Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Technológie a pojmy | Klasické | Tradičné
Agáta Vřeská | 30.9.2024 | 17 MIN
Keď niekto povie, že hodinky majú komplikácie, každý sa môže zľaknúť. Budú komplikované? Je s hodinkami niečo v neporiadku? V skutočnosti sú komplikácie jednoduchšie, ako si myslíte. Vysvetlíme si, čo sú komplikácie hodiniek a aké typy existujú.
Komplikácia je pojem, ktorý sa používa pri mechanických hodinkách. Definícia hovorí, že komplikácia je akákoľvek funkcia hodiniek nad rámec zobrazovania času. Teda - všetko, čo nepotrebujete na určenie aktuálneho času, je komplikácia.
Komplikácia je akákoľvek funkcia mechanických hodiniek nad rámec zobrazenia času.
A to od najjednoduchších, ako je okienko s dátumom alebo automatické naťahovanie, až po zložité, ako sú chronografy flyback, gongy alebo večné kalendáre.
29.1.2021 - Agáta Vřeská
Hodinársky slovník
Väčšina hodiniek má len niekoľko komplikácií. Napríklad dátum, deň v týždni, stopky a automatické naťahovanie. Existujú však aj hodinky, či skôr majstrovské diela, ktoré majú desiatky komplikácií. Alebo ich majú len niekoľko, ale naozaj komplikovaných.
27.6.2023 - Agáta Vřeská
Ako fungujú mechanické hodinky – Všetko, čo by ste o mechanikách mali vedieť
Obsah:
Klasické okienko dátumu zobrazujúce deň v mesiaci. Najčastejšie sa nachádza na 3, 6 alebo medzi 4 a 5 hodinou. Dátum je na jednom dátumovom venci s číslami 1-31. Ak nie je súčasťou ročného alebo večného kalendára, dátum sa musí na konci mesiaca kratšieho ako 31 dní ručne upraviť.
Dátumové okienko na hodinkách Tissot Seastar 2000.
Okienko dátumu je niekedy zvýraznené šošovkou, lupou nad okienkom dátumu, ktorá sa nazýva cyklop. Najviac ho preslávila značka Rolex, kde sa objavil prvýkrát.
Rolex Oyster Perpetual Datejust s dátumovkou a zväčšovacou šošovkou.
Okno s dátumovkou, ale zobrazujúce dátum na dvoch samostatných dátumových vencoch. To znamená, že jeden zobrazuje číslice 0-3 (desiatky), druhý 0-9 (jednotky). Ak je napríklad 20. deň, na prvom venci sa vymení dvojka, ale zostane nečinný počas nasledujúcich 9 dní, keď sa zmení len druhý dátumový veniec. Dátum a veľký dátum sú zvyčajne oveľa väčšie ako tradičné dátumové okienko, a teda čitateľnejšie.
Certina DS-1 Big Date DS Concept 60th Anniversary.
Najmä pri hodinkách s veľkým dátumom je dôležité správne nastavenie dátumu. To znamená, že dátum nastavujte vtedy, keď sú ručičky v spodnej časti ciferníka (alebo nikdy nie blízko polnoci) a nikdy neotáčajte ručičky dozadu, ale vždy dopredu v smere hodinových ručičiek.
Carl F. Bucherer s ročným kalendárom a Big Date.
Dátum je zapísaný okolo ciferníka a samostatná ručička, často zakončená šípkou alebo malým polmesiacom, ukazuje na aktuálny dátum. Ide o veľmi elegantné riešenie, ktoré sa často používa na modeloch s vintage nádychom.
Zobrazenie dátumu je typické napríklad pre hodinky Oris Big Crown.
23.7.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Hodinárske komplikácie – Dátum
V podstate ide o verziu ukazovateľa dátumu, ale deň v mesiaci sa nachádza na malom subciferníku.
Subciferník s dátumovým vencom zobrazuje okrem dátumu aj fázu mesiaca. Na ciferníku sa zobrazuje aj ukazovateľ rezervy chodu a odhalená zotrvačnosť.
V okienku sa okrem dátumu mesiaca zobrazuje aj deň v týždni.
Day-Date na Hamilton Khaki Aviation Converter v dvoch samostatných okienkach a vencoch.
Najčastejšie sú vedľa seba, ale niekedy môžeme mať dátum na 6. hodine napríklad na 12. hodine deň v týždni. Jednými z najznámejších hodiniek s touto formou zobrazenia sú hodinky Rolex Perpetual Day-Date.
Hodinky Rolex Oyster Perpetual Day-Date aj s povestným kyklopom.
Day-Date však nemusí byť len vo forme okienka, môže byť aj v subciferníkoch alebo na stupnici, ako napríklad na modeli MeisterSinger Pangaea.
MeisterSinger Pangaea Automatic Day Date: deň v týždni a mesiac je na otočnom venci.
Niekedy sa nazýva aj úplný kalendár, pretože zobrazuje dátum, deň v týždni a tiež mesiac v roku.
Úplný alebo trojitý kalendár na hodinkách Montblanc Star Legacy Full Calendar.
Ročný kalendár je kalibrovaný tak, aby rozpoznal, či má mesiac 30 alebo 31 dní. Nerozpozná však priestupné roky a zakaždým ho bude potrebné nastaviť na 1. marec. Preto je potrebné ročný kalendár nastaviť len raz ročne. Prvýkrát sa objavil na hodinkách Patek Philippe v roku 1996.
Trojročný kalendár od spoločnosti IWC, zobrazuje mesiac, deň v mesiaci a deň v týždni.
Večný kalendár patrí medzi špičkové komplikácie. Zobrazuje dátum, deň, mesiac a rok a zohľadňuje priestupný rok. Jedinú úpravu bude potrebovať v roku 2100, keď sa naruší počítanie priestupného roka a nebude sa počítať. Skutočnosť, že mechanizmus dokáže posúvať nielen mesiace, ale aj priestupné roky, z neho robí skutočne komplexný mechanizmus. A často je večný kalendár spojený aj s ukazovateľom fázy mesiaca.
H. Moser & Cie. Pioneer Perpetual Calendar.
Problém nastáva, keď sa hodinky zastavia. Vtedy je pomerne náročné nastaviť ho ručne a nezriedka sa stáva, že ak sa nový majiteľ pomýli, musí ho nechať nastaviť v autorizovanom servise alebo u výrobcu.
A. Lange & Sohne 1815 Perpetual Calendar Rattrapante.
Niektoré značky preto prišli s vylepšeniami, aby sa tejto situácii vyhli. Napríklad Vacheron Constantin ponúka model s dvoma zotrvačníkmi, kde druhý z nich pracuje na nízkej frekvencii (1,2 Hz), a ak sa naň majiteľ "prepne", hodinky môžu bežať až 65 dní. V normálnom režime, keď sa nosí, beží na frekvencii 5 Hz a funguje takmer týždeň.
Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar.
Večný kalendár s EOT zobrazuje všetko ako večný kalendár, ale navyše ešte meria v minútach rozdiel medzi naším kalendárnym časom a skutočným slnečným časom.
Vacheron Constantin s komplikáciou Equation of Time.
Romantická, ale dnes už pomerne zastaraná a málo používaná komplikácia. Najčastejšie je v podobe, keď ciferník zobrazuje aktuálnu fázu Mesiaca. Základné modely zaznamenávajú interval 29,5 dňa, teda cyklus jednej mesačnej fázy. To vnáša určité oneskorenie, a tak u drahších značiek nájdeme mesačné fázy s presnosťou 122 rokov a u najväčších hodinárskych kapacít storočia až tisícročia. Alebo aj dva milióny rokov...
Fázy mesiaca na hodinkách MeisterSinger Lunascope.
Podrobnejšie sme o tejto komplikácii písali v samostatnom článku, kde sa dozviete nielen to, ako funguje, ako sa nastavujú fázy, ale aj zaujímavosti či históriu tejto esteticky krásnej komplikácie:
6.4.2021 - Eliška Měrková
Fáza Mesiaca – Najúchvatnejšia a najzbytočnejšia komplikácia hodiniek?
Krásna komplikácia, ktorá najčastejšie zobrazuje aktuálnu polohu niekoľkých planét v našej slnečnej sústave.
Jedným z unikátnych kúskov je planetárium od Van Cleef & Arpels, ktoré zobrazuje pohyb 6 planét obiehajúcich okolo Slnka v správnej polohe.
Zaujímavosťou je, že hodinky s planetáriom zostavil český hodinár Ondřej Berkus.
Chronografy alebo stopky patria medzi najobľúbenejšie komplikácie, aj keď ich už nepoužívame tak často ako kedysi.
Tag Heuer Monaco, jeden z najznámejších chronografov.
Umožňujú majiteľovi sledovať čas. Najčastejšie pomocou centrálnej sekundovej ručičky. Ciferník má potom ďalšie subciferníky, najčastejšie dva (bicompax) alebo tri (tricompax). Hodinky môžu počítať sekundy, minúty a hodiny v závislosti od konkrétneho strojčeka.
Certina Certina DS Chronograph Automatic.
Stretnete sa aj s výnimkami, napríklad s "digitálnou" koncepciou, kde sekundy ukazuje sekundová ručička, ale minúty sa zobrazujú v okienku, ktoré si mnohí môžu pomýliť s okienkom dátumu. Príkladom historických chronografov tohto typu je Breitling 765 "Lucy", ktorý mimochodom definoval pilotné chronografy v 50. rokoch minulého storočia. Pätnásťminútové "odpočítavanie" totiž presne zodpovedalo času, ktorý pilot potreboval na vykonanie predletovej kontroly.
Breitling prezýval Lucy podľa najstaršej objavenej samice australopitéka.
Väčšina chronografov sa ovláda dvoma tlačidlami, zvyčajne na boku puzdra (horné/ľavé zvyčajne spúšťa a pozastavuje stopky, spodné/pravé ich resetuje). V minulosti však všetky funkcie ovládalo jedno tlačidlo. Dnes sa s touto formou stretávame len zriedkavo.
Vacheron Constantin Traditionnelle tourbillon chronograf ovládaný jediným tlačidlom.
Pri mechanických hodinkách chronografy výrazne ovplyvňujú cenu hodiniek a tiež ich výslednú hrúbku. Medzi najznámejšie chronografické strojčeky patrí Valjoux 7750.
Chronograf na hodinkách Junghans Meister Chronoscope, ktorého základom je strojček Valjoux 7750.
Podrobne sme sa histórii a fungovaniu chronografov venovali v samostatných článkoch:
30.6.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Hodinárske komplikácie – Chronograf
16.8.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Hodinárske komplikácie – História chronografu
Horné umiestnenie tlačidiel je typické pre modely s prezývkou "Bullhead". Preslávili ich značky ako Omega, Seiko, Citizen a Breitling.
24.5.2023 - Agáta Vřeská
Od pandy, cez batmana až po pepsín. Sprievodca zaujímavými názvami hodiniek a bežnými prezývkami
Flybacky sú vlastne stopky, ale s jednou funkciou navyše. Umožňujú resetovať stopky a zároveň ich reštartovať jediným stlačením. Nie je potrebné ich najprv zastaviť, potom ďalším stlačením vynulovať a potom ďalším stlačením znovu spustiť. Ak teda sledujete bežcov v jednotlivých kolách, môžete začať merať ďalšie kolo jediným stlačením.
Chronograf Frederique Constant Flyback.
Delený chronograf, dvojitý chronograf alebo rattrapante je jedným z najzložitejších chronografov, s ktorými sa stretávame v mechanických hodinkách. Zaraďujeme ho medzi "veľké komplikácie", veľké komplikácie.
IWC Portugieser Chronograph Rattrapante.
Od bežného chronografu sa líši tým, že je vlastne dvojitý a môžete sledovať dve udalosti súčasne pomocou dvoch samostatných ručičiek. Ručičky môžu byť nad sebou alebo sa druhý sledovaný čas nachádza na samostatnom subciferníku. Môžete tak napríklad sledovať časy dvoch športovcov, ktorí bežali v rovnakom čase. Na zastavenie jedného času je zvyčajne k dispozícii ďalšie tlačidlo (na boku puzdra alebo niekedy na korunke).
Stupnice sú tiež svojím spôsobom komplikáciou, hoci sú často úplne nezávislé od pohybu hodiniek. Napriek tomu ide o "niečo navyše" nad rámec bežného zobrazenia času.
Medzi najbežnejšie patria minútové (potápačské), tachymetrické, logaritmické, azimutálne, telemetrické, pulzometrické a GMT.
9.12.2019 - Milan Letošník
Potápačská stupnica
12.5.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Lunety a stupnice – Tachymeter
5.12.2019 - Milan Letošník
Vysvetlenie logaritmickej stupnice pre obyčajných smrteľníkov
20.5.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Lunety a stupnice – Azimutálna luneta
Hodinky s komplikáciou duálneho času sú hodinky, ktoré zobrazujú čas v najmenej dvoch časových pásmach súčasne.
Sinn 856 UTC Dual Time.
Môže to byť samostatný subciferník s duálnym časom alebo druhá hodinová ručička.
Rolex Cellini Dual Time Ref. 50529.
Medzi špecifické, ale veľmi známe a obľúbené patria hodinky Reverso od Jaeger-LeCoultre s duálnym časom.
Hodinky GMT sú v podstate hodinky s komplikáciou duálneho času, t. j. s duálnym časom, ale v špecifickej schéme.
Hodinky GMT prvýkrát predstavila spoločnosť Rolex v roku 1954 v spolupráci s americkou leteckou spoločnosťou Pan Am, ktorá požiadala Rolex o výrobu hodiniek pre svojich pilotov.
Slávne hodinky Rolex GMT Master.
Mali druhú hodinovú ručičku GMT a otočnú lunetu s 24-hodinovou stupnicou. Pre hodinky Rolex GMT Master bola typická aj farebná schéma Pepsi s rozdelením na nočné (modré) a denné (červené) hodiny.
Hodinky Ball Engineer Hydrocarbon AeroGMT II.
Odvtedy sme sa stretli s hodinkami GMT ako s veľmi obľúbenou komplikáciou, pri ktorej možno súčasne sledovať dve časové pásma (t. j. domáci a miestny čas) a v prípade otočnej lunety aj tretie.
12.5.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Lunety a stupnice – GMT
Podobne ako duálny čas alebo GMT, aj komplikácia duálneho času je cestovnou komplikáciou. Neumožňuje však odčítanie času v dvoch (alebo troch) časových pásmach, ale vo všetkých 24 svetových časových pásmach naraz.
Omega Aqua Terra Worldtimer.
Hodinky so svetovým časom majú na okraji najčastejšie názvy miest, ktoré reprezentujú jednotlivé časové pásma, ako aj 24-hodinovú stupnicu, ktorá sa raz za deň otočí v súlade s hodinovou ručičkou.
Iné riešenie svetového času na hodinkách Mido Worldtimer, kde sa 24-hodinová stupnica neotáča, ale luneta sa dá otáčať a nastaviť druhá hodinová ručička.
22.3.2023 - Eliška Měrková
Mido Ocean Star Decompression Worldtimer konečne v stálej kolekcii a s GMT
Okrem manuálneho naťahovania mechanického strojčeka prostredníctvom korunky majú hodinky často aj tzv. automatické naťahovanie. Ide o súčiastku - rotor - ktorá svojím pohybom napína pierko. Rotor má najčastejšie podobu polkruhovej armatúry, ktorá sa počas nosenia hodiniek pohybuje v dôsledku pohybu nášho zápästia.
Rotor sa otáča okolo svojej osi a napína pero v hrote.
Mechanické hodinky s automatickým naťahovaním môžu byť uložené v naťahovači, ktorý otáča hodinkami, čím simuluje pohyb zápästia. Tým sa rotor pohybuje a napína pero, aby sa hodinky nezastavili.
Rotor môže mať rôzne podoby, najbežnejšia je polkruhová časť.
Hacking je zastavenie sekundovej ručičky v režime nastavovania času. Ak teda zdvihnete korunku na nastavenie ručičiek, zastaví sa aj sekundová ručička. Táto komplikácia umožňuje presnejšie nastavenie sekúnd.
Všetky podrobnosti vrátane histórie a ovládania nájdete v našom článku:
10.10.2023 - Jakub Pitucha
Hacking a všetko okolo neho – Pokiaľ ide o sekundy
Malý výrez, stupnica alebo prípadne čiastkový ciferník na ciferníku, kde môžete vidieť stav navíjania pera. Môžete tak vidieť, koľko energie hodinkám zostáva, a vedieť, kedy hodinky natiahnuť alebo sledovať, aby sa nezastavili. Veľmi praktická a celkom bežná komplikácia, ktorú často vidíme napríklad na hodinkách Orient Star.
Indikátor 50-hodinovej rezervy chodu na hodinkách Orient Star Classic.
Sme zvyknutí, že hodiny a minúty (a často aj sekundy) sa nachádzajú v strede ciferníka. Sekundová ručička je niekedy mimo stredu, ale hodinová a minútová ručička idú zvyčajne "ruka v ruke".
Regulátor zobrazuje hodiny, minúty a sekundy a samostatné polohy. Najčastejšie je minútová ručička v strede, hodinová ručička je na subciferníku (napr. na 12. hodine) a sekundová ručička je na inom, samostatnom subciferníku (napr. na 6. hodine).
Pekný príklad regulátora na ročnom kalendári Patek Philippe.
Rozloženie môže byť v tomto prípade iné, ale zvyčajná poloha minútovej ručičky v strede je preto, že s ňou potrebujeme oveľa presnejšie odčítať čas. V minulosti (hovoríme o období 18. storočia) boli regulátory napríklad v hodinárskych továrňach. Boli to veľmi presné hodiny, ktoré boli pomerne veľké a vďaka oddelenej minútovej ručičke ľahko čitateľné pre všetkých pracovníkov.
Dnes ich považujeme za zaujímavú komplikáciu zobrazovania času, ale nemajú žiadne ďalšie využitie.
Retrográdny ciferník zobrazuje zvolený dátum lineárne, nie napríklad v kruhu. Ručička teda nechodí dookola, ale na konci úseku skočí späť na začiatok. Úsek môže predstavovať napríklad dátum, deň v týždni, rezervu chodu a ďalšie.
Retrográdny znamená "návrat do pôvodného alebo východiskového stavu" a patrí medzi pôsobivejšie a pomerne zložité komplikácie. Výhodou môže byť aj úspora miesta na ciferníku.
Hodinky Baume & Mercier Clifton Retrograde Date majú retrográdnu časť pre rezervu chodu a dátum.
S mechanickými hodinkami zvyčajne nemáme spojené budíky. Patria medzi praktickejšie, ale menej časté komplikácie. Zvyčajne ide o malé kladivko a gong.
Tudor Heritage Advisor s komplikáciou alarmu.
Najčastejšie sa nastavuje samostatným tlačidlom a má samostatnú ručičku, napríklad na jednom zo subciferníkov alebo okolo ciferníka. A veľmi často je alarm "napájaný" vlastným zdrojom energie (t. j. samostatným perom).
Budík môže byť spojený aj s inými komplikáciami. Napríklad upozornenie na nízku rezervu energie, čo je obzvlášť užitočné, ak máte hodinky napríklad s večným kalendárom, ktorý len málokto zvládne nastaviť ručne. Takýto alarm však patrí medzi skutočne vzácne komplikácie.
21.2.2024 - Eliška Měrková
Alarm – Ako funguje "cvrček" v mechanických hodinkách?
Krásny zvuk, ktorý patrí medzi najkrajšie, veľmi vyhľadávané, ale dnes už veľmi archaické komplikácie. V hodinkách sa používal najmä v 18. a 19. storočí, keď osvetlenie ešte nebolo také vyspelé a zvukový signál dával majiteľom hodiniek možnosť určiť čas aj večer.
Existujú tri základné: minútová, petite sonnerie a grande sonnerie.
Minútový opakovač sa ozve len po stlačení korunky alebo príslušného tlačidla.
Petite sonnerie, malý zvonček, nezávisle od majiteľa odbíja každú štvrťhodinu bez odbíjania hodín. To znamená, že budete vedieť, že je štvrťhodina (udrie napríklad raz), ale nebudete vedieť, či je štvrťhodina päť alebo šesť.
V tom sa líši od veľkej zvonkohry grande sonnerie, ktorá odbíja štvrťhodiny a hodiny súčasne. Ak je napríklad štvrť na šesť (5:15), bude udávať tón pre štvrťhodinu (napr. 1 gong) a potom iný tón pre päť hodín (napr. 5 gongov v inej melódii). Takže viete, že je štvrť na päť hodín. Grande Sonnerie teda zaznie 4-krát za hodinu, 24 hodín, pokiaľ ju majiteľ nevypne. Zvyčajne je zostavená ako jednotka a je napájaná samostatným zdrojom energie (perom).
