Pánske klasickéPánske
Dámske klasickéDámske
Inteligentné hodinkySmart
Značky
Ostatné
Tagy: Technológie a pojmy | Inteligentné
Matěj Urbaczka | 23.8.2024 | 4 MIN
V súčasnosti nevychádza veľa inteligentných hodiniek a všade je ticho pred búrkou. Rozhodol som sa tento čas skrátiť malou fantáziou o nových funkciách a modeloch, ktoré by mohli uzrieť svetlo sveta ešte tento rok.
Inteligentné hodinky má teraz na ruke "takmer každý". Presnejšie asi 224,31 milióna ľudí. Docela by ma zaujímalo, aký je váš názor na toto číslo? Ja som ho bral dosť s rezervou – nie je to šialene veľké číslo. Ak odrátam príliš mladých ľudí a ľudí, no, príliš starých, to číslo mi dáva zmysel.
Ak to chcete v prehľadnej tabuľke a číslami podľa veku, tu to máte:
Veková skupina | Percento žien, ktoré nosia inteligentné hodinky | Percento mužov, ktorí nosia inteligentné hodinky |
16-24 rokov | 19.6 % | 21 % |
25-34 rokov | 27.2 % | 26.9 % |
35-44 rokov | 24.5 % | 25.5 % |
45-54 rokov | 18.6 % | 20.9 % |
55-64 rokov | 12.7 % | 16.1 % |
Celkovo ma prekvapilo, že vo vekovej kategórii 25-34 rokov nosí inteligentné hodinky viac žien ako mužov. Ak sa však pozrieme globálne na všetky vekové skupiny, pomer mužov a žien je 60 % ku 40 %.
To však bola len zaujímavá ochutnávka na začiatok a teraz sa pozrime, čo nás potenciálne čaká.
Samozrejme, všetci sa tešíme na nové produkty spoločnosti Garmin a najmä na nový rad Fenix, ale je to všetko, čo nás čaká? Myslím, že všetci sú tak zaslepení týmito hodinkami, že zabúdajú na ďalšie možné rady a značky.
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenzia - Daddy's Home
September by mal okrem iného patriť značke Apple, ktorá by mala na svojej konferencii predstaviť 10. model svojich hodiniek "X". Tento model môže byť veľmi prelomový a možno sa dočkáme veľkého prekvapenia ako z hľadiska dizajnu, tak aj hardvéru a možno aj výdrže batérie. Dočkáme sa od generácie "X" napríklad 5 dní v režime inteligentných hodiniek?
19.1.2024 - Dominik Hok
5 dôvodov, prečo nosím inteligentné hodinky
Očakávam aj nové modely od čínskych značiek hodiniek, kde bolo dlho ticho po päte v prípade Amazfitu a Huawei, takže je možné, že prídu s nejakou tou novinkou.
"Majú výrobcovia vôbec ešte čo zlepšovať?" Túto otázku dostávam pomerne často od priateľov aj zákazníkov v obchode. Moja odpoveď je vždy kladná s dodatkom, že pre mňa je vždy čo zlepšovať.
Ak hovoríme napríklad o presnosti, vždy je čo zlepšovať. Kým sa hodinky stopercentne nevyrovnajú hrudným pásom alebo externým snímačom, nemáme sa o čom baviť.
Je toho však oveľa viac. Od drobných vylepšení systému až po dokonca pridanie senzorov alebo funkcií. Osobne by som rád videl posun v meraní cukru v krvi. A to nielen pre diabetikov, pre ktorých je to otázka života, ale aj pre nás športovcov, ktorí bojujú so správnym dopĺňaním energie. A som celkom zvedavý, či výrobcovia pôjdu invazívnou cestou s mikroihlami na vpichovanie, alebo cestou algoritmov, ktoré fungujú cez optický snímač srdcovej frekvencie.
Značka K'Watch už nejaký čas vyrába hodinky s meraním glukózy. Kedy sa pridajú ďalšie spoločnosti?
V prípade fitnes funkcií sa veľa hovorí o detekcii nepravidelného srdcového tepu a tiež o pokročilejšom meraní spánku a detekcii spánkového apnoe. Niektoré značky už s oboma začali, ale napríklad pri apnoe a Samsungu musíte spať s telefónom pri hlave, čo nie každý chce podstúpiť.
11.6.2024 - Matěj Urbaczka
Ako vyzerá môj deň so smart hodinkami Garmin?
Zaujímavý patent má na svojej strane aj Garmin, ktorý už viac ako tri roky pracuje na solárne napájanom displeji AMOLED, čo by dosť zmenilo trh s hodinkami a výdrž batérie.
Univerzita v Cambridge na tejto technológii pracovala už v roku 2012, keď chcela týmto spôsobom napájať smartfóny. Túto technológiu však ďalej nerozvíjala a smartfóny zostali bez solárneho napájania.
Myšlienka displeja AMOLED s výdržou batérie možno okolo 30 dní na AOD (Always-on display) je však veľmi pekná.
Osobne by sa mi páčilo, keby značky zapracovali na mapových podkladoch a ich "splitscreenoch". Čo znamená, že na mape by sa zobrazovala napríklad navigácia a vedľa nej by bežal ClimbPro. Áno, Garmin robí niečo podobné, ale nie s funkciami, ktoré by som potreboval.
Budúcnosť inteligentných hodiniek určite vidím tak, že budú obsahovať čoraz viac umelej inteligencie. Koniec koncov, AI už bola nasadená v nových inteligentných hodinkách Samsung, ktoré sa dokážu naučiť vaše reakcie na správy a potom vám ich ponúknuť pri ďalšej odpovedi na chat alebo správu. Super využitie a teším sa, čo predvedie aj Apple so svojím novým modelom.
Vidím tu však aj možné využitie pri športe, kde by hodinky mohli efektívne pracovať s údajmi o kalóriách a možno práve s údajmi o cukre. Bolo by fajn, keby sa hodinky naučili samy vyhodnotiť, kedy človek potrebuje výživu a pripomenúť mu to prostredníctvom notifikácie. Niečo podobné už predviedli Suunto a Amazfit v podobe implementácie umelej inteligencie a prispôsobenia tréningu podľa únavy, ale zatiaľ nič prevratné.
Spoločnosť Pk Vitality (K'watch) tiež predstavila náramok pre športovcov, ktorý meria hladinu cukru priamo počas cvičenia. Očakáva sa, že bude uvedený na trh koncom tohto roka.
Takto by však mohlo fungovať viac funkcií AI a pokojne mi napíšte, ako by ste si predstavovali fungovanie AI?
Inteligentné hodinky majú svoje miesto na trhu už nejaký čas a stále rastú. Podporujú nás pri športových aktivitách, zdravom životnom štýle, ale aj v bežnom živote, kde sú potrebné niektoré inteligentné funkcie.
Predpokladám ešte niekoľko rokov kvalitného života inteligentných hodiniek, než ich nahradí čip v tele, ktorý bude nakoniec merať všetko. Len tak zo žartu... Alebo áno?
A čo by ste chceli vidieť v nových inteligentných hodinkách vy?
Každú párnu stredu prehľad nových článkov a súťaže o hodinky na váš email.