Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Súboj | Inteligentné
Dominik Hok | 5.2.2025 | 4 MIN | 1x komentár
Keď niekto začína so športom, často začína so svojím telefónom alebo si povie, že mu telefón vo všeobecnosti stačí a smart hodinky nepotrebuje. Do istej miery to nie je celkom pravda, preto si prejdeme niekoľko argumentov, prečo sú smart hodinky v skutočnosti na šport vhodnejšie ako mobilný telefón.
Hneď na úvod by som rád objasnil jednu otázku – sú smart hodinky na šport skutočne potrebné? Rozhodne nie. Áno, znie to paradoxne, keď sa táto veta nachádza v článku o e-shope so smart hodinkami, ale nechcem vám mazať med okolo úst.
Iná otázka však môže znieť, či na športovanie skutočne potrebujete mobilný telefón. Odpoveď je rovnaká – určite nie. Áno, mobilný telefón má tú výhodu, že ho drvivá väčšina z nás má a na športovanie ho vôbec nepotrebuje. Veľa ľudí má aj smart hodinky a možno ani nešportujú, ale určite to nie je také percento populácie ako v prípade mobilných telefónov.
Zhrnul by som to teda tak, že na športovanie určite potrebujete napríklad šortky viac ako mobilný telefón alebo smart hodinky. Existuje však pár vecí, v ktorých smart hodinky rozhodne prekonávajú telefón, a ľudia si to často ani neuvedomujú.
Ak majú smart hodinky v niečom veľkú výhodu (s výnimkou tých s Wear OS a watchOS), je to určite výdrž batérie. Väčšina smart hodiniek sa blíži k výdrži batérie aspoň 24 hodín s aktívnym GPS. Naproti tomu smartfón s aktívnym určovaním polohy vydrží skôr v jednotkách hodín.
V skutočnosti však nejde ani tak o to, ako dlho vydržia jednotlivé zariadenia, ako skôr o preferenciu toho, ktorému zariadeniu chcete zabrániť vybitiu batérie. Bez ohľadu na to, koľko plusov pre smart hodinky v tomto článku nájdem, nikdy neprekonajú telefón, pokiaľ ide o šancu zachrániť vám život v nebezpečnej situácii. Áno, smart hodinky s podporou LTE sú výnimkou, ale tie má len hŕstka používateľov.
14.3.2024 - Matěj Urbaczka
Smart hodinky – Výdrž batérie a faktory, ktoré ju ovplyvňujú
Ak si odmyslíme akcelerometer, GPS a gyroskop, smart hodinky z hľadiska senzorov valcujú mobilné telefóny. Azda najdôležitejšie je meranie srdcového tepu, ktoré na telefóne vyriešite len kúpou hrudného pásu. Áno, mnohí majitelia smartfónov siahajú po hrudnom páse, pretože sľubuje vyššiu presnosť, ale pravdepodobne sa stále viac ľudí spolieha na optický snímač (ktorý je na smartfónoch). A čo je najdôležitejšie, nie sú to výdavky navyše, že.
Ale čo je najdôležitejšie, snímače na týchto hodinkách (najmä snímač srdcového tepu) fungujú neustále, a nielen počas aktivity. Takže máte k dispozícii podrobné údaje o vývoji srdcovej frekvencie, strese (meranom pomocou variability srdcovej frekvencie), spánku atď. Z hľadiska životného štýlu sú teda inteligentné hodinky oveľa užitočnejšie ako mobilný telefón, ktorý tento životný štýl úprimne povedané skôr zhoršuje.
24.11.2020 - Dominik Hok
Snímač tepovej frekvencie – všetko o ňom a ako vám môže pomôcť
V skutočnosti si veľa ľudí ani neuvedomuje, že majú abnormálne vysokú pokojovú srdcovú frekvenciu, zlý spánok a/alebo sú v permanentnom strese. A telefón týchto tichých zabijakov nedokáže nájsť.
Táto kategória je veľmi kontroverzná, pretože existujú mobilné aplikácie, ktoré majú naozaj skvelú analytiku, odporúčania na cvičenie atď. ale opäť ide o to isté – určite potrebujete hrudný pás. Bez údajov o srdcovej frekvencii nie je analýza tréningu rozhodne taká prínosná ako s ňou. Ďalším argumentom je, že tieto mobilné aplikácie zvyčajne vyžadujú predplatné, zatiaľ čo pri smart hodinkách je služba väčšinou zadarmo.
Ak by sme teda porovnali bezplatnú analýzu v mobilnej aplikácii a bezplatnú analýzu v aplikácii spojenej so smart hodinkami, z tej druhej určite "vyžmýkate" viac. Grafy, analýza tréningového zaťaženia, tipy na zlepšenie a budúci tréning. Samozrejme, závisí to od značky, ale povedal by som, že bez ohľadu na to, akú značku smart hodiniek máte, vždy budú mať lepšiu analýzu ako bezplatná mobilná aplikácia.
Z povahy veľkosti a uloženia na zápästí je jasné, že smart hodinky sú vhodnejšie na viac športových aktivít ako napríklad mobilný telefón. Určite kontaktné športy, ako je futbal, bojové športy, basketbal, hokej atď. – jednoducho tie, ktoré vám úplne neumožňujú mať telefón kdekoľvek na tele alebo nie sú pre telefón najbezpečnejšími športmi.
V skutočnosti si stojím za tým, že z hľadiska odolnosti a bezpečného miesta (zápästia) sú smartfóny podstatne lepšie.
Druhým dôvodom je pohodlie. Niekedy môže byť zložité vymyslieť, kam telefón priložiť. Kryty na ruky sú hudbou minulosti (priznám sa, že v to tak trochu dúfam), nie každý má šortky s nejakým šikovným vreckom alebo zabudovaným remienkom a držať telefón v ruke môže byť otravné. S inteligentnými hodinkami nič z toho nemusíte riešiť a cítite sa slobodnejšie, pretože vám nikto nemôže zavolať, napísať vám... Jednoducho nič. Áno, režim Nerušiť to môže vyriešiť, ale môže vás štekliť, že ho môžete kedykoľvek zrušiť.
Zdroje fotiek:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.