» Blog » Garmin

Najlepšie športové funkcie naprieč všetkými značkami smart hodiniek

Tagy: Technológie a pojmy | Garmin | Inteligentné

Dominik Hok | 19.4.2025 | 5 MIN

Garmin, Apple, Huawei, Polar, Suunto, Amazfit… Snáď každá značka smart hodiniek má v rukáve niečo, čo ostatní nemajú. A my sme sa pozreli, čo zo športových funkcií skutočne stojí za pozornosť.

Dátová obrazovka TrainingPeaks (Suunto)

Túto trailovú funkciu som si chválil už v článku, kedy som 30 dní nosil iba múdre hodinky Suunto – a moje nadšenie z nej stále neopadlo.

30 dní so smart hodinkami Suunto
17.9.2024 - Dominik Hok
30 dní so smart hodinkami Suunto

Nie je to žiadna hračka – pri behu sa zobrazí obrazovka s údajmi, ktorá vás informuje o NGP (alebo GAP), aktuálnom sklone a prevýšení na stúpaní, ktoré práve absolvujete. Niekto by mohol namietať, že podobnú funkciu majú aj iné značky. Ale pozor – hodinky Suunto to dokážu bez toho, aby ste museli nahrať vopred pripravenú trasu. Vďaka mapovým údajom a GPS totiž vie, kde sa nachádzate, a vie, na ktorom kopci ste.

Zepp Aura, Flow, Coach (Amazfit)

Vo svete biznisu sa v poslednom čase často hovorí: "Kto nepoužíva umelú inteligenciu, nemá v najbližších rokoch šancu."

Platí to aj pre inteligentné hodinky? Ťažko povedať, ale povedal by som, že je to pravdepodobnejšie. Každopádne, spoločnosť Amazfit si s tým nemusí robiť starosti – bola jednou z prvých značiek, ktorá implementovala AI vo všetkých kategóriách funkcií: lifestylových, športových a inteligentných.

Zepp Aura sa stará o kvalitný spánok, rýchle zaspávanie a celkovú pohodu. Váš životný štýl a tréningové záznamy analyzuje Zepp Coach, ktorý na základe týchto údajov vytvára tréningový plán na niekoľko týždňov dopredu a priebežne ho upravuje podľa vašej aktuálnej výkonnosti. A o všetko inteligentné – od ovládania hodiniek až po vyhľadávanie informácií na internete – sa stará aplikácia Zepp Flow.

Zdroj: Amazfit (Zepp Aura)

Zdroj: Amazfit (Zepp Aura)

Prečo tu vyzdvihujem umelú inteligenciu? Pretože má oproti tradičným algoritmom veľkú výhodu – učí sa o vás a prispôsobuje sa vašim potrebám. Áno, aj umelá inteligencia môže robiť chyby, ale od toho sme tu my, aby sme si vybrali vlastné mozgy a dali jej našu pečať relevantnosti. :)

Po novom aj spoločnosť Garmin zakomponovala umelú inteligenciu a tento platený doplnok nazvala Connect+.

Platený Garmin Connect? Za 9 EUR získate umelú inteligenciu
2.4.2025 - Dominik Hok
Platený Garmin Connect? Za 9 EUR získate umelú inteligenciu

Pripravenosť na tréning (Garmin)

Odkedy sa táto funkcia objavila, patrí medzi moje obľúbené. Funkcia Pripravenosť na tréning je krásnou kombináciou monitorovania zdravia a športu. Určite všade neustále čítate o dôležitosti regenerácie a s ňou súvisiacej úrovni spánku a stresu. Niekedy je však ťažké to určiť. Koľko tréningu je veľa? Je dobrý nápad zaradiť ťažký tréning v stresujúcom období, keď zle spím? Na všetky tieto otázky dokáže odpovedať jediná funkcia.

Pripravenosť sa vyjadruje na stupnici od 0 do 100 a vstupujú do nej premenné, ako napríklad - tréningová záťaž, čas regenerácie, posledný spánok, história spánku, história stresu a rovnováha variability srdcovej frekvencie. Tieto premenné potom vedú k jedinému číslu, ktoré určuje vašu pripravenosť.

Zdroj: Garmin

Zdroj: Technológia Garmin

Meranie stresu a variability srdcového tepu smart hodinkami
19.3.2024 - Dominik Hok
Meranie stresu a variability srdcového tepu smart hodinkami

Túto funkciu do svojich zariadení zakomponovali aj spoločnosti Xiaomi a Amazfit. Druhý menovaný dokonca pridal aj mentálnu pripravenosť.

FitSpark (Polar)

Bez ohľadu na to, aký šport robíte, určite nie je dobré robiť len tento šport. Ak beháte, nemali by ste len behať. Jazdíte na bicykli? Určite by ste nemali byť stále v sedle.

