Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Tissot | Pánske | Klasické | Potápačské
Jiří Hons | 26.11.2024 | 7 MIN
Aj v digitálnom veku sa stále vyrábajú - hodinky, ktoré majú navyše hodinovú ručičku. Dokáže ukázať čas kdekoľvek na svete a hoci funguje na jednoduchom princípe, stále je platným pomocníkom. Pozrieme sa bližšie na jeden takýto nový model, hodinky Tissot Seastar 1000 GMT Quartz, ktoré sa práve objavili na trhu.
Priznám sa, že donedávna som hodinky s GMOT rúčkou (a GMT lunetou, pristane sa podotknúť) ponechával akosi mimo poľa svojho záujmu. Vedel som o nich, bol som s nimi oboznámený – ale nejako som to neriešil.
Čo sa zmenilo vo chvíli, keď sa na scéne objavili nové hodinky Tissot Seastar 1000 GMT Quartz, dostal som ich do rúk a hľa – majú čo ponúknuť, zaujmú a rozhodne nie sú málo... Bola by škoda nepodeliť sa o niekoľko postrehov k týmto zaujímavým hodinkám.
Výrobca nám ponúka tri verzie, takže si každý môže vybrať podľa svojho vkusu. Takže tu máme hodinky Tissot Seastar 1000 GMT Quartz T120.852.22.051.00 na kovovom náramku Oyster, v kombinácii striebornej a zlatej farby, s čiernou a zlatou lunetou. Ďalej model Tissot Seastar 1000 GMT Quartz T120.852.11.051.00, ktorému okrem oceľového náramku (opäť v štýle "ustrice") dominuje najmä nezameniteľná čierno-zelená luneta.
A na záver kúsok, ktorý si ošaháme, pretože som ho mal – teda Tissot Seastar 1000 GMT Quartz T120.852.17.051.00 (čierny gumený náramok, postriebrené puzdro, luneta v čiernej a oceľovej farbe).
10.8.2022 - Eliška Měrková
Tissot Seastar – Fotogaléria potápačských svalovcov
Načo v dnešnej dobe používať ručičku GMT a lunetu, keď si čas môžete rýchlo zistiť kdekoľvek na svete pomocou smartfónu? Odpoveď je jednoduchá. Alebo skôr ide o jednoduchosť.
Keď si pomocou tejto komplikácie nastavíte časové pásmo, ktoré vás zaujíma, máte informácie na prvý pohľad. To je všetko, čo potrebujete na odčítanie druhého času. Čo sa hodí vždy, keď v skutočnosti cestujete do iného časového pásma, alebo len prechádzate po mape.
31.3.2022 - Eliška Měrková
Orient "World Map Revival" RA-AA0E03L19B recenzia – Žijúci odkaz Orientu
Nezáleží na tom, či sledujete športový prenos, alebo nebodaj štart vesmírnej rakety vo vzdialenej cudzej krajine. Je jednoducho príjemné vedieť pri prvom pohľade na hodinky, koľko je práve teraz v Mexiku na pretekoch Formuly 1, nemyslíte?
5.4.2024 - Jakub Pitucha
GMT – Všetko čo ste (ne)potrebovali vedieť
Ako to urobiť? Najjednoduchším spôsobom je zistiť, koľko je hodín vo vašej cieľovej destinácii (tu sa, samozrejme, hodí váš smartfón). Po vytiahnutí korunky do druhej polohy nastavíme čas pre červené hodinky GMT (dôležité je nastavenie voči 24-hodinovej stupnici na lunete), potom, keď je korunka v prvej polohe, nastavíme náš čas, "správny" čas, podľa ktorého sa bežne orientujeme. To je všetko.
Existuje aj iný spôsob - ak poznáme len časové pásmo miesta nášho záujmu - ale tento postup je trochu zložitejší a nebudeme sa ním teraz zaoberať. Pre tých, ktorých to zaujíma, sme ho už spomenuli v podrobnom článku o GMT:
12.5.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Lunety a stupnice – GMT
Keď chceme primeranú kvalitu, iná voľba asi neexistuje. Výrobca tu určite urobil múdre rozhodnutie. Zafírové sklíčko netreba komentovať – a oceľ? Nuž, napríklad titán by bol ľahší, možno modernejší, ale na druhej strane – ak ho poškriabete, bude sa ťažko leštiť. Tu jednoznačne vedie oceľ a je správne sa jej držať.
Inak je puzdro v podstate klasická záležitosť – kruhového tvaru, skrutkovacia korunka na trojke, vybavená obojstrannou lunetou GMT. Tá je vybavená keramickou vložkou, takže ju tiež hneď tak nepoškriabete... Vzhľadom na to, že niektorí výrobcovia aj v tejto cenovej hladine často siahajú po hliníku, máme pre zodpovedných pracovníkov Tissotu len slová chvály.
Vzhľadom na deklarovanú vodotesnosť, ktorá je schopná odolať trojmetrovému vodnému stĺpcu, nečakajte drinky s priehľadným strojčekom – ten je, samozrejme, celooceľový, skrutkovací. Dominuje mu morský koník symbolizujúci radu Seastar a potom sú tu povinné údaje o výrobcovi, vodotesnosti a tak ďalej – jednoducho všetky dôležité veci, triezvo, ale elegantne dizajnovo prevedené.
29.4.2024 - Eliška Měrková
Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 recenzia – Vysnená štyridsiatka je tu
Sme pri náramku, ktorého hlavným materiálom je guma. Ak vezmeme cestovanie, ktoré hodinky dostali, trochu vážnejšie, takýto náramok s klasickým tŕňovým zapínaním vychádza ako celkom univerzálne riešenie.
Rovnako ako on aj dobre vyzerá. Jeho čierna farba pekne kontrastuje so strieborným sfarbením puzdra a dobre ladí s rovnako čiernym ciferníkom. Je však aj celkom praktický – keď sa dostanete z nášho mierneho podnebného pásma do rovníkových trópov, alebo aj keď sa trochu zapotíte, určite uvítate možnosť uvoľniť náramok o jednu či dve dierky. Kovové ťahadlo vám takéto pohodlie neumožní, nič sa nedeje.
Pri ciferníku sa príliš dlho nezdržíme. A nie preto, že by nestál za reč. Je to kvôli jeho (treba povedať, že príjemne) minimalistickému dizajnu.
Ak si odmyslíme dvadsaťštyrihodinovú lunetu GMT, potom nám zostanú celkom štyri ručičky - dve hodinové (z ktorých jedna je GMT v inej farbe) a potom klasické minútová a sekundová ručička. Základ ciferníka je čierny, zdobí ho názov výrobcu a rok 1853 vytlačený bielou farbou pod pozíciou čísla dvanásť. Nad šiestou hodinou sú doplnené špecifikácie modelového radu a údaje o vodotesnosti vrátane zdôraznenia, že ide o model s komplikáciou GMT.
Nechýba, samozrejme, uistenie, že hodinky boli vyrobené vo Švajčiarsku, inak by to ani nešlo.
Ručičky a hodinové značky majú luminiscenčnú povrchovú úpravu, s jednou výnimkou - tou je pozícia šiestich hodín, kde sa nachádza jednoduchá dátumovka, takže tu značka chýba. Čo je v poriadku - dokonca to na prvý pohľad veľmi pomáha, keď sa na hodinky pozeráte v noci na stole. Je trochu škoda, že na lunete chýba luminiscenčná vrstva. Keď si chcete prečítať čas v inom časovom pásme, bez svetla sa nezaobídete.
Rovnako ako toto – SuperLuminova. Myslím, že ani pre tých, ktorých luminiscenčné povlaky akosi veľmi nezaujímajú, nemusíme zachádzať do ďalších podrobností. Táto rokmi overená technológia nám zaručuje rýchle svietenie a dlhú životnosť – však preto sa používa už tak dlho a zaslúžene ešte nejaký čas bude.
29.6.2022 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Luminiscencia – Súboj medzi značkami
Aj keď som bol jasný, tak otestované – celú noc jednoducho viete, koľko je hodín. Pre mňa spokojnosť, a to s čistým svedomím vyhlasujem ako znalec, ktorý je práve dosť nastavený na lumi. Len sa skúste spýtať mojich priateľov...
