» Blog » Polar

Test pažných snímačov tepovej frekvencie: Coros HR monitor a Polar Verity Sense

Tagy: Recenzie | Súboj | Polar | Coros | Inteligentné

Matěj Urbaczka | 24.6.2024 | 8 MIN | 10x komentár

Priznajme si, že niektorým ľuďom jednoducho vadí hrudný snímač srdcovej frekvencie. Je to nepohodlné a niekedy sa snímač môže dokonca odrieť. Situáciu sa snažia zmeniťoptické snímače srdcovej frekvencie na rameno Polar Verity Sense a Coros HR Monitor .Sú rovnako presné ako hrudný snímač? Zistite to nižšie!

Ešte si dobre pamätám, keď Scotche prišiel s týmto vynálezom a ja som používal ich pažný snímač so svojimi hodinkami Garmin Fenix 3 (cca 2015/2016), pretože ešte nemali svoj optický snímač na ciferníku hodiniek. Táto spoločnosť na tom pracovala už dlho, ale bohužiaľ to nebolo/nie je tak viditeľné.

Potom sa tejto myšlienky chopila značka Polar a technológiu lepšie rozšírila medzi ľudí. A čo si budeme nahovárať, veľa ľudí si tento snímač na ruke pochvaľuje už od jeho prvej generácie. Mladá značka Coros tiež musela obohatiť svoj repertoár, a tak sa rozhodla okrem hodiniek vyrobiť aj "náramok" na meranie tepu. A práve Coros a Polar budeme v tomto článku podrobne testovať pri rôznych aktivitách.

Poďme si teda predstaviť našich hráčov:

Tieto optické snímače budeme porovnávať s hrudným pásom Polar H10, ktorý je braný ako najpresnejšie meranie srdcovej frekvencie mimo zdravotníckych zariadení.

Polar Verity Sense

Polar Verity Sense je akousi druhou generáciou predchádzajúceho snímača s názvom Polar OH1. Okrem odosielania informácií o srdcovom tepe (Bluetooth / ANT+) dokáže tieto informácie ponechať aj vo vlastnom úložisku a s pásom môžete dokonca plávať alebo ho pripevniť na okuliare. Pre plavcov je tiež skvelé, že snímač dokáže merať preplávanú vzdialenosť.

Verity sense je šikovný aj v tom, že má tri režimy ovládané používateľom. Základný sa spustí okamžite po zapnutí snímača, a to je režim, v ktorom sa Verity pripojí k hodinkám a slúži ako externý snímač. Ďalším režimom je ukladanie údajov do pamäte snímača a po jeho spustení začne Verity nepretržite merať a ukladať údaje, pričom sa zastaví až po vypnutí snímača. Vtedy údaje uloží a následne ich odošle do aplikácie Polar Flow. Posledným režimom je režim plávania, ktorý som opísal v predchádzajúcom odseku.

Veľa muziky za málo peňazí, čo poviete? Aj ja si to myslím, a najmä pri jeho hmotnosti 19 g ho na ruke naozaj nepocítite.

Jeden zo zahraničných recenzentov vo videorecenzii uviedol, že ak si po tréningu pôjdete na kávu alebo na nákup, môžete si snímač nechať na ruke. Je veľká pravdepodobnosť, že ak by ste si ho dali do vrecka, mohli by ste ho ľahko stratiť.

Coros HR Monitor

Snímač na ruku od spoločnosti Coros sa v porovnaní so snímačom od spoločnosti Polar zameriava len na jednu vec. A to je srdcová frekvencia. Pripojíte ho teda k hodinkám a meriate. Čo mi na ňom pripadá trochu mätúce, je samotné spúšťanie.

Tento merač tepu môžete spustiť buď pripojením k nabíjačke, alebo priložením na ruku, kde Coros okamžite zistí tepovú frekvenciu a "spustí sa". Potom ho môžete pripojiť k telefónu, kde sa môžu uskutočniť aktualizácie, alebo priamo k hodinkám a merať srdcovú frekvenciu.

Hmotnosť je úplne rovnaká ako u Polar Verity Sense, teda 19 g. Jediné, čím sa Coros líši, je dizajn čipu, pričom Polar má viac tvar kocky a Coros je dlhý kváder. Úprimne povedané, obidva sa dobre držia a ťažko povedať, ktorý je lepší. Myslím, že každý si môže vybrať podľa svojho vkusu.

Ak máte radi výrazné farby, odporúčam model Coros, ktorý má okrem klasickej sivej farby aj limetkový a oranžový farebný pásik, na ktorý sa čip upína. V prípade Polaru je to sivá a tmavočervená.

Ako nosíte snímače a na čo ich môžete pripevniť?

