Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Union Glashütte | Pánske | Klasické
Jiří Hons | 16.1.2025 | 7 MIN
Kvalitné automatické hodinky s chronografom zaujmou na prvý pohľad. Klasika... Čo môže znieť usadlo, ale aj u klasiky je miesto pre zaujímavé nápady. Jeden taký nedávno uzrel svetlo sveta – hovorí si Union Glashütte Belisar Chronograph D009.427.18.012.00.
Keď uvidíte tieto hodinky, prvé, čo vám svojím vzhľadom budú evokovať, je niečo, čo by sa mohlo hodiť na loď, ideálne na starobylú plachetnicu. A to bez ohľadu na to, že v tom čase žiadne takéto hodinky určené pre takéto plachetnice neexistovali. Biely ciferník, modré subciferníky a vonkajšie kruhy rámčeka, modrý remienok, precízne spracované značky, to všetko v postriebrenom oceľovom puzdre...
Potom si všimnete, že stupnica priradená k centrálnym sekundovým stopkám slúži ako monitor srdcového tepu. Nemeriame tu teda rýchlosť lode – ideálna hodinárska komplikácia pre lodného lekára, samozrejme. Samozrejme, o srdcovú frekvenciu sa nezaujíma len lekár; v dobe inteligentných hodiniek si na jej monitorovanie zvykol takmer každý z nás. A že to dokáže aj mechanická klasika – priatelia, to je obrovské plus, ktoré ukazuje, že aj bez elektroniky majú takéto hodinky v našom modernom svete čo povedať.
30.9.2024 - Jakub Pitucha
Edox SkyDiver Chronograph Quartz recenzia – Retro chronograf v modernom kabátiku
Nie je ťažké zistiť, že Union Glashütte ponúka množstvo typov chronografov Belisar, ktoré sa líšia vzhľadom a prítomnosťou alebo absenciou chronografu.
Prípadne iné komplikácie (a niekedy nájdete namiesto pulzometrickej stupnice tachymetrickú). Prečo sa teda zameriavame na model D009.427.18.012.00? No, z dvoch dôvodov. Po prvé, kvôli jeho retro-navy vzhľadu, ktorý je dnes rovnako módny ako kedysi. A po druhé – spomínaný monitor srdcového tepu je ako hodinová komplikácia nepochybne praktickejší a užitočnejší pre každodenný život ako tachymeter. Samozrejme, ako sa hovorí – proti gustu žiaden dišputát a každý ho môže vnímať inak.
2.10.2024 - Agáta Vřeská
VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Pulzometer
12.5.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Lunety a stupnice – Tachymeter
Múdra Wikipédia hovorí, že Flavius Belisarius bol byzantský vojvodca, ktorý žil v 6. storočí.
Zdroj: Wikipédia
Pravdepodobne bol inšpiráciou pre výrobcu. Ale čo by mohol mať spoločné s hodinkami? Nuž, s týmto modelom pomerne veľa. Nie, Belisarius sa nezaoberal časomierou, jeho parketou bolo vojenstvo. Ale na rozdiel od niektorých svojich súčasníkov bol... šikovný. Používal na svoju dobu sofistikované, pokrokové metódy výcviku a budovania morálky a dalo by sa povedať, že spojil tradíciu s modernosťou. Chronograf, ktorý vám predstavujeme, postupuje presne takým istým spôsobom. Premyslený, pokrokový a zároveň zachovávajúci tradície.
Nezostáva, než si to spojenie tradície s modernou trochu prebrať. A to tak, že sa pozrieme na výbavu, s ktorou nám Zväzové sklárne (ja si ten doslovný preklad jednoducho nemohol odpustiť) rozhodne urobili radosť.
Máme tu zafírové sklíčko s obojstrannou antireflexnou vrstvou, vodotesnosť testovanú do 10 barov, spomínaný chronograf, krásne spracovaný strojček pod rámčekom, nejakú tú luminiscenčnú vrstvu, samozrejme pulzometrickú stupnicu, o ktorej sme tiež hovorili, a jednoduchý dátumovník. Na poslednom menovanom je zaujímavý najmä spôsob prevíjania dátumu – v tomto prípade skôr „precvakávanie".
Vykonáva sa tlačidlom na boku puzdra, na pozícii desiatej hodiny. Na prvý pohľad vám bude pripomínať héliový ventil (samozrejme, pri WR 100 M zbytočný). Ak ho však stlačíte opatrne, vhodným nástrojom (napríklad koncom špáradla, aby ste ho nepoškriabali), stane sa zázrak – dátum plynule poskočí dopredu!
Dizajn korunky a tlačidiel je ikonický.
Zbohom, únavné pretáčanie rúčiek... Toto je jednoducho famózne pohodlné. Navyše vám výrobca deklaruje rezervu náťahu krásnych 65 hodín a presnosť v rozmedzí nejakých 2-4 sekúnd za deň. Presnosti napomáha moderný silikónový zotrvačník. Celkovo treba povedať, že nemecký zmysel pre perfekcionizmus sa tu ukázal vo veľmi dobrom svetle, čo sa týka výbavy a technológií.
Celkový retro vzhľad puzdra a ciferníka možno najlepšie oceniť na fotografiách, ale zhrňme si to. Najprv ciferník: má biely základ s kontrastnými modrými hodinovými indexmi v podobe arabských číslic. Pod číslicou 12 nájdeme logo výrobcu a pri číslici 6 hrdý nápis MADE IN GEMANY, to všetko obklopené dvoma rastrami – modrou a bielou minútovou stupnicou, 60-stupňovou stupnicou a obrátenou (t. j. s modrým pozadím) pulzometrickou stupnicou.
Tlačidlá chronografu sú umiestnené klasicky, štart/stop na dvojke a reset stopiek na štvorke. Tie obsluhuje centrálna sekundová ručička (slúžiaca aj na meranie pulzu) aj dvojica subciferníkov na modrom pozadí – 30-minútový vedľa trojky a 12-hodinový nad šestkou. Ten na pozícii šiestich hodín je trochu rušený clonou dátumovky, ale vďaka za ňu, myslím, že je lepšie ju na hodinkách mať ako nemať. Na deviatej hodine sa ešte stretnete s bielym ciferníkom, kde odtikávajú sekundy aktuálneho času.
24.7.2024 - Jakub Pitucha
Mechanika „stopiek“ – Fungovanie chronografu pre pokročilých
Puzdro s priemerom 44 mm je vysoko leštené, s precízne vykonanými detailmi – najmä ozdoba korunky je príjemná na pohľad a nabáda k chvíľkovému zastaveniu, aby ste si pochvaľne prezreli spracovanie. Celkovo musela byť celková starostlivosť venovaná najmenším častiam puzdra značná a jeho poctivosť je jednoducho badateľná. Union Glashütte tu u nás vyhráva o niekoľko dĺžok nad množstvom iných, všeobecne a známejších výrobcov, za to palec hore.
Čo platí pri pohľade zvonka, to môžete očakávať aj pri pohľade dovnútra. Hodinky majú priehľadný rámik, pod ktorého zafírovým (ako inak) sklíčkom váš pohľad spočinie na ozdobnom strojčeku, presnejšie kalibre UNG-27.S1. Tomu dominuje tzv. union stripes dômyselne zdobený rotor s perforáciou v tvare písmen, ktoré poukazujú na koho iného, než na samotného výrobcu.
Výzdoba strojčeka je potom skutočne luxusná, v rovnakom kvalitatívnom duchu ako puzdro. Tu snáď nemožno mať žiadne výhrady, úprimne.
Zvolený remienok dokonale dopĺňa všetko predtým spomenuté – je vkusný, pohodlný a príťažlivý. Vrchná časť je z modrej látky, z vnútornej strany očakávajte čiernu kožu, ktorá pohodlne padne na ruku. Zapína sa ozdobnou motýľovou sponou v rovnakej striebornej farbe ako puzdro. Opäť tu pravdepodobne nie je čo vytknúť dizajnu ani kvalite.
Predmet nášho záujmu poháňa kaliber UNG-27.S1, potomok švajčiarskych strojčekov ETA/Valjoux 7753 a ETA/Valjoux 7750. Čo znamená 28 800 bph za minútu, 29 kameňov, sekanie a automatický aj manuálny náťah. Už som spomenul jeho deklarovanú rezervu – uvádza sa celých šesťdesiatpäť hodín. Ako som však zistil, nie je to pravda... Je totiž ešte vyššia. Opakovane som nameral celé tri hodiny naviac – teda povedzme to explicitnými číslami: 68 hodín! To sú takmer tri dni, vážení.
Ani deklarovaná presnosť s papierovými údajmi 2-4 sekundy za deň nie je mimo. Vzhľadom na predchádzajúce to – neprekvapivo – sedí. Odčítal som približne 3,5 sekundy za deň, a to správnym smerom, teda dopredu. A očakáva sa, že sa to ešte zlepší po zabehnutí stroja... Opäť výborné.
30.9.2024 - Agáta Vřeská
Najpoužívanejšie mechanické strojčeky – Prehľad, parametre, rozdiely
Vďaka inteligentným hodinkám sme si zvykli merať si srdcovú frekvenciu, kedykoľvek sa nám zachce. No vďaka mechanickým, ak je to tento Belisar (alebo podobný, príbuzný model), je to takmer rovnako jednoduché (takmer...). Stačí nahmatať tep, spustiť stopky a po napočítaní tridsiatich úderov srdca ich opäť zastaviť.
Pohľad na polohu centrálnej sekundovej ručičky oproti stupnici tepovej frekvencie ukáže, ako na tom sme – a dovolím si tvrdiť, že na rozdiel od niektorých, najmä lacnejších inteligentných hodiniek, bude zobrazený údaj pravdepodobne presnejší. Páni, funguje to aj bez elektroniky a funguje to dobre.
No, aby som len nechválil... Teda, aby bolo jasné, že by mi nevadila chvála. Lenže len málo vecí je dokonalých a aj tu sa nájde nejaká tá krása. Aj keď pre mňa je to asi len táto. A to najmä kvôli veci, na ktorej si ja osobne veľmi zakladám. Áno, kto ma pozná a číta moje recenzie, vie. Je to luminiscencia.
Nájdete ju len na ručičkách (konkrétne na dvoch, hodinovej a minútovej), nikde inde. Na jednej strane stojí za zmienku jej príjemná modrozelená žiara, ktorá síce k ránu dosť slabne, ale je viditeľná aj v úplnej tme alebo pri troche sústredenia, ale aj tak...
Len lumi na ručičkách sa mi zdá trochu málo. Keď na ňu musíte sústrediť pozornosť, aby ste ju rozoznali, potom vám pri čítaní času pomôže akákoľvek iná luminiscenčná značka, a nie malá. Tu však chýba. Nedá sa nič robiť, mnohé – a pozor, lacnejšie – hodinky majú napríklad subciferníky v lume. Tu je veľká škoda, že nie je o čom hovoriť.
Asi nechcem nikomu nič vnucovať, ale každý, kto má rád mechanické hodinky s nejakou pridanou hodnotou, tu nájde minimálne zaujímavú inšpiráciu.
A ak netrváte na naozaj prepracovanom, dokonale čitateľnom svietení, potom vám zostáva jediné – zhodnotiť, nakoľko vášmu osobnému vkusu slúži vzhľad práve predstaveného kúsku. Verím, že nebude núdza o tých, ktorí mu prídu na chuť a obohatí ich svet.
Zdroje fotografií: oficiálne fotografie výrobcu
Mohlo by vás tiež zaujímať:
14.1.2025 - Igor Kratochvíl
Oris Big Crown Pointer Date recenzia – Posolstvo Pána času
8.11.2023 - Jiří Hons
Frederique Constant Vintage Rally Healey recenzia – Pocta motoristickej vášni
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.