Hodinky na solárny pohon - 4 fakty, ktoré by ste mali vedieť

Tagy: Technológie a pojmy | Klasické

Eliška Měrková | 14.6.2023 | 6 MIN | 1x komentár

Solárna energia už dávno nie je záležitosťou (len) ekologických nadšencov. Napríklad vo svete hodiniek je čoraz bežnejšia. A dôvod? Čisto pragmatický - solárna energia je jednoducho praktická a takmer bezstarostná. Čo všetko by ste mali vedieť o hodinkách na solárny pohon?

Každá značka to môže nazvať inak a v podstate akokoľvek. Citizen má svoj slávny Eco-Drive, Casio má Taugh Solar, Festina má Solar Energy a niektoré značky, ako napríklad Seiko, to nazvali jednoducho Solar. Ale či už sa líšia v malých detailoch, ako je účinnosť nabíjania, rezerva energie alebo spôsob, akým značka zakomponuje solárny článok do hodiniek, všetky "soláre" fungujú na rovnakom princípe a platia pre ne rovnaké pravidlá zaobchádzania.

Solárny pohon Citizen Eco-Drive
6.12.2018 - Radek Vyhlídal
Solárny pohon Citizen Eco-Drive

Ak uvažujete o kúpe solárnych hodiniek alebo ich už máte a nie ste si istí, či sa o ne staráte správne, dúfame, že vám tento článok pomôže.

1. Čo je to solárna energia a ako funguje na hodinkách?

Quartzové solárne hodinky majú jednu nespornú výhodu - nie je potrebné v nich meniť batérie, ako je to v prípade štandardných quartzových hodiniek so štandardnou batériou. Inak fungujú v podstate rovnako, s integrovaným obvodom vo vnútri a presným chodom pomocou oscilátora: vibrujúceho výrezu z kremenného kryštálu, tzv. quartz. Práve ten zabezpečuje frekvenciu jeden tik za sekundu.

Quartzové hodinky – Ako fungujú a ako sú na tom oproti mechanikám?
30.5.2023 - Eliška Měrková
Quartzové hodinky – Ako fungujú a ako sú na tom oproti mechanikám?

Vráťme sa však k napájaniu. V prvom rade vás môže osloviť ekologický aspekt a udržateľnosť solárneho stroja. Veď bežná batéria sa ťažko recykluje a áno, zdá sa to ako maličkosť, nad ktorou by väčšina ľudí ani nepremýšľala (najmä v porovnaní s tým, čo bežne robíme našej planéte a ani nemrkneme okom). Ale ako rada hovorím, aj kvapka rozvíri more a aj malá zmena k lepšiemu znamená zmenu.

Hodinky budúcnosti – Swatch zvolil cestu BIO hodiniek
17.6.2021 - Agáta Vřeská
Hodinky budúcnosti – Swatch zvolil cestu BIO hodiniek

Právě proto se solární napájení od Citizenu nese jméno Eco-Drive, tedy Preto sa systém solárnej energie Citizen nazýva Eco-Drive alebo "Ecology Drive", čo vychádza z filozofie značky, ktorá je šetrná k životnému prostrediu.

6 NAJ: Pánske hodinky Citizen so solárnym pohonom Eco Drive
15.9.2024 - Eliška Měrková
6 NAJ: Pánske hodinky Citizen so solárnym pohonom Eco Drive

A po druhé je tu, samozrejme, pohodlie, ktoré spočíva v tom, že hodinky budú fungovať celé roky bez toho, aby ste museli bežať k hodinárovi alebo elektrikárovi kvôli výmene batérie.

Ako funguje solárne napájanie?

Najprv trochu teórie. Solárne hodinky dokážu premieňať svetelnú energiu na elektrickú pomocou špeciálne navrhnutého fotovoltického systému, ktorý sa príliš nelíši od princípu, na ktorom fungujú tradičné solárne panely.

Takýto "panel" majú aj solárne hodinky. Ide o solárny článok, ktorý je najčastejšie umiestnený priamo pod ciferníkom (môžete však vidieť aj prstenec po obvode ciferníka). Keď na solárny článok dopadá svetelná energia (a je jedno, či slnečná alebo umelá), stimuláciou "voľných elektrónov" prítomných v článku sa indukuje elektrický prúd. Energia sa potom prenesie do špeciálnej batérie, kde sa môže ukladať a pomaly uvoľňovať na napájanie hodiniek.

"Čo ak nemôžem hodinky neustále vystavovať priamemu svetlu?" - Hodinkám to samozrejme nevadí, nikto z nás moderných krtkov, večne zalezených doma alebo v práci pred počítačom, aj tak nemôže mať hodinky stále na svetle. A výrobcovia s tým ani nepočítajú.

Hodinkám zvyčajne stačí krátky pobyt na svetle, aby sa nabili. Zvyčajne stačia aj dve minúty na slnku a niekoľko minút na umelom svetle denne. Som si istý, že každý z nás im môže dať toľko svetla.

A určite aj oveľa viac. Hodinky však túto dodatočnú energiu len tak "nevyhodia" ako nepotrebnú, ale šikovne ju uložia do svojej batérie. Pre vás to znamená, že aj keď si hodinky jedného dňa odložíte do kufra alebo pod rukáv bundy, hodinkám to bude jedno. Na plné nabitie dokáže väčšina z nich fungovať (aj v úplnej tme) až 6 mesiacov (alebo aj viac).

Kinetické hodinky sa spoliehajú na podobné výhody. Aj tie majú quartzový strojček, ale energiu generuje rotor. Ten sa uvádza do pohybu pohybom ruky a premieňa kinetickú energiu na elektrickú, takže nie je potrebné meniť batériu. Kinetické hodinky ukladajú prebytočnú energiu do kondenzátora a môžu fungovať až 6 mesiacov bez pohybu. Spoločnosť Seiko prišla s touto technológiou v 80. rokoch minulého storočia a hodinky Seiko Kinetic nájdeme v ich sortimente aj dnes.

A keďže solárna energia je taká efektívna a praktická, dáva sa do hodiniek s rádiovou alebo GPS synchronizáciou, ktoré by štandardná batéria nezvládla.

6 NAJ: Pánske hodinky s RC alebo GPS synchronizáciou
28.6.2022 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Pánske hodinky s RC alebo GPS synchronizáciou

2. Ako správne zaobchádzať so solárnymi hodinkami?

Ako sme uviedli vyššie, solárne hodinky nie sú obzvlášť náročné na nabíjanie. Napriek tomu je vo všeobecnosti dobré, aby bola batéria neustále vo viac-menej nabitom stave, bez výrazných výkyvov "nabitia a vybitia".

Preto sa odporúča vystaviť hodinky jasnému slnečnému svetlu aspoň na 5-6 hodín (stačí ich umiestniť na parapet okna, kam dopadá svetlo), a to približne raz za mesiac. Pretože keď som napísala, že je jedno, či ide o umelé alebo slnečné svetlo, nebola to stopercentná pravda. Áno, hodinky reagujú na oboje, ale rozdielna intenzita svetla, zdroj svetla a vzdialenosť od svetla majú rozdielnu účinnosť.

Festina u Solar Energy zvolila solární kroužek, který je vidět mezi číselníkem a sklíčkem.Pri modeli Solar Energy sa Festina rozhodla pre solárny prstenec, ktorý je vidieť medzi ciferníkom a sklom.

Festina Solar Energy predstavenie – Keď viete ako na to, ani tma vás nezastaví
7.3.2023 - Agáta Vřeská
Festina Solar Energy predstavenie – Keď viete ako na to, ani tma vás nezastaví

Najúčinnejší a najrýchlejší spôsob nabíjania hodiniek je, samozrejme, priame slnečné svetlo za jasného dňa. Na žiarivky v kancelárii reaguje oveľa pomalšie. Pre porovnanie: intenzívne slnečné svetlo dokáže aj úplne vybité hodinky nabiť do plna za niekoľko hodín (najčastejšie sa uvádza približne 6 hodín), umelé svetlo, najmä slabšie a vzdialené od hodiniek, by ich nabralo do plna za približne 360 hodín.

6 NAJ: Pánske solárne a cenovo dostupné hodinky
18.5.2021 - Eliška Měrková
6 NAJ: Pánske solárne a cenovo dostupné hodinky

Účinnou metódou je aj lampa. Keď napríklad príde do predajne zákazník rozrušený, že mu nefungujú hodinky (stáva sa, že ani nevie, že dostal od rodiny solárne hodinky, nie je zvyknutý ich nosiť a dlhé mesiace mu ležia v škatuľke v zásuvke a čakajú na slávnostnú príležitosť), odporúčame dať ich pod UV lampu (ktorá hodinky neprehreje) asi na 1 deň. Alebo ich nechajte takto nabíjať priamo u nás. :)

Prehrievanie hodiniek nie je dobrá vec. Preto sa snažte nenechávať hodinky dlhší čas napríklad vonku na záhrade na stole, kde pečie horúce letné slnko. To isté platí aj pre palubnú dosku auta a pod.

Nabíjanie potom môžeme trochu urýchliť vytiahnutím korunky do 2. polohy (čím sa zastaví "plytvanie energiou").

Ak je potom z nejakého dôvodu potrebné nechať hodinky dlhší čas v tme, niektoré hodinky to rozpoznajú a samy sa prepnú do úsporného režimu a dočasne zastavia pohyb ručičiek. V tomto prípade sa však nemusíte obávať, že by ste ich museli znova nastavovať - hodinky odpočítavajú čas "potajomky", a keď ich znova vystavíte svetlu, ručičky sa rozbehnú so správnym časom.

A keď ich nabitie prestane baviť, začnú si o svetlo koledovať sekundovou ručičkou, ktorá skáče v dvojsekundových intervaloch (záleží však aj na značke a type hodiniek, niektoré z nich dokážu zobrazovať stav nabitia priamo na ciferníku).

3. Ani solárne nevydržia večne

Skôr či neskôr aj solárne hodinky odídu do kremíkového neba (všeobecne sa životnosť quartzového strojčeka udáva na nejakých 20-30 rokov), nehovoriac o ich batérii. Najčastejšie má batéria v hodinkách udávanú životnosť 10 rokov. Ale to je dosť orientačné číslo. Ak sa k batérii správate šetrne (vystavujete hodinky tým "výkyvom" v nabití/vibráciách), môže odísť približne po 8 rokoch.

A potom na druhej strane som mal tú česť niekoľkokrát hovoriť s pánmi, ktorí nosia svojich solárnych miláčikov denne vystavených svetlu, bez jedinej potreby výmeny batérie... aj viac ako 20 rokov (väčšinou Casio alebo Citizen). To je veľká výdrž.

Oficiálne je to však 10. Keď potom príde na výmenu batérie, zaplatíte za ňu (podľa typu hodiniek) nejakých 40-130 euro.

4. Solárne hodinky sú na svete už viac ako 50 rokov

Solárna energia nie je moderná vychytávka. Hodinári začali o využívaní solárnej energie uvažovať v priebehu 70. rokov minulého storočia (inšpirovaní vývojom satelitov, na ktorých boli solárne články pripevnené už niekedy od 50. rokov). Quartzové hodinky boli sotva na trhu, keď svetlo sveta uzreli prvé solárne digitálne hodinky Synchronar, ktoré patrili vynálezcovi Rogerovi W. Riehlovi. Bolo to v roku 1972. Nasledovala spoločnosť Citizen a jej prvé analógové hodinky Crystron v roku 1976. Odvtedy sa vývoj prakticky nezmenil.

CitizenSolárny článok Citizen Crystron.

Predtým boli solárne hodiny o niečo drahšie ako bežné quartzové. Dnes je však ponuka taká široká, že soláry nájdeme už okolo 130 euro až po niekoľko tisíc. Nájdeme ich ako u vyslovene módnych značiek (viď Bering, spomínaná Festina...), tak aj u japonských technologických a hodinárskych gigantov či tradičných švajčiarskych (napr. Tissot T-Touch).

Tissot T-Touch Connect Solar – Prvé "smart" hodinky od Tissotu
14.6.2023 - Eliška Měrková
Tissot T-Touch Connect Solar – Prvé "smart" hodinky od Tissotu

Bude solárna energia budúcnosťou hodinárskeho sveta? Čo si myslíte vy? :)

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Peter Čiernikpred 584 dňami, reagovať
Zdravím, budúcnosť patrí solárnym hodinkám!