Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Recenzie | Xiaomi | Inteligentné
Filip Debrecenyi | 2.4.2025 | 8 MIN
Lacný šikovný náramok, ktorý má suprový displej, monitoring zdravia a zabudovanú GPS do 80 eur? Zdá sa to ako kombinácia z ríše snov, Xiaomi Smart Band 9 Pro je ale realitou.
Ako snáď každý rok, ani teraz nás neminula nová generácia cenovo dostupného náramku Xiaomi Smart Band Pro. Rok čo rok v tomto nenáročnom segmente vidíme drobné, ale prospešné kroky, vďaka ktorým sa inteligentné náramky dostávajú do priameho konfliktu s cenovo dostupnými smart hodinkami.
Čím môže byť Xiaomi Smart Band 9 Pro zaujímavý:
Dizajn je jednoduchý a nenápadný. Čistý dizajn, ktorý sa hodí takmer na každú príležitosť. Viem si tento náramok predstaviť na bežné nosenie niekde v kancelárii pod rukávom košele, ale svoje uplatnenie si nepochybne nájde aj pri športových aktivitách. Puzdro je vyrobené z plastu, ale hliníkový rámik okolo sklíčka trochu dvíha úroveň. Displej náramku je krytý tvrdeným 2,5D sklom s chemickou úpravou Gorilla Glass, náramok má vodotesnosť 5 ATM, vhodný aj na plávanie.
Náramok má priaznivé rozmery 33x11 milimetrov a hmotnosť 40 gramov (26 gramov bez remienka). Remienok je asi najmenej podarenou súčasťou. Je vyrobený z tuhého silikónu, ktorý nie je veľmi poddajný a nemusí sa ideálne prispôsobiť zápästiu. Vzhľadom na cenu náramku však akceptujem, že niekde sa to prejaviť muselo, a na kvalite remienka sa to prejavilo.
Aby toho nebolo málo, v puzdre má špeciálny zacvakávací mechanizmus, vďaka ktorému sa budú náhradné remienky zháňať oveľa ťažšie, ako keby mal napríklad univerzálne uchytenie Quick Release.
Rovnako ako v prípade predchádzajúcej generácie, aj tu sa Xiaomi vydalo po stopách svojich predchodcov a zvolilo beztlačidlové puzdro. Osobne ho vôbec nepotrebujem, pretože tlačidlo je dobrým ovládacím prvkom a nie ste odkázaní len na dotykový displej. Na druhej strane sa tým zachováva jemnosť a celistvosť dizajnu puzdra, ale aj tak by som ocenil malé, nenápadné tlačidlo.
24.6.2024 - Matěj Urbaczka
Recenzia Xiaomi Smart Band 8 PRO recenzia – Konečne náramok s GPS
Celkovo náramok pôsobí naozaj decentným, nenápadným a zdravým dojmom, ktorý určite nikoho neurazí, nech ho budete nosiť k akémukoľvek oblečeniu.
Pýchou tohto náramku je určite 1,74-palcový AMOLED displej s rozlíšením 336x480 pixelov. Dosahuje jas až 1200 nitov, ktorý má aj automatické nastavenie podľa okolitého svetla. Niekde v interiéri vyzerá displej naozaj skvele, na slnečnom svetle som však videl... No, vlastne som nevidel takmer nič. Jas bol nastavený na maximum, no akonáhle na displej zasvietilo slnko, musel som poriadne prižmúriť oči, aby som na ňom niečo prečítal.
Napriek tomu musím povedať, že jedným z kľúčových prvkov, ktorými si ma náramok získal, bol displej. Displej (a jeho rozhranie) je nádherne spracovaný, doslova mi priťahoval oči priamo k nemu pri každom pohľade naň. A bola radosť sa naň pozerať (okrem prípadov, keď bolo vonku pekne a ja som sa chcel pozerať na displej).
Spočiatku som očakával, že displej bude mať veľký vplyv na plynulosť náramku, ale Xiaomi ho naozaj vybralo dobre a nie je ani trochu na škodu náramku.
Prechody síce nie sú extra svižné, dôležité ale je, že sú plynulé. Za celú dobu testovania som nezaznamenal, že by sa náramok „uhryzol“. To ma milo prekvapilo a dojem to zanechalo úplne pozitívne.
Je možné nastaviť aj funkciu Always-on, vďaka ktorej displej nezhasína a svieti permanentne. Bohužiaľ, toto nastavenie zhltne takmer o 50 % viac batérie. Preto odporúčam túto funkciu vypnúť. Displej síce v tomto prípade pri nečinnosti zhasne, ale funkcia gest funguje bez problémov a displej sa pri naklonení ruky vždy pekne rozsvieti.