Existuje aj možnosť komplikácie Silent Night, pri ktorej je zvonenie nastavené tak, aby nezvonilo napr. medzi 22:00 a 08:00.
Medzi známe zvonkohry patrí Westminsterská zvonkohra, ktorá hrá melódiu, ako keby ste stáli pod Veľkým zákazom. Môžete si ju vypočuť v podobe minútového opakovania na konci videa hodiniek Jaeger-LeCoultre Gyrotourbillon Westminster Perpétuel:
Môžete sa však stretnúť aj s jednoduchším, napríklad hodinovým, ktorý vás len upozorní, že uplynula ďalšia hodina. Takže neviete, koľko je hodín, ale je to elegantnejšia verzia hodinového signálu. Z technického hľadiska by sme ho mohli klasifikovať ako budík. Príkladom sú modely Meister Singer Bell Mountain.
22.11.2023 - Jakub Pitucha
MeisterSinger Bell Mountain Review - "Sonnerie au Passage"
Tourbillon v skutočnosti nie je komplikácia v pravom slova zmysle, alebo je to aspoň sporné. Je to mechanizmus určený na vyrovnávanie gravitačných síl pôsobiacich na zotrvačník, aby sa zabezpečila presnosť. Zotrvačník je spolu s krokovým kolesom umiestnený v "klietke", ktorá sa pravidelne (zvyčajne raz za minútu) otáča okolo svojej osi. Aj vďaka tejto pravidelnosti sa niekedy môže používať ako sekundomer.
Tourbillon zaviedol Abraham-Louise Breguet v roku 1801 (vynašiel ho v roku 1795) a pôvodne bol určený pre vreckové hodinky, ktoré boli vo vrecku vždy v rovnakej polohe, a tak mohli podliehať zmenám v dôsledku pôsobenia gravitácie na zotrvačník. Dnes patrí medzi vyhľadávané a často veľmi drahé komplikácie, najmä pre náročnosť výroby a tiež pre svoju vizuálnu krásu.
24.6.2021 - Eliška Měrková
VŠETKO NA TÉMU: Hodinárske komplikácie – Tourbillon
Bežne máme na ciferníku hodinovú a minútovú ručičku, ktoré sa pomaly pohybujú dopredu. Hodina zvyčajne postupuje v priebehu hodiny od aktuálnej hodiny k nadchádzajúcej hodine. Komplikácia skokovej hodiny ukazuje len aktuálnu hodinu a po uplynutí 60 minút skočí na nasledujúcu hodinu.
Hodinky Christopher Ward Jumping Hour zobrazujú minútovú ručičku a aktuálnu hodinu vo výreze. Teraz údaj ukazuje 10 hodín a 38 minút.
Zvyčajne sa zobrazuje pomocou samostatného kotúča, takže hodinová ručička chýba.
Gerald Genta Mickey Mouse s hodinami Jumping hour a bi-retrograde displejom.
Ak sa pozriete na sekundovú ručičku väčšiny mechaník, pohybuje sa po ciferníku pomerne rýchlo, niekedy takmer nepretržite. Zvyčajne vykoná 3 až 10 pohybov za sekundu, v závislosti od frekvencie kalibra. Toto je jeden zo spôsobov, ako vizuálne zistiť, že môže ísť o mechanické hodinky. Naproti tomu quartzové hodinky zvyčajne tikajú raz za sekundu, takže sekundová ručička sa pohybuje v sekundových skokoch.
Zriedkavou komplikáciou mŕtvej sekundovej ručičky je, že hodinky sú mechanické, ale sekundová ručička sa pohybuje len 1x za sekundu. Vizuálne tak vyzerajú ako quartzové hodinky.
Arnold & Son DSTB s komplikáciou mŕtvej sekundy.
Existuje niekoľko spôsobov, ako túto komplikáciu dosiahnuť, ale pravdou je, že ide o pomerne zbytočnú komplikáciu vytvorenú naozaj na predvádzanie hodinárovej zručnosti a pre zberateľov hodiniek.
Grönefeld One Hertz.
