» Blog » Oris

Oris Big Crown Pointer Date recenzia – Posolstvo Pána času

Tagy: Recenzie | Oris | Klasické

Igor Kratochvíl | 14.1.2025 | 6 MIN

Príchod nového roka je výnimočný čas a ja nemôžem skryť svoje úprimné nadšenie, že môžem prísť s recenziou rovnako výnimočných hodiniek, ktorými sú Oris Big Crown Pointer Date. Švajčiarsky hodinársky veterán sa presne trafil do pomyselných slabín môjho vkusu a je mi cťou podeliť sa s vami o svoje vcelku veľmi pozitívne emócie prostredníctvom nasledujúcich riadkov.

Značka Oris zostáva verejnosti stále pomerne skrytá, hoci sa zrodila v roku 1904, teda celé štyri roky pred slávnym Rolexom. Oris možno bez preháňania označiť za konkurenta takých slávnych mien, ako je Omega, s ktorou je okrem iného veľmi často porovnávaná. Koniec koncov, obe značky zdieľali domáce impérium Swatch Group, do ktorého Oris vstúpil v 70. rokoch minulého storočia. Avšak zatiaľ čo Omega je stále súčasťou skupiny Swatch Group, Oris je teraz nezávislou značkou.

Model Big Crown sa môže pochváliť takmer 80-ročnou tradíciou a generačnú vycibrenosť presnosti a kvality na ňom cítiť všetkými zmyslami. Prvýkrát sa na trhu objavil v roku 1938 a bol určený predovšetkým pre pilotov. Svoju súčasnú podobu nadobudol v roku 1984, keď svetlo sveta uzrela len limitovaná edícia. Sú to spoločenské hodinky pre milovníkov pekných vecí, ktoré sa príjemne nosia a hneď tak neomrzia.

Krása zasnúbená s kvalitou

Mám rád hodinky, ktoré sú sofistikovane krásne, teda hodinky, ktoré zaujmú svojím dizajnom a zároveň dokonale slúžia a fungujú, a Big Crown do tejto skupiny zapadá ako dielik skladačky. V každom detaile a v celku ako takom možno vnímať vynikajúco premyslenú a zladenú estetiku, všetko dokonale ladí so všetkým ostatným.

Šírka puzdra vyrobeného z ušľachtilej ocele kombinujúcej matné a lesklé povrchy je 40 mm bez korunky. Výška puzdra sa zastavila na necelých 12 mm. Hodinky teda nemožno označiť za masívne, pozornosť obecenstva, napriek tomu a zaručene uchváti.

Puzdru dominuje masívna luneta, zdobená doslova superjemným ryhovaním. Hoci tento atraktívny detail možno nájsť aj na viacerých cenovo dostupnejších hodinkách značiek ako Tissot alebo Casio, v tomto prípade ide o úplne inú úroveň precíznosti a ryhovanie pôsobí pri dotyku ako balzam na prsty.

Ďalším dôkazom zručnosti a remeselného spracovania hodinárov Hölstein je samotné zafírové sklíčko. Zapôsobí svojím výrazným dvojitým klenutím, ktoré ciferníku dodáva hĺbku a zároveň nijako nenarušuje jeho čitateľnosť. Antireflexná vrstva podľa očakávania nechýba, ale je možno trochu škoda, že je aplikovaná len na vnútornej strane skla.

Milovníci obľúbeného "modrého efektu" si aj tak prídu na svoje, ale sklíčko sa nevyhne občasným výrazným odleskom. Treba však uznať, že práve lesk a odlesky hodinkám rýchlo odpustíte; pridávajú im na kráse a sú súčasťou ich vrodeného šarmu.

Elegantné krivky puzdra, zbiehajúce sa do rozstupu 20 mm na hornej aj spodnej strane, nadväzujú na oku lahodiaci kovový náramok, zostavený z početných dielikov so striedavo matným aj lesklým povrchom. Náramok sa zaisťuje sklopnou sponou s mikroreguláciou. Zámok zapínania je príjemne mäkký na ovládanie, pružina vykazuje na môj vkus správnu mieru odporu.

Na náramku a zapínaní ma však okrem dizajnu najviac zaujal pocit neuveriteľnej ľahkosti. Chvíľami som dokonca pochyboval, že ide o oceľ, ktorú deklaruje výrobca. Hmotnosť hodiniek je skvelých osemdesiat gramov, takže budú vám a predovšetkým vášmu zápästiu robiť po celý deň príjemnú spoločnosť.

Deň po dni vlastnou cestou

Pri pohľade na krásny ciferník mi okamžite napadne román H. G. Wellsa Pán času, napísaný v roku 1895, ktorého atmosféru mi ciferník hodiniek dokonale pripomína, rovnako ako tajomné obdobie viktoriánskeho Anglicka. Najväčšiu zásluhu na tom majú nepochybne majstrovsky spracované katedrálne ručičky s luminiscenčnou výplňou SuperLuminova.

Názvy a tvary hodinkových ručičiek
5.1.2021 - Agáta Vřeská
Názvy a tvary hodinkových ručičiek

Luminiscencia je dvojfarebná a nachádza sa aj v podobe miniatúrnych šípok na indexoch, kde svieti na zeleno (rovnako ako na ručičkách), a na čísliciach, ktoré svietia na bielo.

Vďaka tejto kombinácii vyzerá ciferník magicky. Dvojicu hlavných ručičiek sprevádza na vlas tenká sekundová ručička a ďalšia zaujímavá ručička, o ktorej si povieme viac o chvíľu.

Pri typografii indexov srdce zaplesá. Je výrazná, a preto dokonale čitateľná, príjemne zaoblená a predovšetkým hravá, stačí sa pozrieť na krásne nezbednú štvorku. Jednotlivé číslice sú vpísané pomerne blízko stredu ciferníka, priestor medzi nimi, minútovými indexmi a lunetou si nekompromisne vyhradila mimoriadne originálna dátumová komplikácia.

Po obvode ciferníka, na jeho samom okraji, nájdeme malé, ale napriek tomu dobre čitateľné číslice 1 až 31, označujúce dni v mesiaci. Aktuálny deň označuje už spomínaná špeciálna ručička, zakončená výrazným červeným vidlicovým jazýčkom. Tento prvok sa dizajnérom podaril do bodky, vďaka čomu patrí k tým zábavnejším a originálnejším detailom, ktoré vás budú baviť.

Preklopenie dátumu, rozumej ručička sa posúva z jedného dňa na druhý, nastáva takmer presne a okamžite s úderom polnoci. Oris ide s komplikáciou dátumu vlastnou cestou, ktorá sa mi nesmierne páči a robí z hodiniek niečo iné a výnimočné.

Pri ladení farieb ciferníka aktuálnej kolekcie Big Crown si vo Švajčiarsku dali naozaj záležať. Prakticky všetky modely potešia originálnymi odtieňmi, v prípade recenzovaného variantu (ktorý som mal doma) sa oceľovo sivá a modrá krásne mazlia a výsledná kompozícia dokonale ladí s materiálom puzdra.

Logo na takmer štandardnom mieste sa nedá prehliadnuť, rovnako ako drobnejšie informácie o type hodiniek a strojčeka, teda Big Crown a Automatic, v spodnej časti.

Skrutkovacie puzdro umožňuje nahliadnuť do intimity hodiniek cez ďalšie sklíčko, v tomto prípade iba minerálne. Remienok obklopujú štandardné technické informácie, predovšetkým o použitých materiáloch. Dovolím si však tvrdiť, že ich spočiatku rýchlo a radi prehliadnete, pretože vaše oči zaujme pohľad na strojček.

Sám o sebe by nebol až taký zaujímavý, nebyť naozaj parádneho červeného rotora. Červená farba v tomto prípade nie je len odrazom kreativity dizajnérov, ale symbolizuje celú filozofiu značky, teda kvalitnú švajčiarsku mechaniku za rozumnú cenu. O tom, že na podobný prvok na iných hodinkách nenarazíte, svedčí aj fakt, že červený rotor strojčeka je registrovaný a chránený ochrannou známkou Oris.

Mechanický strojček so samonáťahom sa nazýva Oris 754 a je upravenou verziou automatického strojčeka Sellita SW200 s frekvenciou 28 800 BPH a deklarovanou rezervou chodu 38 hodín. Spoločnosť Oris nevyvrátila ani moju skúsenosť a hodinky bežali podstatne dlhšie, ako boli papierové údaje. V pokoji vydržal recenzovaný kus od naťahovania po zastavenie celých 41 hodín a 45 minút. Potešila aj presnosť s odchýlkou približne uspokojivých 8 sekúnd za deň.

Najpoužívanejšie mechanické strojčeky – Prehľad, parametre, rozdiely
30.9.2024 - Agáta Vřeská
Najpoužívanejšie mechanické strojčeky – Prehľad, parametre, rozdiely

V mene korunky

Korunka s logom je v prípade hodiniek Oris Big Crown kľúčovým prvkom, veď ju hodinky ctia priamo vo svojom názve. Áno, je veľká, ale jedným dychom treba dodať, že nie extrémne. Nemusíte sa teda obávať, že by tlačila alebo inak prekážala. Veľkosť korunky odkazuje aj na pôvodnú cieľovú skupinu, teda letcov, ktorým zaručovala pohodlnú manipuláciu pri pilotovaní lietadla v hrubých rukaviciach, ktoré obmedzovali jemnú motoriku prstov.

Práca s korunkou je vďaka jej proporciám jedným slovom vynikajúca a skutočnosť, že je skrutkovacia, je príjemným prekvapením. A to aj napriek tomu, že ide o vlastnosť typickú pre potápačské hodinky a tento model zaručuje vodotesnosť len do tlaku 5 atmosfér, čo je viac-menej sprcha a dosť.

Funkcia korunky je typická pre automatické hodinky s mechanickým náťahom a zahŕňa tri notoricky známe polohy: prvú na obojstranné a príjemné naťahovanie strojčeka, druhú na nastavenie dátumu (tu prostredníctvom spomínanej ručičky) a tretiu na nastavenie času. Aj tu môžete samozrejme počítať s hackingom.

Jednotka s hviezdičkou

V rámci objektívneho hodnotenia by som hodinky rád skritizoval, ale v tomto prípade by som bol skôr hnidopich. Detaily ako slabá vodotesnosť alebo jednostranná antireflexná vrstva sú v porovnaní s pozitívami hodiniek úplne zanedbateľné.

Recenziu ukončím veľmi podobne, ako som začal. V skratke, hodinky Oris Big Crown Pointer Date sú majstrovskou kombináciou krásy, kvality a dokonalého remeselného spracovania. Čím viac času s nimi strávite, tým viac sa vám budú páčiť a tešiť. Sú stelesnením tradície pretkanej mnohými hravými a originálnymi detailmi a dovolím si tvrdiť, že ich nadčasové spracovanie bude tešiť celé generácie. Za veľmi zaujímavú cenu získate kľúč do sveta luxusných hodiniek s puncom vysokej švajčiarskej kvality.

Zdroje fotografií.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Union Glashütte Belisar Chronograph recenzia – Pokrokové retro
16.1.2025 - Jiří Hons
Union Glashütte Belisar Chronograph recenzia – Pokrokové retro

Orient Bambino – Fotogaléria spoločenských legiend
18.12.2023 - Agáta Vřeská
Orient Bambino – Fotogaléria spoločenských legiend

Hamilton Khaki Field Murph recenzia – Jedny z najslávnejších filmových hodiniek na svete
16.1.2023 - Agáta Vřeská
Hamilton Khaki Field Murph recenzia – Jedny z najslávnejších filmových hodiniek na svete

Frederique Constant Slimline – Ako na spoločenské hodinky
7.11.2023 - Eduard Tomas
Frederique Constant Slimline – Ako na spoločenské hodinky

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku

Limitovaná edícia 1926 ks
3 004 € (doručíme do 7.3.)
Zobraziť ďalší