Polar aj Coros majú identické rady na pripevnenie čipu na zápästie. V zásade máme dva spôsoby, ako môžeme čip pripevniť. Prvý je na biceps, kde by mal byť čip plus mínus v strede bicepsu, pričom čip by mal byť vpredu. Pri oboch sa mi stalo, že ak som ho otočil, výsledky z toho neboli dobré.

Druhý spôsob umiestnenia snímača je na predlaktí. Je menej bežný, ale niektorí ľudia ho používajú. Čo sa týka určitého pohodlia, povedal by som, že bicepsové uchytenie je lepšie. Pretože je menšia pravdepodobnosť, že vám senzor spadne alebo sa posunie napríklad oblečením.

Na paži ho nosí loňský vítěz UTMB - CCC trasy, Johnatan Albon

Minuloročný víťaz trasy UTMB – CCC Johnatan Albon ho nosí na ruke.

Aj tu platí pravidlo, že snímač by mal byť na prednej strane predlaktia, pretože z vnútornej strany, žiaľ, veľa nezmeria.

Takto vypadá měření, pokud máte snímač na vnitřní straně paže anebo předloktí.

Takto vyzerá meranie, ak máte senzor na vnútornej strane ramena a/alebo predlaktia.

Čo sa týka pripojenia, oba čipy môžete pripojiť cez Bluetooth, pričom Polar zvládne dve zariadenia naraz a Coros ponúka jedno navyše. Polar však disponuje aj technológiou ANT+, prostredníctvom ktorej môžete Verity Sense pripojiť k nekonečnému počtu zariadení. V prípade zariadenia Coros musíte počítať s tým, že sa dokáže pripojiť len cez Bluetooth.

Okrem hodiniek ich teda môžete pripojiť aj k ďalším aplikáciám v telefóne, napríklad Strava, Nike Training a podobne. Polar má potom aj vlastnú aplikáciu, cez ktorú môžete snímač pripojiť a sledovať šport priamo cez neho. Senzor som mal vždy pripojený k niektorým hodinkám a na otestovanie kompatibility som vždy pripojil merače k hodinkám iných značiek.

Výdrž batérie

Ak si dobre pamätám, najhoršia vec na prvých generáciách týchto snímačov bola výdrž batérie. Pohybovala sa okolo 8 hodín, čo jednoducho nestačilo na žiadnu dlhšiu vzdialenosť. Teraz je to však iné a s meračmi na ruke môžete pokojne zabehnúť poriadny ultramaratón.

Polar Verity Sense prichádza s výdržou batérie okolo 30 hodín pri nepretržitom meraní srdcovej frekvencie. Coros, pretože má menej funkcií, dokáže nepretržite merať až 38 hodín a v režime "Standby", keď čaká na pripojenie, vydrží až 80 dní. Polar túto hodnotu neuvádza, pretože model "Standby" ju mať nemusí, keďže sa zapína manuálne pomocou tlačidla.

Výdrž batérie je teda dostatočná pre oba modely a teoreticky to znamená, že zariadenie nebudete musieť nabíjať približne 3 týždne.

Testy presnosti oboch snímačov v porovnaní s hrudným pásom

Prejdime konečne k testovaniu optických snímačov v porovnaní s hrudným pásom. Pre mnohých ľudí je dôležité nahradiť hrudný pás niečím iným, takže tento test sa vám môže hodiť pri rozhodovaní.

Pri teste som postupoval nasledovne. Vybral som si tri činnosti, ktoré budem s hodinkami vykonávať. Prvou a najdôležitejšou aktivitou bol beh, resp. trailový beh. Druhou aktivitou bola jazda na bicykli a treťou silový tréning s TRX. Oba snímače som aktualizoval na najnovšiu možnú verziu a postupoval som podľa pokynov, ako a kam snímač namontovať, aby bolo meranie čo najpresnejšie.

Behanie

Povedal by som, že beh a cvičenie predstavujú pre snímače tepovej frekvencie na ruku asi najťažší test. Je to pohyb, ktorý je veľmi rôznorodý – či už ide o beh v horách alebo nerovnosti cestného behu.

Pri behu som zatiaľ nezistil, že by mi pri nosení oboch zariadení lepšie vyhovoval monitor Coros HR. Tvar snímača sa mi zdá pohodlnejší a aerodynamickejší ako u snímača Polar. Dôležité však je, že ani jeden z nich na ruke vôbec neprekáža.

Počas testovania boli takmer ideálne podmienky. Čo znamená, že bola príjemná teplota, nepršalo, a tak optike nič nebránilo v ceste k správnym výsledkom. Pri spracovaní čísel som mal, povedal by som, dostatok údajov. Nakoniec to vyhodilo nejaké čísla 4137 na porovnanie. A aby som uľahčil prezentáciu výsledkov, uvediem len priemernú odchýlku od hrudného snímača a percentuálnu presnosť v porovnaní s hrudným pásom.

Polar H10 (ref)
Polar Verity Sense
Coros HR Monitor
Priemerná srdcová frekvencia
134,98 134,85 134,5
Priemerná odchýlka
0 1,25
1,5
Percentuálny rozdiel od referenčnej hodnoty
99,9 %
99,65 %

Tieto čísla sú dosť znepokojujúce, pretože presnosť v percentách znamená, že hrudný pás by teoreticky mohol byť v budúcnosti úplne zbytočný.

Fialová – refennce (Polar H10), modrá – Polar Verity Sense, hnědá – Coros HR Monitor

Fialová – Polar H10, modrá – Polar Verity Sense, hnedá – Coros HR Monitor.

Cyklistika

Cyklistika je v Českej republike populárny šport, preto som si myslel, že by bolo fajn vyskúšať snímače na bicykli. Na bicykli je trochu problém s prietokom krvi v závislosti od pevného uchopenia riadidiel. Preto som čipy otestoval na šotolinovom bicykli a výsledky opäť neboli vôbec zlé.

Polar H10 (ref)
Polar Verity Sense
Monitor HR Coros
Priemerná srdcová frekvencia
145,95 145,57
145,36
Priemerná odchýlka
0 1,36
0,95
Percentuálny rozdiel od referenčnej hodnoty
99,74 %
99,60 %

Výsledky opäť nevyzerajú vôbec zle a jediné miesto, kde je vidieť nejaký renonc, je, keď som vychádzal zo svetiel.

Modrá – Polar H10, fialová – Coros HR Monitor, hnědá – Polar Verity Sense

Modrá – Polar H10, fialová – Coros HR Monitor, hnedá – Polar Verity Sense.

Hoci sa Polar trochu viac "triasol", o niečo presnejšie trafil údery, preto má aj o niečo presnejšie percentá. Ale ak to vezmeme všeobecne... Je neskutočné, aké dobré sú oba merače tepu.

Cvičenie

Cvičenie je najväčším orieškom pre optiku na zápästí aj na ruke. Napätie v ramenách výrazne ovplyvňuje prietok krvi, a preto sú výsledky mierne skreslené. Ako však dopadli dve zrejme najväčšie značky snímačov na ruku na svete?

Polar H10 (ref)
Polar Verity Sense
Coros HR Monitor
Priemerná srdcová frekvencia
77 82,5 73,04
Priemerná odchýlka
0 5,5 1,5
Percentuálny rozdiel od referenčnej hodnoty

93,33 %
94,86 %

Ako vidíme, optické snímače bojujú statočne. Stále však platí, že ak chceme maximálnu presnosť pri cvičení, musíme nosiť hrudný pás.

Fialová – Polar H10, modrá – Coros HR Monitor, hnědá – Polar Verity Sense

Fialová – Polar H10, modrá – Coros HR Monitor, hnedá – Polar Verity Sense.

Polar v tomto testovaní zohral úlohu webového prehliadača nemenovanej značky a trochu sa oneskoril vo svojom "okukávaní". Naproti tomu Coros sledoval celkom slušne a zaznamenával presné výsledky.

Ak by vás to zaujímalo, prvá časť tréningu pozostávala z príťahov na TRX, potom z cvikov na podložke do auta (brucho, chrbát, pohyblivosť bokov) a nakoniec opäť TRX.

Záver

Beh – Polar vyhráva o desatiny, cyklistika – Polar vyhráva o desatiny, cvičenie – Coros vyhráva o jednotky.

Keďže som takzvaný chrlič čísel, toto testovanie bolo pre mňa ako stvorené a úplne som si ho užil počas celej doby. Teraz sa však teším, že budem nosiť len jeden čip. Ktorý to bude? Keďže primárne behám, zatiaľ zostanem pri svojom obľúbenom Polar H10, ale nevylučujem, že časom prejdem na snímač na ruku. Rozhodol by som sa však pre ten Coros. Za ten čas, čo som ho testoval, som zistil, že je pohodlnejší na ruky a pre mňa rozumnejšia voľba.

Pri Polare musím vyzdvihnúť vlastné úložisko, možnosť merania v bazéne a pri plávaní a technológiu ANT+. To všetko vytvára perfektnú kombináciu pre akúkoľvek aktivitu a nechcem, aby Polar z tohto testovania vyšiel zle, pretože svoju úlohu splnil dokonale!

Ktorý zo snímačov by ste si vybrali vy?

