Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Perrelet | Klasické
Jiří Hons | 19.2.2025 | 6 MIN
Perrelet. Kto raz prepadol kúzlu mechanických hodiniek, nemohol toto meno minúť. Rovnako ako mnoho predchádzajúcich generácií milovníkov hodiniek už od roku 1777, kedy sa začal dlhý príbeh, ktorého súčasťou sa môžete stať aj vy – napríklad vďaka modelu Perrelet Weekend Open Heart, ktorý si predstavíme.
Áno, síce sa budeme venovať jednému konkrétnemu modelu, ale napriek tomu si neodpustím krátku odbočku. Znalci, tí nech ju pokojne preskočia, ostatným sľubujem, že sa nebudem hrať na grafomana. Vec sa má tak – bol to práve Abrahám Louise Perrelet, kto, okrem mnohých iných inovácií, oficiálne uviedol vynález automatického naťahovacieho mechanizmu.
18.12.2024 - Eliška Měrková
História a cesta automatických hodiniek + 5 NAJ zo súčasnosti
To on stvoril "automaty", naťahované pomocou rotora pri bežnej dennej činnosti. Áno, automatické hodinky, bez ktorých si svet hodiniek dnes nedokážeme predstaviť. Spoločnosť nesúca jeho meno potom pokračuje do dnešných dní bez odklonu od mechanických strojčekov... Vo svete, ktorému vládne elektronika, iste chvályhodný počin. Najmä pre milovníkov ozubených koliesok a vyznávačov duše, ktorá v mechanických strojčekoch sídli (a to nám, kto to tak cítime, jednoducho nikto nevyhovorí). Komu sedí silná tradícia, tak tu ju má ako vyšitú. Poďme sa pozrieť, čo taká tradícia ponúka.
19.2.2025 - Eliška Měrková
Príbeh značky Perrelet – Avantgarda, ktorá nepatrí histórii
Síce to priamo k hodinkám nepatrí, ale zmienke o balení, v ktorom sa predávajú, sa vyhnúť jednoducho nedá. To je totiž... Perfektné. A to aj v porovnaní s drahšími modelmi niektorých iných výrobcov. Základom je obligátna kartónová krabica, ale už aj tá sa honosí slávnym menom zakladateľa značky. ¨
O vrstvu nižšie narazíte na ďalšiu papierovú škatuľu, tentoraz už z kvalitného čierneho papiera, s bielym prebalom – a to stále nie sme pri predmete nášho záujmu. Ten si v tejto krabici hovie ešte v čiernom plastovom boxe, vystlanom čiernou kožou. Skoro ako nejaká švajčiarska matrioška... V tom dobrom slova zmysle, však. Z vybaľovania sa tak stane zábava plná radostného očakávania – a navyše (a to je určite dôležitejšie) máte istotu, že v tomto balení boli vaše nové hodinky celú cestu k vám určite v bezpečí.
Open heart, dve slovíčka tvoriace časť mena modelu. To je to, o čo tu beží – tak snáď nebude nikomu vadiť, keď pôjdem rovno k veci. Teda k tej hlavnej, ktorá robí tieto hodinky sebou samými. Do samého srdca hodiniek nahliadnete medzi štvrťovou trubkou a pozíciou čísla šesť, a ten pohľad váš zrak zaručene pritiahne okamžite, akonáhle zbadáte ich číselník.
V okrúhlej apertúre sa môžete kedykoľvek pokochať pohľadom na bohato zdobený in house strojček, konkrétne teda na tepajúcu zotrvačku. Plne postačí, keď žmurknete na číselník, bez nutnosti odopínať hodinky zo zápästia, aby ste sa dostali k bežnému priehľadu v dynke, ako u iných mechanických hodiniek (ak teda priehľadom disponujú). Tu máte zotrvačku pred očami hneď, na prvý pohľad.
O priehľad dynkou ale ani tu našťastie neprídete - a to je naozaj dobre, pretože rozhodne stojí za to. Famózne zdobený kaliber Perrelet P-391 sa hneď tak neopozerá a kde to ide, tam nájdete nejaký skrášľujúci prvok... Vrátane rotora samonáťahu. Pretože zdobenie neunikol ani on, zistíte, že či vám niekedy pri niektorých iných hodinkách škaredo zacláňal pred časťou strojčeka, ktorú ste chceli práve obdivovať, tu to vôbec nie je problém.
On totiž aj na rotor sa človek rád pozrie a pozastaví sa nad ním, vychutná si jeho spracovanie. Proste luxus, ktorý sa z Perreletovíc majstrovskej dielne síce dal čakať, ale na duši zahreje tak či tak.
Pri modeli A1303, ktorý som mal na recenziu ja, púzdru (s korunkou tradične umiestnenou na tretej hodine) dominuje kráľovská zlatá. Číselník s prepracovaným striebristým sunburstom kryje samozrejme zafírové sklíčko, rovnako ako priehľad v dynke. Puzdro je oceľové a zlatistú farbu mu prepožičiava vo svete hodiniek už zavedený a oskúšaný PVD povlak. PVD je jedna z najodolnejších povrchových úprav, ktorá v zlatej trochu klame vzhľadom a možno môže navodzovať dojem blýskavej krehkosti - opak je ale pravdou.
21.2.2021 - Agáta Vřeská
PVD úprava hodiniek – najčastejšie otázky
Pokiaľ by však zlato nebolo to pravé pre vás, Perrelet ponúka A302 bez PVD úpravy.
Čo naozaj príjemne zaujme, je výška púzdra. Robí necelých desať milimetrov (pre perfekcionistov – presne ide o 9,61 mm). Spolu s priemerom tridsaťdeväť milimetrov perfektné riešenie pod rukáv (a nemusí samozrejme ísť len o príslovečnú košeľu). So svojou hmotnosťou rovnej stovky gramov by podľa bežného úzu mali hodinky spadať medzi stredne ťažké – pocitovo ich ale beriem ako skôr naozaj ľahké. Počas chvíľky zabudnete, že ich vôbec máte na ruke a možno si budete občas kontrolovať, či vám stále spokojne tikajú na zápästí.
Spracovanie číselníka je minimalisticky klasické. Jednoduché, tenké zlatisté rúčky hodinovky a minútovky, rovnako ako centrálna sekundovka sú vyvedené zlate, spolu s podlhovastými markermi na pozíciách hodín. Okolo jednoduchý minútový raster, pod dvanástkou logo, meno výrobcu a nevyhnutná upomienka na rok 1777, u šestky tradičnej SWISS MADE a... To je všetko.
Všetko krásne kontrastuje s povrchom číselníka, opatreným už spomínaným striebristým sunburst efektom. Vkusné, elegantné, funkčné. Spomeňme už snáď len vodeodolnosť na úrovni 5 atmosfér, (teda 50 M), pre spoločenské hodinky tohto razenia tak akurát.
A však – zabudnite na akýkoľvek luminiscenčný náter. Za tmy si musíte holt posvietiť. Ako kedysi, keď také veci ako luminiscencia ešte vo svete hodiniek neboli k dispozícii. Vadí? Trúfam si vyhlásiť, že tu nie. Nemáme pred sebou časomieru pre jaskyniarov, toto jednoducho nie sú pracovné hodinky. Odčítanie času tu je činnosťou, ktorú si vlastník vychutnáva, nie je preňho prioritou, ale zábavou. Aj pre človeka, preferujúceho normálne celonočnú čitateľnosť, príjemná zmena. Možno až nečakane, musím priznať z vlastnej skúsenosti.
Kožený remienok o šírke 20 mm nám tak dopĺňa tŕňová spona, ako inak ako v rovnakej farebnej úprave ako puzdro.
Remienok svojou textúrou síce vydarene napodobňuje aligátora či krokodíla, ale pôvod materiálu je niekde inde – v skutočnosti sa jedná o kožu teľacie. Pre toho, kto rád naozaj exkluzívne materiály, možno trochu sklamanie. Väčšine to ale vadiť určite nebude, a pokiaľ teda nejaký fajnšmeker po tej jašterice naozaj túži, potom si ju iste zvládne zaobstarať ako doplnkovú výbavu.
12.1.2021 - Agáta Vřeská
Remienky Hirsch: 5 dôvodov, prečo chcieť kvalitu a nie len spotrebný tovar
Perrelet však ponúka modely na od pohľadu kvalitívnom kovotahu (ja mal však pre recenziu v ruke práve model na koži, a tak nemôžem dať osobný vhľad).
Strojček, ktorého srdce vidíte cez číselníkovú apertúru, je kapitola sama pre seba. A to teraz nechcem (opäť) nijako vyzdvihovať jeho zdobenie (napriek tomu, že by si to zaslúžilo). Ide samozrejme o inhouse kaliber, označovaný ako P-391. Zložený z 92 súčastí, vrátane 25 rubínov. A pozor – je len 3,85 mm vysoký. Práve vďaka jemu môže byť celé puzdro tak subtílne nízke. Tlčie s frekvenciou 28.800 polokmitov počas jednej hodiny (teda 4 Hz, ak chcete), podporuje hacking a ručný náťah, nemusíte sa spoliehať len na samonaťahovací mechanizmus.
Výrobca deklaruje 42 hodín výdrže pri úplnom natiahnutí, ale skutočnosť to zľahka prekračuje (pri testovanom kuse zhruba o jednu hodinu). Presnosť by som považoval za uspokojivú, nie sme v revíre COSC certifikácie, takže nameraných zhruba 11 sekúnd, o ktoré sa za deň hodinky predišli, nie je potrebné brať ako nepríjemnú odchýlku. Vzhľadom na ich určenie ideálne pre odpočinkový víkend je to výkon viac než dobrý. A nutnosť raz do týždňa si nastaviť čas, aby ste všetko stíhali, rozhodne nie je žiadna neprekonateľná prekážka.
Ak ste dočítali až sem, potom zrejme nebudete patriť medzi tých, ktorí by sa obzerali po hodinkách, s ktorými vyrazíte o dovolenke k moru alebo ktoré si vezmete na vysokohorský trek. Čo sú aj činnosti, pre ktoré sa tie predstavované naozaj nehodia. Kam sa hodí, to je však jasné – ich prirodzeným prostredím budú kancelárie a zasadačky, rovnako ako napríklad koncertné siene a iné miesta, kde prebiehajú spoločenské udalosti. Však viete - promócie, svadby, plesy a tak. Alebo... Alebo pokojne úplne inak.
Pokiaľ prepadnete ich kúzlu – čo rozhodne nie je ťažké – potom vám spríjemní život, aj keď s nimi budete tráviť bežné domáce chvíle... On totiž aj obyčajný víkend, strávený v pohodlí domova, počas ktorého so zaľúbením pozorujete tikot odhaleného srdca luxusných hodiniek, váš život príjemne obohatí...
Zdroje fotiek: Hodinky 365, Perrelet
Mohlo by vás ďalej zaujímať:
19.2.2025 - Igor Kratochvíl
Perrelet Turbine Titanium 41 recenzia – A predsa sa točí!
19.2.2025 - Igor Kratochvíl
Perrelet Turbine Titanium 41 recenzia – A predsa sa točí!
26.11.2024 - Jakub Pitucha
Orient Star Contemporary Open Heart Automatic recenzia – Malý, ale šikovný!
13.11.2024 - Igor Kratochvíl
Tissot Heritage 1938 COSC recenzia – Elegantný a presný Švajčiar
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.