Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Predstavenie | Správy | Seiko | Pánske | Klasické | Potápačské
Agáta Vřeská | 8.6.2021 | 4 MIN | 1x komentár
V kolekcii Save the Ocean sme už videli veľrybu, žraloka bieleho, manty a teraz sa pridávajú roztomilí tučniaci. Roztomilosť je tu v zaujímavom kontraste s modelmi – monštrá a tuniaky, čo nie sú zrovna drobné hodinky. Seiko k nim ešte nevydalo žiadne detailnejšie informácie, ale poďme aspoň na krátke predstavenie nových Seiko Save the Ocean Antarctica.
Do špeciálnej edície Seiko zaradilo modely s mrazivými číselníkmi, na ktorých môžete nájsť drobné stopy tučniakov. Zaujímavá je ale aj samotná štruktúra pripomínajúca ľadové kryštály. Teraz v parnom lete je to rozhodne príjemné osvieženie.
V ponuke bude Seiko Prospex Antarctica Monster ref. SRPG57K1 a Seiko Prospex Antarctica Tuna ref. SRPG59K1.
Zatiaľ posledná, štvrtá generácia Seiko Monster prišla v roku 2019. Oproti predchodcom sa zdala ľahko uhladenejšia vďaka farebnej úprave luniet, prípadne celých puzdier. Teraz Seiko nechalo všetky parametre rovnaké, ale vrátilo sa k oceľovo holému poňatiu, a to vrátane vložky lunety, ktorej dodalo postriebrený efekt.
V kombinácii so studenou modrou číselníka tak celooceľová konštrukcia Seiko Monster pôsobí skutočne chladne. To je ale v spomínanom priamom kontraste s drobnými odtlačkami tučniakov, ktoré väčšina z nás snáď aj vďaka tej húpavej chôdzi alebo omámením z rozprávok považuje za roztomilé zvieratká.
Toto dizajnové odľahčenie je rozhodne originálne. Inak sa ale pri Monster nič nové nedeje. Luneta aj puzdro majú stále silné výkroje, priemer zostal na 42,4 mm s výškou 13,4 mm a rozmerom lug to lug 49,4 mm.
Vo vnútri opäť môžeme nájsť in-house strojček 4R36 s day-date, ktorý Seiko opäť zvýraznilo poriadnym kyklopom na tretej hodine. Na puzdro nadväzuje pre Monštrá typický oceľový náramok s preklápacou sponou a poistkou. A pretože sa nachádzame v rade Prospex Sea, nechýba potápačská certifikácia podľa ISO 6425, vodeodolnosť do 200 metrov, šrobovacie dienko aj korunka.
Tučniak je nelietavý vták, ktorý zaujme svojou na prvý pohľad nemotornou chôdzou. V skutočnosti vďaka kývavému pohybu dokáže ušetriť až 80 % energie. Názov tučniak vznikol od slova „tučný“. Podobne je to napr. pri angl. slove penguin, ktoré vzniklo zrejme z latinského výrazu „tučný“ alebo prenesene neohrabaný, ťažkopádny. Uvádza sa, že existuje 18–19 druhov tučniakov.
V edíciách Save the Ocean sme si zvykli najmä na modely korytnačiek či samurajov, ale ani tuniak sa neobjavuje prvýkrát. So solárnym pohonom bol predstavený pri prvej generácii ako Seiko SNE518P1. S mechanickým strojčekom sa pri tuniakoch stretávame pri ochrane oceánov prvýkrát.
V puzdre Seiko Tuna ref. nájdeme strojček základnej úrovne 4R35, ktorý ponúka okolo 41 hodín rezervy, možnosť hackingu aj ručného náťahu. Dátumovka ukrytá medzi štvrtou a piatou hodinou je niečo, na čo si niektorí ešte stále skôr zvykajú. Za mňa je to šikovné riešenie, ktoré umožňuje ponechať hodinové indexy s luminiscenciou a vďaka bielemu podkladu nijak neruší.
Luminiscencia je rovnako ako pri Monster viac než štedrá. Ide o LumiBrite, ktorou sú potiahnuté ako ručičky tak výrazné indexy.
Parametrovo ide o Baby Tuna bez akýchkoľvek novôt (klasické Seiko Tuna obvykle dosahuje priemerom takmer k 47 mm, Baby Tuna potom majú 43,2 mm a nedávno predstavené Mini Tuna potom dokonca 38,7 mm. Naopak Emperor Tuna mal priemer 52,4 mm). Aj tu sa môžeme spoľahnúť na 200metrovú vodeodolnosť, potápačskú certifikáciu a šrobovacie plné dienko a korunku.
Dizajnovo išlo Seiko do veľmi svetlých farieb. Opäť ponechalo puzdro vrátane typickej ochrany okolo puzdra (tzv. shround) v čistej oceľovej a skombinovalo to so svetlým, ľahko namodralým silikónovým remienkom. Tým podtrhlo ľadovo modrý číselník s kryštálovou štruktúrou. Na leto budú Tuna s tučniakom úplne ideálne!
Aj keď tučniaci mnoho prirodzených nepriateľov nemajú, niektoré druhy sú na pokraji vyhynutia alebo silno ohrozené. Môže za to najmä ľudské správanie. Najväčším problémom sú nadmerný rybolov (a teda úbytok potravy pre tučniakov), ropné havárie, celkové znečisťovanie oceánov, ale aj napríklad klimatické zmeny či turizmus v oblastiach, ktoré predtým patrili len tučniakom.
Obe novinky očakávame v júli 2021 a predpokladaná cena za Seiko Monster Antarctica je okolo 590 eur, cena za Seiko Tuna Antarctica potom okolo 620 eur.
Save the Ocean je projekt Seika v spolupráci s Fabienom Cousteauom. Prvá generácia hodiniek s tématikou ochrany oceánov začala v roku 2018 sériou hodiniek s číselníkom s pruhmi modrej veľryby. Nasledovala edícia s veľkým bielym žralokom a nemalú pozornosť vzbudili modely s rajami.
27.11.2019 - Agáta Vřeská
Žralok útočí: Seiko má novú kolekciu Save the Ocean
Časť zisku (konkrétne sa uvádza 5 %) z kúpy modelov v špeciálnej edícii Save the Ocean ide neziskovej organizácii Ocean Learning Center, založenej Fabienom Cousteau, ktorý sa stal ambasádorom radu Prospex. Fabien je vnuk slávneho oceánografa a ochrancu prírody Jacques-Yves Cousteaua. Fabien po vzore svojho deda skúma oceány, snaží sa im lepšie porozumieť a chrániť ich.
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.