» Blog » Garmin

Aké typy navigácií sú v hodinkách Garmin?

Tagy: Technológie a pojmy | Garmin | Inteligentné

Matěj Urbaczka | 14.7.2021 | 8 MIN

Takmer každé hodinky od Garminu vás dokážu navigovať. A nenechajte sa zmiasť, nie sú to len Garminy, ktoré ponúkajú navigáciu na vami zvolené miesto. Navigácií je viac druhov, a tak sa na všetky poďme pozrieť.

V základe navigácie rozdeľujeme na tri typy:

Smerová navigácia

Jedná sa o najzákladnejšiu navigáciu, ktorú nájdeme v nižších modeloch Forerunnerov a tiež u mestských modelov, ako sú Vívoactive alebo Venu SQ. Navigácia funguje na báze vami zadaného alebo uloženého bodu, ku ktorému sa nechávate navigovať pomocou šípky na displeji, ktorá vám ukazuje smer k cieľu. Táto navigácia neberie do úvahy terénne nerovnosti, domy, cesty a ukazuje skutočne len smer a zostávajúcu vzdialenosť k cieľu. Šípka teda vedie k cieľu najkratšou možnou cestou, teda vzdušnou čiarou.

Teraz sme prešli základ smerovej navigácie a poďme na prax. Na vašich hodinkách nájdete tento typ navigácie pod aplikáciou "Navigovať". Spustíme ju a hodinky nám ponúknu dve možnosti – Uložiť polohu a Uložené pozície. Pokiaľ ťuknete na "Uložiť polohu", hodinky začnú vyhľadávať satelity a po úspešnom vyhľadaní uložia vašu súčasnú polohu. "Uložené pozície" sú potom pozície na mape, ktoré ste už uložili skôr.

Po zvolenej možnosti navigácie sa vám ukáže športová aktivita, ktorú si môžete upraviť k obrazu svojmu, teda zvoliť príslušné dáta, ktoré chcete vidieť. Teda pokiaľ idete na bicykli, tak si nastavíte napríklad rýchlosť v km/h a keď bežíte, tak si nastavíte tempo v min/km. Jedna z ďalších obrazoviek je samozrejme navigácia, ktorá nám ukazuje smerovú šípku kadiaľ by sme mali ísť a tiež vzdialenosť, ktorá nás čaká do nami zvoleného cieľa.

Hoci je táto navigácia typovo najstaršia, má svoje výhody. Jednou z nich je jednoduchosť. Vidíte na obrazovke len šípku, ktorá vás vedie a vy idete, kam vám šípka ukáže. K tomu vám ešte zobrazuje aj vzdialenosť do cieľa, a tak viete, koľko cesty vám ešte zostáva. Niekomu to rozhodne môže stačiť – ja s touto základnou navigáciou mám už tiež svoje odbehané a vždy som dorazil do cieľa. Preto verím, že to zvládnete aj vy.

Navigácia pomocou slepej mapy alebo navigácia po krivke

Navigácia pomocou slepej mapy je už pokročilá možnosť navigácie, s ktorou sa dá vymýšľať veľa vecí. Ponúka možnosť nahratia GPX súborov, navigovanie podľa už prejdenej trasy či tréningov a mnoho ďalších možností.

Zo začiatku je treba povedať, že táto navigácia má veľkú výhodu. Môžete ju aktivovať priamo zo spustenej aktivity (napríklad keď si moniturujete beh) a nemusíte ísť cez aplikáciu "Navigovať" a upravovať dátové polia, čo je výhoda. Keď sa chcete navigovať, jednoducho spustíte aktivitu, ktorú potrebujete, a v nastavení monitoringu zvolíte kolonku "Navigácia". Tam sa zobrazia možnosti: Trasy, Aktivity, Uložené pozície, Zadaj Smer a choď, Súradnice, Uložiť polohu. A čo tieto možnosti znamenajú?

