Orient Star M45 Moon Phase RE-AY0124N00B recenzia – Hodinky, ktoré odhaľujú hĺbku vesmíru

Tagy: Recenzie | Orient Star | Klasické | Spoločenské

Agáta Vřeská | 18.9.2024 | 5 MIN

Z tieňov najhlbšieho vesmíru sa vynárajú hodinky Orient Star F7 M45 Moon Phase. Jeho temná príťažlivosť môže byť upokojujúca a zároveň vo vás vzbudzuje tú úctu, ktorú dokáže vyvolať len neuchopiteľné nekonečno.

Áno, máte pravdu. Vždy, keď píšem o Orient Star inšpirovanom hviezdnou oblohou, mám tendenciu začať trochu... poeticky. Tentoraz si však myslím, že je to skôr pozostatok emócie, ktorú do hodiniek vniesli samotní dizajnéri.

Poďme sa na ne pozrieť zo všetkých tých krásnych čiernych strán.

Model je vo všetkých ohľadoch takmer identický s predchádzajúcou limitovanou edíciou v modrom odtieni, ktorý nám vyrazil dych:

Orient Star Classic Moon Phase F7 M45 recenzia – Tisíce hviezd z japonskej Akity
28.11.2023 - Agáta Vřeská
Orient Star Classic Moon Phase F7 M45 recenzia – Tisíce hviezd z japonskej Akity

Tá sa veľmi rýchlo vypredala a je zrejmé prečo. Preto sa k parametrom hodiniek vrátime len okrajovo a na konci článku. Začnime vysvetlením tmavej povahy hodiniek.

Nabáda nás k zamysleniu sa nad samotným pôvodom hviezd a vesmíru. Ako vznikol vesmír? Asi záleží na tom, ktorej teórii veríte, ale asi sa zhodneme na tom, že to bol vždy zázrak.

Podľa teórie veľkého tresku vznikol vesmír pred 13,8 miliardami rokov z horúceho, hustého bodu nazývaného singularita. Tento bod obsahoval všetku hmotu a energiu a náhla expanzia dala vzniknúť priestoru, času a fyzikálnym silám. Po veľkom tresku sa vesmír naďalej rozpínal a ochladzoval. Postupne sa začali formovať elementárne častice, ktoré sa spojili do atómov a neskôr do hviezd a galaxií. Tento proces pokračuje dodnes.

A o niekoľko miliárd rokov neskôr... sa zrodili hodinky Orient Start M45.

S trochou nadsázky možno povedať, že hodinky Orient Star M45 sú vlastne poctou tomuto zázraku. Ciferník má odrážať nekonečnú hĺbku vesmíru a sivý gradient má evokovať prekrývajúce sa súhvezdia Plejády a Mesiac.

Tento efekt bol opäť dosiahnutý zložitým procesom zahŕňajúcim tri kľúčové kroky.

Najprv sa na základňu ciferníka vyrazil reliéf hviezd. Tie majú symbolizovať Plejády. Vďaka tomu, že ide o rytiny rôznej hĺbky a veľkosti, majú schopnosť odrážať svetlo z rôznych uhlov a trblietať sa ako skutočné hviezdy.

Farba sa potom nanáša postupne. Tento veľmi starostlivý proces umožňuje kontrolované nanášanie farby v presnom odtieni, sýtosti a hustote farby. Tým sa dosiahne plynulý prechod zo sivej do sýto čiernej na okrajoch. Tento krok má pripomínať nočnú oblohu.

Nakoniec sa nanesie špeciálny transparentný lak. Ten dodáva ciferníku skutočnú hĺbku a lesk, ale aj ochranu. Práve kombinácia týchto krokov vytvára ten správny estetický, takmer umelecký dojem.

Plejády, známe aj ako Kavky alebo M45, sú hviezdokopa v súhvezdí Býka, ktorá obsahuje niekoľko veľmi jasných hviezd. Je to jedna z najznámejších a najbližších hviezdokôp, ktorá sa nachádza približne 440 svetelných rokov od Zeme. Je viditeľná voľným okom aj bez ďalekohľadu, najmä počas zimných mesiacov na severnej pologuli.

V tieni sa ciferník javí úplne čierny a vyniknú len ručičky a jemné body indexov. Keď sa však začnete hrať so svetlom, odtiene na ciferníku začnú hrať a hviezdy skutočne zažiaria.

Luminiscenciu však nehľadajte. Nie je tam žiadna. Čo je možno trochu škoda - nie, na ručičkách by som ju nehľadal a ani nechcel, ale na mesačnom disku možno áno?

Fáza Mesiaca – Najúchvatnejšia a najzbytočnejšia komplikácia hodiniek?
6.4.2021 - Eliška Měrková
Fáza Mesiaca – Najúchvatnejšia a najzbytočnejšia komplikácia hodiniek?

Ukazovateľ fázy mesiaca je jednou z komplikácií hodiniek, ktorá sa k tomuto modelu dokonale hodí, to uznáte.

Mesiac a hviezdy na subciferníku zostali jemne strieborné. Okolo neho sa nachádza kruh s dátumom. Na 12. hodine nájdeme tradičný ukazovateľ rezervy energie. K jednotlivým rímskym indexom potom pribudli strieborné bodky, ktoré dotvárajú celistvosť modelu.

Vždy sa mi páčil detail loga Orient Star vloženého do ciferníka. Celý ciferník chráni zafírové sklíčko s antireflexnou vrstvou.

Samotné puzdro má známe rozmery 41 mm v priemere, 13,8 mm v hrúbke. Je vyrobené z ocele a má čierne, veľmi precízne vykonané pokovovanie. Čierny remienok Cordovan so skladacou sponou v rovnakom tmavom odtieni nadväzuje na štandardné 20 mm rozstupy nožičiek.

Remienok je krásne lesklý a umocňuje dojem, že držíte luxusnejší kúsok. A ako sme pri japonských hodinkách zvyknutí, dlhšia časť remienka je na vrchnej strane. Ak to neočakávate, bude sa vám to zdať zvláštne, ale na výhody tejto voľby si rýchlo zvyknete. Aspoň mne sa osvedčila.

Vo vnútri hodiniek sa potom nachádza in-house strojček F7M65. Aj ten poznáme z predchádzajúceho modelu, ale opäť prináša skutočnú lahôdku na pohľad. Je krásne zdobený, adekvátny zamýšľanému konceptu hodiniek priniesť prémiový model.

Vydrží v chode až 50 hodín, má 22 kamenných uložení, automatické naťahovanie, obojstranné naťahovanie, manuálne naťahovanie, hackovanie, dátum, ukazovateľ fázy mesiaca, rezervu chodu. Sekundová ručička sa pohybuje rýchlosťou šesť pohybov za sekundu.

Musím sa priznať, že aj keď zostanem stáť na mieste pri pohľade na hviezdnu oblohu, zo súhvezdí najviac rozoznávam Veľký voz. A z tajomstiev vesmíru mi zostáva skryté aj to, čo už bolo odhalené. Nemyslím si, že by som na M45 objavil celú symboliku Plejád, ani v nej nehľadám hĺbku vesmíru.

Prekrytie Plejád Mesiacom, jav nazývaný zákryt, nastáva vtedy, keď Mesiac prechádza medzi Zemou a zoskupením Plejád, zakrýva jeho hviezdy a spôsobuje, že nám dočasne zmiznú z dohľadu. Tento jav nie je bežný a závisí od polohy Mesiaca a hviezdokopy na oblohe.

Obdivujem ich tajomnú krásu. Obdivujem precíznosť spracovania od technológie ciferníka, puzdra, mechanizmu až po remienok.

Obdivujem odvahu prísť s celočiernymi hodinkami a schopnosť dosiahnuť dostatočnú čitateľnosť. Oceňujem potrebu ponúkať hodinky pre náročných zákazníkov a dôverovať túžbe ľudí vlastniť krásne veci len tak pre radosť.

A žasnem nad tým, že máme pred sebou hodinky také nenápadné, a pritom také výrazné.

Úplne nezávisle, bez akýchkoľvek osobných preferencií, musím nakoniec predsa len uznať, že kombinácia japonského hodinárstva, vesmírnej tematiky a zaujímavého výberu veľmi tmavých farieb so špičkovou technológiou na dosiahnutie efektu ciferníka robí z hodiniek veľmi zaujímavý kúsok.

Nežiari na míle ďaleko. Vo vitríne by ste ho dokonca mohli prehliadnuť. Ale akonáhle ho prestanete brať ako samozrejmosť, upúta vás nedosiahnuteľnou krásou, ktorú môžete skutočne dosiahnuť. Teda len niekoľko z vás. Tento model je limitovanou edíciou 120 kusov.

Ste pripravení na kúsok hviezdnej oblohy?

Zdroj fotografií:

  • Hodinky 365
  • Výrobca (Epson)

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Orient Star Modern Skeleton recenzia – Usmievavá hviezda
3.4.2024 - Lukáš Hamřík
Orient Star Modern Skeleton recenzia – Usmievavá hviezda

O značke Orient Star – Siahnuť po hviezdach
4.8.2022 - Agáta Vřeská
O značke Orient Star – Siahnuť po hviezdach

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku