Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Predstavenie | Suunto | Pánske | Inteligentné
Radek Vyhlídal | 29.6.2019 | 4 MIN
Horúcou novinkou tohto roka v oblasti outdoorových hodiniek sú hodinky Suunto 9. Fínska značka Suunto sa v tejto novinke zamerala na výdrž batérie, najmä na výdrž batérie pri zapnutom GPS.
Hneď v úvode je potrebné povedať, že sa jedná skôr o evolúciu než nejakú revolúciu. Nové Suunto 9 veľa vychádzajú z doterajšej vlajkovej lode Suunta a síce hodinek Suunto Spartan Ultra. Dizajn sa oproti ultrám nijako zásadne nezmenil. Hodinky majú zdobenejšiu lunetu, remienok je tiež designovější (má po stranách vrúbkovanie) a je už jednoducho vymeniteľný, rovnako ako u Garminu. Ďalšiou viditeľnou zmenou sú ľahko vystúplejšie tlačidlá, vďaka čomu je s nimi lepšia manipulácia v rukaviciach. Poslednou viditeľnou zmenou je pridanie optického senzora pre snímanie tepovej frekvencie na zadnú stranu puzdra. Ten je, rovnako ako všetky ostatné, od Valencell (poslednej generácie 1.2). Suunto oznámilo, že už naďalej hodinky bez optického senzora nebude vyrábať. Ak ste priaznivcov hrudného pásu (napr. Z dôvodu šetrenia batérie alebo presnejšieho merania tepu), ten samozrejme sa Suunto 9 spárujete. Inak sú o 5 gramov ťažšie, ale to nie je nič zásadné. Tie zásadné novinky sa skrývajú vo vnútri.
Ako som už spomenul, je to najmä výdrž batérie pri zapnutom GPS, čomu Suunto venovalo svoju pozornosť. Riešenie, ako sa zatiaľ zdá je podarené. Batéria samotná je o niečo menšia ako v ultra, má však väčšiu výdrž. Oproti skorším verziám s čipom SIRF, Suunto začalo používať tie od Sony s menšou spotrebou batérie, ale bez podpory GLONASS (Ruský globálny satelitný navigačný systém). Do budúcnosti však počíta s pridaním Európskeho navigačného systému Galileo, ktorý bude pridaný pravdepodobne niektorú s aktualizáciou. To ale nie je to hlavné s čím Suunto prišlo, to hlavné sú dve "feature", skrývajúci sa pod názvami Battery Management a FusedTrack.
Battery management je v podstate softvérová úprava, zameriavajúca sa na predĺženie výdrže batérie. Najmarkantnejším rozdielom je, že už nebudú pri každom športe definované parametre, ktoré budú Vaše hodinky sledovať. Suunto tieto parametre nadradili tým športovým a sú rozdelené do štyroch základných úrovní, troch preddefinovaných - Performance, Endurence, Ultra a jednej vlastnej. Každý mód má nastavené rôzne parametre, ktoré sú viac či menej náročné na batériu (presnosť GPS, jas hodiniek, vibrácie, bluetooth atď.). Medzi týmito módy si môžete v priebehu športu prepínať, či už ľubovoľne podľa svojho uváženia alebo na základe odporúčania hodiniek, ktoré vyhodnocujú na ako dlho Vám ešte batérie zostáva. Ak vyhodnotí, že už napr. nemáte dostatok energie pre návrat, odporučí vám prejsť na nižší mód. Zaujímavá feature je tiež to, že hodinky na základe Vášho naplánovaného kalendára vyhodnotia, že na zajtrajší beh nemáte dostatočné množstvo energie v batérii a vyzvú Vás k jej dobitiu. Suunto 9 sa tiež učí Vaše návyky, ktoré dni v týždni ste aktívny. Takže ak napr. každú sobotu chodíte na osemhodinový túru, na ktorú nemáte v piatok večer nabitú batériu, Suunto 9 Vás upozorní! To je cool, a nie? Hodinky sa z dôvodu nedostatočnej batéri radšej prepnú do úspornejšieho módu.
Najväčší problém, čo sa batérie týka, súvisí s navigáciou. Navigácia, ako je všeobecne známe, patrí k najväčšiemu "žrútovi" batérie. Preto prišlo Suunto s riešením, ktoré sa skrýva pod názvom FusedTrack. Tejto funkcii sa taktiež hovorí: "GPS navigácia bez GPS". Rieši problém, kedy si predlžujete výdrž batérie tým, že znížite interval medzi zisťovaním polohy GPS. Najnižší možný interval je raz za minútu (najvyšší je potom každú sekundu), kde je ale výsledná nameraná trasa dosť nepresná. Túto nepresnosť sa Suunto snaži korigovať použitím akcelerometra, gyroskopu a kompasu.
Ako je vidieť na videu, pri štandardnom GPS s odozvou 60s by bola nameraná trasa zobrazená rovnými čiarami. Funkcia FusedTrack však túto trasu upraví do reálnejšie podoby. Je však potrebné si dávať pozor na kalibráciu kompasu, kde Suunto upozorňuje na nutnosť kalibrácie v otvorenom teréne, ideálne na lúke alebo niečom podobnom. V opačnom prípade budú namerané hodnoty viac či menej odlišné. Do budúcnosti Suunto plánuje tento model aplikovať aj na plávanie a vyrobiť tak super presné plavecké GPS hodinky na svete.
Ďalej stojí za zmienku, že Suunto 9 pripojíte k obom platformám (áno, naozaj sú dve). Prvá, ktorá je všetkým priaznivcom Suunta známa, ktorú väčšina hodiniek Suunto používa - Movescount. Ta druhá - Suunto mobilná aplikácia, čo je upravená Sports Tracker platforma. Túto platformu exkluzívne používa Suunto 3 fitness, však Suunto oznámilo, že už naďalej nebude investovať do Movescountu, ale investícia presunie na Sports tracker, čo je myslím škoda. Sports Tracker APP má síce konečne fungujúce bluetooth prepojiteľné mobilu s hodinkami, na druhú stranu je ochudobnená o veľa dát z uskutočnených športových aktivít, spánku a nespolupracuje s ďalšími aplikáciami ako napr. Strava alebo TrainingPeaks.
Suunto 9 nejde cestou byť "in" v zmysle bezkontaktné platieb, prehrávania hudby a pod., ale zameriava sa na extrémnych športovcov. Sú ideálne na dlhé túry, behanie atď., kde je dôležitá výdrž batérie a presnosť navigácie po čo najdlhšiu dobu.
Nižšie máme výpis všetkých technických špecifikácií:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.