» Blog » Polar

Polar Vantage M – fínska ozdoba rúk mnohých vrcholových športovcov

Tagy: Recenzie | Polar | Inteligentné

Lukáš Mlýnek | 15.12.2020 | 10 MIN

Keď v poslednom kvartálnom období roku 2018 uviedla značka POLAR na trh nový športtester Vantage M ako lacnejšiu variantu vlajkovej lode Vantage V, spozornel nejeden nadšenec športových hodiniek. Predovšetkým vzhľad a veľké množstvo funkcií mali zaujať naprieč všetkými výkonnostnými kategóriami športovcov, a to nielen tých profesionálnych. Osobne som bol zvedavý predovšetkým na porovnanie s legendou menom Garmin, ktorá je považovaná za špičku v oblasti športových hodiniek.

Vzhľad poteší, aj keď veľkosť displeja opticky klame

Nutné povedať, že už spomínaný vzhľad je naozajstnou doménou fínskeho lídra. Prvý dojem však kazí fakt, že z uvádzaného priemeru puzdra 46 mm tvorí displej púhych 30 mm. Po obvode skla je totiž umiestnený statický ciferník bez ručičiek, v ktorom ťažko nájdeme perspektívu. Na druhú stranu čím väčší displej, tým menšia výdrž batérie. Puzdro hodiniek však, okrem optického klamu priemeru displeja, vyzerá úplne skvele.

246,00 € Predaj ukončený

Po bokoch puzdra nájdeme celkom päť funkčných tlačidiel, ktorých ovládanie zvládne aj úplný začiatočník. Tlačidlá síce reagujú až na intenzívnejšie stlačenie, na to si však možno veľmi ľahko zvyknúť a navyše je eliminované náhodné stlačenie počas výkonu športových aktivít. Hmotnosť hodiniek je len 45 g, čím sa radia v porovnaní s podobne veľkými modelmi medzi veľmi ľahké hodinky.

O vyzdvihnutie si vraví silikónový remienok, ktorý je značne tenký a v porovnaní napríklad s Xiaomi Mi Band 4 som pri ich nosení na pokožke cítil len puzdro, a to aj napriek tomu, že remienok som mal maximálne upnutý. Jeho päť farebných variánt navyše uspokojí každého športovca, pre ktorého je dôležitý dokonalý outfit.

Silikonový řemínek se nosí velmi pohodlně, je vzdušný a umožňuje quick release výměnu

Silikónový remienok sa nosí veľmi pohodlne, je vzdušný a umožňuje quick release výmenu

Konektivita a spôsob použitia

Synchronizovať hodinky sa dá buď s PC alebo so smart telefónom. Pri oboch variantách je potrebná aplikácia (u PC sa jedná o program) Polar Flow, ktorá je pre užívateľov zdarma. Vzhľadom k tomu, že model Vantage M vyšiel už pred viac než rokom a pol, ponúkne aplikácie užívateľom po prvom spustení najnovšej aktualizácie (cca 20 minútová).

S telefónom sa hodinky spoja cez Bluetooth (4.0 a 4.3 a vyšší pre Android) a aplikáciu nájdeme v Google Play či App Store. Prepojenie s PC zaistí magnetická nabíjačka a aplikáciu nájdeme na stránkach výrobcu.

Koľko muziky ponúka a za akú cenu?

Model Polar Vantage M možno poriadiť za zhruba 245 eur. Jedná sa o lacnejšiu variantu modelu Polar Vantage V. Hlavný rozdiel patrný na prvý pohľad je ten, že recenzovaný (lacnejší) model nemá dotykový displej. Rozhodne v tom nevidím nevýhodu, lebo každý športovec pohybujúci sa vo vysokých zónach tepovej frekvencie uvíta tlačidlá, ktoré ľahko a rýchlo nájde, bez toho aby musel sledovať displej s údajmi a k tomu ho dotykovo ovládať (s potom na ruke navyše nie je zaručená stopercentná vzájomná kompatibilita). Displej chráni tvrdené sklo Gorilla Glass a je za všetkých denných podmienok veľmi dobre čitateľný aj bez podsvietenia.

