» Blog » Suunto

SuuntoPlus – Najlepšie funkcie pre inteligentné hodinky Suunto

Tagy: Technológie a pojmy | Suunto | Inteligentné

Dominik Hok | 20.8.2024 | 7 MIN

Nie ste spokojní s funkciami alebo ukazovateľmi, ktoré nájdete v základných inteligentných hodinkách Suunto? S platformou SuuntoPlus ich môžete premeniť na úplne nové hodinky.

SuuntoPlus je sprievodná platforma k mobilnej aplikácii Suunto, ktorá vám umožní pridať do hodiniek aplikácie, ktoré v základných hodinkách nenájdete. Funguje to vlastne dosť podobne ako pridávanie aplikácií do telefónu. Telefón to štandardne nerobí? Možno na to existuje aplikácia. Áno, presne to je prípad inteligentných hodiniek Suunto.

Aplikácia SuuntoPlus rozširuje funkcie hodiniek fínskej značky a nájdete v nej aplikácie na spárovanie ďalších zariadení (napríklad okuliarov ActiveLook alebo merania telesnej teploty Core), športové aplikácie alebo funkcie na doplnenie monitorovania aktivity priamo od spoločnosti Suunto.

Je dôležité spomenúť, že počas športovej aktivity môžete mať vždy aktívne len 2 doplnky. Čo mi pripadá ako veľká škoda, ale čo sa dá robiť.

Ďalšie dátové polia

Funkcie v tejto časti sú akousi "nadstavbou" monitorovania aktivity priamo od spoločnosti Suunto. Väčšinou ide o dátovú obrazovku alebo pole.

Bezpečné

V jednoduchosti je krása, čo potvrdzuje aj funkcia Safe. Táto funkcia pridáva dátovú obrazovku s vašimi aktuálnymi súradnicami, zelenou šípkou, ktorá vždy ukazuje na vašu východiskovú polohu, a červenou šípkou, ktorá ukazuje na sever. Ak by sa teda niečo stalo, môžete okamžite nahlásiť svoje aktuálne súradnice alebo sa vrátiť na východiskovú pozíciu.

Súradnice sa mi páčia, ale nevidím veľký dôvod "hrať sa" so šípkou, keď sa môžem navigovať späť pomocou funkcie Track Back, ktorá dokonca zobrazuje náhľad trasy.

Mapové podklady a navigácia v smart hodinkách
10.7.2024 - Matěj Urbaczka
Mapové podklady a navigácia v smart hodinkách

Počasie

Prečo spomínať počasie, keď je to taká triviálna funkcia, ktorú majú všetky hodinky? Toto je niečo ako počasie na námestí. Veď pre väčšinu populácie je počasie hlavne o tom, či si vziať šortky alebo tepláky, ale v extrémnych podmienkach má počasie rovnako extrémny vplyv. Ak napríklad leziete na vysokú horu, počasie vás môže doslova zabiť.

Preto táto funkcia od spoločnosti SuuntoPlus zobrazuje východ a západ slnka, aktuálnu teplotu (vrátane teploty vody), vývoj tlaku vzduchu a varovania pred blížiacou sa búrkou. Veľmi sa mi páči, že ak máte v hodinkách naplánovanú trasu a do cieľa máte doraziť po zotmení, čas príchodu je vyznačený červenými číslami. Taká drobnosť, ale je to praktické.

VŠETKO NA TÉMU: Barometer – Prečo je v smart hodinkách?
14.7.2021 - Dominik Hok
VŠETKO NA TÉMU: Barometer – Prečo je v smart hodinkách?

Upozornenie na pitný režim

Zabúdate počas tréningu alebo pretekov dopĺňať tekutiny? Táto funkcia vás každých 15 minút upozorní, že by ste sa mali napiť.

Ghost Runner

Potrebujete motiváciu? Ghost Runner je virtuálny súper, ktorý vám určite pomôže. Nastavíte si celkovú vzdialenosť alebo čas, cieľové tempo a potom sa vám zobrazí obrazovka s údajmi:

  • koľko z vášho cieľa (vzdialenosti alebo času) ste už prešli
  • vaše aktuálne tempo
  • cieľové tempo
  • koľko metrov pred alebo za bežcom duchov ste
  • celková prejdená vzdialenosť

Stúpanie

Stúpanie je jedna z mojich najobľúbenejších obrazoviek s údajmi. Ak máte na hodinkách zaznamenanú trasu, získate informácie o:

  • nastúpaných metroch
  • koľko vertikálnych metrov ste celkovo nabrali
  • aké percento stúpania práve dosahujete
  • vertikálnej rýchlosti
  • NGP alias GAP (tempo k rovine)

Predpovedanie výsledkov v reálnom čase

Túto funkciu vyslovene milujem, pretože v reálnom čase prepočítava vaše aktuálne tempo na cieľový čas na 5 km, 10 km alebo polmaratón a maratón. Nie je to práve beh na maratón, ale chceli by ste vedieť, aké to je bežať tempom, ktoré vám umožní zabehnúť maratón pod 2 hodiny? Presne na to je táto funkcia ideálna! Úprimne však dosť pochybujem, že sa pri tomto tempe budete môcť pozrieť na hodinky.

TrainingPeaks

Spoločnosť Suunto už nejaký čas spolupracuje na svojich algoritmoch so službou TrainingPeaks, ktorá dokáže v reálnom čase vyjadriť dôležité športové ukazovatele pre beh aj cyklistiku.

Teda pre beh:

  • NGP – Ak bežíte do kopca alebo z kopca, táto funkcia prepočíta vaše ekvivalentné tempo na rovine. Ak teda bežíte do kopca 7:30, môže to znamenať, že vynakladáte rovnaké úsilie ako pri tempe 4:45 na rovine.
  • rTSS – Na základe intenzity vášho cvičenia sa vypočíta tzv. kyslíkový deficit, ktorý sa často vyjadruje skôr v podobe tréningovej záťaže (alebo tréningového stresu). Často sa však počíta až po skončení športovej aktivity.
  • IF – Ide o faktor intenzity, ktorý sa odpočíta od hranice medzi aeróbnou a anaeróbnou fázou, t. j. laktátového prahu (v prístroji Suunto je to hranica medzi štvrtou a piatou zónou srdcovej frekvencie). Tento prah si predstavte ako hodnotu 1 a vaša aktuálna srdcová frekvencia sa od nej úmerne odčíta.
IF je skutočne veľmi polooptická funkcia, ktorá vám môže v reálnom čase ukázať, aké úsilie vynakladáte na tréning. Ak bežíte regeneračný beh, mali by ste sa pohybovať pod hodnotou 0,75. Vytrvalostné behy by mali byť na úrovni 0,75 až 0,85. Tempo behy 0,85 až 0,95. Intervaly potom všetko nad 0,95.

Suunto ponúka podobné funkcie pre cyklistov:

  • NP – Keďže cyklista môže počas jazdy čeliť kopcom, zákrutám a náročnejšiemu terénu, existuje tzv. normalizovaný výkon. Tento normalizovaný výkon predstavuje námahu na stacionárnom bicykli, ktorý má konštantné podmienky. Ak teda jazdíte hodinu v rôznorodom teréne, môže sa to rovnať 40 kilometrom na stacionárnom bicykli.
  • IF – Tento faktor predstavuje pomer vášho skutočného výkonu vzhľadom na prahový výkon. Ak je váš prahový výkon 280 W (to je hodnota 1) a zároveň jazdíte s výkonom 210 W, váš faktor intenzity je 0,75.
Zóny sú rozdelené takmer rovnako ako pri behu. Tréningy na zotavenie sú pod hodnotou 0,75. Vytrvalostné tréningy sú medzi 0,75 a 0,85. Tempo tréningy medzi 0,85 až 0,95 a všetko nad touto hodnotou sa už považuje za intervalový tréning.

Relatívne úsilie pri diéte

Relatívne úsilie je jednotka úsilia, ktorú vymyslela známa športová platforma Strava. Túto hodnotu môžete získať jednak v reálnom čase počas športovej aktivity, jednak obsahuje aj celkový údaj napríklad za týždeň. Na základe toho, v akej zóne srdcovej frekvencie sa nachádzate, získavate príslušné body. Samozrejme, beh v zóne Z4 (zóna srdcovej frekvencie 4) vám prinesie viac bodov ako rovnako dlhý beh v zóne Z2.

Vyššie číslo však nemusí vždy znamenať, že je to dobré. Vyššie číslo vám môže len napovedať, že sa zbytočne preťažujete.

CO2e

Toto vlastne nie je nič praktické, ale pre ekologických nadšencov je to fajn hračka. Ak chodíte pešo, beháte alebo jazdíte na bicykli, vypočíta vám, o koľko viac emisií ste ušetrili tejto planéte, pretože ste nejazdili autom.

Testy

Test Cooper

Tento test netreba nijako prikrášľovať. Máte 12 minút a musíte zabehnúť čo najväčšiu vzdialenosť. Tento test vymyslel Kenneth Cooper ešte v roku 1968 a dodnes sa používa pri rôznych vstupných fyzických testoch (napr. v armáde).

Laktátový test

Laktátový test funguje dosť podobne ako Cooperov test. Trvá celkovo 30 minút, pričom prvých 10 minút je rozcvička a potom 20 minút bežíte tak rýchlo, ako dokážete, aby ste absolvovali celých 20 minút.

Tento test vám môže pomôcť aj pri iných ukazovateľoch (napríklad IF), pretože umožňuje inteligentným hodinám presnejšie určiť váš laktátový prah, a teda hranicu medzi štvrtou a piatou zónou srdcovej frekvencie.

Celkovo z testu získate dve čísla – srdcovú frekvenciu, pri ktorej sa začína tvoriť laktát, a tomu zodpovedajúce tempo.

Shoe tester

Tento test meria váš výkon v rôznych pároch bežeckej obuvi. Úplne úprimne povedané, táto funkcia nie je nikde úplne podrobne popísaná, ale skúma vzťah vášho tempa k srdcovej frekvencii a z toho potom vyplýva vlastné hodnotenie, ktoré predstavuje určitý počet úderov srdca na 1 km. A na základe počtu tepov potom môžete určiť, ktoré topánky sú efektívnejšie.

FTP test

Test FTP je podobný laktátovému prahovému testu pre bežcov. Najprv vykonáte 15-minútové zahriatie a potom 20 minút bežíte pri maximálnom konštantnom výkone (t. j. ste schopní udržať ho počas celého testu). Podľa toho potom zistíte svoj funkčný prah, t. j. maximálny výkon, ktorý ste schopní udržať počas jednej hodiny.

Integrita zariadení iných značiek

Stryd

Stryd je snímač výkonu nôh pre bežcov a zároveň je to pravdepodobne najlepšia možnosť, keď chce bežec merať dynamiku behu alebo výkon.

Suunto je kompatibilný so Strydom, takže v reálnom čase získate údaje o bežeckom výkone, vertikálnej oscilácii a pomere, čase kontaktu so zemou alebo kadencii.

Zaujímavou funkciou je Leg Spring Stiffness (LST), ktorá sleduje, ako efektívne využívate elastickú energiu nôh na pohyb vpred, čo súvisí s bežeckým výkonom a efektivitou.

Podobne zaujímavá je aj funkcia Impact Loading Rate (ILR), ktorá kvantifikuje rýchlosť, akou sila pôsobí na telo bežca pri šliapaní do pedálov. Sledovanie tejto metriky vám môže pomôcť pochopiť, koľko nárazov telo absorbuje, a pomôcť tak pri stratégiách prevencie zranení a regenerácie (áno, tento opis som si pre zaujímavosť požičal zo Strydovho článku).

CORE

Keď sa naše telo zahrieva, náš výkon sa ekvivalentne znižuje. Preto je tu teplotný senzor, ktorý monitoruje teplotu nášho tela. Vďaka aplikácii SuuntoPlus môžete tento snímač spárovať s inteligentnými hodinkami Suunto.

ActiveLook

Vďaka tejto aplikácii môžete spárovať inteligentné okuliare značiek ENGO, Julbo, Cosmo a vďaka tomu môžete prenášať dôležité údaje priamo na displej okuliarov (napr. srdcový tep, tempo, vzdialenosť, čas atď.).

Tréningy

Suunto je kompatibilný s mnohými tréningovými platformami a odporúčané tréningy sa potom prenášajú priamo do hodiniek.

Suunto spolupracuje s nasledujúcimi platformami:

  • TrainingPeaks .
  • Humango
  • RunMotion
  • Reddiyo
  • AI Endurance
  • Nolio
  • Ultra Trail Coaching
  • Interval.icu

Miernou nevýhodou je, že väčšina týchto platforiem je platená. Počítajte teda s tým, že si za koučovanie trochu priplatíte.

Sprievodcovia

UTMB World Series a Golden Trail Series

Asi najväčšou výhodou sú sprievodcovia pre celú sériu UTMB World Series a Golden Trail Series. Drvivá väčšina týchto pretekov je súčasťou služby SuuntoPlus, takže v GPX máte zahrnutú nielen samotnú trasu, ale aj všetky občerstvovacie stanice a ďalšie miesta, ktoré by pre vás mohli byť v pretekoch dôležité.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre