» Blog » Suunto

SÚBOJ: Suunto Vertical vs. Garmin Fenix 7X – Návrat Rockyho a Apolla

Tagy: Súboj | Garmin | Suunto | Inteligentné

Matěj Urbaczka | 6.6.2023 | 7 MIN

Súboj na život a na smrť, keď Appolo v zastúpení skúseného chytrého Garmin Fenix 7X privíta v ringu Rockyho v podobe mladého Suunto Vertical. Dve postavy z kultovej filmovej série a dvoje hodinky, ktoré tvoria to najlepšie, čo spoločnosti doteraz vyrobili. Rocky alebo Appolo?

Ľavý hák dostáva Suunto Vertical s inteligentnými funkciami od spoločnosti Garmin a pravý hák zase kontruje Suunto s výdržou batérie. A tak by sa dalo ešte chvíľu pokračovať. Ale aby sme v tom mali trochu väčší poriadok, pozrime sa najprv na spoločné funkcie hodiniek a potom pôjdeme do väčšej hĺbky.

Spoločné funkcie:

  • Použitie titánu na puzdre
  • Dvojpásmové GPS
  • Obrovská výdrž batérie
  • Topografické mapy
  • Pokročilé tréningové funkcie
  • Solárne napájanie

Garmin Fenix 7 recenzia - Som Fenix 7 a kto je viac?
9.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7 recenzia - Som Fenix 7 a kto je viac?

Suunto Vertical recenzia - Outsider späť medzi elitu
16.5.2023 - Matěj Urbaczka
Suunto Vertical recenzia - Outsider späť medzi elitu

Na vzhľade predsa len záleží

Aj športovci chcú pekné veci, takže na vzhľade záleží. Pri dizajne je to veľmi subjektívne, a keďže som bol dlho zvyknutý nosiť "klasiku" od Garminu v podobe modelu Fenix, ťažko sa mi posudzuje alebo prechádza na iný dizajn. Suunto sa však v porovnaní s honosnou lunetou Garminu vydalo úplne iným smerom. Luneta je okolo displeja veľmi tenká a takmer splýva s puzdrom hodiniek. Má na sebe niekoľko zárezov a hádam mi hodinky Suunto pripadajú elegantnejšie. Vonkajší vzhľad je však určite na strane Garminu.

Pri hodinkách Suunto sa mi veľmi páči použitie kovu na 85 % puzdra, zvyšok je z tvrdeného plastu. Garmin má z titánu iba ciferník a lunetu a povedal by som, že to tvorí asi 10 %. Zvyšok je plast. Veľkým prekvapením pre mňa bolo, keď som zistil, že Suunto v titánovom vyhotovení váži 74 g so silikónom a Garmin váži 89 g. Bolo to skôr prekvapenie, pretože hoci je Garmin o vyše 10 gramov ťažší, lepšie sedí na ruke. Dôvodom je väčšia veľkosť remienka, vďaka ktorej puzdro lepšie sedí na ruke.

604,00 € skladom

Za túto kategóriu asi nemôžem udeliť body. Fenix sa mi na ruke drží lepšie, ale pri použití nylonového remienka na Suunto to bolo tiež celkom dobré. Takže konštrukcia oboch dostáva po jednom bode.

Displej je rovnaký, ale úplne iný

V prípade displejov tu máme rovnakú transflexnú technológiu, rovnakú uhlopriečku a rozlíšenie. Dokonca aj materiál skla je rovnaký – zafír. Čo však rovnaké nie je, je čitateľnosť. Pri prístroji Suunto sa mi zdá čitateľnosť na priamom slnku oveľa lepšia.

Inak z technického hľadiska je displej veľký 1,4" a rozlíšenie je 280 x 280 px (pri oboch modeloch). Možnosť zobrazenia údajov je podobná, jediný rozdiel nachádzam v aktivite, kde Garmin môže mať jedno dátové pole navyše, čo je 8 možných dátových polí.

Suunto mělo vždycky jiné rozdělení a tohle se mi opravdu líbí

Suunto malo vždy iné rozdelenie a toto sa mi veľmi páči

Čo sa týka ovládania, tu nie je veľmi o čom hovoriť. Garmin je niekde inde a oveľa lepší. Ako v dotykovom ovládaní, tak aj v tlačidlách. Jednoducho má všetko viac premyslené. Skratky, logiku, prakticky všetko. Možno to Suunto v niektorej z aktualizácií ešte vylepší. Zatiaľ však máme jasného víťaza - Garmin Fenix 7X.

Senzory? Sú tam

Jediný rozdiel vidím v senzore okolitého svetla, ktorý má Vertical navyše, pretože nemá manuálne ovládanie svetla, čo mi príde akosi lepšie, ale rozhodnutie je na každom.

Z hľadiska presnosti je to však iná káva a tam rozdiely vidieť. A napríklad pri tepovej frekvencii je rozdiel "ako krava".

Modrá – Suunto Vertical, fialová – Garmin Fenix 7X

Modrá – Suunto Vertical, fialová – Garmin Fenix 7X

Tepová frekvencia je bohužiaľ smiešna a k Vertical si musíte bezpodmienečne zaobstarať hrudný pás alebo bežať na pocit, pretože tepovú frekvenciu rozhodne nemôžete kontrolovať. Mať od začiatku tepovú frekvenciu takmer 200 a na najväčšom kopci okolo 40. až 55. minúty tepovú frekvenciu pod 100? To je isté.

S GPS som však nezaznamenal žiadne väčšie problémy, až na to, že pri všetkých outdoorových aktivitách je 3D vzdialenosť zapnutá napevno, čo trochu preháňa. Dúfam, že to Suunto opraví a bude tam možnosť vypnúť to.

Žlutá – Suunto Vertical, červená – Garmin Fenix 7X

Žltá – Suunto Vertical, červená – Garmin Fenix 7X

Pred a na vrchole Smreka v Beskydách si Suunto počínalo výrazne lepšie ako Garmin. Suunto bežalo na oboch pásmach, Garmin mal práve všetky satelitné systémy.

Žlutá – Suunto Vertical, červená – Garmin Fenix 7X

Žltá – Suunto Vertical, červená – Garmin Fenix 7X

Garmin bol pri behu o niečo presnejší ako Suunto. Ale nič zásadné, čo by si vyžadovalo veľké blbnutie.

Víťazom je pre mňa jednoznačne Garmin kvôli tepovej frekvencii.

Výdrž je na oboch zariadeniach skvelá, ale Suunto je lepšie.

Pre túto kategóriu radi používame tabuľku. A v dnešnom článku to nebude inak.

Garmin Fenix 7X Suunto Vertical
Režim inteligentných hodiniek
28 dní / *37 dní
30 dní / *60 dní
Režim úspory energie
90 dní / *1 rok 60 dní / *1 rok
GPS 89 hod. / *122 hod.
Všetky navigačné systémy
63 hod. / *77 hod. 90 hod. / *140 hod.
Všetky navigačné systémy + multifrekvenčný príjem
36 hod. / *41 hod. 60 hod. / *85 hod.
UltraTrac
213 hod. / *578 hod. 140 hod. / *280 hod. (za sekundu)
Expedičný režim 62 dní / *139 dní 500 hodín / 30 dní

Pomerne veľký rozdiel, čo? Áno, hoci Suunto malo viac času na vývoj, Garmin ho preskočil takmer vo všetkých režimoch. Najväčší rozdiel je asi vo všetkých navigačných systémoch. Ale tieto hodinky môžete nechať bežať len na najlepšie snímanie GPS a stále budú úplne v poriadku v každej situácii.

Vynikajúca je aj výdrž batérie v režime smartwatch, kde sa naozaj nemusíte o veľa starať a musím povedať, že tieto hodnoty sú reálne a nie len napísané na papieri.

Vo výdrži teda Suunto jednoznačne vedie.

Zamerané na mapovanie a navigáciu

Mapové podklady nájdeme na oboch zariadeniach. A dá sa povedať, že na oboch nájdeme topografické mapy celého sveta. Garmin tieto mapy nazýva TopoActive a Suunto ich nazýva topografické.

Výhodou Garminu je topo kupón, ktorý dostanete spolu s hodinkami, a na našom domácom území zrazu získate presnosť takmer ako Mapy.cz. Vidíme farby turistických značiek, cyklotrás, miestnych názvov a mnoho ďalšieho. Pri hodinkách Suunto sú mapy presne týchto vecí zbavené a vidíte vlastne len polia, lúky, lesy a cesty bez akéhokoľvek značenia.

Garmin má tiež viac možností navigácie. Stačí ťuknúť na mapu a hodinky vám vypočítajú trasu. Alebo môžete použiť jednu z mnohých navigačných funkcií, ako je navigácia podľa trendovej čiary, polohy na mape, smeru a podobne.

Pre hodinky Suunto je teda zatiaľ jedinou možnosťou navigácie nahranie GPX z telefónu. Keďže Suunto stále nemá aplikáciu pre PC, musíte všetko plánovať prostredníctvom mobilného zariadenia. Pre veľa ľudí asi vymoženosť, pre nás staromilcov škoda.

Takže Garmin vyhráva.

Šport – Minimálne rozdiely

Pri športových aktivitách je asi najväčší rozdiel v tom, že Suunto ide cestou čínskych hodiniek. Teda čo najviac športových aktivít, aj keď nič podstatné nemerajú. Garmin sa skôr zameriava na kvalitu a merania, ktoré vám pomôžu zlepšiť sa v konkrétnom športe.

Ak by ste chceli poznať nejaké konkrétne rozdiely, sú to animované tréningy, ktoré Garmin ponúka na jogu alebo silový tréning, prípadne tempo s korekciou sklonu v reálnom čase. Suunto to dokáže tiež, ale len v aplikácii pri vyhodnocovaní tréningu.

Inak sa dá povedať, že obidvoje hodinky sú sakra dobré športtestery a pre bežcov alebo cyklistov v nich nechýbajú žiadne metriky. Základné údaje, ako je čas zotavenia, véodvojka a ďalšie veci, sú samozrejme v oboch hodinkách tiež.

Nikdy ma nenapadlo urobiť porovnanie tréningov v aplikácii, kde musím povedať, že Suunto urobilo svoje výsledky dosiahnuteľnejšie. Čo znamená, že pri porovnávaní v telefóne sa rýchlejšie a s menším počtom kliknutí dostanete k základným údajom, ako sú kilometre, tepová frekvencia, nadmorská výška atď. Obe aplikácie sú prehľadné, ale v prípade Garminu musíte viac rolovať a preklikávať sa na ďalšie obrazovky.

Garmin však prináša niekoľko funkcií navyše, pokiaľ ide o tréning (najmä beh). Jednou z nich je určite Stamina, ktorú je príjemné používať priamo pri tréningu. Informuje vás o "nabití" vášho tela pri tréningu a o tom, či je reálne bežať tak dlho, ako potrebujete, na základe vašej tepovej frekvencie. Druhou, hodnotiacou funkciou, je tréningová pripravenosť, ktorá zhodnotí váš aktuálny stav a to, či ste pripravení na výkon, alebo by ste mali len klusať. Funkcie, ako je čas regenerácie alebo stav tréningu, potom nájdete v oboch zariadeniach.

Zo športového hľadiska by sa dalo povedať, že je to vyrovnané, pričom Garmin má trochu navrch z hľadiska tréningových funkcií a Suunto z hľadiska aplikácie.

Suunto je hlúpejšie ako Garmin

Spoločnosť Suunto sa okrem modelu Suunto 7, pri ktorom si vzala na pomoc spoločnosť Google, nepustila do inteligentných funkcií. V tomto je Garmin úplne iný, ponúka inteligentné základy. To znamená veci ako platenie kartou, hudobný prehrávač podporujúci streamovacie služby a ďalšie skvelé funkcie. Najväčší humbuk v prípade Suunto momentálne spôsobuje to, že pridali počasie priamo do hodiniek. Čo je trochu smutné, ale bohužiaľ je to tak.

Úplné základy ako budík, stopky, kompas a ďalšie podobné šikovné veci nájdete v oboch.

Jasným víťazom je teda Garmin.

Kroky, srdcová frekvencia, spánok. Čo ešte?

Základné veličiny sú opäť rovnaké. Myslím tým kroky, srdcovú frekvenciu, spánok, kalórie a všetky tie základné fitness údaje. Ale keďže chceme komplexné zdravotné funkcie, Garmin pridal variabilitu srdcovej frekvencie, čo je skvelé.

Suunto na tom zatiaľ tiež stráca a variabilitu vie robiť len cez svoj hrudný pás. Niekde na fóre som čítal, že by možno mali zapracovať aj na svojom ručnom variante VSTek, ale neviem, uvidíme.

Na záver

Ak si kupujete hodinky s vidinou čisto športového výkonu a chcete sa v nich presadiť. Oba modely sú pre vás dobré a určite vás posunú správnym smerom v tréningu. A ich kúpou neurobíte chybu.

Ja som však už rozmaznaný inteligentnými funkciami, takže pre mňa je víťaz jasný. Karta v hodinkách je presne podľa mojich predstáv. To však neznamená, že je to tak aj pre vás. Preto Suunto rozhodne neodsudzujem a je na rovnakej úrovni ako Garmin. Výdrž batérie, solárna energia a ďalšie výhody, ktoré má, sú jednoducho úžasné.

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Hodinky zmienené v článku