Spoločnosť Polar si uvedomuje, aké dôležité sú kompenzačné cvičenia, pohyblivosť atď. Preto je v hodinkách obrazovka, ktorá odporúča, čo by ste mali v daný deň robiť. K dispozícii sú tri kategórie tréningu – silový, kardio a podporný. Silový tréning hovorí sám za seba, kardio je väčšinou nejaký druh vytrvalostného tréningu a podporný sa zameriava na vaše jadro, mobilitu a stabilitu.

Nie sú to len odporúčania, ale konkrétne cviky s animáciami, ktoré vám ukážu, ako ich vykonávať – všetko jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom.

Spoločnosť Huawei neskôr začlenila podobnú funkciu do svojich hodiniek, ale odporúča skôr rôzne športy ako tréning mobilizácie, stability alebo sily.

Sledovanie denného kalorického príjmu (Huawei)

Smart hodinky Huawei dokážu monitorovať príjem kalórií, pričom si môžete vybrať medzi dvoma cieľmi – schudnúť alebo si udržať hmotnosť. Do aplikácie Huawei Health zadáte svoj príjem kalórií a inteligentné hodinky potom pri výpočte zohľadnia spálené kalórie.

Jediné, čo mi vadí, je nemožnosť nastaviť cieľ, keď chcete pribrať. Napríklad sa zameriavate na silový tréning a chcete nabrať svalovú hmotu, a teda byť v kalorickom nadbytku.

LED svietidlo (Garmin)

Baterka je pre mňa jedným z najvýznamnejších vylepšení v rámci zariadenia Garmin. Rád by som v tomto prípade citoval Simonu Stašovú z filmu Popoluška: "A pritom taká hlúpa vec." V tomto prípade by som rád citoval Simonu Stašovú z filmu Popoluška.

Aj keď sa to zdá ako blbosť, ja osobne (a určite viem, že nie som jediný) ju používam denne. Počas dňa (a najmä v noci) je veľa príležitostí na použitie baterky. Bezpečnostný prvok na ceste, svetlo na ceste na nočnú toaletu, pomocník pri hľadaní stratenej päťdesiatky... Obrovské využitie som našiel aj pri spaní v aute. :)

Zdroj: Garmin

Zdroj: Garmin

Vysielačka (Apple)

Na rýchlu hlasovú správu sa hodí funkcia vysielačky od spoločnosti Apple. Ste práve na večierku alebo možno v obchode a potrebujete len odovzdať rýchlu správu? Ak máte túto funkciu zapnutú a prijmete pozvanie, môžete danej osobe odovzdať hlasovú správu. Komunikácia je len jednosmerná a nevyžaduje si neustále spúšťanie a zastavovanie hovoru.

Samozrejme, táto funkcia funguje len medzi používateľmi Apple Watch.

Odhad zloženia tela (Samsung)

Presnosť meraní tejto funkcie nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť, pretože som ju nikdy neporovnával s funkciou inBody, ale máte aspoň odhad – a to je určite lepšie ako nič.

Do tela sa vysiela striedavý prúd a na základe rýchlosti, akou prechádza jednotlivými tkanivami, dokážu hodinky zistiť, či ide o vodu, tuk alebo svaly.

Zdroj: Samsung

Zdroj: Samsung

FuelWise (Polar)

FuelWise je inteligentný asistent na dopĺňanie živín – a úprimne, nechápem, prečo túto funkciu ešte nemajú iné značky. Pred začatím aktivity si nastavíte odhadovanú dĺžku trvania a intenzitu a hodinky vám potom pripomenú, kedy máte doplniť jedlo a nápoje.

Zdroj: Polar

Zdroj: Polar

Trochu sklamaním je, že upozornenia sa dynamicky neprispôsobujú na základe skutočnej intenzity. Bolo by skvelé, keby sa frekvencia upozornení prispôsobovala automaticky, keďže hodinky merajú vašu intenzitu v reálnom čase.

Odhliadnuc od týchto upozornení, po skončení aktivity hodinky ponúkajú odhady spotreby jednotlivých živín, takže viete, čo a koľko máte doplniť – a nespoliehate sa len na intuíciu.

Coros (Marathon Level)

Predstavte si, že máte hodnotiacu stupnicu pre úroveň svojej kondície, kde maratón za 2 hodiny je 100 a nula je... no proste nula.

Presne takúto stupnicu používa Coros a považujem ju za neuveriteľne jednoduchú a polooptickú. Toto číslo teda predstavuje vašu schopnosť zabehnúť maratónsky rekord. :)

Zdroje:

  • titulné foto – Polar

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre