Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Tissot | Pánske | Inteligentné | Klasické
Lukáš Hamřík | 26.11.2024 | 9 MIN
Svet inteligentných hodiniek a nositeľnej elektroniky sa každým rokom rozrastá a získava si viac používateľov. Vidíme ich všade, v električke, v práci alebo na rodinných stretnutiach. Modely dominantných hráčov, ako sú Garmin, Apple a Samsung, sú dnes už celkom nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. Môžu však inteligentné hodinky plne nahradiť pocit z nosenia tradičných, dobre vyrobených hodiniek? A čo keby bolo možné oba svety aspoň čiastočne spojiť? Zistite to v dnešnej recenzii hodiniek Tissot T-Touch Connect Solar.
Túto recenziu by som rád začal konštatovaním, že nový model z radu T-Touch rozhodne nemožno zaradiť do kategórie inteligentných hodiniek. A spoločnosť Tissot sa o to ani nesnaží. V prvom rade si nedávali za cieľ, aby tento model konkuroval "nadupaným" velikánom, ako sú Garmin Fenix 8 alebo Apple Watch Ultra. T-Touch si jednoducho ide svojou vlastnou cestou. Vypožičiava si prvky zo sveta klasických aj inteligentných hodiniek. Podľa môjho názoru je táto cesta založená na troch základných pilieroch.
Prvý pilier by sme mohli nazvať "nositeľnosť". Pre tú sú celkom zásadné rozmery samotných hodiniek. A musím povedať, že vo výsledku sa hodinky nosia na zápästí veľmi pohodlne! Poďme sa na ne pozrieť.
Priemer puzdra je 44 mm a hrúbka je pomerne prijateľných 14 mm. Ide o pomerne výrazné zmenšenie oproti 48 mm predchádzajúcej generácie. Ak pri porovnaní ešte chvíľu zostaneme, za zmienku stojí aj rozdiel v hmotnosti, ktorej zníženie sa rovná 38 gramom v prospech nového modelu (pri porovnaní modelov na titánovom náramku). Materiál použitý na výrobu puzdra zostáva titánový. Trochu nešťastné zostáva rozmiestnenie nožičiek, ktoré sa posunulo z neštandardných 23 mm na rovnako neštandardných 21 mm. Digitálna korunka nás tiež opustila, ale bočné tlačidlá zostali.
Pôvodný model vľavo, nový model vpravo.
Vďaka kompaktnejším rozmerom teraz hodinky pôsobia oveľa príjemnejším dojmom a perfektne sedia na menších zápästiach. Osobne ma od minulej generácie odrádzali jej rozmery, ktoré už nemali ďaleko od štandardných rozmerov používaných v segmente inteligentných hodiniek. Teraz je to úplne naopak a rozmerovo sme sa vrátili do sveta tých klasických.
Druhým pilierom je kvalita spracovania. Ide o výborne spracovaný produkt, pri ktorom by vás ani na sekundu nenapadlo pochybovať o krajine jeho pôvodu. Nápis Swiss Made na ciferníku si to naozaj zaslúži. Nič sa neviklá, nič nevŕzga ani nevyzerá lacno či odfláknuto. Použité materiály, ako titán na puzdro, zafír na sklo a keramika na lunetu, tento dojem ešte umocňujú. Za to musím spoločnosť Tissot pochváliť.
A súvisí to aj s tým, čo som povedal v úvode o nahradení pocitu nosenia klasických hodiniek. Možno celú vec hodnotím zo zaujatého pohľadu milovníka klasických hodiniek, ale väčšina inteligentných hodiniek mi tento pocit jednoducho nenahradí.
A aj keď T-Touch nie sú smart hodinky, svojimi funkciami k nim majú určite oveľa bližšie ako napríklad taký Orient Bambino. Z hľadiska spracovania a nositeľnosti však viac pripomínajú klasické analógové hodinky. Aj keď by som možno mohol povedať rovnakú vetu o predchádzajúcej generácii, neurobím to. Jej obrovské rozmery a nápisy na ciferníku ako aktivita alebo navigácia pôsobia opačným dojmom. Nové modely sa jednoducho vydarili oveľa lepšie a tu sa naozaj nemám na čo sťažovať. Počas nosenia som mal pocit, že mám na zápästí neustále kvalitné klasické hodinky.
14.6.2023 - Eliška Měrková
Tissot T-Touch Connect Solar – Prvé "smart" hodinky od Tissotu
Tretím pilierom sú inteligentné funkcie a samotný softvér hodiniek. Tie boli vždy asi najväčším lákadlom tejto série. A práve kvôli nim možno tieto hodinky dokonca označiť za hybrid. Je dôležité poznamenať, že v centre väčšiny týchto funkcií je technológia Bluetooth a mobilná aplikácia Tissot Connected. Bez týchto dvoch by hodinky nemali veľký zmysel, z čoho vyplýva, že na využitie ich plného potenciálu budete potrebovať smartfón. Ale nepredbiehajme, pozrime sa v prvom rade na to, ako môžete s hodinkami komunikovať.
Dotykový displej AMOLED v tvare pilulky.
Hodinky sú vybavené malým dotykovým displejom AMOLED v spodnej časti ciferníka. Funguje tu ako základný ovládací prvok. Na prvý pohľad vytvára pekné kontrastné farby a dotyky registruje svižným tempom, na aké sme zvyknutí z mobilných telefónov. Dokáže registrovať dotyky zo strany na stranu, ako aj ťuknutia na ľubovoľný ovládací prvok. Systémovo je všetko dobre vyladené a nestretol som sa so žiadnymi záseky ani inými problémami. Ovládanie systému je veľmi intuitívne a aj bez manuálu budete po krátkom čase ako ryba vo vode.
1.11.2022 - Matěj Urbaczka
VŠETKO NA TÉMU: Typy displejov smart hodiniek
Samozrejme, nemôžem vynechať povestné analógové ručičky hodiniek. Ak čakáte, že vám tu vymenujem všetky ich úžasné interaktívne funkcie, bohužiaľ sa nedočkáte. V tejto generácii majú ručičky len jednu úlohu, a to zobrazovať čas. A okrem rýchleho otočenia počas párovania s telefónom nevedia žiadne iné triky. Vlastne sa ešte dokážu šikovne odstrániť a zakryť dotykový displej, keď s ním chcete interagovať. V predchádzajúcej generácii však dokázali oveľa viac, napríklad ukazovať smer kompasu alebo reagovať na dotyky.
5.3.2024 - Eliška Měrková
Predstavenie Tissot T-Touch Connect Sport - Nová generácia, veľké zmeny
Aké funkcie teda hodinky ponúkajú? Zostava snímačov je trojica pozostávajúca z výškomeru, krokomeru a teraz aj snímača srdcového tepu. Oproti predchádzajúcej generácii však už nie je k dispozícii akcelerometer, barometer, teplomer ani kompas. Hodinky tak dokážu počítať kroky alebo merať spálené kalórie až pri štyroch športových aktivitách. Beh, chôdzu a jazdu na bicykli možno sledovať aj v mobilnej aplikácii, pričom na sledovanie trasy sa využíva GPS. Tu sa bude veľmi hodiť snímač srdcového tepu, ktorý na inteligentných hodinkách používa väčšina športovcov.
24.11.2020 - Dominik Hok
Snímač tepovej frekvencie – všetko o ňom a ako vám môže pomôcť
Ak sa dlhší čas nehýbete, alarm nečinnosti vás vyzve k pohybu. K tomu nabáda aj počítadlo krokov, ktoré je vždy prítomné na displeji v predvolenej polohe, hneď vedľa digitálneho zobrazenia dátumu. Okrem športu sa však stretávame aj s funkciami, ktoré možno využiť kedykoľvek. Patria medzi ne stopky, budík, kalendár a svetový čas. A samozrejme nemôžem zabudnúť na notifikácie! Hodinky zobrazia akúkoľvek správu z telefónu, či už ide o hovory, sms alebo sociálne siete. Tieto oznámenia sú potom sprevádzané hmatovou odozvou.
