Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Tissot | Pánske | Klasické | Retro
Lukáš Hamřík | 19.2.2025 | 5 MIN | 2x komentár
Ak sa dnes niekoho spýtate, aké hodinky nosil James Bond, väčšina vám pravdepodobne bez zaváhania odpovie, že Omegy. Skalní fanúšikovia a skôr narodení si potom určite spomenú, že pred Omegou to boli ešte značky Rolex a Hamilton. Čo keby však niekto spomenul hodinky Tissot? V takom prípade by mal daný človek úplnú pravdu. Našli by sme ich v ôsmom dieli, kedy si Bonda prvýkrát zahral Roger Moore. V dnešnej recenzii sa pozrieme na ich modernú reedíciu, model Tissot PR516, ktorého starý otec sa vo filme objavil po boku známych Submarinerov a Pulsarov.
Naša videorecenzia:
Zdá sa, ako by sa s reedíciami historických modelov v poslednej dobe roztrhlo vrece. V marketingových oddeleniach hodinárskych značiek totiž veľmi dobre vedia, že retro jednoducho fanúšikov stále priťahuje. To napokon dokladá aj záujem o pôvodné modely na sekundárnom trhu. A zatiaľ čo niektoré značky stále hľadajú onen ideálny pomer retra a moderny, vyzerá to, že Tissot svoj dokonalý recept na úspech už dávno našiel.
13.11.2024 - Igor Kratochvíl
Tissot Heritage 1938 COSC recenzia – Elegantný a presný Švajčiar
Za posledné dva roky totiž Tissot prišiel hneď s niekoľkými podarenými reedíciami, ktoré z môjho pohľadu patria k tomu najlepšiemu, čo značka aktuálne ponúka. Spomeňme na modely ako Heritage 1938, Telemeter 1938, Sideral, Stylist alebo nedávno predstavený PR516 vo verzii s chronografom. Tissot to skrátka vie, čo dokazuje aj dnes recenzovaný model.
10.12.2024 - Lukáš Hamřík
Tissot Stylist Quartz recenzia – Návrat elegána zo šesťdesiatok
Prvé referencie modelu s označením PR516 sa začali objavovať už na konci 60. rokov. Ducha doby možno na prvý pohľad uvidieť v súdkovitom tvare puzdra a lunete z plexiskla. Obdĺžnikové rúčky a luminiscenčné indexy potom môžu pripomínať československú legendu z roku 1972, model PRIM Sport II.
Historický model Tissot PR516, ktorý sa objavil na zápästí Rogera Moora. Zdroj: www.fratellowatches.com
Novinka sa pôvodnému modelu podobá na prvý pohľad, súčasne však pridáva designové prvky, ktoré lepšie korešpondujú so súčasnými trendmi. Priemer puzdra sa z pôvodných 36 mm posunul k stále kompaktným 38 mm. Podľa môjho názoru sa jedná o taký pomyselný zlatý stred av kombinácii s hrúbkou 11 mm ide o vskutku kompaktné a príjemne nositeľné hodinky. Zreteľnou zmenou prešli aj hrany puzdra, ktoré sú u novinky brúsené, čím model nadobudol značne modernejší výzor.
Hodinové indexy a ručičky sú pokryté štedrou dávkou luminiscenčnej vrstvy SuperLuminova.
Čo zostáva rovnaké, sú rúčky. Stále sa tu nachádza sympatická trojkombinácia obdĺžnikovej hodinovej a striekačkovej minútovej s výrazne farebnou sekundovou. Oproti pôvodnému modelu však chýba sekundovka v oranžovej farbe. Bola nahradená sýto červenou, žltou alebo čiernou, v závislosti na farbe číselníka. Tie sú aktuálne v ponuke 3 – čierna, modrá a béžová. Zákazník si teraz môže tiež vybrať, či chce hodinky nosiť na perforovanom koženom remienku alebo oceľovom jubilee náramku.
Ručičky modelu PR516.
Nechýba tu ani zafírové sklo s antireflexnou vrstvou alebo vodeodolnosť o hodnote 10 ATM. Hodinky tak sú pripravené znášať všetky nástrahy moderného života. Súčasne disponujú jedinou komplikáciou, ktorou je dátumovka. A hoci vo väčšine prípadov nie som fanúšikom, musím tu vyzdvihnúť fakt, že je pozadie dátumovky prispôsobené farbe číselníkov. Pri čiernom číselníku sa tak stretneme s čiernym podkladom, pri béžovom s bielym. Ide o malý detail, ktorý však poteší.
Čierne pozadie dátumovky.
Ak hodinky otočíte, vykukne na vás cez priehľadné dýnko starý známy Powermatic 80. Ten by sme u značky Tissot našli u väčšiny jeho automatických modelov. Ide o masovo vyrábaného a spoľahlivého pracanta, ktorý sa zrodil z legendárneho kalibru ETA 2824-2. Jeho najväčšou výhodou je úctyhodná rezerva chodu s dĺžkou 80 hodín.
30.9.2024 - Agáta Vřeská
Najpoužívanejšie mechanické strojčeky – Prehľad, parametre, rozdiely
Tak sa volal ôsmy diel Bondovky, v ktorej sa hodinky objavili. Na rozdiel od modelov Pulsar a Submariner však týmto hodinkám vo filme nebola venovaná rola ako užitočného nástroja, ktorý dokáže Bonda vyslobodiť z kadejakej prekérnej situácie. Napríklad onen spomínaný Submariner dokázal v tomto dieli premeniť svoju lunetu na automatickú pílu, čo sa neraz veľmi hodilo. Pulzary potom slúžili skôr ako akýsi symbol technologického pokroku a rafinovanosti, ktorý podtrhával Bondov charakter. Prečo sa teda vlastne vôbec Tissoty vo filme objavili?
Bondov Rolex Submariner v akcii. Zdroj: www.watchguru.com
Na fanúšikovských fórach som našiel rozsiahle debaty, ktoré sa tejto problematike venujú. Počas čítania som tu potom narazil na hypotézu, ktorá by mohla byť najbližšie k pravde. Jeden z fanúšikov si všimol, že hoci sa model PR516 objavuje v pomerne veľkom množstve scén, kamera ho nikdy nezachytila priamo. Vo všetkých záberoch sú teda viditeľné buď z diaľky, alebo rozmazane. Ďalší fanúšik potom dodal, že všetky tieto zábery boli točené v rovnakej oblasti, kde sa s natáčaním filmu začínalo.
Roger Moore bol videný s hodinkami na plátne aj v zákulisí. Zdroj: www.jamesbondlifestyle.com
To, že Moore hodinky nosil predovšetkým na začiatku nakrúcania, by mohlo znamenať, že štáb skrátka ešte nemal k dispozícii rekvizitu oných „rezacích“ Submarinerov, ktorú bolo nutné zhotoviť na zákazku. Ponúka sa teda možnosť, že si skrátka Moore vzal na začiatok natáčania svoje osobné hodinky. To by potvrdzovala aj skutočnosť, že bol Moore s týmito hodinkami mnohokrát vyfotený už dávno po nakrúcaní a uvedení filmu. Vyzerá to teda, že sa hodinky do filmu dostali úplne náhodou, a to len vďaka tomu, že ich Moore rád nosil. O tom by snáď snívala každá značka!
Reedícia hodiniek Tissot PR516 je sviežim obohatením súčasnej ponuky značky Tissot. Skvele zvolené rozmery v kombinácii s kvalitným spracovaním z nich robia ideálne hodinky pre všetkých milovníkov designu z konca 60. a začiatku 70. rokov. Nový model sa dostatočne podobá svojej historickej predlohe, súčasne však spĺňa všetky moderné požiadavky. Vďaka kalibru Powermatic 80 potom užívateľ nepocíti žiadne neduhy spojené s nosením skutočných vintage hodiniek. Nezostáva mi, než Tissot skrátka pochváliť a uznať, že sa im tento model naozaj podaril.
Čerešničkou na torte je aj história modelového radu PR a PR516, ktorá človeka vtiahne a len tak ľahko nepustí. S cenovkou pod 800 eur sa jedná o príjemnú retro alternatívu dnes už zabehnutých evergreenov ako PRX alebo Gentleman.
Zdroje fotografií:
29.4.2024 - Eliška Měrková
Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 recenzia – Vysnená štyridsiatka je tu
22.8.2023 - Aleš Pavelek
Tissot Sideral S recenzia - Farebné retro, na ktoré sme všetci čakali
9.8.2023 - Eduard Tomas
Tissot Chemin des Tourelles Powermatic 80: návrat ku koreňom s moderným srdcom
22.4.2021 - Eliška Měrková
Tissot Heritage 1948 predstavenie – Jedny z najobľúbenejších automatických chronografov
21.2.2021 - Bohumil Vopršal
Tissot Heritage 1973: Príťažlivosť takmer magická
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.