Kontrastný displej môžete okrem iného použiť ako baterku, pri ktorej sa displej rozsvieti na bielo a môže pomôcť s osvetlením okolia.
Vždy som mal zaškatuľkované, že Xiaomi = zasekané hodinky. Band 9 Pro je ale úplným opakom. Užívateľské prostredie je jednak veľmi pekne prehľadné a intuitívne, navyše je naozaj svižné a akékoľvek zaváhanie v podobe kosenia sa som snáď ani raz nezaznamenal.
Páči sa mi prehľadnosť užívateľského prostredia. V hornej lište nájdete centrum notifikácií, v spodnej zase menu so všetkými funkciami. Pri potiahnutí displeja zľava dostanete ponuku rýchleho nastavenia funkcií, či už je to funkčnosť displeja, budík, svietidlo alebo iné funkcie. Pri potiahnutí do pravej strany zase dostanete widgety tréningu, zdravotných funkcií a chytrých funkcií. Rozvrhnutie menu a widgetov si môžete podľa svojej ľubovôle upraviť aj v mobilnej appke tak, aby vám pasovala na mieru.
Prostredie je jednoducho jednoduché, účelné a prehľadné. Keby to tak fungovalo všade a vždy, asi by som sa vôbec nehneval.
V ponuke senzorov nájdeme akcelerometer, gyroskop, kompas, senzor srdcového tepu, GPS a tiež pulzný oxymeter. Potrebný základ, ktorému však chýba napríklad barometer na zisťovanie nadmorskej výšky v reálnom čase. A tým pádom prichádzame aj o funkciu stúpania po poschodiach. V náramku nájdeme aj snímač okolitého svetla na automatické nastavenie jasu displeja.
Mierne ma sklamalo to, čo bolo nedokončené aj v minulej generácii, a to monitorovanie srdcového tepu počas dňa. Môžete si ho nastaviť v intervaloch 1, 10, 30 minút alebo na inteligentný režim. Inteligentné monitorovanie by asi malo zmysel za predpokladu, že by fungovalo. Aj pri zvýšenom pohybe náramok často nezačal monitorovať, a to sa mi zdá nesprávne.
Pokiaľ ide o presnosť snímača, spoločnosť Xiaomi vo svojich brožúrach sľubovala zlepšenie presnosti až o 33 %. No usudzujem, že nie sú ďaleko od pravdy. Náramok veľmi dobre reagoval na zmeny tepovej frekvencie počas tréningu, dokonca slušne držal krok s mojím Fenix 8 AMOLED.
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenzia - Daddy's Home
Získať akékoľvek údaje z aplikácie Xiaomi je takmer nereálne, preto pre porovnanie pridávam aspoň screenshoty z aplikácií.
Horný graf (Garmin Fenix 8), dolný graf (Xiaomi Smart Band 9 Pro).
Z grafu ide vidieť, že sú dáta naozaj porovnateľné a som až udivený, čo dokázal náramok, ktorý je 14x lacnejší ako vlajková loď Garminu. Vo výslednom súčte sa potom mohol náramok pýšiť odchýlkou iba 1 tep, čo je za mňa naozaj krásny počin.
Band 9 Pro má podporu piatich satelitných systémov v podobe GPS, GLONASS, Galileo, QZSS a Beidou. A to je pri náramku za takéto peniaze jednoducho úžasný výkon. V praxi to však nie je žiadna hitparáda, povedal by som, že náramok si tento neduh preniesol z predchádzajúcej generácie a občas mal problém so signálom, hoci podmienky na príjem signálu boli ideálne. Celková odchýlka s porovnávaným modelom Fenix 8 bola vo výsledku približne 300 metrov na 10 kilometrov, čo sa však vzhľadom na cenu asi dá odpustiť.
Ako to už u ázijských značiek býva, ponúkajú naozaj hromadu športových aktivít, ktoré často možno ani nenájdu svoje využitie. Band 9 Pro nie je výnimkou, v ponuke má viac ako 150 športových režimov. Z toho je 15 profesionálnych režimov, z ktorých ďalších 6 má automatickú detekciu aktivity.
Bežecká aktivita ponúka 10 vstavaných bežeckých tratí a v náramku si môžete nastaviť aj bežecké ciele, intervaly, virtuálneho súpera, alarmy pre vzdialenosť, srdcovú frekvenciu, tempo, pitný režim alebo dokonca zapnúť automatické pozastavenie aktivity. Pomocou "dojmu z tréningu" potom môžete po skončení aktivity hodnotiť aj svoje pocity a náročnosť tréningu. Väčšinu týchto funkcií potom ponúka zvyšok ponuky aktivít, kde môžete nastaviť aj budíky, automatickú pauzu alebo konkrétne ciele aktivity.
Okrem toho vám náramok zobrazí aj tréningovú záťaž, odhad VO2 Max, čas regenerácie a pomer aeróbnej a anaeróbnej záťaže.
Osobne som bol príjemne prekvapený tým, čo za takú rozumnú cenu dostanem, a páči sa mi, že takéto funkcie vidíme aj v naozaj lacnom zariadení.
Funkcie životného štýlu ponúkajú obvyklé základy, ako je monitorovanie krokov, spálených kalórií, stresu, spánku, okysličenia krvi a srdcovej frekvencie. Jediná škoda naozaj je, že hodinky merajú srdcovú frekvenciu len v intervaloch a nie nepretržite, ale to je u ázijských značiek tak trochu známa vec.
Monitorovanie spánku nie je vôbec zlé, navyše pod ním dostanete aj odporúčania na spánok, čo je super.
Pre ženy môže byť užitočný monitoring menštruačného cyklu a ostatní môžu využiť aj dychové cvičenia na nabudenie alebo upokojenie organizmu.
Osobne mi príde strašne fajn funkcia "skóre vitality", ktorá zhromažďuje dáta o intenzívnej aktivite, všetkých predchádzajúcich aktivitách a krokoch. Podľa hodiniek by sa toto skóre malo pohybovať okolo hranice 100, aby ste sa mohli považovať za vitálneho.
A pokiaľ cvičíte z rovnakého dôvodu ako ja, teda preto, nech môžete viac jesť, určite vás bude baviť úmer spálených kalórií v porovnaní s kalóriami sušienky.
Pravdepodobne vám nič nechýba z bežných základov. Náramok Band 9 Pro má možnosť zobrazovať oznámenia z telefónu, ovládať hudbu prostredníctvom hudobného prehrávača alebo zobraziť predpoveď počasia. Xiaomi nechýba funkcia, ktorú mám rád, a to je diaľková samospúšť fotoaparátu. K dispozícii je aj funkcia "nájsť moje hodinky " a "nájsť môj telefón". V aplikácii si môžete prepojiť aj kalendár alebo vytvoriť pripomienky, ktoré potom náramok zobrazí.
Základný a dostatočný výber funkcií, ktorý pravdepodobne využije drvivá väčšina používateľov. Tu by mi nemuselo vadiť ani platenie, ktoré Xiaomi v minulosti s náramkami ukázalo. Na druhej strane by to určite následne zvýšilo konečnú cenovku, ktorú chcel výrobca udržať čo najnižšiu.
Ak niečo čínski výrobcovia robia naozaj dobre, tak sú to displeje a s nimi spojená výdrž batérie. Náramok je vybavený 350 mAh batériou, ktorá sľubuje výdrž až 8 dní pri intenzívnom používaní, 10 dní v režime Always-on a až 21 dní pri bežnom, menej náročnom používaní. Vlastne nemám čo dodať, veľmi slušný počin od Xiaomi.
Osobne som nastavil všetko na plný výkon a dal som nejakých 7-8 dní, čo je pre mňa celkom slušné. Napríklad nastavenie displeja je naozaj hlavným faktorom výdrže batérie, samozrejme celkové nastavenie a používanie náramku môže výdrž výrazne ovplyvniť. Pre niekoho menej náročného môže náramok vydržať aj dvakrát dlhšie.
Za cenovku pod 80 eur asi nikto neočakáva zázraky. Za seba však naozaj nemám nič výrazné, na čo by som sa mohol sťažovať. Celkovo si myslím, že za tieto peniaze ide o veľmi dobrý náramok, ktorý môže byť prínosom pre naozaj nenáročného alebo nenáročného používateľa. Príjemne ma potešilo používateľské prostredie, jeho jednoduchosť a presnosť snímača srdcového tepu počas aktivity.
Ako alternatívy vidím dizajn podobný Huawei Watch Fit 2, ktoré majú napríklad aj navigáciu na krivke a telefonovanie v dosahu telefónu. Najbližšie by som videl Amazfit Active 2, ktorý má podporu mapovania, telefonovanie v dosahu telefónu, lepšie spracovanie a je len o pár eur drahší.
20.6.2022 - Matěj Urbaczka
Huawei Watch Fit 2 predstavenie – Búra hranice nemožného
14.5.2024 - Dominik Hok
Huawei Watch Fit 3 recenzia - Keď skvelý model zablúdi
2.4.2025 - Dominik Hok
Amazfit Active 2 recenzie – Cenovka ako z výpredaja, funkcie ako z katalógu snov
Čo si myslíte o Xiaomi Smart Band 9 Pro?
2.3.2025 - Dominik Hok
Xiaomi Watch S4 recenzia – Má svoje muchy, ale za tú cenu ich odpustíte
Zdroje fotografií:
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.