» Blog » Seiko

Seiko Prospex Sea Diver SPB101 a SPB103: vylepšený Sumo bojovník

Tagy: Recenzie | Seiko | Pánske | Klasické | Potápačské

Agáta Vřeská | 21.2.2020 | 5 MIN

Potápačské „Sumo“ patria medzi dobre známe, prezývkou obdarené hodinky od Seika. Nájdeme ich pravidelne umiestnené v rebríčku TOP potápiek do 1000 dolárov, ponúkajú totiž za dané peniaze skvelé hodnoty. Na vlaňajšom Baselworlde (2019) dostali prvýkrát od svojho vydania niekoľko vylepšení, a zatiaľ čo čakáme na limitovanú edíciu Sumo Black Series, pozrieme sa na Diver´s bojovníka podrobnejšie.

Seiko predstavilo prvé „Sumo“ v roku 2007. Mal to byť medzičlánok medzi populárnymi a cenovo veľmi dostupnými Korytnačkami (respektíve Samurajmi) a drahšími topkami medzi potápačskými Seikami, MarineMastermi. Model bol dostupný pod označením SBDC031, než ho Seiko, ako to má vo zvyku, bez väčších škrupulí a v tichosti prestalo vyrábať. Dôvodom bolo predstavenie vylepšenej verzie. Stalo sa tak na Baselworlde 2019, a aj keď zarytí fanúšikovia pôvodného vzhľadu (a ceny) môžu mať námietky, za obeť navýšenia ceny sa nám do rúk dostal kúsok so skvelým finálnym dojmom. A s cenou stále pod tisíc dolárov.

Starší Sumo SBDC031 a novější Sumo SPB101

Starší Sumo SBDC031 a novší Sumo SPB101

Od zmieneného debutu Sumo Diver´s sa vzhľad ani výbava príliš nezmenili. Vlastne, ak nepočítame farebné alternácie číselníka, tak zostal bezo zmeny. Sumo z roku 2019 je tak prvým pokračovateľom a to hneď v dvoch farebných variantoch: čierny matný číselník (SPB101) a u Suma prvýkrát použitý zelený so sunburst efektom (SPB103).

Prezývka Sumo bojovník

Ak by sme hľadali typické znaky pre Seiko „Sumo“, rozhodne by medzi ne patrilo pevné puzdro s priemerom 45mm, s typickým zaoblením a krátkymi nožičkami. Práve „oblé“ rysy puzdra, ktoré sa môže zdať príliš veľké na 20mm široký náramok, je jedným z vysvetlení, prečo práve fanúšikovská prezývka „Sumo“. Druhým často spomínaným variantom (a typickým sumo znakom) je index 12. hodiny, ktorý tvarom pripomína „Mawashi“, spodnú časť odevu, ktorý nosia bojovnci sumo zápasov.

Bez ohľadu na správnu verziu, prezývku modelu už nikto nevezme. Rovnako ani pocitovú výhodu, že sa Sumo nosí menší, než ako by priemer a dĺžka 52,6mm mohli napovedať. Ďakujme za to spomenutým krátkym nožičkám a typickému zaoblenému puzdru, ktorý síce na ruke vyzerá mohutne, ale rozhodne adekvátne.

Boubelatý tvar pouzdra s průměrem 45mm jsou typické znaky Sumo

Zaoblený tvar puzdra s priemerom 45mm sú typické znaky Sumo

Vylepšení Sumo SPB101 a SPB103

Hlavnou zmenou oproti predchodcovi je vylepšený kaliber. Z pôvodného 6R15 s 50hodinovou rezervou máme v SPB101/103 novší 6R35, ponúkajúci až o 20 hodín dlhšiu rezevru chodu. Navyše novší automat priniesol aj možnosť nižšieho puzdra z 13,3mm na 12,9mm. Inak stále beží rýchlosťou 3Hz. Z komplikácií nájdeme dátum s rýchlym nastavením, obojstranný náťah vrátane ručného a funkciu hackingu.

Druhou vítanou aktualizáciou je zafírové sklíčko, ktoré nahradilo pôvodné Hardlexové. Vylepšenie, ktoré začalo Seiko zavádzať práve na stredných priečkach, ale v tomto roku (2020) sa zdá, že na zafír prechádza aj celá plejáda zástupcov Korytnačiek a Samurajov. Niečo, čo za príplatok rozhodne stojí.

Sumo získalo aj niekoľko dizajnových zmien. Tou najzrejmejšou je zmena fontu označenia minútovej stupnice na (áno, stále) hliníkovej vložke lunety. Od tučných číslic prešlo Seiko na jemnejší a tenší štýl, ktorý vo výsledku uberá „sumo vizáž“, ale pôsobí elegantnejšie.

Druhou viditeľnou zmenou je tvar hodinovej a minútovej ručičky. Hodinová už nemá ostrý predel, minútová sa pretiahla. Čo zostalo, je bohatá luminiscencia, ktorú na Seiku asi neprestaneme obdivovať.

Designového zjemnění doznaly ručky i indexy

Dizajnovým zjemnením prešli ručičky aj indexy

Tučná vrstva LumiBrite nechýba ani na indexoch, ktoré zostali tvarovo veľmi podobné, len sú o chlp menšie, a dvanástkový index Mawashi je tiež trochu upravený. Tradičné biele ohraničenie dátumovky Seiko ponechalo. Celkovo dostal dizajn Sumo 2019 distingvovanejší nádych bez toho, že by sa ubralo na kvalitách.

Zostáva aj bravúrne vypracovaný oceľový náramok. Znovu trojčlánkový, s kartáčovaným povrchom, ale lesklými akcentami na vonkajších stranách prostredného článku - niečo, čo rozhodne dodáva luxusný finiš.

Tříčlánkový náramek Sumo s překlápěcí sponou s pojistkou

Trojčlánkový náramok Sumo s preklápacou sponou s poistkou

A pretože ide o skutočné potápačské hodinky (mimochom spĺňajúce ISO 6425), nájdeme vedľa poistky na spone mikroreguláciu a celkom pekne riešenú potápačskú extenziu. Iba čo sa týka plieškov spony, je škoda, že sa nedostalo na pevnejšiu oceľ...

Spona u Sumo náramku

Spona na Sumo náramku

Rovnako ma vždy trochu zamrzí absencia signovania korunky. Zostala ale samozrejme skrutkovacia, rovnako ako spodné viečko s rytinou „Great Wave“.

Na dýnku najdeme rytinu Tsunami vlny, známé ze Seiko potápek

Na spodnom viečku nájdeme rytinu tsunami vlny, známej zo Seiko potápiek

Ako už bolo spomenuté, vylepšený Sumo bojuje o priazeň hneď v dvoch farebných variantoch. Čierny (SPB101J1) má matný číselník, vrátane čiernej vložky lunety. Zaujímavejšia je v tomto prípade zelená verzia (SPB103J1). Sunburst efekt ponúkne rôzne odtiene na rôznom svetle, čo je ale dôležitejšie, zberatelia majú vôbec prvýkrát možnosť zaradiť zeleného Sumo bojovníka do svojej zbierky. Tento variant bude u nás dostupný od marca 2020.

Seiko Prospex SPB101J1 a SPB103J1

Seiko Prospex SPB101J1 a SPB103J1

Limitovaná edícia „Black series“ SPB121

V marci 2020 sa do predaja uvoľní aj 7000 kusov limitovanej čiernej edície Sumo pod referenciou SPB121J. Parametrovo pôjde o rovnaké hodinky - strojček 6R35, zafírové sklo, 200M WR vrátane ISO 6425, s typickým oblým puzdrom a korunkou na 4. pozícii a výraznou luminiscenciou. Za čiernu úpravu (black hard-coating) puzdra si priplatíme 40 Eur navyše, ale oceľový ťah je tu nahradený silikónom.

Sumo Black Series SPB121J1

Sumo Black Series SPB121J1

Čierna edícia bola podľa Seika inšpirovaná krásou nočného mora. Musím povedať, že s čiernou farbou pekne kontrastuje oranžová minútovka a oranžovkastý odtieň indexu. Popri tradičnom Sumo v automate sa bude dať zohnať tiež black verzia k „solárnemu Sumo“ SSC757J1 (v limitovanej čiernej edícii 3500 ks s referenciou SSC761J1).

Pre úplnosť, popri dvoch Sumo sa pod „Black series“ pre rok 2020 ukrýva ešte SLA035J1, určený iba pre vybrané butiky, ale modelovo pôjde o čiernu alternatívu ku krásnym SLA021J1, nástupcovi slávnych MarineMater 300.

Trojice Black Series (SLA035J1, Black Sumo SPB121J1 a solární Sumo SSC761J1)

Trojica Black Series (Black Sumo SPB121J1, SLA035J1 a solárne Sumo SSC761J1)

Celkový dojem zo Seiko Prospex Sea Diver „Sumo“ zostáva nadmieru dobrý. Zvýšenie ceny je, zdá sa, dostatočne vynahradené vítanými vylepšeniami, značiacimi potrebu Seika posúvať všetky svoje modely neustále dopredu. Precízne spracovanie s kvalitným strojčekom vnútri sú hodnoty, ktoré stavia Sumo v rebríčku dostupých potápiek vysoko, a to nielen v rámci sveta Seiko.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre