Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Xiaomi | Inteligentné
Matěj Urbaczka | 24.6.2024 | 6 MIN
Xiaomi Smart Band 8 PRO je pokračovateľom predchádzajúcej verzie, ktorej vlastne nič nechýba a za malý peniaz dostanete naozaj kvalitné zariadenie. Ako sa to Xiaomi podarilo a čo všetko náramok vie?
Xiaomi dokáže s cenou zariadenia aj jeho výbavou divy. Všetci to vieme. Xiaomi to však s vydaním náramku Smart Band 8 PRO posunulo na vyššiu úroveň, ktorá si zaslúži svoje miesto na výslní. Prečo?
Dúfam, že som vás dostatočne navnadil a teraz si ho prejdeme podrobne.
Xiaomi sa v prípade modelov PRO, teda staršej sedmičky aj osmičky, vydalo cestou beztlačidlového krytu, aby nič neohrozilo celistvosť. Na jednej strane je dizajn skvelý a veľmi sa mi páči "čistota" puzdra, na druhej strane – človek musí hneď rozbaliť nabíjačku, aby mohol hodinky spustiť.
Čo ma trochu mätie, je popis od výrobcu, ktorý neuviedol materiály použité na puzdre. Z môjho odhadu však vyplýva, že puzdro je vyrobené z tvrdeného plastu a je uzavreté v hliníkovom plášti. Vyzerá to efektne a puzdro dáva punc kvality.
Rozmerovo je náramok celkom v pohode – 46 x 33,35 x 9,99 mm. Výška náramku asi nesadne každému na ruku, ale aj na mojom "dámskom" zápästí je v poriadku. Hrúbka je braná bez snímača tepu, takže na papieri vyzerá efektne, ale v skutočnosti je náramok o niečo hrubší.
Čo ma na náramku trochu sklamalo, je prechod na zapínanie podobné Apple Watch namiesto klasickej pracky. Remienok je pekný, ale zapínanie je veľmi neohrabané a nesedí celkom dobre. To sa však dá vyriešiť originálnym nylonom od Xiaomi, ktorý všetky tieto problémy vymaže. Upínanie je potom priamo od Xiaomi, takže nepočítajte s nejakou alternatívnou značkou remienkov.
Za mňa je to slušne odvedená práca, pri ktorej máte pocit, že skutočne nosíte zariadenie, ktoré pekne vyzerá a má zmysel.
AMOLED displej je takou dominantou všetkých čínskych hodiniek. A to je aj tento prípad. Oproti minulej generácii trochu zvýšili pixeláciu a veľkosť, čím sa dostali na 1,74" a 336 x 480 pixelov. Jemnosť displeja je potom 336 PPI a jas dosahuje až 600 nitov.
Na papieri to tu vyzerá veľmi pekne a realita to len potvrdzuje. Je tiež dostatočne detailný na to, aby ste si mohli vytvoriť vlastný ciferník s niekoľkými fotografiami. Jas displeja je potom v poriadku aj na priamom slnku, takže sa nemusíte obávať, že by ste vonku nič nevideli. Displej nie je príliš chránený, takže by som uvažoval o nejakej ochrannej fólii, aby sa mu nič nestalo.
Ak sa obávate, že vám bude chýbať ovládacie tlačidlo hodiniek, nemusíte. Používateľské rozhranie je intuitívne a veľmi rýchle. Lišta v hornej časti skrýva inteligentné oznámenia a lišta v dolnej časti potom otvára ponuku hodiniek, ktorú si môžete nastaviť buď na mriežku, alebo na zoznam.
Vľavo a vpravo sa vám potom zobrazia všetky widgety, ktoré sú pekne "zoskupené" na jednej obrazovke, a posledná obrazovka patrí skratkám, ktoré sa väčšinou nachádzajú v hornej lište. Tu však nie a používateľské rozhranie tu podľa mňa dáva zmysel.
Odporúčam urobiť krok a prepnúť menu hodiniek do zoznamu, keďže Xiaomi sa drží ikon, pri ktorých nikdy neviete, čo sa pod nimi nachádza a nemusíte sa trafiť na prvý pokus. Aby ste ušetrili čas, je teda fajn si to prepnúť.
Viem, že GPS bolo už v minulom modeli, ale aj tak to napíšem. Konečne! Náramok s GPS. Pre mňa má pridanie tohto dôležitého snímača zmysel. Veľa ľudí mi hovorí, že aj tak všade nosia svoj telefón, ktorý môžu mať pripojený. Veľa ľudí si však neuvedomuje, že beh je popoludní, keď už môžete mať vybitú batériu v telefóne, ktorá nebude stačiť na monitorovanie, alebo sa vám telefón vypne a v prípade núdze budete odpočúvaní.
Takže zostava snímačov obsahuje akcelerometer, gyroskop, snímač srdcového tepu, pulzný oxymeter a tiež spomínané GPS. Čo mi trochu vadí, je ich "kontinuálne" meranie srdcovej frekvencie, ktoré nie je veľmi kontinuálne. Podľa sledovania sa tepová frekvencia nemení ani pri zmene frekvencie, ale klasicky po 10 minútach. Čo je trochu škoda, ale od tohto zariadenia nemôžeme chcieť zázraky.
Z hľadiska presnosti má Band 8 PRO čo ponúknuť.
Bohužiaľ, údaje z Mi Fitness sa nedajú jednoducho vytiahnuť, takže ich popíšem len slovne. GPS malo spočiatku problém vôbec sa chytiť. Presnejšie, chytilo sa rýchlo, ale hneď po spustení mi začalo hlásiť, že sa stratil signál a že mám vypadnúť z domu. Takže na začiatku trasy môžete vidieť veľa vĺn, ale potom sa chytilo a bolo v poriadku. Môj Garmin nameral 12,19 km a Xiaomi kvôli týmto počiatočným problémom len 11,93 km.
Snímač tepu bol rovnaký v bledomodrej farbe. Na začiatku vyskočil zbytočne vysoko a potom zostal na slušných číslach podobne ako hrudný pás. Príjemne ma prekvapilo, že aj intervaly, ktoré som s hodinkami odbehol, boli namerané celkom presne.
Dvojtýždňová výdrž batérie je niečo, čo si praje mnoho výrobcov inteligentných hodiniek. A Band 8 PRO vám ju dokáže poskytnúť. Samozrejme, môže to byť aj o pár dní menej, pretože všetko závisí od používania náramku – frekvencie snímania tepu, pulzného oxymetra, frekvencie cvičenia, nastavenia ciferníka a podobne.
Ale aj keď náramok vydrží nabitý približne 8-10 dní, je to paráda a nemusíte riešiť nabíjanie pomerne dlho. Minimálnu výdrž batérie, ktorá by vás uspokojila, rád zverejním dole v komentároch.
Čo sa týka inteligentných funkcií, máme tu absolútny základ. Upozornenia, budíky, stopky, možnosť ovládať hudbu z telefónu, kalendár, úlohy a tak ďalej.
Nie je to nič prevratné, ale väčšinu času to stačí. Takže zhrnuté a podčiarknuté – za tie peniaze sú inteligentné funkcie dobré.
Medzi fitnes funkcie patrí solídny základ spánku, stresu, krokov, kalórií a možno aj srdcového tepu. Škoda monitora srdcového tepu, ktorý je každých desať minút, pretože potom sa údaje v noci mýlia.
Čo však môže človeku pomôcť orientovať sa vo svojom tele, je skóre vitality. Toto skóre zahŕňa kroky, intenzívnu činnosť a všetky zaznamenané aktivity s hodinkami. Toto skóre by sa malo pohybovať okolo 100, aby bol človek podľa hodiniek reálne vitálny. Úprimne povedané, nie je to až také ťažké a za jeden deň používania hodiniek som už mal 50, bez predchádzajúcich údajov o používaní.
Existuje veľa športových aktivít. Nie je to žiadna novinka. Bežecké plány majú teraz v ponuke vlastnú ikonu a môžete si vybrať z 10 prednahraných tréningov.
Tréningy na behanie sú bezpochyby skvelé, ale napríklad intervalové tréningy mi, žiaľ, nedávajú zmysel. Intervalový tréning s 5 x 5 minútovými šprintami je podľa mňa naozaj na nič, pretože ani Usain Bolt pravdepodobne nedokáže šprintovať päť minút. Takže chlapci, ktorí tieto hodinky prekladali, si asi trochu pomýlili terminológiu.
Ale hodinky vám o tréningu povedia veľa. Napríklad o vašej týždennej tréningovej záťaži, pomere aeróbnej a anaeróbnej srdcovej frekvencie, o vašom VO2 Max alebo dokonca o čase regenerácie. Opäť musím zdôrazniť, že za nie veľa peňazí je to dosť veľa muziky.
Cenovky veľmi neuvádzam, ale predajná cena sa momentálne pohybuje okolo 60 eur. A naozaj, za 14-dňovú výdrž batérie, integrovanú GPS a kopu ďalších funkcií to nie je veľa.
Ak by som mal vyskúšať nejaké alternatívy, určite by som odporučil Huawei Watch Fit 2 alebo Watch Fit 2 SE. Najväčší rozdiel je vo volaní a hudbe medzi verziou SE a klasickou dvojkou, takže si môžete vybrať, či si chcete priplatiť, alebo nie.
6.9.2023 - Dominik Hok
Huawei Watch Fit SE recenzia - Ešte dostupnejšie dostupné smart hodinky
20.6.2022 - Matěj Urbaczka
Huawei Watch Fit 2 predstavenie – Búra hranice nemožného
Z ponuky Xiaomi by som vyzdvihol ešte Redmi Watch 4, ktoré sú o niečo väčšie, majú aj telefonovanie v dosahu telefónu a sú ladené športovejšie s ešte dlhšou výdržou batérie.
21.3.2024 - Matěj Urbaczka
Redmi Watch 4 recenzia – Hybrid medzi všetkým
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.