Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Predstavenie | Tissot | Klasické
Eliška Měrková | 2.4.2025 | 5 MIN
Tissot vo svojom príbehu započal novú dejovú linku, keď urobil veľký evolučný krok. Ešte pred rokmi platil za usadlejšiu švajčiarsku značku. A dnes? Len sa pozrite. Prvýkrát zaradil do ponuky aj klasické analógové solárne hodinky Tissot PRC 100 Solar ktoré sú však revolučnejšie, než by ste si mohli myslieť. Pretože ako hovorí Tissot, "budúcnosť patrí tým, ktorí sa ju odvážia tvoriť."
S vlastným solárnym napájaním sa Tissot pohrával už v roku 2014, ale výsledky neboli nijako výrazné. V roku 2020 potom predstavil oveľa presvedčivejší solárny Tissot T-Touch Connect a treba podotknúť, že práve to napájanie bolo to, o čom sa hovorilo v superlatívoch.
14.6.2023 - Eliška Měrková
Tissot T-Touch Connect Solar – Prvé "smart" hodinky od Tissotu
Švajčiarski inžinieri vtedy vo vývoji dostali voľnú ruku a navyše Swatch Group údajne venoval veľa úsilia na výskum a výrobu fotovoltaických článkov, ktoré by boli mimoriadne efektívne.
T-Touche boli hybridné. U Tissot PRC 100 Solar sa ale jedná o analógovú klasiku. Niečo, do čoho sa Tissot sám zatiaľ nepúšťal a čo nechával skôr v réžii japonskej konkurencie.
18.5.2021 - Eliška Měrková
6 NAJ: Pánske solárne a cenovo dostupné hodinky
Od vydania T-Touch a PRX v roku 2021 máme vo zvyku hovoriť, že do toho Tissot poriadne šliape. Čo sa ale v premýšľaní o smerovaní značky zmenilo? Odpoveď je jednoduchá: vedenie.
"Sylvain Dolla sa ujal vedenia značky v roku 2020 po tom, čo viedol Hamilton, a vniesol do nej novú energiu - predovšetkým úspešným uvedením modelu PRX, ktorý sa teraz rozrástol v ucelenú kolekciu. Debut nových hodiniek PRC 100 Solar poskytol ideálnu príležitosť ponoriť sa do záležitostí značky Tissot ešte hlbšie." – Xavier Markl, z rozhovoru so S. Dollou (Monochrome Watches)
11.6.2021 - Eliška Měrková
Príbeh značky Tissot – Inovátori podľa tradície
Pre Sylvaina Dollu sa Tissot stal ihriskom plným možností. On sa rozhodol pre stratégiu sústrediť sa na výrazné modely, darovať im potrebnú starostlivosť a doslova "nechrliť 150 referencií každý rok". Neísť po štatistikách, ale po emóciách, ktoré v ňom hodinky vyvolávali (model, ktorý inšpiroval PRX, v ňom napríklad vzbudil úplný úžas). Súčasne bolo dôležité, aby ponuka bola usporiadaná tak, aby uspokojila všetkých a bola atraktívna aj pre nových, mladých zákazníkov. To sa Tissotu darilo. Chýbal už asi len ten praktický solar...
8.4.2021 - Eliška Měrková
Tissot PRX predstavenie – Najlepšie dostupné švajčiarske hodinky za rok 2021?
Nie je solar ako solar. Iste, princíp je rovnaký – dajte hodinkám (a solárnemu článku v nich) dostatok svetla a nemusíte roky a roky chodiť k hodinárovi. A aj keď ich schováte do šuplíka, väčšina solárnych hodiniek pobeží ešte okolo 6 mesiacov.
14.6.2023 - Eliška Měrková
Hodinky so solárnym napájaním – 4 fakty, ktoré by ste mali vedieť
A v tom je PRC 100 Solar iný. Jeho akumulátor nielenže dokáže na jedno nabitie zaistiť chod na celých 14 mesiacov, ale na jeho nabitie mu stačí menej, než sme boli pri solárnych hodinkách zvyknutí. Iba 10 minút na umelom svetle alebo 1 minúta (!) na slnku dodá hodinkám až 24 hodín výdrže.
Nový strojček ETA F06.615 je pravdepodobne odvodený od strojčeka F06.115, ktorý sa nachádza napríklad v hodinkách Tissot PRX Quartz.
Tissot svoju solárnu technológiu nazval Lightmaster a na rozdiel od väčšiny solárnych hodiniek, pri ktorých fotovoltaické panely často doslova vidíte pod číselníkom, integruje svoj zdroj svetla pod sklíčko v podobe mikroskopických solárnych článkov so štruktúrou včelieho plástu.
"Uzavreli sme partnerstvo s CSEM v Neuchateli, vyvinuli vlastnú technológiu a investovali do výrobných zariadení tu v La Chaux-de-Fonds. Cieľom je byť nezávislý, rovnako ako naše mechanické hodinky. Žiadna taká technológia vo Švajčiarsku neexistovala. Všetko bolo doteraz založené na ázijských technológiách." – hovorí Sylvain Dolla
Tieto "plásty" ďalej prenášajú energiu do strojčeka prostredníctvom elastomérového konektora (ktorý dokáže veľmi efektívne viesť elektrinu v jednom smere). Pri pohľade na číselník si však ďalšie vrstvy (vraj) sotva všimnete, a tak nielen tá technológia, ale aj dizajn je tu jedinečný a číselník pôsobí veľmi čisto.
Dizajn podľa fotiek pôsobí možno až príliš čisto... Ale asi rozumiem rozhodnutiu urobiť prvé analógové solárne hodinky dizajnovo veľmi neutrálne, športovo-elegantné a presne také, nech zapadnú do univerzálnej škatuľky každodenných hodiniek.
Mnohí (ja) by však uvítali možno niečo výraznejšie. Veď to sú himl hergot prvé klasické soláre od Tissotu! Toto je fakt bomba a zasluhovalo by si to aj nejaký bombový design. Ale nebudem predčasne zlá (hodinky sa k nám dostavia v priebehu nasledujúcich mesiacov). Hoci ľahko mdlé, nevyzerajú vôbec na zahodenie.
Tissot nám ponúkol 5 variantov, dva na koži a tri na oceli. Z farebného hľadiska je na výber strieborný variant so strieborným alebo modrým ciferníkom, prípadne celočierny PVD.
Celočierny a celostrieborný model majú aj svoj variant na koži. Remienky sú opatrené systémom quick release pre rýchlu výmenu.
Veľkostne sa triafajú do vkusu (a priemeru zápästia) väčšiny mužov – 39 mm, klasika (rovnako ako zafírové sklíčko a 100M vodeodolnosť, čo sú atribúty u Tissotu úplne štandardné).
Puzdro je celé kartáčované, s leštenými fazetami. Najvýraznejším prvkom je luneta v „dodekagonálnom“ tvare (dvanásťhran), ktorý sa stal charakteristickým znakom tejto kolekcie. Inak je vzhľad úplne minimalistický.
Náramok je spracovaný v rovnakom duchu a bez mikroregulácie, s motýlikovou sponou. Rozteč medzi nôžkami je ideálnych 20 mm, a vďaka tomu a quick release ho môžete ľubovoľne meniť.
Otázka ale je – sú ľudia, ktorí sú naučení hľadať solárne hodinky u dostupnejších Japoncov (najmä Citizen alebo Casio), pripravení na túto švajčiarsku, luxusnejšiu konkurenciu? Solárne hodinky si totiž kupujú ľudia praktickí. Takí, ktorí väčšinou na cenu hľadia a pýtajú sa, prečo by si mali kúpiť PRC 100 za skoro 500 eur miesto treba Casií za 160...
7.3.2023 - Agáta Vřeská
Festina Solar Energy predstavenie – Keď viete ako na to, ani tma vás nezastaví
Tissot ale málokedy sklame v obhajobe nastavenej cenovky. Hoci sme hodinky zatiaľ nemali v ruke, o spracovaní nepochybujem (a ruku na srdce, tých cca 13 tisíc za poriadne kvalitné hodinky, hoci quartzy, v dnešnej dobe zase tak veľmi nie je). A či bude technológia Lightmaster naozaj taká vynikajúca a efektívna? To ukáže len čas.
Zdroje fotografií: Tissot
Mohlo by vás ďalej zaujímať:
26.11.2024 - Lukáš Hamřík
Tissot T-Touch Connect Solar recenzia - Novinka, ktorá si na nič nehrá
28.6.2022 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Pánske rádiom riadené hodinky (do 450 eur)
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.