám páči najviac?
Zdroj fotografií: Hodinky 365, oficiálne fotografie výrobcu
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.