Určite však patrí k zaujímavejším komplikáciám, ktoré majú rozsiahlu históriu a vyzerajú jednoduchšie, než v skutočnosti sú, a ktoré v minulosti ponúkali spoločnosti Rolex a Omega. Medzi značky, ktoré sa dnes venujú mŕtvym sekundovým hodinkám, patria bratia Grönefeldovci.
Medzi ďalšie komplikácie, s ktorými sa už príliš nestretnete, však patrí ukazovateľ dňa/noci, čas východu a západu slnka, ukazovateľ zverokruhu, ročné obdobia, denná rovnodennosť a židovský večný kalendár.
Hodinky Vacheron Constantin Celestie s 27 komplikáciami.
Dokonalú plejádu komplikácií môžete vidieť na súčasne najkomplikovanejších náramkových hodinkách od spoločnosti Vacheron Constantin. Okrem večného kalendára, fáz mesiaca či tourbillonu tu nájdete práve znamenia zverokruhu, časy východu a západu slnka, ukazovateľ rezervy výkonu (ktorá je vďaka 6 perám dokonca 3-týždňová), ukazovateľ dĺžky dňa a noci, ukazovateľ prílivu a odlivu, ročné obdobia, slnovraty, rovnodennosti a znamenia zverokruhu.
Grand Complication zvyčajne zahŕňa niekoľko veľkých komplikácií naraz. V skutočnosti ani neexistuje presná definícia, každá značka definuje Grand Complication po svojom. Zvyčajne by však hodinky mali mať aspoň tri Grand Complications, ideálne z rôznych oblastí.
Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel.
Napríklad Audemars Piguet uvádza, že by mali mať kalendárnu komplikáciu (napr. večný kalendár), komplikáciu časovača (napr. rattrapante) a komplikáciu gongu (napr. minútový opakovač).
Hodinky s veľkou komplikáciou kvôli ich zložitosti vyrábajú len tie najprestížnejšie značky na svete, ako sú vyššie uvedené AP, Patek Philippe, Jaeger-LeCoultre, Breguet a A. Lange & Söhne, a ich cena sa pohybuje v miliónoch.
Medzi historicky najznámejšie hodinky s mnohými komplikáciami patria hodinky pre kráľovnú Máriu Antoinettu od Abrahama-Louisa Bregueta. Išlo o vreckové hodinky, ktoré si objednal jej obdivovateľ, ale dokončené boli až 44 rokov po ich objednaní a Antoinetta bola už dávno po smrti. Napriek tomu, alebo možno práve preto, išlo o majstrovské dielo, hodinky mali 23 komplikácií a Breguet ich v roku 2007 znovu vydal.
Hodinky Breguet Marie-Antoinette N°1160 sú reedíciou pôvodného modelu, ktorý sa z múzea stratil...
Vreckové hodinky Vacheron Constantin 57260 sa považujú za najkomplikovanejšie hodinky súčasnosti, majú neuveriteľných 57 komplikácií. Pozostávajú z 2 826 súčiastok, majú 31 ručičiek a ich cena sa odhaduje na 8 miliónov dolárov. Hodinári v tradičnej manufaktúre Vacheron Constantin ich zostavovali 8 rokov a údajne im venovali prakticky všetok svoj čas, dokonca aj osobný.
Vacheron Constantin 57260.
Okrem komplikácií, ktoré pravdepodobne poznáte, hodinky obsahujú aj také, o ktorých ste možno nepočuli. Napríklad dátum hebrejského sviatku Jom Kippur, westminsterskú zvonkohru, hviezdnu oblohu, budík s postupným odbíjaním a vlastnými gongmi, gregoriánsky kalendár... a asi 50 ďalších:
- 6 funkcií merania času,
- 7 funkcií večného kalendára,
- 8 funkcií židovského kalendára,
- 9 funkcií astronomického kalendára,
- 1 funkcia lunárneho kalendára,
- 1 funkcia náboženského kalendára,
- 4 funkcie chronografu,
- 7 funkcií budíka,
- 8 funkcií westminsterského zvonenia,
- 6 ďalších funkcií.
Aj tieto hodinky boli vyrobené na mieru, pričom zadaním bolo vytvoriť najkomplexnejšie hodinky 21. storočia.
Ak by sme hľadali náramkové hodinky, Franck Muller Aeternitas Mega 4 s 36 komplikáciami patria medzi najkomplikovanejšie.
Franck Muller Aeternitas Mega 4.
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.