Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Prim | Pánske | Klasické | Retro
Jakub Pitucha | 1.5.2024 | 4 MIN | 5x komentár
Dnes budeme hovoriť o jednej z najväčších legiend českého, ba dokonca československého hodinárstva. Pozrieme sa na hodinky Prim Orlík, konkrétne na ich modernú reedíciu Orlík 38 Manufacture 105-001-487-00-1. Okrem toho si povieme aj jeho veľmi zaujímavý príbeh, ktorý bude najmä mojím voľným prerozprávaním hodinárskej biblie Libora Hovorku.
Zrod hodiniek Orlík sa datuje na prelom 50. a 60. rokov minulého storočia, keď vtedajšie Ministerstvo národnej obrany Československa potrebovalo vyrobiť odolné a najmä vodotesné hodinky pre armádnych potápačov. Tejto úlohy sa nakoniec ujal závod Chronotechna Nové mesto nad Metují.
Staré Orlíky. Zdroj: http://photowatches.eu
Orlík musel v tom čase spĺňať niekoľko náročných požiadaviek, ako napríklad zvýšenú mechanickú odolnosť a odolnosť voči teplotným výkyvom, vodotesnosť do 60 M, dobrú viditeľnosť v tmavej a kalnej vode či výdrž pri preťažení 8 G.
Pôvodný model poháňal upravený kaliber 50 (typ 0-51), ktorý mal v Orlíku krivku Breguet a bol okrem iného vybavený na svoju dobu nevídanými prvkami, ako napríklad tlmičom Incabloc alebo špeciálnym tlmiacim krúžkom, v ktorom bol kaliber uložený.
Zdroj: http://photowatches.eu
Číselníky a lunetový hrot prvých Orlikov boli potiahnuté svietiacou rádioaktívnou farbou RSB-3, ktorá bola aplikovaná v Ústave pre výskum, výrobu a využitie rádioizotopov v Prahe (ÚVVVR) a neskôr v Mikrotechne Jablonec nad Nisou.
Súčasné hodinky majú zdravotne bezpečnú a kvalitnú fotoluminiscenciu.
V roku 1964 bol experimentálne použitý vysoko rádioaktívny prvok prométium, ktorý údajne svieti viac ako 100-krát silnejšie. Tento prvok je taký nebezpečný, že predstavitelia Ministerstva národnej obrany (MND) odmietli vydať prototypy vybavené týmto prvkom a urobili tak až po nátlaku Ministerstva národnej obrany (MND).
18.10.2019 - Radim Krčmář
Luminiscencia – A bolo svetlo!
O sile použitých náterov tiež vypovedá to, že budúci majitelia Orlíkov boli inštruovaní, aby si na noc hodinky dávali dole a nenosili ich nepretržite.
Hoci pôvodná požiadavka MNO bola na 600 náramkových hodiniek – nakoniec sa ich vyrobilo len 300. Dôvodom boli najmä problémy s dodávkami špeciálneho typu ocele, ktorá sa používala na výrobu hodiniek Eagles.
Aby sme sa však dostali k reálnym číslam, musíme toto číslo ešte trochu zredukovať– zachovalo sa len niekoľko desiatok kusov, a to najmä kvôli tvrdému zaobchádzaniu, ktorému sa náramkové hodinky Orlík v armáde vystavovali. Práve preto sú dnes jedným z najžiadanejších historických modelov rodiny Prim. A tomu zodpovedá aj ich cena - tá sa v poslednej mnou dohľadanej verejnej aukcii z roku 2014 vyšplhala na 6100 €.
Ako vyzerajú Orly dnes? Hneď po otvorení krabice na mňa dýchol duch dávno minulých čias – pravého a nefalšovaného Orlíka zo 60. rokov som v rukách nikdy nedržal, ale môžem povedať, že na prvý pohľad sú tie moderné naozaj verné svojmu vzoru.
Vynikajú kompaktnými rozmermi 38 mm na šírku a 49 mm na dĺžku. Výška je 14 mm, a to aj s vynikajúco vypuklým zafírovým sklíčkom s antireflexnou vrstvou. Práve to by som chcel pochváliť, pretože podobný dizajn som ešte nikde nevidel a jeho vzhľad je takmer na nerozoznanie od vtedajších akrylových (plastových) skiel. Osobne by som však uvítal, keby bolo puzdro "zapustené" trochu nižšie a hodinky sa priblížili k pôvodnej hrúbke 12 mm.
Pod sklom nájdeme ciferník (veľmi verný originálu) s nápismi "EAGLE" a "24 RUBIES" označujúcimi počet kameňov použitých v strojčeku. Pokiaľ ide o strojček; nájdeme tu in-house kaliber 105, ktorý bol, rovnako ako celé hodinky, navrhnutý a vyrobený v Novom Meste nad Metují. Samotný strojček Kalibr Prim 105 pracuje na frekvencii 3 Hz s rezervou chodu 48 hodín. Samozrejmosťou je aj manuálne naťahovanie a hackovanie. Čo strojčeku bohužiaľ chýba, je obojstranný automatický náťah.
Pre mňa je práve strojček hodiniek ich najväčšou pýchou. Cez presklený ciferník môžeme vidieť modré skrutky a niekoľko ďalších častí vyvedených v zlate.
Vynikajú aj mostíky kalibra, ktoré sú zdobené kruhovým brúsením, alebo rotor, ktorý je zdobený ženevskými (či skôr novomestskými) pruhmi. Na rotore nájdeme aj motív českého leva a hrdý nápis CZECH MADE.
Za zmienku stojí aj 60-stupňová ľavostranná luneta hodiniek, ktorá je vybavená nezvyčajnou vložkou vyrobenou technológiou HyCeram; tú Prim používa aj v ciferníkoch – napríklad v modeloch Traktor alebo v najnovšej limitovanej edícii s holubicou.
16.4.2024 - Šimon Šesták
Prim ART 2024 LE predstavenie – Prim s holubicou
Luneta hodiniek má vynikajúci pohyb sprevádzaný charakteristickým tlmeným "kliknutím" bez nepríjemného viklania v jednotlivých polohách.
Stoja nové Orly za hriech a nerobia hanbu svojim predchodcom?
Mne osobne sa nový Orlík páči a vnímam ho ako skvelú príležitosť uloviť kus československej hodinárskej histórie. Za primeranú cenu dostávame hodinky s legendárnym príbehom vyrobené kompletne v Česku, vrátane vlastného kalibru vychádzajúceho z pôvodného strojčeka Prim.
Ak teda naozaj túžite po Orlikoch a nemáte trpezlivosť čakať, či sa v aukčných sieňach neobjaví iný exemplár (nehovoriac o minimálne dvojnásobnej cene) – tento kompromis je pre vás a nie je na čo čakať. Aj vy môžete na svojom zápästí nosiť armádnu legendu československého hodinárstva...
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.