Mohlo by vás zaujímať:

Celodenné meranie srdečnej tepovej frekvencie smart hodinkami
26.7.2023 - Dominik Hok
Celodenné meranie srdečnej tepovej frekvencie smart hodinkami

Porovnanie hrudných pásov (snímačov tepovej frekvencie)
22.2.2022 - Matěj Urbaczka
Porovnanie hrudných pásov (snímačov tepovej frekvencie)

Snímač tepovej frekvencie – všetko o ňom a ako vám môže pomôcť
24.11.2020 - Dominik Hok
Snímač tepovej frekvencie – všetko o ňom a ako vám môže pomôcť

VŠETKO NA TÉMU: Hrudné pásy pre meranie tepovej frekvencie
9.2.2022 - Matěj Urbaczka
VŠETKO NA TÉMU: Hrudné pásy pre meranie tepovej frekvencie

Páčil sa vám článok?

Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.

Komentáre

Martinpred 206 dňami, reagovať
Vďaka za článok. Bol pre mňa užitočný, avšak stále chýba týmto náramkom dlhšia výdrž batérie. Na výdrž batérie hrudných pásov som extrémne zvyknutý a to je jediný dôvod prečo ostávam pri HRM PRO + a H10
Janpred 206 dňami, reagovať
Presnosť je ALFA a OMEGA pre mňa, (mám HRM-PRO+ s FR965). Dalej vydrž baterie cca 20 násobne nižšia ako pri hrudnom páse. Musel by so mať vyslovne zdravotný problém, prečo isť do ramenneho snímača. Otázka, či potom nestačí aj optický snímač v hodinkách? Zaujímavé by bolo porovnanie s hodinkami, myslím si že len v zimnom období by boli vačšie odchylky od hodiniek. Teraz napriklad testujem paralene Samsung Galaxy Watch 6 Classic s porovnaním hrudným pasom a odchylka počas behu je 1 uder. Pri začiatku behu je to iné, tam to vyskočí rozdiel aj 20, ale je to 2-3 sec a potom sa už stabilizujú.
Dominik+Hokpred 204 dňami
Zdravím, Jane. Určitě je tam zásadní rozdíl v utažení a váze. Když máte pažní snímač, váží pár gramů a díky gumy opravdu dobře drží na ruce. Zároveň je většinu času schovaný pod oblečením, takže třeba v zimě je ve větším teple, není tak mokrý atd. Zároveň tyto snímače dělají jednu jedinou věc – měří srdeční tep. Tudíž diody svítí silně a proto ta výdrž baterie je relativně krátká. Oproti tomu hodinky musí s baterkou trochu šetřit, a tak jejich diody nesvítí tak silně.
Michalpred 180 dňami, reagovať
Vďaka za článok. V každom prípade ma zaujíma, či je možné pripojiť Polar verity sense ku Garminu? Konkrétne FR255s? A zaznamenávať tep iba z Polaru, hodinky by sa potom upevnili na riadidlá bicyklu a merali by iba trasu-gps. Budú po ukončení tréningu prenesené dáta z tepu do garmin connect?
Matěj+Urbaczkapred 179 dňami
Zdravím, Michale. Ano, toto je v pohodě možné. Můžete připojit jak přes ANT+, tak i přes Bluetooth. Po ukončení tréninku budou data z pásku přeneseny do Connectu a uvidíte je v aktivitě.:-)
Erikpred 128 dňami, reagovať
Zdravim. Mna by zas zaujimala jedna vec, ci je rozdiel medzi vybijanim hodiniek (Fenix 6x pro) ked su trvalo pripojene k snimacu cez BT a ked su pripojene cez ANT+. Napriklad pri takom 16 - 20 hodinovom behu by to uz mohlo aj zohrat nejaku rolu, pokial je este spustena aj navigacia. Stale sa tak nejak neviem rozhodnut, ktory z nich kupit, pri Corose ma zaujalo to pohodlnejsie nosenie, pri Polare ANT+ :) (pozn. mal som doposial hrudne pasy, ale kazdy jeden ma odieral a uz ma to fakt nebavi riesit/podlepovat paskou, takze pre mna je toto super riesenie). Diky.
Dominik Hokpred 128 dňami
Zdravím, Bluetooth je dvousměrná komunikace mezi hodinkami a senzorem. Oproti tomu ANT+ je jednosměrná komunikace, kdy se většinu času pouze ukládají data přímo do senzoru a posílají se do hodinek. Proto je ANT+ šetrnější k baterii než Bluetooth.
Erikpred 128 dňami, reagovať
Dakujem pekne, takze teoreticky by to malo mat vplyv (ktovie mozno aj zanedbatelny, ale mozno aj nie), v kazdom pripade som zabudol dodat, ze super porovnanie, vdaka aj za ten clanok :)
maropred 117 dňami, reagovať
Ahojte, zaujímalo by ma, ako rýchlo reagujú tieto snímače na zmenu pulzu. Napr. pri intervalovom tréningu, kde sa striedajú krátke šprinty s poklusom.
Matěj Urbaczkapred 117 dňami
Ahoj, je to +- 3 sekundy oproti hrudnímu pásu. Pomalejší, bohužel.:-)

Hodinky zmienené v článku