  • Trasy – Tu nájdete všetky dopredu vytvorené trasy v mobilnej aplikácii Garmin Connect. Teda vytvoríte si trasu podľa vášho gusta v Garmin Connecte, odošlete do hodiniek a môžete sa nechať navigovať po vytvorenej trase, kedy vás prístroj bude upozorňovať na všetky zmeny smeru atp. Dá sa nahrať aj vytvorená trasa napr. v Mapy.cz, čo už sme popisovali v článku najčastejších otázok týkajúcich sa Garminu.
  • Aktivity – Aktivity ponúkajú možnosť navigovať po už zaznamenanej aktivite. Povedzme, že som si vybehol na super tréning a narazil na parádnu trasu, ktorú by som chcel niekedy bežať znova. Za mesiac už si nepamätám kadiaľ trasa viedla, a tak sa nechám navigovať po trase aktivity, ktorú som bežal minule. Fajné no nie?
  • Uložené pozície – Tieto pozície poznáme už z prvého typu navigácie. V hodinkách máme možnosť uložiť akúkoľvek pozíciu a navigovať sa na ňu. Poznáte to, keď ste v cudzom meste niekde pri obchoďáku, ktorý má parkovaciu plochu minimálne 10 000 m2? Zaparkujte, uložte si pozíciu auta a po nákupe si vonku pustíte navigáciu do uloženej pozície a máte istotu, že auto nájdete.
  • Zadaj smer a choď – Pokiaľ zvolíme túto možnosť navigácie, najprv sa otvorí kompas, kde vyberiete smer, ktorým sa chcete vydať alebo vyberiete objekt, ku ktorému sa chcete dostať. Po výbere smeru už jednoducho idete. Môžete sa riadiť podľa šípky alebo podľa slepej mapy. Okrem toho sa zobrazí aj vzdialenosť a odhadovaný čas k cieľu, ktorý ste si vybrali.
  • Súradnice – Táto možnosť slúži k zadaniu presných súradníc. Jednoducho zadáte súradnice a výdáte sa k cieľovému miestu. Je dôležité povedať, že hodinky s týmto typom navigácie nezohľadňujú cesty, budovy a vedú vás vzdušnou čiarou.
  • Uložiť polohu – Pri uložení polohy, hodinky iba vyčkajú na signál GPS a uložia vašu aktuálnu polohu.

Navigácia s topografickým podkladom

Výkvet modernej technológie, ktorú zatiaľ súdruhovia z NDR nedokázali prekonať, a tak je navigácia s topografickým podkladom (mapami) to najlepšie, čo môžete v dnešných hodinkách mať. Dalo by sa povedať, že navigácia s topografickými mapami funguje takmer podobne ako navigácia po slepej mape, ale nie je tomu úplne tak.

Keďže máte v hodinkách mapu skoro rovnakú ako napríklad na Mapy.cz, tak hodinky berú do úvahy všetky uličky, cesty, domy, benzínky. Vlastne všetko, čo je treba. Potom už vás nenavigujú len vzdušnou čiarou do cieľa, ale fungujú ako klasická navigácia.

V hodinkách s topografickými mapami nájdeme – Body záujmu, V mojom okolí, Späť na štart, Trasy, Okružná trasa, Aktivity, Uložené pozície, Zadaj smer a choď, Súradnice, Použiť mapu. A teraz po jednom.

  • Body záujmu – Tento názov tak trošku vypovedá sám o sebe. Jednoducho hľadá body záujmu podľa zvoleného mesta či na základe vašej polohy, ktorú si hodinky zistia. Body záujmu sú roztriedené do kategórií, ako sú nákupné centrá, jedlo a pitie, ubytovanie, atrakcie atď. Do akéhokoľvek bodu záujmu sa môžete nechať navigovať.
  • V mojom okolí – Táto záložka vám nájde podľa vašej súčasnej GPS polohy všetko okolo vás. Teda opäť vám nájde všetky body záujmu vo vašom okolí, do ktorých sa môžete nechať navigovať podľa topografickej mapy.
  • Späť na štart – Táto funkcia sa skôr používa pri tréningu alebo vychádzke na bicykli, kedy sa dostanete do miesta, odkiaľ niet cesty späť (alebo sa stratíte). Možnosť "Späť na štart" vás dokáže navigovať späť na miesto zahájenia aktivity.
  • Trasy – Tu nájdete všetky dopredu vytvorené trasy v mobilnej aplikácii Garmin Connect. Teda vytvoríte si trasu podľa vášho gusta v Garmin Connecte, odošlete do hodiniek a môžete sa nechať navigovať po vytvorenej trase, kedy vás prístroj bude upozorňovať na všetky zmeny smeru atp. Dá sa nahrať aj vytvorená trasa napr. v Mapy.cz, čo už sme popisovali v článku najčastejších otázok týkajúcich sa Garminu. Je to úplne rovnaké ako pri navigácii po krivke, len s tou zmenou, že vidíte presnú mapu a viete presne, kde sa nachádzate.

Pri navigácii pomocou stiahnutých trás môžete použiť aj PacePro, čo znamená, že si nastavíte, ako dlho chcete túto trasu bežať alebo akým tempom a Garmin vám rozpočíta správne tempo pre jednotlivé úseky trasy.