Priznám sa, že presnosť som tu sledoval len zbežne. Vlastne takmer vôbec. Ale keď on ani nebol dôvod... Keďže všetko riadi quartzové srdce kalibru ETA F06.412, kde máme deklarovanú presnosť plus mínus až neuveriteľných desať sekúnd za rok (!), nemusíme sa obávať žiadnych odchýlok, ktoré by nám komplikovali život.
13.6.2023 - Eliška Měrková
Quartzové strojčeky – Poznáte velikánov kremíkového sveta?
To je, samozrejme, celková výhoda quartzových strojčekov - hoci môžeme mať akosi pocit, že im chýba "duša", ktorú hlásajú ortodoxní vyznávači mechaniky, výhoda presnosti bez ohľadu na teplotné rozdiely a polohu, do ktorej hodinky položíte, to naozaj slušne kompenzuje. Určite ich nebudete nastavovať raz za týždeň, ani to nie je potrebné každý mesiac.
14.4.2023 - Jakub Pitucha
Tissot Seastar 1000 Quartz 40 mm recenzia - Konečne hit v čiernej farbe
Ak netrváte na nejakých ultrapresných údajoch, bude stačiť, keď budete meniť čas, teda raz za pol roka – a to možno brať ako celkom slušný plusový bod. Iste, môžete sa pohrať s nastaveniami, nič proti tomu. Ale nemusíte. Je to na vás. A to som ešte nespomínal absenciu akejkoľvek potreby sledovať rezervu náťahu – použitá batéria s číslom 371 by mala hodinky udržať v chode celých šesť rokov. To je celkom slušný výkon...
Keď výrobca na ciferník vytlačí "30 bar (300 m/1000 ft)", nemusíte tomu úplne veriť, keď ide o niektoré púzdra značky. Ale toto je Tissot. Pozeráme sa na švajčiarsku kvalitu. Takže je to jasné – s týmito hodinkami sa nemusí báť ponoriť až na dno ani profesionálny potápač... Kamkoľvek sa mu zachce. Len málokto bude naozaj potrebovať niečo s vyššou vodotesnosťou. Super bonus, však? Stačí vziať do úvahy, že ide o model s quartzovým strojčekom. Z času na čas budete musieť vymeniť batériu a nie je veľa hodiniek, ktoré zvládnu tlakovú skúšku 30 barov.
Zhrňme si to – máme hodinky s klasickým vzhľadom, ale presnosťou a odolnosťou danou technológiou 21. storočia. Hodinky, ktoré si môžete vziať na obchodné stretnutie, na výlet, dokonca aj keď si chcete ísť zabehať alebo sa rozhodnete začať sa na dovolenke potápať. Čas si môžete prečítať vo dne aj v noci, pod vodou aj nad ňou.
A keď už hovoríme o dovolenke, keď prekročíte časové pásmo, ručička GMT a luneta vám pomôžu mať prehľad o čase v cieľovej destinácii aj doma... Alebo budete vedieť, či je vhodné zavolať obchodnému partnerovi alebo blízkym kdekoľvek na svete. Navyše, lunetu GMT možno použiť ako jednoduché minútky na varenie alebo hrubé stopky.
22.3.2023 - Eliška Měrková
Mido Ocean Star Decompression Worldtimer konečne v stálej kolekcii a s GMT
Na presnejšie meranie času sa určite bude hodiť ďalší model, ktorý disponuje komplikáciou chronografu. Profesionálny potápač a športovec preto pravdepodobne siahne po niečom inom.
17.6.2021 - Eliška Měrková
Tissot Seastar 2000 Professional – Vôbec prvé certifikované potápky od Tissotu
Rovnako aj ten, kto jednoducho musí počítať s tým, že jeho časomiera bude zažívať časté nárazy a odreniny. Pre väčšinu ľudí sme však pravdepodobne niekde celkom blízko k tomu, čo by sa dalo nazvať univerzálnym. Sú pre vás tie správne? Pravdepodobne sa nebudem rozhodovať. Ale jedno vám určite poradím – nevynechajte tieto hodinky z užšieho výberu.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
30.8.2021 - Agáta Vřeská
6 NAJ: Pánske potápačské hodinky
15.9.2024 - Eliška Měrková
Pánske hodinky Tissot – Fotogaléria tých najobľúbenejších
Zdroje fotografií: Fotografi Hodinky 365
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.