21.3.2024 - Dominik Hok
Notifikácia / Upozornenie z telefónu – Čo to je?
Osobne som počas testovania najprv vypol len haptickú odozvu, ale nakoniec som vypol úplne všetky notifikácie. Mal som dojem, že hodinky nerobia nič iné, len chrlia jednu notifikáciu za druhou, čo ma po chvíli začalo otravovať. Taktiež mi prišlo zvláštne, že hodinky zobrazovali správy v ich plnom znení. Asi si viete predstaviť, koľko slov sa zmestí na taký malý displej a aké pohodlné bolo ich čítanie. Každopádne ide o môj subjektívny dojem a treba povedať, že inteligentné funkcie vo všeobecnosti veľmi nevyhľadávam. Každý to môže mať inak.
24.4.2024 - Dominik Hok
Ako hodnotíme športové a inteligentné funkcie smart hodiniek?
Aby bola táto recenzia pri hodnotení športových funkcií čo najobjektívnejšia, prizval som si na pomoc kolegu Dominika. Ten má so smart hodinkami bohaté skúsenosti a vie, ako funkcie efektívne otestovať. V nasledujúcich riadkoch opíše svoje dojmy pri testovaní nových hodiniek Tissot T-Touch.
Ak niekto vyskúšal "skutočné" inteligentné športové hodinky, prechod na tento hybrid bude naozaj náročný. Pravdepodobne by skúsenosti zhoršoval fakt, že spojenie s GPS telefónu nie je dvakrát najspoľahlivejšie (spojenie je obmedzené rôznymi šetričmi batérie smartfónu) a počas športových aktivít vybíjate hodinky aj telefón. Ak teda niekto behá dlhšie vzdialenosti ako ja, hodinky Tissot T-Touch by pre mňa neboli vhodnou voľbou, pretože potrebujem šetriť batériu oboch zariadení.
Na obranu spoločnosti Tissot treba povedať, že rozhodne nie som ich cieľová skupina (človek, ktorý sa nevenuje športovým meraniam a venuje tréningu dlhšie hodiny). Po týchto hodinkách siahne niekto, kto má rád klasiku a chce mať základný športový presah, a ten tu aj dostane - údaje o tempe, vzdialenosti, čase, prevýšení, ako aj o srdcovej frekvencii a zónach, v ktorých ste sa počas tréningu nachádzali. Tissot s týmito hodnotami ďalej nepracuje – neodhaduje VO2 Max, nevypočítava tréningovú záťaž atď. Ale to nie je ich odborná oblasť, takže je to v poriadku.
Priamo počas aktivity som za väčší problém považoval to, že displej je malý, čo ešte zhoršuje fakt, že ho píše človek so 100 % zrakom. Najväčšie mínus dávam nefunkčnému gestu, čo znamená, že ak si chcete prezrieť napríklad svoje aktuálne tempo, musíte stlačiť tlačidlo, aby sa displej rozsvietil. Našťastie, spoločnosť Tissot bola natoľko vynaliezavá, že displej sa pri jazde na bicykli rozsvieti natrvalo. Neviem si predstaviť, že by som počas jazdy na bicykli stlačil tlačidlo.
Naprieč generáciami pridali snímač srdcového tepu, ktorý ma prekvapil svojou presnosťou, ale využijete ho len počas športových aktivít. Počas dňa nemeria vôbec, takže nezískate prehľad o svojej pokojovej tepovej frekvencii ani presnejšie monitorovanie spánku a výpočet spálených kalórií. Považujem to trochu za škodu, pretože Tissot mohol mať malý presah do športu aj životného štýlu, čo je rovnako dôležité.
Aby všetky tieto funkcie fungovali, potrebujú hodinky dostatočný zdroj energie. S klasickou batériou sa tu však nestretávame. Hodinky sú napájané veľmi účinným vlastným solárnym článkom, ktorý, dovolím si tvrdiť, patrí k špičke na trhu. Vďaka nemu dokáže nový kaliber ETA E33.001 vydržať naozaj dlho bez externého nabíjania. Na to, aby hodinky vydržali neobmedzene dlho bez externého nabíjania v režime bez pripojenia, im stačí 20 minút na slnku denne. Potrebný čas sa, samozrejme, zvyšuje so zvyšujúcou sa aktivitou.
V pripojenom režime hovoríme o šiestich mesiacoch výdrže batérie, ak s nimi denne strávite na slnku aspoň 35 minút. Športový režim a časté merania aktivity potom znížia výdrž na 3 mesiace a potrebný denný čas pod holým nebom sa zvýši na 60 minút. Vždy je možné využiť rýchle nabíjanie pomocou magnetického kábla, ktorý je súčasťou balenia. Tieto výsledky vnímam veľmi pozitívne, aj keď bohužiaľ ešte nejde o úplne autonómny solárny pohon. Nemá k nemu však až tak ďaleko.
Solárny článok zaberá takmer celú plochu ciferníka, vďaka čomu sa k nemu dostáva oveľa viac svetla, než je bežné u iných značiek.
Tissot sa tu vydal úplne opačnou cestou ako ostatné značky dnešných hodiniek. Namiesto toho, aby sa snažila solárny článok ukryť za dekorácie a dizajnové prvky, nechala ho úplne na očiach. A práve toto rozhodnutie umožňuje, aby mal článok dostatok svetla a pracoval tak dobre a efektívne. A dokonca to nevyzerá zle ani z hľadiska dizajnu. Stručne povedané, funkcia zvíťazila nad formou. A to je dobre!
14.6.2023 - Eliška Měrková
Hodinky so solárnym napájaním – 4 fakty, ktoré by ste mali vedieť
Túto recenziu končím pozitívnymi dojmami. Nikdy by som neveril, že ma segment hybridných hodiniek niekedy nejakým spôsobom osloví, ale musím povedať, že sa to spoločnosti Tissot celkom podarilo. Všetky najčastejšie neduhy inteligentných/hybridných hodiniek, ako sú hmotnosť, veľkosť, vzhľad alebo spracovanie, sa v prípade nových T-Touch zmenili na silné stránky. Hodinky sú vynikajúco spracované a pôsobia nenápadne.
Na začiatku som povedal, že Tissot T-Touch sa nesnaží konkurovať inteligentným hodinkám. Myslím, že to súvisí s množstvom funkcií, ktorých je v tejto generácii menej ako v predchádzajúcich. Dalo by sa povedať, že T-Touch sa konečne našiel a už presne vie, čo chce zákazníkom ponúknuť. Zostalo len to najdôležitejšie, len niekoľko funkcií, ktoré však fungujú perfektne. Všetko zbytočné je preč. Mohli by sme povedať, že Tissot už nie je "v kapustnici" inteligentných hodiniek. V skutočnosti teraz bojuje len tie bitky, ktoré môže vyhrať.
Je dôležité pripomenúť, že prvé hodinky z radu T-Touch prišli na trh koncom 90. rokov. V tom čase išlo o absolútnu technologickú špičku a konkurencia v podobe inteligentných hodiniek doslova neexistovala. Dnes je situácia úplne iná, doba pokročila a žezlo prevzali značky ako Garmin a Apple. Nemá zmysel snažiť sa predbehnúť zavedených hráčov, pre ktorých sú inteligentné hodinky denným chlebom. Namiesto toho spoločnosť Tissot využila to, čo vie najlepšie, a vytvorila produkt, ktorý je kvalitatívne porovnateľný s jej klasickými hodinkami. A podarilo sa mu to!
Zdroj fotografií: Hodinky 365
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.