  • Okružná trasa – Skvelá záležitosť od Garminu. Predstavte si, že prídete do úplne cudzieho mesta a máte chuť si ísť kvalitne zabehať bez zbytočného blúdenia a premýšľania kade. Presne pre tieto príležitosti slúži okružná trasa. Jednoducho zadáte akú vzdialenosť chcete ubehnúť či prejsť na bicykli a hodinky vám potom vypočítajú niekoľko možností trás na základe obľúbenosti trás medzi ostatnými Garmin používateľmi (u Suunta sa táto možnosť volá "Heatmaps").

Za mňa absolútne skvelý počin, s ktorým sa dajú poznať super trasy a nemusíte sa báť, že sa stratíte alebo budete behať ako škrečok v kolese len na jednom mieste. Celkom zaujímavá funkcia, že? Avšak zatiaľ Garmin túto funkciu zahrnul len do klasického behu a cyklistiky, takže trailoví cyklisti a bežci si musia ešte počkať.

  • Aktivity – Ak už máte nejakú uloženú aktivitu v histórii tréningu, môžete sa nechať navigovať podľa tejto aktivity. Napríklad ste sa zatúlali na krásny trail, ktorý ste v živote nestretli a viete, že si nezapamätáte cestu. Tak si jednoducho pustíte starú aktivitu a necháte sa navigovať podľa nej.
  • Uložené pozície – Pamätáte vyššie na príklad s autom a parkovaním? Funguje to totožne aj tu. Jednoducho sa necháte navigovať na vami uloženú pozíciu. Nemusí to byť samozrejme len auto na parkovisku, ale napríklad krásne miesto na trati. Ja si takto značím pri behu miesta, kde by som sa chcel vrátiť ako turista s foťákom.:-)
  • Zadaj smer a choď – Táto funkcia je totožná ako pri navigácii po slepej mape. Úplne rovnako sa necháte navigovať na smer alebo bod, na ktorý namierite hodinky. Taká horkosladká ukážka bola, že som z balkóna ukázal na budovu oproti našej firme a zaviedlo ma to do polského Osvienčimu...
  • Súradnice – Zadáte súradnice objektu alebo vášho cieľa, kde sa chcete dostať, a hodinky vás potom budú navigovať na miesto. Výhodou je, že vypočítajú trasu a navigujú vás presne po trase, nielen priamočiaro.
  • Použiť mapu – Konečne nová funkcia, s ktorou sa nestretneme pri navigácii po slepej mape. Funkcia slúži na to, že sa vám zobrazí mapa a vy si môžete pomocou šípok a posúvania vybrať bod z mapy, kde sa chcete dostať. Po výbere vám hodinky vypočítajú presnú trasu na toto miesto.

Aká navigácia je pre mňa tá pravá?

Stretávam sa s názormi, že hodinky bez topografických máp proste a jednoducho nestoja za to. Ja mám teda opačný názor a myslím si, že to je len taká pomyselná čerešnička na torte, ale aj bez tej čerešničky je tá torta s navigáciou po slepej mape parádna. Šípková navigácia je potom... No, povedzme užitočný základ, keď dôjde do najhoršieho a je treba použiť funkciu späť na štart.

Názor od športového kolegu Dominika:

Mapy v hodinkách sa hodia. Nemôžem povedať, že nie. Pre niekoho, kto rád preskúmava nové miesta, alebo napríklad pre cyklistov, je mapový podklad viac než užitočný. Zároveň však nemôžem povedať, že jednoduchšie typy navigácií sú k ničomu. Napríklad funkcia "Späť na štart" sa mi zdá hrozne užitočná. Už niekoľkokrát som použil aj navigáciu po krivke a viete čo? Vždy som sa dostal tam, kam potrebujem. Najväčšou výhodou hodiniek s topografickými mapami je širšia podpora navigačných funkcií ako je napríklad Okružná trasa či výber bodu priamo na mape.

Malý tip na záver

Nie každý chce za hodinky dať tisícky eur, a tak sa môže stať, že človek urobí kompromis a siahne po alternatíve, ktorá je o niečo lacnejšia s o niečo horšími funkciami. Pokiaľ ste týmto človekom aj vy, tak môžete siahnuť po obľúbenom modeli najlepšieho pomeru cena/výkon – Garmin Vívoactive 4 alebo Venu. A teraz k tomu tipu.

Hodinky síce disponujú iba šípkovou navigáciou, ale v aplikácii Garmin Connect IQ môžete tento prístroj rozšíriť o Locus mapy a získať tak plnohodnotnú navigáciu. A to sa oplatí, nie? :-)


Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre