Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Súboj | Garmin | Inteligentné
Matěj Urbaczka | 20.12.2024 | 8 MIN | 1x komentár
Garmin Enduro 2 a Enduro 3 sú najdlhšie fungujúce modely smart hodiniek na svete. A ako si hodinky vedú, ak ich postavíme do krížika?
Garmin Enduro bol pôvodne koncipovaný ako nástroj pre všetkých ultra nadšencov a outdoorových závislákov. Pre tých, ktorí chcú tráviť veľa času v prírode a chcú mať tento čas monitorovaný hodinkami bez potreby nabíjania. Takže Endura musí byť nerozbitná a nevyhnutná je hlavne dlhá výdrž batérie a tiež outdoorové funkcie, ktoré nám pomôžu v najhorších chvíľach.
Hodinky spĺňajú oboje. Veľa ľudí (vrátane mňa) neverilo, že sa Enduro ešte dočká ďalšej série. Ale stalo sa a my sa teraz pozrieme na rozdiely medzi jednotlivými generáciami.
9.8.2022 - Dominik Hok
Garmin Enduro 2 recenzia – Tentokrát už s mapami a hudobným prehrávačom
20.9.2024 - Matěj Urbaczka
Garmin Enduro 3 recenzia – Smartwatch s najdlhšou výdržou batérie na svete
Jeden z najväčších medzigeneračných rozdielov vidím určite v dizajne hodiniek. Spoločnosť Garmin si konečne uvedomila, že ak chce oživiť model Enduro, musí dať aj tretej generácii nový a jedinečný vzhľad tohto radu. A tak sa aj stalo.
Garmin Enduro 3.
V porovnaní s druhou generáciou je luneta tenšia, zmizli z nej nápisy a dokonca je inak (krajšie) tvarovaná. Jediná škoda pri zmene lunety je tá, že Garmin sa rozhodol ju nepretiahnuť až na nôžky a tie pri novom modeli zostali bez kovového pokrytia (titán).
K zmene došlo aj v ďalších častiach puzdra. Tou najväčšou je pravdepodobne odstránenie titánovej špičky na novej generácii, pričom titán bol nahradený tvrdeným plastom. Plast je tvrdený uhlíkovými vláknami a je dostatočne pevný a odolný voči nárazom, takže vojenský štandard hodiniek zostáva zachovaný.
Plast. Je to dobré alebo zlé?
Rovnako zostali vyrazené žltozelené prvky, ktoré boli súčasťou Enduru od prvej generácie, a je tu aj nylonový remienok. Zaujímavé však je, že nylonový remienok sa konečne upína len z jednej strany, čo je trochu pomoc, ale nešťastnou správou je, že v balení zostal len jeden remienok. Garmin ušetril a vy si jednoducho musíte kúpiť silikónový.
Ak by som však mal hodnotiť, ktoré hodinky sú z hľadiska dizajnu lepšie, vybral by som si novú Enduru 3. Vďaka plastovejšiemu puzdru sú o niečo "ľahšie" (rozdiel je 6 g a hmotnosť trojky je 63 g) a o milimeter sa zmenila výška, pričom nové hodinky sú o milimeter hrubšie ako staré (nová Endura 3 má 15,7 mm).
Komu však dáte bod za dizajn, je len na vás a rád si prečítam váš názor v komentároch, keďže od vydania uplynula doba.
Veľa ľudí by na základe špecifikácií povedalo, že displej sa vlastne vôbec nezmenil a zostal úplne rovnaký. Nojo, tabuľkové hodnoty sú úplne rovnaké, ale realita je trochu niekde inde. Ale poporiadku. Tabuľkovo majú obidve zariadenia 1,4" displej, rozlíšenie 280 x 280 pixelov a displej vypichuje zafírové sklo. Aha, a oba majú aj solárne napájanie.
Garmin Enduro 3.
Solárna energia je to, v čom je najväčšia zmena. V staršej generácii sú dva solárne panely. Jeden pod displejom, ktorý prepúšťa 10 % solárnej energie, a druhý okolo displeja, ktorý prepúšťa rovno kilowatt. V staršej generácii je prstenec tiež sfarbený do fialova. Nový model má len jeden solárny panel okolo displeja. Tým, že je luneta tenšia, displej je pevne natiahnutý a v skutočnosti je účinnejší ako dva z minulej generácie dohromady. Najdôležitejšie je, že solárny panel okolo displeja je čierny.
Prečo ho tak rozmazávam? Pretože strata solára pod displejom sakramentsky zlepšila čitateľnosť a celkový kontrast displeja. Podsvietenie je ostrejšie, rovnako ako čísla, a displej je tu o triedu inde. Dokonca aj čierne sfarbenie solária dodáva displeju väčší kontrast a človek naň krásne vidí v interiéri aj pri vonkajších dobrodružstvách.
Naposledy sa tu niekto sťažoval na vyumelkované fotky. Tu je neupravená fotografia displejov pri maximálnom jase. Zľava: Enduro 3, Enduro 2.
Displejom teda jednoznačne vyhráva nové Enduro 3.
Senzorová výbava sa až tak veľmi nezmenila, ale predsa len sú tu isté rozdiely. V modeli Enduro 3 máme novinku v podobe prípravy EKG, ktorá je už dostupná v Amerike, a nový model má aj vylepšený snímač srdcovej frekvencie – Elevate 5. Päťka má 6 diód oproti 4 diódam v staršom modeli. Všetky diódy sú aktívne len počas športovej aktivity alebo počas "zdravotného záberu", inak hodinky merajú srdcovú frekvenciu rovnako – prostredníctvom dvoch diód.
Nový model Elevate 5 je ľahko rozpoznateľný. Má okolo seba kovové doštičky, ktoré dokážu merať EKG a teplotu pokožky.
Zvyšok snímačov je však rovnaký, čiže dvojpásmové GPS, barometer, kompas, teplomer, gyroskop, akcelerometer, a to je asi tak všetko. Senzory sú na skvelej úrovni, takže by som dal bod novému modelu len za vylepšenie snímača srdcovej frekvencie.
Ak by ste chceli vidieť rozdiely medzi snímačmi štvrtej a piatej generácie, odporúčam pozrieť si naše testovanie na YouTube, kde sme dali zabrať mnohým hodinkám práve s týmito snímačmi.
Pri GPS nie je veľmi čo porovnávať, pretože hodinky sú oba osadené rovnakým (a tiež rovnako presným) čipom. Jednoducho povedané, oboje vás v horách nesklamú.
A aby sme parafrázovali klasika: "Horst, to nie je všetko!". V rámci prípravy na EKG a nový snímač srdcového tepu dostali hodinky ešte jednu aktualizáciu, a tou je meranie teploty pokožky v noci. Táto funkcia môže pomôcť dámam a pánom s predpovedaním cyklu alebo komukoľvek s predpovedaním chorôb či zápalov.
Ak chcete dať bod za EKG a telesnú teplotu hodinkám Endur 3, je to logické. Je to príplatok, mali by vyhrať. Základ je ale kvalitný pri oboch, takže za mňa je to plichta.
Výdrž batérie je niečo, čo definuje obe generácie. V skutočnosti neexistuje väčšia výdrž batérie, ako majú tieto dva modely. Tabuľka? Jednoznačne:
Garmin Enduro 3 ( výdrž batérie s lomítkom za lomítkom) | Garmin Enduro 2 | |
Inteligentné hodinky | 36 / 90 d | 34 / 46 d |
Režim úspory energie | 92 d / neobmedzene | 90 dní / 1 rok |
Všetky satelitné systémy | 80 / 144 hod. | 78 h / 96 h |
Všetky sat. systémy + multifr. | 60 h / 90 h | 68 / 81 hod. |
Všetky sat. systémy + hudba | 22 hod. | 20 hod. |
Len GPS | 120 / 320 hodín | 110 / 150 hodín |
Maximálny úsporný režim GPS | 210 / neobmedzene | 264 / 714 hod. |
Expedičný režim | 77 dní / neobmedzene | 77 / 172 dní |
Z tabuľky vidíte, že nové hodnoty sú trochu odlišné. Väčšia výdrž pre takmer všetko. Jedinej hodnote o 8 hodín dominuje Enduro 2, a to je snímanie GPS so všetkými satelitmi + multifrekvencia. Prečo je to tak? To neviem. Povedal by som, že zlý odhad pre jeden alebo druhý model. Čo sa ale dá jasne vidieť, je zlepšenie pri solare.
Za zmienku stojí aj nové používateľské rozhranie. Je rýchlejšie, prehľadnejšie a pre mňa aj kvalitnejšie, ak si naň človek zvykne.
Widget "training" ma baví.
Notifikačnú lištu teraz nájdeme "nad" číselníkom, podobne ako na telefónoch, a zvyšok je v spodnej časti v zoskupených widgetoch. Takže máme widget "Zdravie" a widget "Tréning" a tu nájdeme všetky dôležité údaje. Zvyšné widgety si tiež môžeme prispôsobiť. Ďalšou výraznou zmenou je poradie aktivít a niektorých inteligentných doplnkov, ako aj dizajn ponuky – po výbere aktivity a pred jej spustením.
Môžete urobiť niekoľko úprav, napríklad zoskupiť dôležité údaje pod jeden widget aj v dvojke, ale výber aktivity, panel s upozorneniami v hornej časti a ďalšie zostávajú len v Enduro 3.
Ťažko tu rozdeľovať body, pretože nie každému sa môže nové rozloženie páčiť, takže to nechám na vás.
Rozdiely v športových funkciách alebo podkladoch mapy nehľadajte. Sú jednoducho a jednoducho rovnaké. Športové prvky aj mapové podklady sú rovnaké. To znamená, že ak chcete hodinky, ktoré sú absolútne nekompromisné, pokiaľ ide o navigáciu a šport, ste na správnom mieste.
Nájdete tu teda množstvo športových aktivít s vlastnými metrikami (nielen srdcová frekvencia, čas a kalórie), podrobné vyhodnotenie tréningu (VO2 Max, tréningová záťaž, pomer fáz) a tiež tréningové poradenstvo (čas regenerácie, tréningová pripravenosť, výsledky vytrvalosti...). Pre fitness nadšencov sú k dispozícii prednastavené tréningy, zaznamenávanie opakovaní a napríklad svalová mapa.
Okrem svalovej mapy sú k dispozícii aj normálne mapy. Čo znamená, že v oboch zariadeniach máme predinštalované mapy celej Európy a môžeme ich obohatiť o topografický kupón, ktorý spresňuje územie, pre ktoré kupón získame alebo zakúpime.
Napokon, obe zariadenia získali aj funkciu súvisiacu s mapovými údajmi – aktívne presmerovanie podľa nastaveného času v cieli alebo keď zídeme z cesty. Rovnako staršia verzia dostala novinku Garmin Share, čo znamená, že si medzi hodinkami môžeme posielať buď prednastavený tréning, alebo gpx súbor s trasou na krátku vzdialenosť.
Oba sú to športové kanóny a oba sú úplne rovnaké, takže nie je možné rozdeliť body.
Monitorovanie zdravia, ktoré na Garmine prebieha každú sekundu 24 hodín denne, je zatiaľ takmer rovnaké ako na hodinkách. Ak ste si prečítali kapitolu o senzoroch, viete, že hodinky dokážu merať nočnú teplotu pokožky (čo už dokážu a robia) a tiež EKG (čo tiež dokážu, ale merajú len v Amérii). Tieto dve funkcie sú navyše k funkcii Enduro 2.
Inak dokáže to isté. Nočná VST, spánok, spánkový poradca, kroky, kalórie, srdcový tep, stres, Body Battery a ďalšie základné údaje. Povedal by som, že hodinky sú na úrovni a podľa jednotlivých čísel aj trendov môžeme riadiť svoje zdravie a tréningy.
Áno, dalo by sa povedať, že v tejto kategórii vyhrali hodinky Enduro 3, ale... Sú tieto veci také dôležité?
S inteligentnými funkciami Garmin je to tak, že už niekoľko rokov tam nachádzame to isté. Platba kartou, streamovacie služby (musíte mať premium), notifikácie, možnosť odhlásiť sa z nich (len Andoid) a nejaké budíky so stopkami atď. Funkcie môžeme rozšíriť pomocou aplikácie Garmin Connect IQ a to je všetko.
Nie, nie je to málo, ale takmer všetky hodinky Garmin nad štyristo to dokážu. Enduro 3 nezdedilo telefonovanie ako napríklad Fenix 8, a tak dvojky a trojky zostávajú na rovnakej úrovni.
Poslednou novinkou, ktorú v hodinkách nájdete, je Garmin Messenger, ktorý sa môže hodiť používateľom Apple, ktorí chcú cez hodinky odpovedať, a možno aj horským dobrodruhom. Ako to funguje? Kolega Dominik o tom napísal veľmi pekný článok:
14.5.2024 - Dominik Hok
Garmin Messenger – Komunikácia cez smart hodinky aj v rámci iOS!
A to je všetko. Takže ešte raz, smola.
Oba modely majú v mojom srdci špeciálne miesto. Enduro malo od začiatku svoju dušu a teraz, s treťou generáciou, má aj svoju dizajnovú dušu. Oba modely vám vyčaria úsmev na tvári, ak ich budete nosiť, a podržia vás aj v tých najťažších situáciách.
Áno, keby som si mal vybrať, vybral by som si trojky – sú novšie, majú dlhšiu výdrž batérie a hlavne kvalitnejší displej. Napriek tomu sú Dvojky modelom číslo dva s najdlhšou výdržou batérie na svete, takže sa nemôžete pomýliť ani s jedným modelom:-) Celkovo najväčším paradoxom je cena, ktorá sa pri týchto modeloch až tak veľmi nelíši, takže aj tento bod hrá pre novší model.
Zdroj fotografií: Freepik.com, Hodinky 365
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.