Displej je dobře čitelný, a to i bez podsvícení a na slunečním světle

Displej je dobre čitateľný, a to aj bez podsvietenia a na slnečnom svetle

Samotné hodinky ponúkajú celý rad funkcií. Tými tradičnými sú napríklad alarm, kalendár, stav batérie, chronograf (stopky), vibrácie či WiFi. Keďže sa jedná o športové hodinky, môžeme sa tešiť na meranie zrýchlenia alebo smeru pomocou akcelerometra. V kombinácii s výškomerom, GPS a krokomerom dosiahneme jedinečných dát zaznamenaných počas tréningov. Najmä meranie srdečného tepu, v tomto prípade technikou Polar Precision Prime, nám dodá komplexnú informáciu o jeho aktuálnej hodnote a jednotlivých zónach.

Aplikácia Polar Flow naviac na základe získaných dát vyhodnocuje stav kardio záťaže, čím zistíme, či by sme mali pri tréningu pridať alebo naopak ubrať. V menu nájdeme prehľadne všetky dáta poriadené hodinkami. Veľkým prínosom je štatistika medzi jednotlivými dňami, čo nám umožňuje porovnať jednotlivé rozdiely a nedostatky v aktivitách.

Polar Flow –  aplikácia zobrazuje všetky údaje o aktivitách, dajú sa v nej plánovať tréningy, sledovať záznamy o spánku, pozerať grafy a nastavovať športové profily. V aplikácii a hodinkách je možné mať naraz až 20 športových aktivít.

Neoceniteľnú sféru nájdeme v širokej škále športových aktivít. Užívateľ si môže vybrať z viac než 120 druhov pohybových aktivít. Na svoje si tak prídu nielen bežci, cyklisti či korčuliari, ale napríklad aj kanoisti, kickboxeri, surferi a volejbalisti.

V mobilní appce si můžete navolit oblíbené sporty, sledovat přehledy

V mobilnej appke si môžete navoliť obľúbené športy, sledovať prehľady po dňoch, týždňoch aj mesiacoch, naviac je veľmi prehľadná

Na základe zvoleného športu aplikácia vyhodnotí, ktoré údaje zobrazí, to znamená, že napríklad bežci sú informovaní o kadencii (frekvencii) krokov, a to ako maximálnej, tak priemernej. Okrem uvedenej kadencie je počas tréningu zaznamenávaná aj prekonaná vzdialenosť, doba trvania, spálené kalórie, tepová frekvencia, percentá spáleného tuku, tempo a výškový profil. Najmä posledný uvedený záznam ocenia nadšenci hôr.

Možnosť športovania za každého počasia umožňuje vodeodolnosť 30M, čo znamená, že hodinky bez problémov odolajú nielen nepriazni počasia, ale dá sa s nimi aj plávať. To potvrdzuje aj plavecký mód. Aby hodinky poskytovali skutočne komplexné dáta, počas tréningov zaznamenávajú tiež napríklad prínos tréningu, bežecký index, tzv. inteligentné kalórie a výkonové pásma.

Otestované: ako sa s Vantage M trénuje?

Okrem bežcov, ku ktorým sa radím aj ja, stretávam často aj korčuliarov. Preto som sa rozhodol otestovať Polar Vantage M ako v behu, tak na kolieskových korčuliach. Dopredu som si zvolil dve méty – vybehnúť 1000 schodov a čo najrýchlejšie ujsť vzdialenosť 5 km na kolieskových korčuliach.

Po každé aktivitě dostanete relevantní údaje, včetně tempa, vzdálenosti či spálených kaloriích

Po každej aktivite zobrazí Polar Flow relevantné údaje, vrátane tempa, vzdialenosti či spálených kalórií

Ovládanie hodiniek je veľmi jednoduché a vzhľadom k češtine (slovenčina chýba) sa v ich menu vždy rýchlo zorientujeme. Tréning sa zahajuje výberom športovej aktivity a spustením tlačidla power v pravej časti puzdra. Teraz tu musím udať (aspoň pre mňa) jednu nevýhodu. Tréning síce zahajujeme tlačidlom power, ale ukončujeme ho tlačidlom späť. Mne osobne sa za celú dobu testovania hodiniek ani raz nepodarilo korektne ukončiť tréning, pretože som vždy chybne končil tréning stlačením tlačidla power, čím sa mi predĺžil čas celkovej doby tréningu.

V mojom prípade rozdiel niekoľkých sekúnd nehrá žiadnu rolu, avšak pre šprintérov sa môže jednať o rozdiel v rádoch až niekoľkých desiatok percent. Inak je ovládanie rýchle a bezchybné a po tréningoch si tak môžeme užiť namerané výsledky.

Počas tréningu si vystačíme len s hodinkami a môžeme sa tak plne sústrediť iba na jednotlivé výkony.

Vzhľadom k veľkému počtu funkcií nájdeme vo výsledkoch napríklad dobu trvania (tento údaj je jediný, ktorý pomocou hodiniek ovládame), vzdialenosť, údaje o tepovej frekvencii, tempo a rýchlosť.

Záznam pomocou GPS nám naviac prinesie detailnú mapu, kde a v akom tempe sme športovali. Bohužiaľ, v prípade behu do schodov, ktorý som uskutočnil v budove, mapa tak presná nebola. V druhom prípade bola síce úplne presná, avšak pre samotný tréning som musel najprv na hodinkách zvoliť aktivitu – inej vonkajšej aktivity a až následne v aplikácii túto aktivitu zmeniť na – korčuľovanie na kolieskových korčuliach.

Za najviac prínosný údaj považujem graf, ktorý nám znázorní tepovú frekvenciu po celú dobu konania aktivity. Graf poskytuje relevantné informácie o jednotlivých zónach tepovej frekvencie, čím zistíme mimo iné aj to, akú jej oblasť sme najviac trénovali. Môžeme tak trénovať napríklad výdrž, rýchlosť alebo tým môžeme tiež efektívne chudnúť.

Hodinky měří po celou dobu sportovní aktivity tepovou frekvenci a aplikace následně vygeneruje grafické znázornění

Hodinky merajú po celú dobu športovej aktivity tepovú frekvenciu a aplikácia následne vygeneruje grafické znázornenie

Po každom tréningu je dôležité upokojenie tepovej frekvencie na určitú maximálnu hodnotu a vďaka stálemu meraniu srdečného tepu jednoducho vieme, kedy už môžeme pomaly končiť s tréningom (v tomto prípade vyklusať).

Pri tréningu korčuľovania na kolieskových korčuliach som po celú dobu držal stále tempo, ale tepová frekvencia mi pomaly stúpala. Bol som tak včas varovaný na únavu, ktorá bola dôsledkom zvyšujúcej sa tepovej frekvencie a dostal som tým možnosť ovplyvniť dĺžku tréningu, tým, že spomalím.

Vďaka stálemu meraniu tepovej frekvencie sme schopní trénovať naozaj efektívne, konkrétne vrcholoví športovci dokážu kvalitou nahrádzať kvantitu.

Všetky testované funkcie teda hodnotím celkovo veľmi pozitívne. Po týždni testovania, v ktorom som mal celkom štyri tréningy, každý deň som  skúšal všetky možné funkcie a bez prerušeného používania Bluetooth a senzora pre meranie tepovej frekvencie, mi ostalo 47 % batérie, čo musím na záver vyzdvihnúť.

Výdrž batérie – závisí na množstve využívaných funkcii. V režime zobrazenia času a merania tepu vydrží až 24 dní. Pri zhruba hodine tréningu denne, zapnutom meraní tepu a bluetooth vydrží cca týždeň. A pri aktivite so zapnutou GPS a meraním tepu až 30 hodín.

Spíte kvalitne? Vantage M poradí, ako spánok zlepšiť 

Pre udržanie zdravého životného štýlu je však nutné nielen športovať, ale aj regenerovať a odpočívať a najväčším odpočinkom pre načerpanie nových síl je spánok. Aby bol spánok kvalitný, musí byť v prvom rade dostatočne dlhý nielen celkový spánok, ale hlavne ten hlboký. Aplikácia Polar Flow nám poskytuje tieto údaje pomocou neustáleho merania tepovej frekvencie hodinkami. Na aplikácii oceňujem najmä detailné porovnávacie funkcie medzi jednotlivými dňami.

Podrobný graf struktury spánku

Podrobný graf štruktúry spánku

Z vyhodnotenia ľahko zistíme, ako kvalitne spíme a tiež to, čo máme pre kvalitný spánok urobiť. V aplikácii si môžeme nastaviť upozornenie na nekvalitný spánok a dokonca dostaneme informácie o metódach, akými kvalitného spánku dosiahnuť - konkrétne nám povie najnovšie vedecké poznatky.

A čo na to konkurencia?

Uspieť vo sfére športových hodiniek znamená narušiť nadvládu Garminov. Aby aj nie, keď majú za sebou úspešné roky a napríklad pri bežeckých udalostiach ich uvidíme všade, kam sa pozrieme. V období vydania Polar Vantage M sa jednalo predovšetkým o modely VivoActive3, Forerunner 35 a Fenix 5 Plus. Najmä posledný menovaný model býva často označovaný ako legenda medzi športovými hodinkami. Vzhľadom k obstarávacej cene ale nie je dostupný pre každého, a tak ho možno vidieť výhradne na rukách špičkových športovcov. Aj dnes, po vyše dvoch rokoch od uvedenia do predaja, je potreba pripraviť si bezmála šesťsto eur.

Naopak obstarávaciu cenu Forerunner 35 ocení mnoho hobby športovcov – poriadime ho za niečo málo cez stodesať eur. Zhruba dvestotridsať eur potom budeme potrebovať na kúpu VivoActive3, čo je takmer rovnako, ako v prípade Polar Vantage M a na základe tejto skutočnosti vyvstáva ideálna príležitosť pre porovnanie.

Garmin VivoActive3 – plnohodnotný nástroj pre harmonický stav (nielen) fyzickej stránky človeka. Aj takto by sa dali v jednej vete popísať tieto hodinky. Nielen, že majú veľa funkcií, z ktorých bude každý športovec nadmieru spokojný, ale myslia aj na dobu, počas ktorej človek zrovna žiadne fyzické aktivity nevyhľadáva. Kto rád nakupuje, ocení možnosť bezkontaktnej platby tzv. NFC čipom. Nadšencov hudby zaujme verzia Music, ktorá má vlastné úložisko pre hudbu.

Bohužiaľ, športovci budú možno sklamaní dotykovým displejom, ktorý sa neovláda zrovna najľahšie. Ako športovec by som teda volil skôr Polar Vantage M, pre ktoré hovorí už spomínaných viac než 120 druhov športov oproti 15 druhom, ktoré ponúka VivoActive3. Základné športové funkcie sú podobné, ale pre relevantné porovnanie by sme ich museli podrobiť dôkladnejším testom – tak možno v budúcom článku…

Pokiaľ by som tu mal uviesť modely Garminov, ktoré sú určené športovcom a prišli až po vydaní Polar Vantage M, tak do tejto doby sa jedná predovšetkým o VívoActive4, Forerunner 45 a Forerunner 245. Zo zástupcov modelov rovnakej triedy ako Polar Vantage M napr. od Xiaomi môžeme spomenúť aj Amazfit Stratos 2S, prípadne novšie Amazfit Stratos 3, ktoré majú podobné športové funkcie.

Konkurencí je např. Garmin, včetně modelu Vivoactive4
198,00 € Predaj ukončený

Konečný súhrn

Pokiaľ patríte medzi milovníkov štatistík, podrobných údajov a detailných hodnôt, sú tieto hodinky určené práve pre vás. Povedal by som, že hodinky zastávajú funkciu akéhosi elektronického trénera, ktorý vám ukáže nielen dosiahnuté výsledky, ale poskytne dáta, na základe ktorých sa môžete neustále zlepšovať, a to nielen v čase trvania a tempe, ale aj vo výdrži a rýchlosti.

Aplikácia vám naviac naordinuje tzv. regeneračné tréningy, ktoré sú potrebné pre udržanie vašej kondície a navyše predchádza zbytočným zraneniam. V kombinácii s veľkým množstvom športových aktivít, ktoré hodinky ponúkajú, získate multifunkčného „partnera“ pre každodenný život.

Průměr pouzdra je sice 46 mm, ale velikost displeje pouze 30 mm

Aj v dobe mimo športovanie môžete využiť celú škálu funkcií. Polaru Vantage M nechýbajú smart notifikácie a budete tiež veľmi spokojní so samotným vzhľadom hodiniek, ktorý je naozaj povzbudivý. Z môjho pohľadu sa jedná o veľmi zaujímavú investíciu.

Vzhľad a veľké množstvo farebných variánt
Displej s výbornou čitateľnosťou
Podrobné štatistiky a prepracované módy
Výdrž batérie
Vyhodnocovanie stavu kardio záťaže

Rozdielne tlačidlá pre zahájenie/ukončenie tréningu
Obmedzený počet športových aktivít v hodinkách
Pomalšia synchronizácia s aplikáciou Polar Flow
Veľmi dlhé prvotné nastavenie a párovanie s mobilným telefónom

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre